Zapojenie Alternatora

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 27 Apr 2015, 17:39

Zdravim, mám tento alternátor a neviem kde má svorky... Podarilo sa mi identifikovať len B+. Viete mi niekto poradiť ktoré sú ostatné svorky a ako ich zapojiť? Ďakujem.

Obrázok


Obrázok


Obrázok



Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
bresto100
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 29 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Sereď
Vek: 41

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa bresto100 » 27 Apr 2015, 19:11

Zapoj na B+ 12V,na obal pripoj minus.12V skusacku napoj na B+ a druhy koniec na jeden pin na tej koncovke na altelnatory.Na ktorej bude svietit,to by malo byt budenie altelnatora.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 27 Apr 2015, 19:41

myslim ze toto bude altik uz s integrovanym regulatorom a tie dva kontakty budu len na kontrolku a mozno zataz alebo otacky
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 27 Apr 2015, 20:39

Takže na B+ som zapojil +12 a na kostru -12 Skúšačku som pichol medzi B+ a tie dva piny: svietila pri tom pine ktorý bol bližšie k B+ (obrázok)

Obrázok


Ako mám pokračovať dalej?

-- Spojený príspevok 27 Apr 2015, 20:56 --

Na google som našiel alternátor s tými istými svorkami ako mám ja. Idem to skúsiť zapojiť podla tohto obrázka.

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
bresto100
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 29 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Sereď
Vek: 41

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa bresto100 » 28 Apr 2015, 07:51

To kde ti to svietilo,to je budenie altelnatora.Ked ho napojis na neaky motor,alebo nieco co ho bude tocit,tak ta skusacka po nabudeni zhasne a alt. zacne vyrabat napetie.


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 28 Apr 2015, 11:46

Takže na B+ dám +12V
na ten pin na ktorom mi to svietilo dám tiež +12V
na kostru -12V

A roztočím ho... Keď bude alternátor v otáčkach a nabudený tak mám to budenie odpojiť?
K čomu je potom ten druhý pin? :?:

Chcem ešte spomenúť že po pripojení B+ (+12V) a Kostry (-12V) alternátor mierne vrčí a odoberá z batérie prúd. (V nečinnom stave)
Keď som pripojil aj na budenie +12V tak začal vrčať trocha hlasnejšie. Aj v aute keď je alternátor v nečinnom stave odoberá prúd? Alebo ho elektronika odpája?
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa dudoo » 28 Apr 2015, 12:21

Koľko berie prúdu?
Ten kontakt vzdialenejší od B+ by mal merať palubné napätie (takže ide tiež na + 12V), ak je nízke, tak posiela do budiaceho vynutia väščí prúd a naopak.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2015, 15:07

ked pripojis aku na B+ a kostru tak ti to nesmie odoberat ziaden prud a alternator nesmie v ziadnom pripade vrcat, v aute nieje ziadna elektronika ktora by ho odpojila (myslim, v japoncoch sa nevyznam :) )
bude nieco pokaslane, nedymi to? akym aku to napajas, a aky prud to odobera ?
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 28 Apr 2015, 16:03

Takže zapojil som B+ (+12V) a Kostru (-12V) V takomto zapojení bez otáčok to žere 2-2,5A
Keď ho dám do otáčok tak táto spotreba spadne asi o 0,2-0,3A.
Zaujímavé je to že nie vždy sa kŕmi batériou: odpojím a pripojím- odoberá prúd
znova odpojím a pripojím a neodoberá prúd


Skúšal som to aj pri otáčkach vŕtačkou.... Odpojený alternátor v otáčkach ide lahko a nevyrába napetie
Pripojený alternátor v otáčkach ide ťažšie a nevyrába napetie (kŕmi sa batériou)

Paradox je v tom že keď ho dám do otáčiek a zapojím tak ho niečo brzdí a zároveň v otáčkach sa kŕmi 2 ampérmi :oops: :crying:

-- Spojený príspevok 28 Apr 2015, 16:04 --

A napájam to plne nabitou PbAku 12V 100AH
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2015, 16:10

no tie 2A mozu byt kludne pouzite na budenie (ktovie ako je tento konkretny altik rieseny co sa tyka budenia, kludne moze budiaci prud brat z B+). To ze sa nabudeny toci tazko je OK, a kedze ho vrtackou nedokazes roztocit na otacky pri ktorych by zacal robit dostatok prudu pre nabijanie , tak stale taha prud z baterky na budenie.....
chcelo by to schemu alebo ho roztocit na nejake rozumne tocky (1500 - 2000 by mohlo stacit na to aby altik zacal davat prud dostatocny na svoje budenie)
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa dudoo » 28 Apr 2015, 17:01

Vyzerá to na prerazenú diodu(y). Potom sa ti obvod uzatvára cez statorové vynutie, to by mohlo tým dvom ampérom odberu v kľudovom stave zodpovedať.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Apr 2015, 17:10

Když připojíš JENOM plus baterky na B+ a mínus baterky na kostru, nesmí ti téci žádný proud - když teče, je vadná nějaká dioda/diody v usměrńovacím bloku.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2015, 17:45

hej , pravda, ved by to vystavovalo baterku, urcite bude nieco zle ajked na prerazenu diodu a statorove vynutie je to nizky prud (statorove vynytie bude mat odpor v miliohmoch, to by bol vecsi prud) , nico tecie do budenia ...
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 28 Apr 2015, 19:57

Ano alternátor mám zapojený len na +12 a GND a v takomto stave odoberá 2A...
Dnes som ho kompletne celý rozobral, vybral som rotor a zapojil stator bez rotoru. (+12 a GND)
Aj s odpojeným rotorom odoberal 2A.

Keď som pripojil +12 a GND tak som na uhlíkoch rotoru nameral napätie také že to iskrilo :D....

*Myslel som si že budenie je rotor a s odpojeným budením odpojím rotor? Mýlim sa?

Chybu som možno našiel na neviem čo to je (asi dioda) na ktorú je pripojené GND (obrázok 1)
+12 som pripojil na B+ a keď som pripojil GND za diodu tak bol odber 2A no a keď som pripojil GND pred diodu tak to išlo to riadného skratu... Takže ak je to dioda tak v tom smere v ktorom by nemala prepúšta 2A ....

*Ak som niekde napísal somarinu tak sry, nie som fanúšik alternátorov :) :D....

Obrázok 1 (tá neznáma súčiastka)
Obrázok

Obrázok 2 (Diody)
Obrázok

Obrázok 3 (Diody detail)
Obrázok

Obrázok 4
Obrázok


Obrázok 5
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2015, 20:31

Aj s odpojeným rotorom odoberal 2A. - nieco sa urcite hreje, co?
Keď som pripojil +12 a GND tak som na uhlíkoch rotoru nameral napätie také že to iskrilo - elektrikar :(
*Myslel som si že budenie je rotor a s odpojeným budením odpojím rotor? Mýlim sa? - si z juzneho slovenska ? :lol: , ano rotor je budenie, napaja sa cez uhliky, aky je odpor rotora na kruzkoch?
Chybu som možno našiel na neviem čo to je (asi dioda) na ktorú je pripojené GND (obrázok 1) - vidim to na odrusovaci kondik, tu chyba nebude, na tej druhej strane kondika je samozrejme + preto ti to ide do skratu.
s tvojimi znalostami nenajdes chybu na suciastkach ktore su zapojene v obvode - vsetko co sa da odpojit (odpajkovat), potom merat....
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 28 Apr 2015, 20:53

Z južného slovenska som neni .. :D
Práveže som to nechal dlhšie pripojené a nič sa nehrialo..... cca 3-4 minuty a všetko studené... Skúsim to nechať dlhšie...
Idem ešte zmerať odpor rotoru... A skúsim aj ostatné premerať.
Nechcem sa v ňom nejako extra rýpať, dostal som ho v autoservise zdarma ako odpad s tým že by mal byť OK. Tak ak nezistím chybu pôjdem si vypýtať daľší... :)
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa dudoo » 28 Apr 2015, 20:56

Viac by som ti poradil, ak to nejako očistíš od nánosu a spravíš znovu obrázok 1 a 5. Na jednotke to rebrované na ľavo sú diody. To rebrované na pravo je regulátor. Tá neznáma súčiastka sa pod tým nánosom nedá identifikovať :( .
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2015, 20:56

no myslim ze nieje OK, a vrtat sa v nom asi nema cenu ....
v pripade ze sa chces nieco naucit tak ho skus rozpajkovat co sa da a merat ci nieco najdes
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Apr 2015, 13:51

"Práveže som to nechal dlhšie pripojené a nič sa nehrialo..... cca 3-4 minuty a všetko studené"

Jestliže ti tam při 12V tekly 2A, muselo něco topit výkonem 24W.
To je dost na to, abys po delší době zjistil, kde to trochu víc topí a odhadl místo problému.
0

commander
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 24 Nov 2013, 17:20

Re: Zapojenie Alternatora

Príspevok od používateľa commander » 03 Máj 2015, 20:29

Ták po dlhšej dobe sok naspeť... Viem že je to dosť 24W ale ani po dlhšej dobe nič nehrialo! Je to veľmi zaujímavý alternátor, podarilo sa mi ho oživiť. Oživil som ho tak že B+ na +12 kostru na -12 a budenie na +12 oživil som ho až vysokými otáčkami, vo vysokých otáčkach nabehol a potom mu stačilo okolo 400-600 otáčiek pri ktorých dával 14V. Po znovu ubratí otáčiek jednoducho zhasol...

Tie 2A stále niekam tečú ... rotor to neni ale myslím si že je to jedno zo statorových vynutí, pretože keď ho zapojím niečo v ňom vrčí a mierne vibrácie je cítiť aj keď ho chytím do ruky.

Zaujímavé je to že keď ho pripojím k batérii a budenie spojím s kostrou tak sa tie 2A stratia a odber je nulový..

Plánujem ho použiť na malú vodnú elektráreň, dorobím k nemu ešte nejakú elektroniku ktorá ho v stave nečinnosti odpojí od batérie (teda spojí budenie s GND) aby mi ju celú nevycucal. Mojou prioritou je vyrobiť minielektráreň s nulovými nákladmi na stavbu. čo si mi zatiaľ aj darí :) :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok