Schema na spinanie rele

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 06 Dec 2016, 15:52

originalne zapojenie telesa
originalne zapojenie telesa
Zdravím páni, chcel by som požiadať o radu, chcem dať originalne vykurovacie teleso do kurenia auta tzv PTC ale kedže to pôvodne od výrobcu je sakra drahe a iba o rok novšie je podstatne lacnejšie tak chcem si prerobiť na to lacnejšie a spolahlivejšie.
Zapojenie je nasledujúce. Výhrevné teleso má dva 3 vývody jeden na kostru jeden na rele a odtial na 80A poistku a tretí cez rele na 40A poistku. Keďže v originale je rele napojene na riadiacu jednotku ktorá ich spína a moja rj to nepodporuje tak som rozmýšlal nad 3 variantami:
1. keždé rele napojiť na vypínač a manualne si zopínať to rele
2. Obe relé napojiť na 1 vypínač () toto asi nebude šťastné riešenie lebo naraz by som zapol teleso na plný výkon
3. Varianta urobiť plošák ktorý pomocou tlačidlového vypínača budem spínať rele obrazok so všetkým v prilohe
Ďakujem za vaše rady a hodnotenia
Prílohy
Plošak
Plošak
Priloha_2.png (4.21 KiB) 7336 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa troodon » 06 Dec 2016, 15:59

ked to chces mat bezpecne tak tam velmi nerob zmeny.. riadiacky si casto kontroluju zataz alternatora pripadne jednotlivých vetiev a ked proste nemas dostatok energie na krmenie toho ohrevu tak riadiacka ho ani nezapne. ty ked ho rucne zapnes cez tlacitka moze sa stat ze to spustis v pripade velkej zataze a odkraglujes si nieco drahsie ako by bola uspora na suciastke.
Co to je zac quick heat modul ?
0

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 06 Dec 2016, 16:06

Tak ono to funguje tak že sa to zapína automaticky pri teplote nizsej ako cca 4°a ked das ofukovanie na sklo, a kedže by to bolo cez vypínač tak si to možem pustit kedykolvek aj neskor. Ono rozdiel je v tom že tu verziu čo moja jednotka podporuje stojí 500€ a bežne sa to kazí lebo to teleso ma na sebe riadiacu jednotku a tým teplom odchádza, nová verzia má teleso silové a nemá na sebe ziadnu jednotku preto sa nekazí a stojí iba 110€. Ono sa to topné teleso dáva na radiator kurenia aby ked cezen sa vhana vzduch tak sa ohrieva. jediny rozdiel je v tom zapojení že si možem sam určiť či chcem aby hriala 1 alebo 2 špirály alebo všetky 3 naraz. Inak pri meraní hned po štarte riadiaca jednotka zopne to teleso hned naplno vôbec nereguluje teplotu ona ho iba spína.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa enigma » 06 Dec 2016, 18:56

a čo tak urobiť si PWM regulátor a kontinuálne regulovať teplotu ? niečo podobné mám na reguláciu výhrevu sedačiek
0

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 06 Dec 2016, 19:37

No znie to zaujímavo ale ja som to chcel spraviť aby sa to čo najviac podobalo originalu
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa enigma » 06 Dec 2016, 20:18

a v ktorom aute to chceš dorobiť ?
0

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 06 Dec 2016, 20:42

V Octavia 2
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa troodon » 06 Dec 2016, 21:17

ked aj nie PWM, tam to nieje dovod regulovat, potrebujes mat cim skor teplo vo vnutri, odmrazene okna a komfortne prostredie.. skor by som to nedaval cez vypinac ale ked tak na casovat, tuknes do tlacitka a timer ti to zapne napríklad na 2min, clovek je tvor zabudlivy a ked to zabudnes zapnute moze byt z toho problem pri dnesnej kvalite relatiek aj ked da sa spinat aj polovodicom samozrejme.

U novsej verzie tam prave dali asi tu riadiacku kvôli tomu osetreniu aktuálnej zataze alternatora a v iných autach to berie do uvahy aj ine faktory.

A mozno by to bolo vhodne spravit tak ze najprv sa zapne len jedno teleso, pojde dajme tomu minutu a potom sa prepne na tie dve telesa a nakoniec bezia spolu vsetky, nebolo by asi velmi rozumne na studene sklo pustit rovno horuci vzduch z 3 výhrevných telies aby ti neprasklo sklo.

Neviem ako to funguje v originale, chcelo by to tu postupnost vysledovat, pomerat ako sa postupne spinaju a na aky cas.
0

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 06 Dec 2016, 22:09

Ono to v starsej verzii bolo tak že riadiačku malo teleso na sebe a tam to bolo nastavene tak, že keď si dal ofukovanie na sklo a najvyssiu teplotu tak sa to zaplo a kurilo a kedže to malo vlastnu riadiačku tak si sa cez diagnostiku dostal priamo na to teleso. V novej verzii to je napojene na riadiačku klimi ktora zopína tie dve relatka a berie do úvahy vonkajšiu teplotu. Ten spôsob pre spínanie tlačidlom som preto chcel najviac že mam originalne tlačidlo na pristrojovku a napajanie na spínanie relatiek by šlo z vetvy na ktorej je napätie po naštartovaní, takže to tlačidlo by spínalo až po naštartovaní a aj keby si nevypol tak po vypnutí zapalovania by sa automaticky odpojilo.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa alidedko » 06 Dec 2016, 22:17

Ten casovac nie je odveci, ak pojdes na dlhsiu trasu hned z rana a nechas to pustene celu jazdu ... Nuz, kto chce kam.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Dec 2016, 00:45

To bude citit za par minut ze mu je teplo. Skor by som to dal cez tlacidlo, nie spinac. Jednym stlacenim sa zapne prva spirala, dalsim druha, dalsim tretia a dalsim sa to cele vypne. Kym sa to nevypne tak to ide do nemoty. A ked sa vypne motor, tak by sa to cele resetlo a ostalo vypmute po opatovnom nastartovani. Zase by sa to opatovne stlacilo atd...
Vypnut to nezabudne pri dlhej ceste, lebo tobude citit, ze mu jeakosi tplucko v aute a uz sa toneda vydrzat (samozrejme ak to ma dostatocny vykon)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 07 Dec 2016, 07:32

Presne to nebude celu cestu zapnuté, to je nato aby ked v zime nastartujes aby hned celne sklo zacalo ofukovat a do kabiny sa teplý vzduch dostal a ked trochu stupne teplota tak vypneš a už ohrievaš od motora, a cez relatka to bude tak či tak to napriamo by som nespajal tam išlo o to či tie relatka ovladať vypínačom čo by som moc nechcel alebo tlačidlom čo je lepšie lebo aj keby som tlačidlo nevypnul tak po vypnutí motora sa to samo resetne takže pri dalšom štartovaní to bude vypnute.
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa troodon » 07 Dec 2016, 08:28

neverte tomu nikto ze nezabudnete to vypnut - to chce proste casovac .. ide to spravit ucipom, 555kou, TTL/CMOS, variant je vela, ja by som preferoval uC.. tam by si vedel dokonca pomerat aj teplotu a podla toho by zvolil ako rychlo prepinat vyssi vykon.
stlacim tlacitko 1min 1spirala, po minute premne na dve spiraly, po dalsej na 3 spiraly.. vypnut by to malo ist kedykolvek opätovným stlacenim tlacitka, ziadne prepinanie vykonu po jednom druchom, tretom stlaceni tam by nemalo byt, tuknes tam dva krat alebo ti zakmita tlacitko a vypeckujes tam vykon na maximum a praskne ti sklo..
takisto sa s tym samozrejme nemoze kurit asi 15minut a viac, urcite je to dimenzovane na nejaku kratkodobu zataz. Ked navysa zahrejes uz motor a scita sa ti tam ten vykurovaci vykon tak ti pnutim ozaj to sklo moze prasknut..

Tý vyvojari tiez niesu sprosty ked tam dali riadiacku co komunikuje s klimou, jednak klima vie ako ma nastavit klapky a vie si skontrolovat aj zataz jednak elektricku aj zataz motora.
0

voodoo400
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Feb 2012, 19:02
Bydlisko: Žilina

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa voodoo400 » 07 Dec 2016, 13:24

pred dvoma rokmi som presne toto riesil a nakoniec som skoncil ovladanim s atmega8 a teplotnym senzorom. Odber jedneho telesa je cca 25A, pri 14V je celkovy vykon priblizne 1kW, ked sa to pusti hned naplno na okno nevadi, ziadne praskanie okna sa nekona. Ono sa to zda, ale 1kW je nic moc, z vyduchov vychadza po 1min stale studeny a po 3min len vlazny vzduch. Odber je slusny, spotreba stupne o pol litra, alternator to pekne zatazi, ja mam 140A alternator a na volnobehu so svetlami stiha len tak tak. Ak zapnem vyhrev zadneho skla uC uz odpaja jednu spiralu.
Ak to ma spravne fungovat potrebujes vyriesit:
1. odpojenie PTC ak je vypnuty ventilator vetrania, lebo bez prietoku vzduchu sa ti PTC upecie aj s plastami naokolo.
2. znizenie vykonu odpojenim jednej/dvoch spiral pri poklese palubneho napatia, aby sa nepretazil alternator.
3. vypnutie PTC pri dosiahnuti chladiacej zmesi nad 75 stupnov Celsia, lebo radiator za nachadza pred PTC a nebol by uz dostatocne chladeny.
o toto vsetko sa v originalnom zapojeni stara RJ motora, takze ak sa to len primitivne zopne, moze nastat pruser, ktory moze skoncit aj poziarom, aj ked PTC pri vysokej teplote zvysuje odpor a prud rapidne klesa, moc by som sa na to nespoliehal.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa pajky » 07 Dec 2016, 14:52

Jej pani, tiez mam tento problem, tiez mam spiralu s Rj v sebe, nevie niekto ako to opravit? Klasika, cez diagnostiku ide spustit, ale inak jednotka vypisuje chybu a nespusti sa.
0

danno1771
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 04 Aug 2014, 16:23
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 37

Re: Schema na spinanie rele

Príspevok od používateľa danno1771 » 07 Dec 2016, 17:10

Tak viem že pokial bola tato chyba tak sa vybrala RJ a prepajkovali sa spoje bolo to niekde na nete a podarilo sa to rozbehnúť, ja som prave preto to chcel prehodiť na tu novšiu nech netlačím do niečoho čo odchadza.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok