UV LED zapojenie - driver

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

alois

UV LED zapojenie - driver

Príspevok od používateľa alois » 13 Júl 2016, 12:53

Zdravím chlapi a elektrotechničky.

Mám dotaz k zapojeniu obvodu s UV LED.

GME má vponuke UV LED-ky s tímito parametrami:
LED UV-A3 410~420nm, 1W 120°, 3,2V 350mA, čirá
LED UV-A2 390~400nm, 1W 120°, 3.2V, 350mA, čirá
LED UV-A1 370~380nm, 1W 120°, 3,0~3.6V 350mA, čirá
Exotické datashity aj s krivkami a inými potrebnými vecami sú celkom dobře spracované v priloženej prílohe.

Nakoľko prúdové a napäťové hodnoty sú iné jako u klasických LED, tak sa opýtam:
1. ak s týmto už niekto niečo robil, viete ma nasmerovať na napájací zdroj pre tieto LED?
2. viete aj o predajcovi v SR? Aj keď to bude zákonite drahšie ako z Číny?
3. UV Ledky nepôjdu v kuse, ale budú vždy spínané samostatne na určitý čas. ( hodina a viac) Driver vydží spínania a rozpínania v cykloch?

Ide o to, aby som pokryl celé spectrum UV žiarenia, lebo každá zložka UV-A/B/C vraždí niečo iné a potřebuje aj iný čas na účinok. (na svokry to nefunguje, netešte sa za lacný nápad...) LEDky budú v kremíkovej sklenenej trubici, niečo jako vodný sterilizátor pre jazierko alebo bazén.
Naposledy upravil/-a alois v 14 Júl 2016, 05:45, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: UV LED zapojenie - driver

Príspevok od používateľa helios » 13 Júl 2016, 21:08

Zapoj ich po tri kusy do série s odporom a napájaj to 12V zdrojom. Je to univerzálnejšie ako zháňať špeciálny prúdový zdroj pre ledky. Robil som to podobne, ale s IR ledkami, tam mi to vyšlo 5ks led plus odpor na 12V. Inak, ak budeš tie ledky dávať na spoločný chladič, nezabudni, že väčšinou je jeden pól ledky spojený s chladiacou plochou naspodu, takže treba sľudovú, alebo inú teplovodivú podložku.
0

alois

Re: UV LED zapojenie - driver

Príspevok od používateľa alois » 14 Júl 2016, 05:35

Helios - ospravedlňujem sa, ale napísal som to nezrozumiteľne.
V predposlednej vete som spomenul, že každé žiarenie potřebuje iný čas, nedalo sa z toho dedukovať rôzne doby zapnutia.

Cyklus by mal byť taký, že sa zopnú všetky 3 zložky a potom sa postupne odopne UVA1 a neskôr UVA2 a posledná UVA3. Dá sa pauza a zase dokola...takže do série ich zapojiť nejde. Tak isto nejde niektorej zložke znížiť intenzitu svitu, lebo ak je prietok média konštantný, tak by určitá zložka nemala vôbec účinok.

Preto jednoducho tri výkonové napájacie obvody, ktoré budú spínané centrálnym časovým riadením. Chladenie zabezpečí cyrkulácia média okolo sklenenej trubice, jako je to aj u filtrov.

https://youtu.be/99uSP_ife1o


Aj tak sa dá: https://www.illumitex.com/do-your-canna ... -uv-light/

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: UV LED zapojenie - driver

Príspevok od používateľa helios » 14 Júl 2016, 16:19

Ešte taká podotázka: bude výkon UV Led stačiť na požadovaný účel? Pred časom som na nete videl článok, kde tvrdili, že UV led sa príliš nehodia na dezinfekciu vody, z dôvodu nízkej úrovne žiarenia, a napriek modernosti sa vrátili k UV žiarivkám.
0

alois

Re: UV LED zapojenie - driver

Príspevok od používateľa alois » 14 Júl 2016, 19:31

Z teorie je známe toto: Ultrafialová oblasť sa delí na UVA s vlnovou dĺžkou 315 nm až 400 nm, UVB s vlnovou dĺžkou 280 nm až 315 nm a UVC s vlnovou dĺžkou 100 nm až 280 nm. Zemská atmosféra účinne pohlcuje väčšinu tohto žiarenia. Účinnosť pohlcovania klesá s jeho klesajúcou vlnovou dĺžkou: zatiaľ čo v oblasti UV-C pohlcuje prakticky 100 %, v oblasti UV-B je to len 50-60 % a v UV-A 30 %. UV spektrum dopadajúce na povrch Zeme je tvorené z 90–99 % žiarením UV-A a 1–10 % žiarenia UV-B. Na každých 300 m výšky rastie intenzita UV žiarenia o 4 %. Vo výške 1 500 m je o 20 % vyššia ako pri hladine mora.

Preto sterilizátory pre bázény, jazerá a akváriá používajú žiarivky, (áno majú lepší rozptyl a účinnost) ale tie majú emisiu v spektre UV-C žiarenia, nakoľko mikróby a riasy na totú zložku nemajú imunitu bohom danú. Ale například teráriá s reptíliami (scválne nepíšem plazmy, aby niekto nehľadal obrazovku) majú UV-B prísvit. UV-A je všade dosť, niekedy až prebytok.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok