riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa eifel » 23 Aug 2016, 13:40

Dobrý deň, mám problém z výrobou riadiacej jednotky pre ťažné zariadenie. Problém je v tom že auto má Can Bus elektroinštaláciu a ešte k tomu používa na obrysové svetlá ( jednotky ) aj brzdové svetlá jednu 21W žiarovku v zadnom svetle. Mení sa iba veľkosť napätia, v prípade že svieti obrysové svetlo je žiarovka napájaná 3,76V napätím a v prípade že zatlačím brzdový pedál napätie sa zodvihne na 12V. Ako tento napäťový signál použiť na spínanie dvoch nezávislých relé ( jedno pre obrysové a druhé pre brzdové svetlo ) ? Ostatné signály ( smerovky a hmlovku) mám vytiahnuté a spínané (tranzistor BC337 zapína relé )bez problémov len tento dvojnapäťový stav neviem poriešiť. Rozmýšľal som o použití rezistora s hodnotou 10 Megaohm na bázu spínacieho tranzistora a tým by som spínal vyššie 12V pre brzdové svetlá aby som sa vyhol spínaniu relé pri nižšom napätí. Stabilizátorom 78L05 stabilizovať napätie na bázu tranzistora pre obrysové svetlá aby nedošlo k poškodeniu tranzistora. Ak má niekto nápad ako by sa to dalo poriešiť budem vďačný za každú radu.

P.S: rady ako kúp si hotovú jednotku za cca 50€ nepotrebujem, nie som ani lacný Jožko ktorý chce ušetriť za každú cenu ale beriem to ako výzvu vyrobiť si niečo pre seba ( moje auto ), veď kúpiť si to dokáže každý kto vie kliknúť na tlačítko "Vložiť do košíka"
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa rudko » 23 Aug 2016, 14:36

Ahoj
Ziarovka na obrysove/brzdove svetla nebude riadena napatovo, ale pomocou tzv PWM - pozri na nete co to je. Napatie 3.76V ktore si nameral je stredna hodnota napatia na ziarovke. Ale podme k veci. Potrebujes zariadenie ktore sa vola napatovy komparator, tj vlastne oeracny zosilnovac zapojeny ako komparator. Na nete by si mal k tomu najst dost veci a ak mas trochu prehlad mal by si byt schopny dat to dokopy. AK nie, tak este trochu poradime ak bude treba. signal zo ziarovky bude treba poslat do komparatora cez jednu diodu a rc filter
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa TomasNM » 23 Aug 2016, 16:39

Ja by som to skusil takto.
RC clen teraz zhlavy nevypocitam,skus polaborovat.
Schvalne som tam nedaval vstupnu diodu,pretoze PWM by postupne nabil kondenzator do maxima a tym by to stratilo efekt.
Takto sa cez ziarovku moze vybijat.
Prílohy
a.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa rudko » 23 Aug 2016, 19:36

s tou diodou mas pravdu, jedine ze by sa paralelne ku kondenzatoru hodil rezistor. ja som ju tam navrhol preto, ze neviem ci na ten kondenzator nebude negativne reagovat RJ auta pri prepaleni vlakna ziarovky, ak ma teda tuto funkciu.
co sa tvojho navrhu tyka tak spodne konce komparatorov treba cez trimre zavesit na nejaku referenciu a nie na napajanie. v aute je v napajani bordel a kolisajuce napatie, to moze sposobovat falosne spinanie, alebo naopak nespinanie.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa lh » 23 Aug 2016, 19:46

Bežne sa to robí tak, že sa zoberie signál o brzdení z tretieho brzdového svetla.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa TomasNM » 23 Aug 2016, 19:47

Rudko:

Dalo by sa to zreferencovat trebars 7808-kou,ale myslim,ze v tomto pripade je tam rozptyl urovni dostatocny.
Ak by sme sa drzali v teoretickej rovine,tak by ani nebol potrebny jeden trimer(delic),stacilo by minus hodit rovno na kostru.
V praxi som to ale poistil na vyssie napatie.
Kontrola ziaroviek si myslim pri vyssej hodnote vstupneho rezistora nemala byt z toho zmatena,predsalen kontroluje par ohmov a nie kiloohmy.
Ak das do serie diodu a paralelne k C rezistor,vytvoris delic,cize prahove napatia budu ine.
Kazdopadne by to mohlo byt funkcne.

Mimochodom,co ak tam nieje PWM,ale nejaky DC/DC menic?
Samozrejme,na funkciu komparatorov by to nemalo vplyv,to len taka otazocka.

Skusal som RC filter zlozit a vyslo mi dostatocne nizke zvlnenie pre tento ucel pri pouziti 10kΩ/100nF pri 10kHz.
Kludne sa moze pouzit aj nieco vacsi kondenzator,iba to bude trosicku pomalsie,na com vobec nezalezi.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 23 Aug 2016, 19:52, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa lh » 23 Aug 2016, 19:51

Určite tam je PWM
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa troodon » 23 Aug 2016, 20:02

ked si odpalis REC modul tak daj vediet..
a ano kup si hotovy modul, rozlisuju sa dva zakladne varianty podla toho ci mas REC modul alebo nemas REC modul + potom treba este programovat trosku napríklad cez OP-COM.. je tam viac suvislosti ktore treba brat v zretel.
Inak svetla su spinane cez VNDxxxx alebo VNQxxxx SMD moduly, ked ich odpalis budes potom zhanat bud tie integrace alebo cely odparovany REC modul a potom ho programovat, ak nemas car pass budes si musiet zaplatit aj ten..

Ucil by som sa na iných veciach a nie na aute ktore potrebujem takmer denne.

A ten original modul co sa zasuva do RECu nieje pre srandu ale riesi aj spotrebu a otvoreny obvod na jednotlivých okruhoch cize nemusis ako sedliak vyjst von a kricat na niekoho stlac brzdu, smerovku a podobne.. Tiez ti svieti na budikoch ledka ze mas prives.
Ak mas original cuvacie senzory tak nebudu vrieskat ked hodis s privesom spiatocku, ako vravim je tam viac suvislosti.

Ked mas navyse teraz povoleny check control na ziarovky a bral by si stavu z okruhu zadnych svetiel mohlo by ti to hlasit skrat ako chybne vyhodnotenie nadspotreby.. ked by si chcel vyrabat vlastny modul treba to vsetko riadne premysliet - Zafira B je uz trosku inde ako Zafira A.
0

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa eifel » 24 Aug 2016, 07:38

Pozdravujem a reagujem, lepšie povedané doplňujem info ktoré som nepodal. Som elektrikár ale silnoprúdar tak privítam aj zdanlivo banálne veci ktoré sú pre elektronika rutina, napríklad ako vypočítať RC člen - môžem sa odraziť od výpočtu TomasNM 10kΩ/100nF pri 10kHz ? Moja zafira má REC modul,nemám cúvacie senzory, PWM je asi použité lebo pri pripojení mojej skúšobnej zostavy tranzistorov a relé ( na zdroji mi to fungovalo na 100% )sa relé obrysových a relé brzdových svetiel " rozfibrilovalo" zrejme asi následkom impulznej šírkovej modulácie. V prípade že som vypol obrysové svetlá a stlačil len brzdu relé brzdových svetiel sa pekne zoplo ako má. Dobré riešenie je zobrať signál pre brzdu z tretieho svetla ako navrhuje "lh" ale ostáva problém s obrysovými svetlami, dnes skúsim postaviť prototyp zo schémy ktorú sem zavesil TomasNM a uvidím čo z toho bude. Na kolegovej Zafire ktorý si dal namontovať ťažné v známej nemenovanej firme v Ivachnovej pri RK som bol pozrieť ako urobili elektroinštaláciu a netrápia sa zo žiadnym pripájaním cez špeciálny konektor na REC module, signály pozbierajú z kabeláže svetiel do jednej externej krabičky ktorá má silu cez poistku zobratú z neobsadenej pätice relé na REC module, akurát to má jednu nedokonalosť, keď stlačí brzdový pedál svietia mu aj obrysové svetlá na vozíku aj keď ich nemá zapnuté ale to nie je problém nakoľko je prikázané cez deň svietiť. Ak ma ešte niečo napadne doplním. Ďakujem za doterajšie rady.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Aug 2016, 08:37

To ze budu svietit obrysovky s brzdami ma napadlo,ale z toho isteho dovodu ako pises(musi sa svietit stale) som to neriesil.
Ak by to bolo nutne,da sa to zrealizovat pridanim dalsieho komparatora,potom by boli rele uplne nezavisle.
Potom vsak uz treba pouzit komparatory s otvorenym kolektorom(napr LM339),nie operacne zosilovace.
Odseparovanie svetiel tymto stylom by vsak sposobilo zhasnutie svetiel pri brzdeni,co tiez nechceme.
Ale to uz inak nemame ako zistit z jedneho signalu,ci pocas brzdenia su zapnute aj svetla. Malo vstupnych informacii.
Zrejme lepsia varianta je A,pri pouziti varianty B by sme potrebovali informaciu o zapnutych svetlach a ked uz by sme ju mali,tak nakoniec nemusime nic komparovat a spravit to jednoduchsie.

-- Spojený príspevok 24 Aug 2016, 07:48 --
eifel napísal:...od výpočtu TomasNM 10kΩ/100nF pri 10kHz...
Ja som to nepocital,ja som to tak otestoval. Chcelo by to skopom zistit,aka frekvencia a strieda PWM tam je.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa lh » 24 Aug 2016, 09:10

RC člen a uln2003 ti porieši pwm aj ochranu REC
0

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa eifel » 25 Aug 2016, 09:24

tak som tu s novým zistením, ale má to nejaký konštrukčný zádrhel. Relátka mi zopne aj keď neprivediem ovládacie napätie na vstup In. Dúfam že som použil správne súčiastky, tranzistory som použil BC337 a relé sú 12V, diody relatiek 1N4148. Bez ovládacieho napätia mám nožičkách 1 a 7 1458-čky napätie 2 volty, keď dvíham napätie napätie sa skokovo zodvihne najskôr na nožičke 7 ( obrysovky ) na 11,5V a potom pri cca 10V ( brzda ) na vstupe In aj na nožičke 1 na 11,5V, za 10k odpormi mám napätie 0,7V pre bázu tranzistora, je vadná 1458-čka alebo som niekde inde urobil chybu ?
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa xmilos » 25 Aug 2016, 09:35

z tohto
eifel napísal:tak som tu s novým zistením, ale má to nejaký konštrukčný zádrhel. Relátka mi zopne aj keď neprivediem ovládacie napätie na vstup In. Dúfam že som použil správne súčiastky, tranzistory som použil BC337 a relé sú 12V, diody relatiek 1N4148. Bez ovládacieho napätia mám nožičkách 1 a 7 1458-čky napätie 2 volty, keď dvíham napätie napätie sa skokovo zodvihne najskôr na nožičke 7 ( obrysovky ) na 11,5V a potom pri cca 10V ( brzda ) na vstupe In aj na nožičke 1 na 11,5V, za 10k odpormi mám napätie 0,7V pre bázu tranzistora, je vadná 1458-čka alebo som niekde inde urobil chybu ?
vyplyva toto:
troodon napísal:ked si odpalis REC modul tak daj vediet..
a ano kup si hotovy modul, rozlisuju sa dva zakladne varianty podla toho ci mas REC modul alebo nemas REC modul + potom treba este programovat trosku napríklad cez OP-COM.. je tam viac suvislosti ktore treba brat v zretel.
Inak svetla su spinane cez VNDxxxx alebo VNQxxxx SMD moduly, ked ich odpalis budes potom zhanat bud tie integrace alebo cely odparovany REC modul a potom ho programovat, ak nemas car pass budes si musiet zaplatit aj ten..

Ucil by som sa na iných veciach a nie na aute ktore potrebujem takmer denne.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2016, 09:51

eifel napísal:tak som tu s novým zistením, ale má to nejaký konštrukčný zádrhel. Relátka mi zopne aj keď neprivediem ovládacie napätie na vstup In. Dúfam že som použil správne súčiastky, tranzistory som použil BC337 a relé sú 12V, diody relatiek 1N4148. Bez ovládacieho napätia mám nožičkách 1 a 7 1458-čky napätie 2 volty, keď dvíham napätie napätie sa skokovo zodvihne najskôr na nožičke 7 ( obrysovky ) na 11,5V a potom pri cca 10V ( brzda ) na vstupe In aj na nožičke 1 na 11,5V, za 10k odpormi mám napätie 0,7V pre bázu tranzistora, je vadná 1458-čka alebo som niekde inde urobil chybu ?
1. meraj napatie za RC clenom,na + vstupoch OZ.
2. mas spravne nastavene trimre? nastav ich podla toho,co nameras v bode 1
3. nevieme PWM frekvenciu,tak tazko sa spekuluje

Chlapi,neviem co je REC modul,ale ak by si ho dokazal odpalit tym,ze pripojis paralelne k 21W ziarovke 10kOhm rezistor v serii so 100nF kondenzatorom,tak to by som sa asi bal pouzivat take auto,s pocitom,ze to moze slaktrafit kedykolvek.
Ale u Opel-u nikto predom nevie...
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa alidedko » 25 Aug 2016, 09:58

Ja furt neviem, stoji to za tych 50€ a pocit ctiziadosti?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

eifel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 23 Aug 2016, 13:18

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa eifel » 25 Aug 2016, 10:22

1. meraj napatie za RC clenom,na + vstupoch OZ.

12V na vstupe In, za RC členom 12V (10kohm, 0,1 mF/50V elektrolit), na vstupe 2 10,28V, na vstupe 6 2,62V

2. mas spravne nastavene trimre? nastav ich podla toho,co nameras v bode 1

na 2. vstupe ( brzda) má byť nastavené napätie vyššie ako 4volty, ja som nastavil 10V nech zopne relé pri vyššom napätí a na 6. vstupe má byť napätie nižšie ako 3 volty tak som nastavil 2,6V - dobre som to pochopil ?
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2016, 11:11

Takto:
1. zmeraj,ake napatie je za RC pri svetlach
2. zmeraj,ake napatie je za RC pri brzde

Ked si meral multimetrom,tak si pisal,ze si nameral 3.76V,preto som do schemy napisal <3V a >4V.
Ta jedna hodnota je nastavena tak,aby to nebolo od uplnej nuly(toereticky moze byt aj nula,ale takto mas istotu,ze to nebude pri vypnutych svetlach ani nahodou zopinat),takze to by malo byt zopnute vzdy(svetla+brzda) a to druhe rele ma zopinat iba pri brzde,ked sa zdvihne napatie nad tu hodnotu,ked svietia iba svetla.

Takze,trimer na brzdy treba nastavit vyssie ako napatie z bodu 1.
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa Zaky » 25 Aug 2016, 11:21

Na té žárovce s kombinovanou funkcí zadní obrysové/brzdové světlo NENÍ rozlišitelná informace, jestli svítí obrysovka, když se brzdí. Tedy nemáš podle čeho tuto informaci získat pro rozdělené žárovky ve vleku a neprojdeš s tím technickou, protože obrysová světla na vleku nebudou kopírovat obrysová světla na autě. Zadní obrysová světla na na autě ale svítí s osvětlením registrační značky a proto není problém vzít informaci pro obrysovky vleku odtud. Informaci pro brzdu vezmi od třetího brzdového světla. Tím ti stačí dva tranzistory a dvě relé, bez potřeby použití komparátoru, který problém stejně neřeší.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Aug 2016, 11:25

Prepáčte za OT, ale dofrasa, pri tolkých tisícoch až 10k.. za auto , je nepochopitelné, prečo to rovno výrobca nepripraví na jeden konektor kompletne ošetrené, aby sa tam dalo napojiť prípadné ťažné zariadenie? :mrgreen:

Asi sa ani ja nevyhnem tejto problematike, kedže potrebujem kúpiť ťažné na Stillo,ale uvažujem, že by som to riešil jednoduchšie, tak ako sa to robilo volakedy ,pomocou cievky z drôtu a jazýčkového relé do jednotlivých žíl, ale dnes sú také predpisy na montáž ťažného, že ak to neautorizuje priamo nejaký oprávnený sevis, tak ho nezapíšu do techničáku. :mrgreen:
/ak by niekto vedel o ťažnom na Stillo dajte vedieť-kúpim/dík.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: riadiaca jednotka ťažného zariadenia Opel Zafira B

Príspevok od používateľa lh » 25 Aug 2016, 11:34

eifel, toto máš?

5ko: najlepšie skúsenosti mám s TZ Galia. Sú dobre vymyslené, robustné, zinkované a okrem toho Slovenské. A dodajú Ti aj potrebnú elektroinštaláciu. Ale potrebuješ to dať namontovať oprávnenej osobe. To je ako elektrikou, nikto nechce riskovať, že keď Ti odpadne príves, nebude na koho zvaliť vinu :-)
0
Naposledy upravil/-a lh v 25 Aug 2016, 11:42, upravené celkom 2 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok