Nabíjačka autobatérií

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 13 Aug 2012, 21:53

Zdravím všetkých. Potrebujem poradiť ohľadom autonabíjačky. Chystám sa urobiť toto, vraj je to "jednoduché a funkčné" :) :

Kód: Vybrať všetko

http://www.iboo.szm.com/nabijackaautobateriek.htm
Mám trafo 20V naprázdno a prúd 4-5A. Problém je v tom, že nemám ten tyristor ( napr. ten KT701 ) ale našiel som doma súčiastku ( podobnú tyristoru ) s označením KT728/600. Zistil som že je to triak :? Moja otázka znie : Dá sa ten triak prispôsobiť k tomu obvodu nabíjačky ? Alebo by niekto vedel nakresliť upravenú schému ? Ten triak je na 15A. Za nápady predom Díki :wink:
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Nomen

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Nomen » 13 Aug 2012, 22:27

ja som este taku nerobil , ale v principe by mala fungovat ak by si reguloval s triakom ten primar /230 VAC/ , na sekundari samozrejme mostik a ampermetrom , aby si vedel co sa deje s prudom na sekundarnej strane

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 13 Aug 2012, 22:36

No aj takú schému som dakde videl ( triak na primáre ). Ale ja som ho chcel dať na sekundár - miesto tyristora ktorý je na schéme. Fungovalo by to ? Alebo tam treba dať ešte diódu ? BTW. čítal som že tyristor prepúšťa prúd len jedným smerom ( chová sa ako dióda ) a triak oboma smermi ( teda aj striedavý prúd ) - tak preto som rozmýšlal doplniť obvod aj diódou ( napr. KY718 ) aby cez batériu nešiel striedavý prúd ale len pulzujúci , či ako :rolleyes: Prosím poradte :)
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Wicker

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Wicker » 14 Aug 2012, 00:14

A čo tak toto: http://svetelektro.com/modules.php?name ... 35#p350835 , síce zložitejšie, hlavne na rozbehnutie, ale ja som robil dva kusy a idú bez problémov a robilo ich tu aj zopár ďalších ľudí.

Tyristor by sa našiel...

Nomen

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Nomen » 14 Aug 2012, 08:30

Ako ti Wicker uz poradil .., bola tu jedna tema , zdroj retro , namiesto diod chcel davat zenerky , nechcel som to uz potom komentovat , pretoze by to uz nebolo retro zdroja ale nejaky grc na ktory sa neda spolahnut , autor uz aj zabudol na nejaky zdroj , zbytocne sa tu zdvihli vasne a nic viac , cize , nespekuluj a za par centov si kup normalny tyristor a sprav si spolahlivu nabijacku s tyristorom a triac si odlož na nieco ine , ja mam taku zasadu ,.. z hovna bic neupletie , a ked upleties nebude ti plieskat ..pekny den

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 14 Aug 2012, 08:40

Zdar. OK ja som sa len spýtal, či by sa to dalo použiť :wink: lebo doma sme mali nabíjačku a toto mi z nej ostalo a chcel som ju znovu zložiť. Bol tam skoro navlas rovnaký obvod ako s tej stránky čo som dal, ale miesto tyristoru tam bol ten triak. Tak som sa chcel uistiť, že ked to poskladám naspäť, bude to nabíjať :) Inak tatko s tým kedysi nabil aj baterku v Škode 105L, takže neviem ..... Ale teraz mám v aute 71 Ah baterku, takže akú nabíjačku mi doporučíte ? Už niekedy dávnejšie som skúšal postaviť tú z AR , pulznú do 10A , ale nejak to dobre nefunguje a ani 10A trafo nemám. :(
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Nomen

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Nomen » 14 Aug 2012, 08:51

stiahni a prelistuj si , lenze prvy krok k nabijacke je mat trafo ,..samozrejme nemusi byt na 10A
http://www.ulozto.sk/xdKYuif/nabijece-a-nabijeni-pdf

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 14 Aug 2012, 09:14

Pozrel som si to. Ja mám trafo , ako som už písal naprázdno 20V a dáva tuším 4 až 5A. No a 71 Ah by sa s tým dala nabiť, ak sa nemýlim. Len teda vybrať vhodný nabíjač :) ale aký, ked mne nikdy nič nefunguje :D :D
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 14 Aug 2012, 13:45

Ahojte. Takže nedalo mi to a skúsil som to poskladať ako to bolo kedysi :) Je tam to trafo ako môžte vidieť na obrázkoch. Nabíjačka je zapojená - ako pôvodne, medzi vývody 12V a 6V, a nameral som 20V takže to zhruba sedí. Na dalšom obrázku je obvod regulácie. JA SOM HO NEROBIL - robil ho jeden elektrikár z našej dediny pred dávnymi rokmi :) A na hliníkovej platni je už spomínaný triak KT728/600. Poistka na výstupe zaiať 5A. Dorobil som tam pre istotu aj tú diódu KY718 (obrázok) aby do baterky náhodou nešiel "striedavý prúd" ale iba "pulzujúci" z triaku. Teraz by sa ten triak mal chovať ako tyristor ( aspoň myslím ), kedže triak sú vlastne 2 tyristory a jeden z nich bude teraz vyradený (tou diódou). Ked tak ma opravte :wink: A ešte tam je aj ampérmeter :

Kód: Vybrať všetko

http://www.alextronic.sk/predaj/2347/BP-670-10A-maly/
No a vyskúšal som tú nabíjačku, zapojil som batériu a na ňu aj multimeter a potenciometrom sa dal normálne regulovať prúd 8O až som bol prekvapený. Dokonca až do 10 A 8O Ale neviem či to trafo dokáže dodať až 10A , Sekundár som pozeral a vodiče sú budto 1,5 mm2 alebo 2,5 mm2 . Čo vy na to ??? Dokáže dať tých 10 A ??? A ešte taká maličkosť, trafo akotak bzučí . Je to normálne a nevadí to ? Díki moc :wink:
Prílohy
Snímka372.jpg
Snímka377.jpg
Snímka374.jpg
Snímka375.jpg
Snímka376.jpg
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 14 Aug 2012, 22:26

Takže nabíjal som vybitú batériu bezúdržbovú 60 Ah prúdom 3A počas asi jednej hodiny. Len tak skúšobne :) A potom so vytiahol motor z Tatranu 125 a vyskúšal s tým naštartovať. A čuduj sa svete - štartér točil ako blázen 8O . Takže môžem povedať že nabíjačka nabíja :wink: Akurát vrčí to trafo. Nevadí to ?
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Aug 2012, 21:14

M4jkls0n napísal:Takže nabíjal som vybitú batériu bezúdržbovú 60 Ah prúdom 3A počas asi jednej hodiny. Len tak skúšobne :) A potom so vytiahol motor z Tatranu 125 a vyskúšal s tým naštartovať. A čuduj sa svete - štartér točil ako blázen 8O . Takže môžem povedať že nabíjačka nabíja :wink: Akurát vrčí to trafo. Nevadí to ?
Trafo (jadro) je jednosmere magnetizované jednocestne usmerneným prúdom, tým je presycované a preto vrčí.

Nič s tým nespravíš pri jednocestnom usmernení. Akurát si kontroluj jeho teplotu pri nabíjaní, aby nezhorelo. (Na všetkých výkonových súčiastkach sú totiž veľké tepelné straty, lebo impulzná hodnota prúdu je mnohonásobne (6x ?) vyššia, ako stredná hodnota prúdu).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 24 Aug 2012, 13:34

Dolfi : Diki za objasnenie :wink:
Na triaku aj na dióde je chladič, takže by to malo byť v poho :) A trafo sa chladí ventilátorom za ním ( na fotkách nieje vidno ) a odsáva teplý vzduch. Ja som to prerobil a riadne upevnil aby to nevyzeralo ako na tých prvých fotkách :D . Teraz to vyzerá úplne inak :wink:
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Aug 2012, 22:29

M4jkls0n napísal:Dolfi : Diki za objasnenie :wink:
Ak je niekto elektrikár/ elektronik, tak by mal vedieť, čo si môže dovoliť chytiť z konštrukcie. A preto každému radím, ak niečo oživuje/ testuje/ prvýkrát používa, nech sa "nehanbí" výkonovo namáhané časti "odmerať" aspoň rukou na oteplenie.
Samozrejme, nebudeme chytať do ruky napríklad výkonové odpory, ktoré môžu mať aj niekoľko sto stupňov. No trafáky, polovodiče a ich chladiče by sme mali ako-tak udržať v ruke (max. cca 55 st. C).

Konkrétne u teba: Samozrejme, nechytáme sa primáru trafa a odizolovaného prívodu primáru. No ostatok je na sekundárnej strane s nízkym napätím, tak sa toho môžeme chytiť. Čiže po nejakých časových úsekoch práce kontrolujeme teplotu jadra a vinutia trafáka, teplotu chladiča diódy a triaka a podobne ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Nabíjačka autobatérií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 24 Aug 2012, 22:53

Presne tak ;) aj to som pri testovaní urobil. Trafo bolo trochu teplejšie až po dlhšom nabíjaní. Triak sa veľmi nezohrial a najviac teplá bola dióda. Samozrejme všetko je na chladičoch ;) No, a keď mi zvýši čas, tak sem prihodím aj nové fotky hotovej nabíjačky :)
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok