Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 22 Feb 2012, 22:38

Zdravím.. prosím poraďte.

vid obrázok schéma chcem ovládať jedno svetlo v hale nezávisle dvomi vypínačmi avšak problém je že zo skrine ide dvoj linka, medzi vypínačmi je troj linka a z druhého vypínača ide zase dvoj linka do svetla.

našiel som zaujímavý krížený vypínač od Tesly ale nejak si neviem rady ako na to...

ďakujem vopred
Prílohy
schema.jpg
0

Marko1995

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Marko1995 » 22 Feb 2012, 22:44

a čo tak použiť striedavý vypínač ?

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa skromny » 22 Feb 2012, 22:46

pouzit prepinace ?

(dokreslene cervene)
Prílohy
vyp.png
0

Marko1995

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Marko1995 » 22 Feb 2012, 22:47

Presne

Marko1995

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Marko1995 » 22 Feb 2012, 22:51

Alebo ak by si chcel to ovládať z 3 miest napríklad na začiatku a konci haly alebo ešte v dome (ak tú dielňu máš doma) ak by si šiel po niečo v noci :D Tak potom by si to mohol skombinovať s krížovým a máš to z 3 miest
Naposledy upravil/-a Marko1995 v 22 Feb 2012, 22:53, upravené celkom 1 krát.

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Simil » 22 Feb 2012, 22:52

Nazdar.Tu máš obrázok ako sa to má správne zapojiť.Nejak blbo je to zobrazené,ale stačí kliknuť na obrázok,a zobrazí sa to korektne.Inak tu máš str.kde máš zapojenie aj iných vyp. http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/schemat ... ni_vyp.htm
Prílohy
razeni6.gif
0

Používateľov profilový obrázok
Pedro
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 07 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nové Zámky NZ
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Pedro » 22 Feb 2012, 22:56

To "blbé zobrazenie" je myslím nejaká periféria na ochranu živ. prostredia čo som čítal. Vraj to je o tom že keď je monitor na čiernom tak to žere menej elektriny tak sa dá vraj veľa uľetriť.

(Brať s rezervou nemám to potvrdené)
0
Vidíš veci a hovoríš: "Prečo ?". Ale ja snívam o veciach nevídaných a hovorím: "Prečo nie?"
(George Bernard Shaw)

Marko1995

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Marko1995 » 22 Feb 2012, 22:58

Mohla by to byť aj pravda lebo "svietia" len kontaky a pozadie je čierne čiže prirodzené tak by to teoreticky mohlo "žrať" menej elektriny.

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 23 Feb 2012, 08:17

Takto to je teraz.. ale ten prvy v rade je zavisli na tom druhom.. ja by som rad nezavisle zapojenie.. aby som mohol svetlo zap/vyp z oboch miest v hale v byte.. a ta schema su vlasnte kable natiahnute v stene..

ale je mozne ze to len nechapem napriek mojej SPSE :((

skromny napísal:pouzit prepinace ?

(dokreslene cervene)
0

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 23 Feb 2012, 08:25

Sklamem ta, aby ti to fungovalo, musis zapojit na kazdy vypinac 3 kable. Takze do jedneho musis natiahnut dalsi privod a zaroven v druhom vypinaci musi byt vyvod do svetla. Ak mas v 1 vypinaci privod P aj N a vyvod do svetla, da sa to spravit elektronicky - napr. bistabilnym klopnym obvodom. Najdes to v googli ako zap/vyp jednym tlacitkom. Riesia to aj niektore multifunkcne rele zabudovatelne do krabicky KP68.
0

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 23 Feb 2012, 08:37

dakujem ale ten obvod vyzera komplikovane :P

prosim nevies lepsiu specifikaciu toho rele? :)

dakujem vsetkym moc
j0hnyPP napísal:Sklamem ta, aby ti to fungovalo, musis zapojit na kazdy vypinac 3 kable. Takze do jedneho musis natiahnut dalsi privod a zaroven v druhom vypinaci musi byt vyvod do svetla. Ak mas v 1 vypinaci privod P aj N a vyvod do svetla, da sa to spravit elektronicky - napr. bistabilnym klopnym obvodom. Najdes to v googli ako zap/vyp jednym tlacitkom. Riesia to aj niektore multifunkcne rele zabudovatelne do krabicky KP68.
0

Simil
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 798
Dátum registrácie: 08 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 63

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Simil » 23 Feb 2012, 09:18

Ale veď obrázok zapojenia,ktorý som Ti uplovdol,splňa Tvoje podmienky.Môžeš zapínať a vypínať svetlo z oboch miest.Nezávisí,v akej polohe nechaš hociktorý vypínač.Vždy sa Ti svetlo bude dať jak zapnúť,tak i vypnúť z hociktorého miesta.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa nalimko33 » 23 Feb 2012, 09:27

0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa mihal.dp » 23 Feb 2012, 10:21

to blbe zobrazenie je preto, lebo obrazok je formatu gif a pouziva priehladne pozadie... :mrgreen:
0

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa skromny » 23 Feb 2012, 10:29

DRackG napísal:Takto to je teraz.. ale ten prvy v rade je zavisli na tom druhom.. ja by som rad nezavisle zapojenie.. aby som mohol svetlo zap/vyp z oboch miest v hale v byte.. a ta schema su vlasnte kable natiahnute v stene..
zavisly?

momentalny stav - svieti - mas moznost ho vypnut hociktorym z nich (z tych cervenych prepinacov, to cierne pri 0 je prepojene natvrdo)... ak ho vypnes lavym - das ho "nadol", mas vypnute a mas moznost ho opat zapnut ktorymkolvek z nich - lavym naspat "nahor" - zopne sa tym strednym kablom, alebo pravym smerom "nadol" - prepoji sa obvod spodnym vodicom... cize nezavisle na tom v akom stave je ten "druhy" tak tym "prvym" si muozes zapinat/vypinat ako potrebujes... a vice versa...

alebo ako si myslel to "zavisly"?
0

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 23 Feb 2012, 16:11

fuu.. tak asi nechapem spravne ako som pisal.. ja to chapem tak .. vid priloha.. dikes
Simil napísal:Ale veď obrázok zapojenia,ktorý som Ti uplovdol,splňa Tvoje podmienky.Môžeš zapínať a vypínať svetlo z oboch miest.Nezávisí,v akej polohe nechaš hociktorý vypínač.Vždy sa Ti svetlo bude dať jak zapnúť,tak i vypnúť z hociktorého miesta.
Prílohy
1.JPG
0

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 23 Feb 2012, 16:15

Sory ja som asi fakt deges...

ja to chapem tak ze ked lavy prepnem do druhej polohy nie je spojeny s fazou ten vpravo... vid obrazok

a dakujem moc..
skromny napísal:
DRackG napísal:Takto to je teraz.. ale ten prvy v rade je zavisli na tom druhom.. ja by som rad nezavisle zapojenie.. aby som mohol svetlo zap/vyp z oboch miest v hale v byte.. a ta schema su vlasnte kable natiahnute v stene..
zavisly?

momentalny stav - svieti - mas moznost ho vypnut hociktorym z nich (z tych cervenych prepinacov, to cierne pri 0 je prepojene natvrdo)... ak ho vypnes lavym - das ho "nadol", mas vypnute a mas moznost ho opat zapnut ktorymkolvek z nich - lavym naspat "nahor" - zopne sa tym strednym kablom, alebo pravym smerom "nadol" - prepoji sa obvod spodnym vodicom... cize nezavisle na tom v akom stave je ten "druhy" tak tym "prvym" si muozes zapinat/vypinat ako potrebujes... a vice versa...

alebo ako si myslel to "zavisly"?
Prílohy
1.JPG
0

Marko1995

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa Marko1995 » 23 Feb 2012, 16:18

proste to zapoj tak ako máš schému

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 25 Feb 2012, 17:30

K vypinacu ak ma natiahnuty len 2-zilovy kabel....
http://obchod.edison.sk/index.php?act=v ... bb87ff1306
http://www.firn.sk/product_info.php?pro ... 7gukaipar4
Edit: nepochopil som inteligentne polozeny dotaz :D
Takze zo skrine (rozvadzac) natiahnut fazu (hnedy/cierny) a nulak (modry). Fazu pripojit na pohyblivy kontakt 1. prepinaca, nulak na jeden z troch zil toho kabla co ide k druhemu vypinacu (omotaj ho modrou izolackou ak nieje modry). Zvysne 2 kable pripoj na 2 kontakty prepinaca ktore su volne. Tieto 2 droty ak niesu cierne alebo hnede, omotaj ciernou izolackou.
Na druhom prepinaci pripoj konce tych ciernych na pevne kontakty, modry na 1 drot dvojlinky ku svetlu, a zvysny pohyblivy kontakt prepinaca na druhy drot dvojlinky ku svetlu.
0

DRackG
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 22 Feb 2012, 21:39

Re: Zapojenie dvoch vypinacov v serii

Príspevok od používateľa DRackG » 26 Feb 2012, 08:45

wueeejj.. super ;)) dakujem velmi pekne...najblizsie malovanie sa do toho pustim ;)

pekny vikend este raz dakujem aj ostatnym za cas a rady..

rasto.
j0hnyPP napísal:K vypinacu ak ma natiahnuty len 2-zilovy kabel....
http://obchod.edison.sk/index.php?act=v ... bb87ff1306
http://www.firn.sk/product_info.php?pro ... 7gukaipar4
Edit: nepochopil som inteligentne polozeny dotaz :D
Takze zo skrine (rozvadzac) natiahnut fazu (hnedy/cierny) a nulak (modry). Fazu pripojit na pohyblivy kontakt 1. prepinaca, nulak na jeden z troch zil toho kabla co ide k druhemu vypinacu (omotaj ho modrou izolackou ak nieje modry). Zvysne 2 kable pripoj na 2 kontakty prepinaca ktore su volne. Tieto 2 droty ak niesu cierne alebo hnede, omotaj ciernou izolackou.
Na druhom prepinaci pripoj konce tych ciernych na pevne kontakty, modry na 1 drot dvojlinky ku svetlu, a zvysny pohyblivy kontakt prepinaca na druhy drot dvojlinky ku svetlu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok