LED - AKO STROPNÉ SVETLO

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

ARON1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Jan 2009, 00:00

LED - AKO STROPNÉ SVETLO

Príspevok od používateľa ARON1 » 14 Jan 2009, 02:29

Mám prosbu. Mám vážny záujem zapojiť LED - diódy "za sebou" tak aby som nemusel použiť "transformátor" 12/24V. Chcem ich zapojiť priamo na 220/230V-stried. prúd. Mám v úmysle použiť BIELE - LED okolo 3,5V 20mA. Pri 220V my to vychádza na 62-66 LED-iek cca. Čo my poradíte? Pôjde to? Mám to skúsiť? :) Ďakujem!
0
(Som chalan, ktorý má rád elektroniku no som neskúsený)

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Príspevok od používateľa miroL » 14 Jan 2009, 02:48

Neviem, ci je to dobry napad, pretoze ta to vyjde draho. Mozno kupit 2 original svietidla s LED by ta vyslo lacnejsie. Navyse zapojit take mnozstvo LED do serie nie je dobre, pretoze ak sa ti nieco stane s jednou, nebude to svietit. Kto vie, ako to riesia v orig. svietidlach. Skus a daj nam vediet.
0

ARON1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Jan 2009, 00:00

Príspevok od používateľa ARON1 » 14 Jan 2009, 11:02

Nie draho to nevyjde :) 2,50sk stojí jedna LED a pri 65 LED to bude 162sk. Starosti my skôr robí ten "striedavý" prúd jednak, že či to nebude "blikať"! Či my to pri spodnej "krivke" "nevypne" a či to nehodí malý skrat pri tej "hornej". Chcem to celé urobiť ako osvetlenie plafóna. Mám už totiž niečo podobné z vianočných LED a je to super :lol: Len je toho málo a mám to na trafo, ktoré sa prehrieva "zvyšuje spotrebu", niečo stojí a aj oveľa skôr "odíde" ako 50 000-100 000hod. svietiaca LED. A chcem si ich aj rôzne "smerovať" podľa vlastného želania.
0
(Som chalan, ktorý má rád elektroniku no som neskúsený)

sento
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 27 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa sento » 14 Jan 2009, 11:32

nie je dobre, zapojit len diody za sebou, lebo tak nemas ziadnu regulaciu prudu; teoreticky ak tam das 50 diod a este odpor 2k7, tak este hej;

Ja ale odporucam kupit SPINANY napajaci zdroj (napr. nabijacky na telefon) a davat diody seriovo-paralelne ale aj s odpormi.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jan 2009, 12:49

Vraj kdesi testovali životnosť klasickej žiarovky, kompaktnej žiarivky a LED žiarovky. Čo myslíte, čo sa porúčalo prvé ? No predsa LED žiarovka so životnosťou 50 tisíc hodín ...!

Ale vážne. Pripojiť LED na 230 V môžeš rôzne. Buď priamo, na striedavý prúd, alebo po usmernení, (a prípadne vyfiltrovaní), aj na jednosmerný prúd. No vždy treba pre LED obmedziť prúd maximálne na jej menovitú hodnotu.

Pripojenie priamo na striedavú sieť: Vyrob si antiparalelne zapojené dvojice LED. Jedna takáto, (s 20 mA LED), bude mať parametre 40 mA a asi 3 V. Podľa počtu použitých dvojíc musíš spočítať sériový odpor. (Príklad: Nech je 50 dvojíc LED, t j. cca 150 V. 230 - 150 = 80 V : 40 = 2 kohm odpor. 80 V x 40 mA = 3 200 mW, treba použiť minimálne 5 - 6 W odpor).

Po usmernení: je to presne to isté, len netreba dávať LED antiparalelne, ale po jednej. (Príklad: nech je použitých 50 ks 20 mA LED. 50 x 3 = 150 V, 230 - 150 = 80 V, 80 : 20 = 4 kohm odpor. 80 V x 20 mA = 1 600 mW. Treba použiť tak 3 - 4 W odpor).

Samozrejme, čím je ten rozdiel medi 230 V a úbytkom na LED menší, klesá nám výkonová strata na odpore, no aj stúpa vplyv kolísania siete na svit LED. V takom prípade by tam bolo vhodnejšie použiť zdroj prúdu ...

Pozor, trochu opatrnosti ! Sme stále galvanicky spojení zo sieťou !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ARON1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Jan 2009, 00:00

Príspevok od používateľa ARON1 » 14 Jan 2009, 13:25

No urobím čo sa bude dať. Ja osobne potrebujem vysvietiť miestnosť 6x8 metrov s troma zónami ďalej kuchyňu, čo je dosť veľa. A tak to mám v pláne urobiť lacno, jednoducho, efektívne a funkčne. Z veľkého množstva 3,6V 20mA LED-iek.
0
(Som chalan, ktorý má rád elektroniku no som neskúsený)

tino
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 20 Apr 2008, 00:00

Príspevok od používateľa tino » 14 Jan 2009, 14:24

Ahoj.
Ja som zapajal take mnozstvo LED pre nasvietenie komory na pozorovanie alfa a beta castic. Zapajal som ich po desiatich do serie a potom tieto serie paralelne. Kazda desiatka mala vlastny odpor. Slo to na jednosmerne napatie. Problem bol vsak v tom, ze sa LED-ky postupne odpalovali. Takze neviem, ci je to dobry napad.Zapinanie a vypinanie im nerobilo dobre, pritom odpory boli spocitane dobre. Chcem len poznamenat, ze pri takom mnozstve LED-iek sa skôr najdu vadne kusy, takze podla mna to budes asi casto rozoberat.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 14 Jan 2009, 15:00

Každopádne doporučujem použiť mostík a fitráciu aspoň 100uF/350V. Ak by si to pustil len na jednu polvlnu tak to bude blikať. Najviac badateľné to bude ak sa budeš pohybovať po miestnosti alebo budeš mať svetlo na okraji zorného poľa. Presne tento problém ná neónová žiarivka a preto je tam kondenzátor. Samozrejme treba vhodne navrhnúť aj ochranný odpor do série s LED lebo v sieti pomerne hodne kolíše napätie. Každopádne čakaj že občas odíde nietorá LED ktorú budeš prácne hľadať. Taktiež nezabudni že LED niesú v takonto zapojení oddelené od sieťe takže môžeš prísť k úrazu pri kontakte so živou častou zariadenia.

Ja by som to takto vôbec neriešil.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Jan 2009, 15:55

a keby si si zohnal zdroj z pc a tým to napájal ?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 14 Jan 2009, 17:21

Tak svietiť to bude slabo...aj keď ich je 60...(na normálne osvetlenie to asi nerobíš.)
Jednoznačne cez filtráciu lebo ti to bude blikať a bude s toho bolieť hlava.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
dano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 19 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dano » 14 Jan 2009, 18:56

to blikanie by az tak vidno nemalo ne ved to je striedavy a on sa meni velmi rychlo nie
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 14 Jan 2009, 19:52

Tak usmerniť to musíš tak či tak...v závernom smere ti LED svietiť nebude...takže ak to usmerní jednocestným tak mu to bude blikať 25/s čo sa už dá spozorovať...ale aj keby to blikalo 50/s tak to vnímaš...však prečo niektorých ludí bolí z neonového osvetlenia hlava...nieje to z toho svetla ale z toho že v skutočnosti blikajú.
Takže nejaký menší diodový mostík, kapacita a je to.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Jan 2009, 20:31

Já si myslím, že to bude blikať 50 x za sekundu, ak to bude usmernené jednocestne a 100 x za sekundu, ak to bude usmernené dvojcestne a nevyfiltrované, prípadne ak tam budú LED zapojené antiparalelne na striedavé napätie ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Huricane
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Jan 2009, 00:00

Príspevok od používateľa Huricane » 16 Jan 2009, 16:37

Tak problém zo stropným svetlom takto riešeným mám záujem riešiť aj ja. No nechcem kvôli spotrebe strácať (drahocenné) percentá cez transformátory, odpory a podobne. Chcem použiť "minimálne" "nutné" množstvo týchto "pomôcok". (kvôli spotrebe)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Jan 2009, 20:21

Huricane napísal:Tak problém zo stropným svetlom takto riešeným mám záujem riešiť aj ja. No nechcem kvôli spotrebe strácať (drahocenné) percentá cez transformátory, odpory a podobne. Chcem použiť "minimálne" "nutné" množstvo týchto "pomôcok". (kvôli spotrebe)
Ak chceš maximálne využiť sieťové napätie, (asi dvojcestne usmernené a vyfiltrované), musíš použiť zdroj prúdu, realizovaný vysokonapäťovým tranzistorom a nastavený na menovitý prúd daných LED. No a LED tam treba zapojiť toľko, "čo sa ich tam zmestí", (bielych možno aj 100 ks). Rozhodujúce je, aby na regulačnom tranzistore zostalo tak 10 - 20 V. Bez tejto rezervy, by prúdový zdroj nemal ako regulovať výkyvy v sieti.

Já si myslím, že toto je asi maximum možnej účinnosti ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Jan 2009, 23:10

Tuším sa "stratil" predchádzajúci príspevok ...!

Asi takto:
Prílohy
LED osvetlenie 1.png
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 17 Jan 2009, 08:50

nebolo to ono tak som zmazal.ARA3/1994 je klasika.
idem sa hrat s vysavacom,sak sobota :lol:

djkremik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Lucatin
Kontaktovať používateľa:

led

Príspevok od používateľa djkremik » 08 Feb 2009, 01:31

tvoj problem je uz vyrieseny, v amaterskom radii 02/2009 je tam komplet zapojenie
0

Používateľov profilový obrázok
Martinekk
Power user
Power user
Príspevky: 346
Dátum registrácie: 07 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Trenčín city
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Martinekk » 08 Feb 2009, 02:32

Nové amáro som nevidel, dnes sa tam už pomaly nič užitočné nedá nájsť, iba pol časopisu relám. Ale nie o tom som chcel hovoriť. Prečo tam stále pcháte ten výkonový odpor? Čo takto využiť kapacitnú reaktanciu kondenzátora? Veď takto sa to robí u kadejakých bateriek nabíjaných priamo zo siete... Kondík, paralelne k nemu vybíjací odpor, za ním usmerňovač, filtrácia, nejaká tá zenerka aby napätie pri výpadku niektorej diódy nevyletelo až za roh. Plus nejaký ten odpor pre jednotlivé sekcie. Čo viac? Takto to vidím ja. Nič nekúri 3W...
0
Tož, som Martin, teší ma....

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Feb 2009, 10:30

Zapojeni od "Dolfi" se mi jevi jako velmi prakticke, s minimem soucastek, jednoduseji i s regulaci to snad ani nejde.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok