Výroba oddelovacieho Transformátora

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Výroba oddelovacieho Transformátora

Príspevok od používateľa pixel123 » 16 Aug 2011, 17:40

Zdravím. Tak už tu zase spamujem :D

No mám jednu otázočku, potrebujem dva oddelovacie trafáky ktoré budú slúziť na galvanické oddelenie dvoch audio vstupov do zosilovača , tie vstupy sa potom spoja do jedneho kanala. Napadlo ma že mám doma kopu izolovaných drótov o rôznych prerezoch, nemohol by som si to vyrobiť sám ? mám aj feritové tyče. Aký minimálny odpor by to malo mať ? a aký prierez drotiku mam zvoliť ? Predpokladám že to bude stačiť aj tie 4ohm, ako je odpor reproduktora. Ale tých 8- 12ohm by bolo asi lepšie. No to len tak nahlas uvažujem, tak čo vy na to ?
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 16 Aug 2011, 17:55

ferit určitě ne, křemékový slabý plechy...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa pixel123 » 16 Aug 2011, 17:57

jenda23 napísal:ferit určitě ne, křemékový slabý plechy...
mám pliešky zo starých trafákov, môžu byť aj tie však ? a k tomu vinutiu by si mi vedel poradiť ? :)
0

bubu2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Ostrava

Príspevok od používateľa bubu2 » 16 Aug 2011, 18:46

Je to jednoduché-prostě na výrobu alespoň použitelného oddělovacího trafa zapomeň.Je to jako bys vyráběl v garáži motor do raketoplánu.Mnohem jednodušší je sehnat oddělováky ze starých televizorů.Občas je něco v bazaru,na netu je návod na výrobu traf ze starých telefonů.Pokud chceš kvalitní trafa budeš muset sehnat staré Tesly,nebo vysolit hromadu peněz za Neutrik nebo podobné značky.
0

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa pixel123 » 16 Aug 2011, 19:21

bubu2 napísal:Je to jednoduché-prostě na výrobu alespoň použitelného oddělovacího trafa zapomeň.Je to jako bys vyráběl v garáži motor do raketoplánu.Mnohem jednodušší je sehnat oddělováky ze starých televizorů.Občas je něco v bazaru,na netu je návod na výrobu traf ze starých telefonů.Pokud chceš kvalitní trafa budeš muset sehnat staré Tesly,nebo vysolit hromadu peněz za Neutrik nebo podobné značky.
akože niesom profík ale pripadne mi smiešne porovnávať oddelovací trafák s motorom raketoplánu :lol: čo je zložité na obyčajnom oddelovaciom trafáku, keď má dve rovnaké cievky a jadro ?
0

jirkuvj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 08 Nov 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jirkuvj » 16 Aug 2011, 19:30

já jsem velmi spokojenej s optooddělovačem od pana Belzy.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Príspevok od používateľa penjo » 16 Aug 2011, 20:55

Optočleny zanášajú šum do signálu...najlepšie by si to vyriešil TESLA vajíčkami...môžem len odporučiť...len horšie je to už s ich zháňaním...
0

bubu2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Ostrava

Príspevok od používateľa bubu2 » 16 Aug 2011, 20:57

No ten Belzův oddělovák jsem kdysi stavěl,tehdy se do něj špatně sháněly optočleny,ale fungoval dobře.Později jsem viděl nějaká měření a nedopadl nějak skvěle.Hrálo to ale pěkně.Neš motat doma oddělovák,shánět plechy a další potřebné věci k tomu to radši ubastlím ten motor k raketoplánu.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 16 Aug 2011, 21:01

pixel123 napísal:akože niesom profík ale pripadne mi smiešne porovnávať oddelovací trafák s motorom raketoplánu :lol: čo je zložité na obyčajnom oddelovaciom trafáku, keď má dve rovnaké cievky a jadro ?
Nie je motor ako motor, a nie je trafo ako trafo.
Prílohy
nf-trafo.pdf
Z knihy: Faktor, Rejmánek, Šimek: Transformátory a laděné cívky pro sdělovací techniku. SNTL 1968.
(257.13 KiB) 47 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 17 Aug 2011, 02:31

On to chce do téhle blbosti, tam je Tesla vajec a jiného kvalitního materiálu škoda

http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=21407

Kukaj na nabídku GESu
http://www.ges.cz/cz/zdroje-nabijece-me ... /XKD5.html
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 17 Aug 2011, 08:14

Tesla vajíčka sa hojne vyskutujú na bazoši. Ja som však pre ne ešte nenašiel využitie :oops:
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 17 Aug 2011, 08:26

Za 3,5E sa neoplati spekulovat s neistym vysledkom. Predsa je to audio trafo co ma preniest siroke pasmo a nie sietove kde je vypocet pre 50Hz presny a jednoduchy
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=902& ... icle=32815

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Aug 2011, 08:31

JanoP napísal:Za 3,5E sa neoplati spekulovat s neistym vysledkom. Predsa je to audio trafo co ma preniest siroke pasmo a nie sietove kde je vypocet pre 50Hz presny a jednoduchy
http://www.avelmak.sk/index.php?lm=902& ... icle=32815
Skusal to niekto merat? Ja som si kupil podobny, snad totozny z TME a bola to ozaj sragora, frekvencny rozsah vhodny mozno tak na telefoniu, nie na hudbu.
Totiz, nie je trafo ako trafo...
0

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 17 Aug 2011, 08:35

V tomto pripade je to jedno, on potrebuje iba ukradnut spodok pasma. Za trafom je aj tak vyhybka a zosilnovac pre sub.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Aug 2011, 08:41

JanoP napísal:V tomto pripade je to jedno, on potrebuje iba ukradnut spodok pasma. Za trafom je aj tak vyhybka a zosilnovac pre sub.
No hej, ide len o to, aby to nekradol s utlmom 20 alebo 30dB... no ale ako tak na to pozeram, mozno by to ani tak strasne nevadilo, ale chcelo by to zvacsit zosilnenie...
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 17 Aug 2011, 13:22

Na co zvětšit zesílení když TDA2005 má citlivost jako prase? Navíc on ten signál chce brát z výkonových výstupů. Citlivost si tedy může navolit částečně i vhodným převodním poměrem těch traf.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 17 Aug 2011, 14:27

Thales napísal:Na co zvětšit zesílení když TDA2005 má citlivost jako prase? Navíc on ten signál chce brát z výkonových výstupů. Citlivost si tedy může navolit částečně i vhodným převodním poměrem těch traf.
Ze to ide brat signal od reprakov, to vidim, ved tak je to zapojenie koncipovane - a este je tam aj rozkosna "vyhybka" pre "satelity" urobena z dvoch protichodne zapojenych polarizovanych kondikov, brrr.
Myslim, ze autor zapojenia predpokladal, ze trafo nebude mat prenos -20 alebo -30dB, co je hodnota (pri nizkych kmitoctoch), ktora zodpoveda tamtej lacnej sragore. Mal som ju na stole, meral som jej frekvencnu charakteristiku a po zmerani na troch frekvenciach som to odlozil, humus.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 17 Aug 2011, 14:51

Já vím, GES to i uvádí. Ty trafa mají s různými převody takže se to tím dá částečně korigovat, naštěstí i přes velký útlum celé vstupní části má to TDAčkovelkou vstupní citlivost. Netvrdím že to nebude třeba doladit ale to je otázka nějakého toho bastlení. Na "výhybku" jsem upozorňoval v origo threadu. Pro mě je to celé šrot a řešil bych to úplně jinak.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 17 Aug 2011, 16:25

http://www.pselectronic.cz/k5801-171-iz ... mycky.html když to rozebereš, najdeš v tom dvě maličký trafa. Nezapomeň na stínění!
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok