Autobateria

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Autobateria

Príspevok od používateľa alluf » 26 Sep 2016, 17:03

Včera a i predošlé dni som normálne štartoval točilo to ako vždy dobre ešte aj poobede som šiel autom a vše OK o par hodín ked som šiel do nočnej zrazu nič auto neštartuje kontrolky skoro nejdu e pri pokuse čo i len zapnut kontrolky ( aj žhavenie) tak všetko len začne vrčat blikat a nič. Baterka ma ale po meraní 13,45 V. Dal som ju teda nabiť no nabíjačka ukazuje 100% nabitie. Je možne že baterka v jednom momente ide dobre a zrazu vôbec ? Nič som nemal v aute zapnuté. Je možne že nastal niekde skrat ? a ak áno ako to zmerať ? Jedine čo som skúsil zmerať je či je vôbec kontakt medzi kostrou a konektorom - pre baterku (1.5 Ohm)

EDIT: baterka je staršia 70Ah. Motor 1.9TDI. Altik po repase taktiež štarter ( človek čo to repasuje ma velmi dobre referencie, i ta cena ale tomu zodpoveda :-D)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alidedko » 26 Sep 2016, 17:21

Predčasný záver - akumulátor na odchode :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Sep 2016, 17:44

keď som po 4-roch rokoch s autom absolvoval garančnú prehliadku,opýtal som sa technika,že kedy bude treba vymeniť batériu.....
jeho dpoveď bola: To záleží od mnoho ukazovateľov, stav nabíjacej sústavy,technológia výroby,otrasy,časté vybíjanie na min.hranicu,prebíjanie,atď. Ale odpovede že "kedy" som sa nedozvedel. Tak mu hovorím že "keď nebude vládať naštartovať" :lol: len sa usmial a dal mi za pravdu...
Batéria vydržala úctihodných 11 rokov aj voľačo...

V tvojom prípade zmeraj batériu pod záťažou - dá sa to aj priamo v aute. Pripoj voltmeter na batériu a zapni žhavenie. Ak napätie klesne pod 10,8V ani sa s tým ďalej netráp a kúp novú...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alluf » 26 Sep 2016, 19:12

ale je možne aby skapala takto z hodiny na hodinu ? V jednej chvíli točí dobre a zrazu nie že pomaly alebo ledva ale vôbec vôbec ? ani len radio nenakopne len kus zasvieti, jedine čo svieti ako tak je biely led pas v dlžke 6,66 cm :potlesk: takto vyštavenu baterku som nemal ani v embecke za mlada ktora mala 10 rokov a ledva 12V :? . Ide mi o to aby som teraz nekupil baterku do auta ktore pojde buduci rok do šrotu a po kupe baterky zistim že problem je niekde inde



Obavam sa že niekde bude skrat alebo niečo preraža ... da sa to ale určit bez toho aby som šiel okruh po okruhu a rozobral pol auta ? V štartery a zapalovani to nebude lebo aj central ledva ide ( teraz po 2h skusobnom nabijani)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alidedko » 26 Sep 2016, 19:39

Ale ved baterku z auta vyberies a pouzijes v dalsom, ci u vas to tak nerobite? :)

Ak sa tomu chces vyhnut, kontroluj studenaky, oba poly, vsetky body (ukostrenia, poistky, distribucne bloky), ak nic nenajdes, pokracuj meranim spotreby zamknuteho auta (pre istotu este dalsiu polhodinu po zamknuti, kedze komfortky sa deaktivuju az potom, zalezi od auta), my ti to na dialku nespravime.

Ako posledne vies vybrat baterku von a dat jej zopar zatazovych testov.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa fery66 » 26 Sep 2016, 19:43

alluf napísal:Jedine čo som skúsil zmerať je či je vôbec kontakt medzi kostrou a konektorom - pre baterku (1.5 Ohm)
1,5Ω ? To je príšerne veľa! Niekde to máš riadne zaoxidované...
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alidedko » 26 Sep 2016, 19:45

Neodcital sondy :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa misocko » 26 Sep 2016, 19:52

1,5Ω je samozrejme strasne vela, otazne je cim to merias - ak obycajnym merakom , tak to tak aj vyzera. lepsie je merat ubytok napetia pri zatazi. inac ja som kedisy mal baterku ktora napr pred domom nastartovala, potom pred obchodom nie - padli kontrolky, o nejakych 15minut zas tocila jak nova. tak som zobral kolegu nech startuje a meral som priamo na baterke v zatazi, ked to nevladalo, napetie padlo asi na 3V a bolo jasne. raz sme mali na traktore odhnity vyvod, drzal na mieste len kablom, raz to tocilo raz nie.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa fery66 » 26 Sep 2016, 19:54

alidedko napísal:Neodcital sondy :)
Tiež ma to napadlo ale to je veľa aj na "skratované" sondy. Ja mám stále pocit, že má niekde "hnilú" kostru alebo niečo iné... To, ako sa to správa, tomu nasvedčuje.
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alluf » 26 Sep 2016, 20:14

merane na kostre/tele alternátora a - svorky aku.... ak pomôže a káble multimetra som neodpočítaval . Je to golf 3 variant r.v96 takže.... je už tma a o chvíľu idem do nočnej ale zajtra pomeriam. Ale čo mam tak skusenosť pri autobaterkach tak aj pri malom odbere stačí jeden kontakt priložiť k vývodu aku a ak je nejaký aj malí odber tak to trocha zaiskrí takže zatial bez merania predpokladam že by tam odber v pokoji byť nemal..

Teraz som bol znova vyskúšať po niekoľko hodinovom nabijani ( na začiatku nabijania baterka brala 1,8 A) a znova nič ale tu nejde len o štartovanie. Nahodil som baterku a idem otvoriť dvere a central nič, ak zapnem výstražne tak ani neblikajú len slabo svietia, ( upozorňujem skúšal som ešte pred štartovaním ) ak zapnem diaľkove tak počut ako sa všetko resetuje (hodinky, trip atd) A pri pokuse štartnut hotova diskotéka... ešte aj tachometer začne skakat ako sa mu zachce asi z toho poklesu napätia blbne jednotka .... Napáda mi skusiť ešte niekoho akumulator nech ten vylúčim ale mimo auta všetko naznačuje že je ok ešte aj nabíjačka hlási 100%


EDIT: Koľko by som mal namerať odpor medzi kostrou a koncovkou pre - pol baterie ? ked vravíte ze 1.5 Ohmu z káblami je veľa ).. Ze by toto bolo náhlou pricinou ????
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa Wicker » 26 Sep 2016, 20:35

Nabíjačka může hlásit čo chce... X krát som mal nabitú baterku na zátažovom meráku, bez zátaže 12,7V a pod zatažením padla na 2V, na 6V a pod.

Nejde centrál, blbnú ručičky a pod, je len príznak toho, že je zlá buď baterka alebo niečo okolo nej, zmeraj ju pod zátažou.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Sep 2016, 20:44

Prečo si nezmeral baterku pri tej "diskotéke" po nabíjaní, (priamo na póloch). Tam žiadne kontakty ani prechodové odpory sa predsa neuplatňujú ...

Já si myslím, že na 99,9% je baterka nebohá. Má rozsypaný jeden článok, (má veľký vnútorný odpor), a tak ti pri nabíjaní všetko ukazuje, že je dobrá ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa misocko » 26 Sep 2016, 20:47

pripajanie baterky bude iskrit furt
mas tam riadiacu jednotku, radio, central... (vsetko sa to nabija a zobudza ked pripojis aku.
0

alluf
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 04 Mar 2012, 15:52

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa alluf » 26 Sep 2016, 21:31

myslel som to inac .. prave ze neiskri. Viem mohlo ma napadnut zmerat ju pri zatazi a zajtra to spravim ale odhadom tam bude riadny pokles U kedze to vidno uz pri pohasnuti samotneho led svetielka osvetlenia kabinky, odhadom mozno na 8-9 V .Po premerani uvidime. Len aby sa nieco podobne nestalo z novou baterkou po jej pripojeni z dovodu nejakej inej poruchy, alebk toho sa obavat nemusim ? autoelektriku ja moc nemusim a tak to aj vyzera z mojimi vedomoatami...ps prepacte za pravopis v autobuse to haadze ,
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Sep 2016, 21:43

Ak si novú baterku párkrát zmeriaš po jazde so zapnutým motorom, a na nej bude nad 14 V, tak sa ničoho nemusíš báť. Dobíjanie vtedy funguje dobre.

A či nemáš nejaký zvod, zmeraj si kľudový odber. Len ber do úvahy, že niektoré autá "zaspávajú" dosť dlho.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Sep 2016, 21:55

alluf napísal:ale je možne aby skapala takto z hodiny na hodinu ?
keď odpadne kus článku....je to zo sekundy na sekundu...kým motor nezhasneš - nezbadáš.

Obavam sa že niekde bude skrat alebo niečo preraža ..... potom by to nefungovalo ani pri zapnutí...už by bola vyšťavená...alebo by niečo zhorelo.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Sep 2016, 23:44

alluf,

prosim ta uz nespekuluj a nic nemeraj. Tvoja baterka umrela.

Presne toto sa jej stalo v niektorom clanku:
Dolfi napísal:Má rozsypaný jeden článok, (má veľký vnútorný odpor), a tak ti pri nabíjaní všetko ukazuje, že je dobrá ...
Dolfi ma predbehol.

Ak chces si byt na 100% isty bez kupy novej baterky, tak si od niekoho pozicaj baterku z auta (funkcnu) a vyskusaj si tu v aute.

A potom chod do obchodu a kup si novu baterku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa sbf » 27 Sep 2016, 08:11

toto je asi dalsi z popletenych co si mysli ze meranim napatia zisti zostatkovu kapacitu
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Sep 2016, 11:36

sbf napísal:toto je asi dalsi z popletenych co si mysli ze meranim napatia zisti zostatkovu kapacitu
:) Nepostrehol som,že by tu niekto riešil meranie kapacity batérie a najmä tú "zostatkovú" , ale zmeraním napätia na svorkách batérie rozlíšiš závadu batérie,alebo elektrickej sústavy (zmeraním napätia "naprázdno" - batéria pripojená k el.sústave a všetko je vypnuté a druhé meranie pod záťažou - zapnuté zapalovanie - žhavenie prípadne aj hlavné svetlá....) ak sa tie napätia líšia o viac ako nejakých cca 2,5V tak na 99% to má batéria už za sebou. Pokiaľ však batéria napätie "drží" prípadne poklesne len minimálne a motor aj tak nechce štartovať, treba hľadať závadu v el.sústave
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Autobateria

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Sep 2016, 12:25

Ano, je mozne, ze baterka oddide zo sekundy na sekundu. Bol som tankovat, vsetko v pohode, start okamzite. pridem, natankujem, otocim kluc - kontrolky sa rozsvietia, dam start a nic. Vsetko zhaslo. Opat vytiahnem, zalozim kluc, vsetko ok, ale starter ani tuk. Prisiel typek, skusali sme cez kable nabit, a to iste. Vymenil baterku a vsetko ok. Este krutil hlavou, ako som mohol mat 45Ah baterku na 2.2 diesel. S tou starou baterkou som startoval na prvy krat pri -25, pri -27 uz mal dost problem :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď