Analogove ovladanie na volante

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa marioff » 22 Jún 2015, 19:42

Caute, na 307 je digitalne ovládanie (CAN BUS ci ako sa tomu nadava) radia na volante... Mam 2din cinske radio (take co vie vsetko, ale nic poriadne :D ) ... zistil som (nahodne) ze ked rukov chytim kabel s oznacenim key 1 (sluzi na ovládanie radia z volantu) a dotknem sa kostry radia tak to reaguje... teda kazdy povel ma iny odpor predpokladam (ine napatie)... kazdy povel sa da radio naucit...

nema niekto k tomu viac info? ten kabel vysiela urcite napatie, ktore mozem teda na tom ovladaci co mam regulovat pripajkovanim odporov (samozrejme bude packa od auta oddelena, nebude uz pripojena k autu) a naspat vyviest na kostru?

bohuzial som nic ohladom tohto nenasiel, asi som priekopnik v tomto alebo co :pain:

a kedze je vas tu kopa sikovnych (uz som sa o tom presvedcil) viem ze mi nejak poradite, pomozete
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jún 2015, 20:57

mal som kedisy take radio, ktore reagovalonaurcite napetove hladiny
viac by ti pomohli nejake papiere od toho radia (otazne je ci potrebuje napetie alebo prud, to moje bolo na napetie)
ak potrebuje napetie, tak vytvoris "napetovy delic" z odporov, ak iba prud tak iba odpory voci kostre alebo +12V
v prvom rade by som teda pohladal nejake info
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa marioff » 22 Jún 2015, 21:47

papiere mam ale tam neni o tom ani zmienka... proste cina

key1 pusta napatie (5V), a ked sa nejak zmeni vie to zaregistrovat... len nechapem preco prave na jeho kostru.. lebo pri normálnom zapojeni sa nijak neriesi kostra... je tam este key2 , mozno to je kostra... zajtra vyskusam...

cisto teoreticky mohol by fungovat moj nakres ? kazdy odpor je iny
Prílohy
radio.png
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa dudoo » 22 Jún 2015, 22:45

Mohol, ich hodnoty by sa dali zistiť tak, že si ociachuješ potenciometer (spravíš si tam stupnicu) a zapojil by si no cez mikrospínač (to je jedno čo, len aby si stále nemusel odpájať káble, keď budeš chcieť domerať odpor potenciometra). Držíš spínač zapnutý a meníš odpor a zapisuješ si reakcie pri určitej úrovni odporu. Skús si to preložiť do hodnôt rezistorov vo výrobných radách a nastaviť potenciometer pri takej akcii na najbližšiu radu, či robí to isté. Potom to vyskúšaj ako realnu úlohu... že chceš napr. naladiť rádio na presnú frekvenciu, ubrať/pridať zvuk, prehodiť na stanicu v pamäti...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa misocko » 22 Jún 2015, 23:05

no ja som to musel riesit takto, uz si vsak nepametam aky bol vstupny odpor, v papieroch bolo mysli napisane ake napetia maju ist z delica
Prílohy
odpor.PNG
odpor.PNG (3.86 KiB) 6197 zobrazení
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa MiroH » 23 Jún 2015, 07:10

0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa troodon » 23 Jún 2015, 09:07

zagoogli si hodnoty pre radia sony/pioneer alebo LG a skusaj spinat odpory k zemi , vzdy si zapis hornu a dolnu hranicu pre kazdu funkciu ktoru spravis a potom si len spriemeruj strednu hodnotu odporu a sprav si paralelne spinane odpory, do serie ich nedavaj lebo si nebudes vediet navolit funkcie ako potrebujes- to seriove radenie sa vyouziva len u továrenských radii vacsinou lebo tam sa z beznými funkciami pre seriove radenie odporov pocitalo.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa marioff » 23 Jún 2015, 09:34

to radio ma vyhodu ze sa vie naucit ovládanie... pocuva ako sa napatie zmeni, a potom mozem vybrat funkciu ktora bude aktivovana pri tejto zmene napatia...


pre mna je dolezite vediet, ci som to pochopil spravne - napatie von z radia a spat na kostru radia... pre mna ako laika to znamena "skrat" ..
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa troodon » 23 Jún 2015, 10:17

cez odpor to nieje skrat, skus najprv vacsie odpory hodnot a uvidis.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Analogove ovladanie na volante

Príspevok od používateľa marioff » 04 Sep 2016, 19:18

takze az teraz sa mi to podarilo "vyriesit". dal som to znamemu urobit, je sikovnejsi ako ja, a ja mam aj tak taku pajku, ze s nou mozem pajkovat odpory max na plosak..

lenze pouzil nizke hodnoty odporov a nie moc medzi sebou rozdielne, takze niektore tlacitka reaguju rovnako.. asi sa neznizi napatie tak aby to radio odlisilo.. takze este musim pridat nejake dalsie, viac rozdielne..

uz si to chcem urobit sam, len sa chcem poradit ako spolahlivo "pripojit" na tenky kablik odpor tak aby tam drzal.. rozmyslal som nad malym plosakom, ale ten si aj tak nemam ako vyleptat :( ..

napajkovat odpor priamo na kablik a pouzit napr. zmrstitelnu buzirku? alebo poznate nejaky lepsi sposob:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok