Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa explore » 24 Feb 2016, 21:49

Zdravim,

uvazujem nad tym, ze si, vzhladom na vysoke ceny akvarijnych osvetleni, jedno taketo vyrobim.

Potreboval by som osvetlenie o sile cca 6000lumenov, a chcel by som pouzit nieco taketo: http://www.ebay.com/itm/Cree-XLamp-XPG2 ... XEH4qxpU4A , kde uvadza, ze jeden cip ma cca 500lumenov.

Ale comu nerozumiem, je udavane rozpatie 1-5w, pripadne 350 - 1500mA. Od coho zavisi, aku teda bude mat svietivost? Ked cipy skratka pospajam a zapojim na zdroj, tak, blbo povedane, ako silno budu svetit, od coho to zavisi?

Viem ze info je dohladatelne, ale v tomto pripade to asi potrebujem vysvetlit ako blbemu decku...
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 26 Feb 2016, 13:57, upravené celkom 2 krát.
Dôvod: Doplnenie interpunkcie v názve

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kvalita CREE led z ebayu?

Príspevok od používateľa misocko » 24 Feb 2016, 22:32

vsetky LED sa napajaju VŽDY prudom (aj ke sa to na prvy pohlad a z datasheetov ani zo zdrojov urcenych pre LED neda odcitat).
svietivost bude preto VŽDY zavisla od toho kolko mA tam pustis (pripadne ako casto ich tam budes pustat PWM, ale to je na dlhsie, pripadne na google)
0

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Re: Kvalita CREE led z ebayu?

Príspevok od používateľa explore » 25 Feb 2016, 00:26

Rozumiem....takze ked spojim 10 tych cipov - z ktorych kazdy na plny vykon potrebuje 1500mA, potrebujem zdroj ktoreho vystup bude 15A...

Stmievac - to bude asi to pwm :) mam doma, toto http://chihiros.pl/system-sterowania-led.html

-- Spojený príspevok 25 Feb 2016, 00:36 --

Pripadne, mam este druhu moznost. Kupim, celkom lacne svetlo - https://www.akwarystyczny24.pl/chihiros ... -6661.html , a doriesim to, co potrebujem. Tzn. postupne rozsvecovanie (rozodnievanie) a znasinanie svetla, z nuly na plno (alebo na hodnotu aku nastavim) za hodinu dajme tomu...

Existuju aj taketo krabicky, ale vraj niesu kompatibilne zo vsetkymi svetlami - http://www.ebay.com/itm/311001685500

Otazka znie, bolo by prilis zlozite napojit tu krabicku vyssie (asi je vsak nutne vediet ako pracuje, vsak?) ku svetlu, pripadne take nieco spravit?

Sam by som to nerobil, niekomu by som to spravit dal...dalsia otazka teda je, ci je to jednuduche alebo zbytocne zlozite a radsej kupit nieco hotove drahsie (aj ked z horsimi parametrami svetla..)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Feb 2016, 01:11

LED diódy môžeš zapájať aj do série, alebo sérioparalelne, je to výhodnejšie pretože potom pracuješ s menšími prúdmi a ešte stále s bezpečným napätím. Čo sa týka výberu LED diód, z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať že je lepšie viac slabších LED, alebo rovno použi LED pásy, pretože osvetlenie akvária je potom rovnomernejšie a nie je taký problém s riasami (riasy rástli hlavne na najviac osvetlených miestach).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa platon.rado » 25 Feb 2016, 07:15

15A !!!! Čo vám šibe...led pás bude ok...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Feb 2016, 08:12

ked chces tych diod 10, tak preco ich nedat do serie? prudovy zdroj 1.5A, napatie tam bude max 36V.
alebo dat 2x5 - cca 18V a prudovy zdroj 3A. Len sa mi to stale zda vela, nebude to prisilne svetlo? a nebude to vadit rybkam? nepotrebuju tam aj cast UV svetla?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa explore » 25 Feb 2016, 10:31

Nie, svieti sa kvoli rastlinam, nie kvoli rybam...A tie (rastliny) potrebuju speficifke spektrum svetla, musim tam pridat este aj cervene, pripadne aj zelene alebo modre led..

Ale budem teda hladat nejake slabsie a dam ich viac. LED pas - kvoli tomu ze chcem davat aj niektore cervene a modre, mi pre toto nevyhovuje..

Pripadne teda kupim cele svetlo ako davam link vyssie a niektore z lediek by som vybral a naletoval miesto nich cervene a modre :)

Neviete, na akom principe moze pracovat ten stmievac z ebayu, ci ho teoreticky na to svetlo napojim nejako?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Feb 2016, 11:05

a co takto k tym svetlam pridat rgb led pas - pripojis na mcu, a vies ovladat na nom kazdu ledku zvlast (pekne si namiesas RGB) - ale to by som bral skor ako doplnok, ked si chces "prifarbit" akvarko
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa explore » 25 Feb 2016, 11:30

To by nebolo zle, existuje nejaky navod pre amaterov s tym napojenim na mcu? :)
0

alois

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa alois » 25 Feb 2016, 11:47

.....A tie (rastliny) potrebujú špecifické spektrum svetla, musím tam pridať ešte aj červene, pripadne aj zelene alebo modré led.....

o tomto silne pochybujem, že sa ti podarí namiešať spektrálnu krivku. Pozri si dátový list bio trubíc a prehodnoť tvoje úvahy. Prikladám dlhodobo používaná Narva Oceanic Star a profi LED osvetlenie.

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa explore » 26 Feb 2016, 12:12

Ano, je to zlozitejsie nez sa zda :)

Nakoniec som sa rozhodol po zvaseni vsekych moznosti pre celkom jednoduchu variantu.

Objednavam celkom lacne https://www.akwarystyczny24.pl/chihiros ... -6661.html , ktore bude vyzerat nepomerne lepsie ako nejake dyi co si urobim sam, a planujem (kvoli cervenym rastlinam) z toho svetla odletovat takych 20-25 diod a nadradit ich cervenymi.

Ale ani za nic nemozem najst ledky, ktore by mali 0,33w, aby som ich nadradil rovnakymi...

neviete mi podarit? Alebo ich mozem nahradit aj inymi?

dakujem

-- Spojený príspevok 26 Feb 2016, 12:24 --

A taketo ledky su tam, podla podladu neviem, ake to mozu byt :) Ani co znamena ten "390" - odpor?
http://g04.s.alicdn.com/kf/HTB1s1jdIVXX ... XFXXXs.jpg
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 26 Feb 2016, 13:40

Zaujimave cifry tu lietaju. Kup si hotove moduly, alebo pasiky, vobec by som neriesil tieto ledky co tu riesis...

6000lumenov do akvarka, sak rybky oslepnu.

Ked uz chces CREE ledky, pozeral by som na XT-E.

Rataj s tym ze ked chces do takejto LEDky pchat 3A tak to neuchladis ani ked bude ledka na metal-core hlinnikovom plosaku. To ze to ledka zvladne neznamena ze to zvladne ked ju das len tak na hocijaky plosak. A uz aj 1A je take, ze musis mat dobre spraveny footprint a thermal vias=prekovy na odvadzanie tepla na druhu stranu PCB atd.

Neries toto. Kup si normalne pasiky alebo hotove moduly = plosacik s ledkami.

MCU tak isto neries, kupis za par dolarov na e-bay hotovy dimmer aj s dialkovym ovladanim, kde uz je MCU aj naprogramovane aj vsetko aj s dialkovym ovladanim.


Aha:
http://www.ebay.com/itm/12V-RF-Wireless ... SwkNZUgaEa
A to nie je jediny, najdes aj ine.
Pozri sa kolko to stoji a napis mi ako by si si to chel spravit ty sam za mensiu cenu ako 2€ aj s tym ovladacom...
cerveny cierny jedna strana=pripojis zdroj 12V, cerveny cierny druha strana pripojis led pasiky, hotovo.
led pasiky si najdes nejake dobre za dobru cenu, nastrihas si metrove kusy napr, das niekolko vedla seba a mas paradne svetlo do akvarka. Hotovo, uz len ten stmievac a zdroj si kupis. Zbytocne tu vymyslas okolo MCU a okolo nejakych samostatnych LED chipov nieco.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijne svetlo uprava, vyroba

Príspevok od používateľa alidedko » 26 Feb 2016, 13:57

Ale on chce intenzitu svetla regulovat podla vonkajsej intenzity.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 26 Feb 2016, 23:12

Aha, no tak na to by sa tiez mozno naslo nejake hotove riesenie, resp. by sa to dalo nejak vyskladat.

Ja by som to riesil tak, ze by som pouzil za 2,5$ arduino pro mini. Na snimanie urovne osvetlenia nejaku fotoodpor alebo nieco a jednoduchy, uplne primitivny program. No uz keby som to robil tak asi by som ram dal aj IR primac aby som tam mal uz aj dialkove ovladanie. No a kedze som dialkove ovladanie uz riesil s AVRkami, tak by som si to len skopiroval z ineho projektu... . :)
Teda ak by so mchcel pouzit MCU.

Myslim si ze by sa mal dat pohladat taky vyrobok hotovy ze prevodnik napatie>PWM. A snimanie osvetlenia sa da spravit tak ze das fotoodpor a normalny odpor ako delic napatia a tym padom ako sa meni osvetlenie meni sa napatie, uz potrebujes len prevodnik napatie>PWM, ci uz si ho spravis sam pomocou arduina alebo nejak inak alebo kupis hotovu vec je jedno. Samozrejme mozes pouzit aj trimer v tom delici a doladit si to ako chces

Samozrejme prevodnik napatie>PWM sa da spravit aj s operacnymi zosikmi uplne bez pouzitia mikrokontrolera.
Klasicke zapojenie na PWM regulator s 2 operakmi funguje tak ze prvy generuje trojuholnik a druhy operak (dvojity) je ako komparator a porovnava trojuholnik s nejakym napatim a staci, ze napatie nepojde z potaku ale z delica odporoveho kde jeden odpor je fotoodpor . Hotovo.

Napr. tu je taky prevodnik napatie>PWM REsp. PWM regulator/generator:
https://www.maximintegrated.com/en/app- ... vp/id/3201
Vin je vstup.

Alebo kuk sem:
http://www.pcsilencioso.com/cpemma/pwm.html

Takze da sa aj tak aj tak, komu vyhovuje viac MCU, da si MCU a spravi programcek, kto sa tomu chce vyhnut, moze.

Samozrejme este potom treba to PWMku davat do nejakeho mosfetu vhodneho a vhodne zapojeneho aby sa tym dal spinat prud do LED pasikov.

No a ak sa pouzije dost vysoka frekvencia a ledky s fosforom, tzn tie co maju zltu vrstvu, tzn tie ktore su urcene na osvetlovanie a maju dobre CRI atd. tak ta fosforova vrstva ma nejaku zotrvacnost podobne ako vlakna ziarovky tym padom to neblika.

LEDky:
Nasiel by som si nejake dobre led pasiky a nemusis nic riesit, ide to na 12V, takze 12V zdroj no a uz potrebujes len to stmievanie spravit.

Vhodne pasiky, napr. kuk sem:
https://www.youtube.com/watch?v=qlMtakaa7u8
V popise videa mas linky nejake. KEd je to vhodne na fotenie, bude to mat dost dobre svetlo aj pre rybicky.
Tento:
http://www.ebay.com/itm/182028302443?rmvSB=true
Ale ja si myslim ze zbytocne take drahe pasiky a sacili by aj obycajnejsie s horsim CRIckom na akvarko.
Aj ked neni od veci to spravit tak ze tam das aj teple aj chladnejsie a spravis si tunable-white=si nastavis teplotu svetla.
0

alois

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa alois » 27 Feb 2016, 04:56

Opýtam sa úplne vážne:
1. Ako chceš s RGB pásom vytvoriť UV a IR žiarenie? Zaves sen spektrálnu vyžarovaciu krivku od tvojich LED na porovnanie.
2. Hodnotu 6000 lm máš vypočítanú ako. Aké sú reálne rozmery tvojej chovnej nádrže?
3. Videl si už LED svetlo pre akvárko reálne odkryté, aby si si mohol pozrieť koľko druhov LED tam výrobca reálne použil a priestorovo rozložil?
4. Predpokladám, že ti nejde o efekt osvetlenia, ale o podporu rastu rastlín. Mám "malú" chovnú nádrž cca 6500 litrov a napríklad nočný UV prísvit pomáha rastlinám v ich bujnom zakorenení sa a následnom raste bez chemickej podpory. Ale tiež dávkovanie s citom...


Trocha známej teórie k tým praktickým radám ku konštrukcii. Hľadaj si LED typ 2.
RGB LED Tento typ je poskladaný z troch monochromatických LED, ktoré emitujú žiarenie vo farbách: červená, zelená, modrá. Takýmto LED sa hovorí RGB LED. Ich výnimočnosťou je možnosť regulovať výkony jednotlivých zložiek (jednotlivých monochromatických LED) a tak dosiahnuť nie len biele svetlo, ale aj celé spektrum farieb, v rozpätí okrajových zložiek RGB LED.
Fluorescenčné LED Druhý typ bielych LED je založený na zmene vlnovej dĺžky emitovaného žiarenia klasickou monochromatickou LED na širokopásmové spojité spektrum, ktorého energia je rozložená približne rovnako po celom spektre. Zmena vlnovej dĺžky sa dosahuje vo vrstve luminoforu. Ako budiaca monochromatická LED je použitá vysoko svietivá modrá LED. Jej použitie ale prináša aj malý neduh týchto LED. Vlnová dĺžka budiacej LED sa prejavuje ako primárne maximum vyžarovacieho spektrálneho diagramu, no vyžarovaná energia neklesá až na nulu (smerom k červenej farbe), ale po miernom poklese nadobúda sekundárne (nižšie a širšie) maximum niekde v okolí 560 nm (oranžová farba), čo je dané vyžarovacím spektrom použitého luminoforu. Až následne po tomto sekundárnom maxime pozvoľna klesá k nule, ktorú dosahuje väčšinou až za hranicou VIS/IR žiarenia. Z toho vyplýva modrastý až zelenkastý nádych vyžarovaného bieleho svetla. Čím je biela LED kvalitnejšia, tým je jej nádych menej badateľný.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Feb 2016, 09:38

Ano ako som pisal potrebuje jednoznacne ledky s zltou vrstvou fosforu. Na osvetlovacie ucely sa ine ani nepouzivaju, neratam cinske LED ziarovky a ine zhovadilosti.

6000lm maju niektore dialkove svetla do auta. Niektore tie lepsie co svietia silnejsie. Do akvarka trochu moc.

Toto je 6000lm ziarovka do auta do dialkoveho svetla:
https://www.youtube.com/watch?v=-h7aLoYNzU8
Take svetlo si chces dat do akvarka? 60W LEDkove ?
To mas ake akvarko ? Nie je to nahodou bazen ?

Original LED svetlo do bazena, chovnej nadrze:
Obrázok
3 rozne LEDky tam su.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa martin knocik » 27 Feb 2016, 12:21

JA som si nedávno kúpil modro červený led pásik. Zvýraznilo to farbu niektorých rýb, najma gurama vyzerá farebnejšie. Odporučam použiť aspoň dva takéto pásy paralelne. http://www.ebay.com/itm/252041923369?ru ... 26_rdc%3D1

Podla datasheetov maju CREE led s farebnou teplotou okolo 3000K relatívne vysokým pomer červeného svetla v porovnaní so žiarivkou slyvania 830 de luxe. Čím vačší CRI (aspon 80%) tým lepšie. Rastlinám je plus mínus jedno či na ne svieti 3000K, 4000K alebo 6500K svetlo pokial akvárium nie je v miestosti bez okien.

Treba použiť viacero druhov lediek. V jednej novo otvorenej akvaristike čo som bol mali ledkové svetlá len s jedným druhom LED (nechutné biele svetlo ako v noci ked mesiac svieti ) a tie ryby boli akési bez farieb. Marketingová katastrofa.

explore nenapísal aké velké akvárium má. 6000lm je tak pre 300L akvárium.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

explore
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Dec 2013, 23:50

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa explore » 29 Feb 2016, 12:29

1. Ako chceš s RGB pásom vytvoriť UV a IR žiarenie? Zaves sen spektrálnu vyžarovaciu krivku od tvojich LED na porovnanie.
- bohuzial, krivku vyrobca neuvadza, aspon u tych svetiel, co mi vyhovuju dlzkovo

2. Hodnotu 6000 lm máš vypočítanú ako. Aké sú reálne rozmery tvojej chovnej nádrže?
- nemam chovnu nadrz, planujem akvarium, husto osadzane + kobercove rastliny (holandske akvarium) a minimom ryb. Rozmery 100*45*45. Nemyslim si, ze je to vela, poznam akvaristov, co maju podobne holandske akva a svietia svetlom naplno, ktore planujem kupit aj ja (8000limenov) a este nejake miesta dosvetluju. Skuste sa niekedy ponorit 40cm pod hladinu, zasvietit dialovymi od auta a uvidite, ako voda to svetlo rozptyluje...

3. Videl si už LED svetlo pre akvárko reálne odkryté, aby si si mohol pozrieť koľko druhov LED tam výrobca reálne použil a priestorovo rozložil?
- videl, desiatky monosti a pouzitych cipov, nastaveni, atd atd


Co sa toho ovladania tyka, nepotrebujem odvalanie v zavislosti na okolitom svetle, ale skor postupne stmievanie a zazinanie. To teda poriesim nejakym modulom z ebayu.

Moje riesenie teda nakoniec bude jednoduche, vyroba vlastneho svetla je na mna asi zbytocne zlozite.

Kupil som https://www.akwarystyczny24.pl/chihiros ... -6661.html, ktore planujem zo zacietku pouzivat na 50%, t.j. asi 4000lumenov + pasy http://www.ebay.com/itm/261605177804?_t ... EBIDX%3AIT, ktore len pridam vedla svetla.
0

alois

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa alois » 29 Feb 2016, 14:34

Mám IP kameru utopenú v 80 cm hĺbke vody, kde je trochu iná mikroflóra než čistá voda akvárka, takže viem čo svetlo vo vode robí. Aj keď je veľký rozdiel začať vyžarovať nad vodou alebo až pod vodou. A IR prísvit kamery robí tiež svoje čaro.

Treba to odlaborovať a výsledok uvidíš sám. Hlavne kvôli riasam.

https://youtu.be/yXCmFuFfTI0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Kvalita CREE led z ebayu? / akvarijné svetlo úprava, výroba

Príspevok od používateľa E001 » 29 Feb 2016, 16:49

??? " kobercové rastliny (holandske akvarium)" Že by tráva :weedman: ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok