nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

eMCeee89
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 01 Aug 2013, 19:07

nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa eMCeee89 » 01 Aug 2013, 19:13

Dobry den,
rad by som sa Vas opytal na takuto vec: mam 2 autobaterie 12V. Mam nabijacku s moznoatou nastavenia vystupneho napatia 12 a 24V a preto sa chcem opytat, ci mozem tieto dve baterie zapojita do serie (za sebou) a nabijat ich naraz na 24V, alebo ich mam zapojit radsej paralelne(vedla seba) a nabijat na 12V? Chcem ich nabijat naraz, nie samostatne, preto sa pytam na moznosti zapojenia. Ak s tym ma niekto skusensti, prosim poradte, ktora varianta bude vhodnejsia, resp. ci je mozne vobec v takychto zapojeniach baterie nabijat.
Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Kado » 01 Aug 2013, 19:21

urcite je lepsie ich nabijat paralelne, musia mat vsak rovnake napatia, inak budu medzi nimi tiect vyrovnavacie prudy az dovtedy, kym sa napatia nezrovnaju
0
Návrh zapojení s jednočipovými mikropočítačmi, tvorba programového vybavenia pre mikropočítače
http://www.jk-elektronika.info/index.html

predaj !!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 54#p549154

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Pozitron » 01 Aug 2013, 19:51

V prípade, že tie dve autobatérie (čiže olovené akumulátory) majú rovnakú kapacitu (v ampérhodinách), môžu sa dobíjať v sériovom zapojení. Bolo by vhodné, keby mali aj rovnakú históriu.
Pred niekoľkými rokmi boli ešte v chode telefónne ústredne napájané olovenými akumulátormi s menovitým napätím 60V, umiestnenými vo zvláštnej miestnosti (akumulátorovni) s asfaltovou podlahou a neuzatvárateľným vetracím otvorom v najvyššom bode miestnosti pod stropom. Isteže sa nabíjalo v sérii 30 článkov, zatiaľ čo Ty budeš nabíjať 12 článkov v sérii.
PODMIENKOU JE ROVNAKÁ KAPACITA ČLÁNKOV !
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa shaft » 24 Aug 2016, 09:48

Ak mám dve auto batérie zapojené paralelne môžem ich nabíjať 12V a prúdom 0,2C ? (0,1C pre jednu batériu).
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Aug 2016, 09:53

Hlavne nerozumiem prečo sa na ZŠ učí paralelne = vedľa seba a sériovo = za sebou :D Veď aj baterky v diaľkovom máš fyzicky vedľa seba a predsa sú zapojené sériovo
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa elmoto » 24 Aug 2016, 10:53

jednoducho lebo máš v škole používať rozum a nie čumieť na tabuľu ako teľa :)

vedľa seba znamená: máš akumulátory otočené rovnako a sú vedľa seba a tak sú pospájané.

za sebou znamená: máš akumulátory opäť otočené rovnako ale sú položené v rade za sebou a tak sú pospájané.

V oboch prípadoch sú akumulátory vlastne vedľa seba ale aby to bolo jasné tak sme v škole mali obrázok alebo nákres na tabule. Zjavne niekto na tú tabuľu hľadel do prázdna.

:biggrin: :agree:
0
nie som tu

alois

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa alois » 24 Aug 2016, 11:23

:oops: alebo mala učitelka veľké kozy a aj bradavky, takže pozeral na dva sério paralelne vyviazané objekty oscilujúce podľa chôdze :oops:

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa marek181818 » 24 Aug 2016, 12:19

skor sa mysli na poli aku teda paralelne + - teda vedla nej bude zaze + - a + a - sa lôen navzajom prepoja , seriovo je zase + a - a +a -, prepojis doradu teda napr - z + 1 aku z druhou a kedze zaciatok ostane + a koniec je - tak tam pripojis nabijacku napr pre 12V aku 24V
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Aug 2016, 12:56

a co tak len porozmyslat ako to v tom "aku " funguje ? , serial alebo paralel :)
0

alois

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa alois » 24 Aug 2016, 17:29

jedna baterka je 6 článkov v sérii a druhá tiež a keĎ ich dáš paralelne, tak sme u tých mojich sériovoparelelne vlniacich sa kôz.
Ale ja osobne by som ich nabíjal komplet v sérii s 24V + 5,6V. (alebo (12+2,8)x2)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Aug 2016, 18:50

elmoto napísal:jednoducho lebo máš v škole používať rozum a nie čumieť na tabuľu ako teľa :)
To si trochu protirečíš lebo ak by mal niekto používať rozum tak by sa to docielilo práve tým že by sa vysvetlilo, že typ zapojenia absolútne nezávisí len od polohy súčiastok na schéme/DPS a výrazy "za sebou" a "vedľa seba" by sa tam ani nemotali. Lebo neskôr bolo pár ľudí ktorí takto definovali sériové/paralelné zapojenie aj v 1. ročníku na SPŠE a uznané im nebolo takže tak :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Merak » 26 Aug 2016, 01:06

Pokiaľ nemáš kliešťový DC ampérmeter, tak ich nabíjaj do série a sleduj napätia na batériách, aby si vedel, či sa rovnomerne nabíjajú
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa Merak » 26 Aug 2016, 01:07

shaft napísal:Ak mám dve auto batérie zapojené paralelne môžem ich nabíjať 12V a prúdom 0,2C ? (0,1C pre jednu batériu).
Áno, môžeš, ale sleduj prúdy, aby sa nabíjali rovnomerne.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: nabijanie autobaterii zapojenych v serii

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Aug 2016, 13:03

Ak mám dve auto batérie zapojené paralelne môžem ich nabíjať 12V a prúdom 0,2C ? (0,1C pre jednu batériu).
Strucna odpoved je ANO aj NIE, lebo vsetko zavisi od odpovedi na nizzsie uvedene otazky.

Aby sme ti mohli odpovedat, potrebujeme este vediet ci ti dve baterky maju rovnaku kapacitu, ci su od jedneho vyrobcu
-rovnaka technologia vyroby-ci rovnako stracaju kapacitu), a ci su nove alebo uz boli pouzivane a ci boli pouzivane spolu v serii v jednom zariadeni alebo kazde baterka inde a ci to chces do niecoho kde to ma vydat zo seba max. vykon a vydrazat este dlho, alebo to chces len na zopear pokusov kde vytiahnut max. vykon za baterky nie je podstatny, a taktiez zivotnost baterky je nepodstatna a potom sa baterky odlozia niekde do rohu do komory.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok