Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Elektronika pre automaticke krmitko

Elektronika pre automaticke krmitko

Pochv├í─żte sa ostatn├Żm ─Źo zauj├şmave ste vyrobili alebo pr├íve vyr├íbate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Elektronika pre automaticke krmitko

Odosla┼ąod RETFIE » 20 J├║n 2010, 17:11

Ahojte, dokoncil som elektronicku cast pre zariadenie, ktore bue automaticky podavat potravu rybyckam.
Zatial je hotovy len hardver, softver urobim v najblizsom case. Jeho hlavnou ulohou bude pocitanie casu - klasicke digitalne hodiny a ovladac krokoveho motora. Ked nastane zadefinovany cas, aktivuje sa krokovy motor, ktory pootoci vlacovou nadobou v ktorej bude potrava. Na jednej casti valcovej nadoby budu dierky, cez ktore sa potrava vysype.

Elektronika obsahuje riadiaci MCU PIC16F628A, tranzistorovy budic UNL2803A pre krokovy motor, ovladacie tlacidla a konektor pre LCD (I2C z MT GA628)
Cele to bude napajane 4xAA akumulatormi.
Pr├şlohy
Krm.jpg
RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 368
Zalo┼żen├Ż: 31.03.2009

Odosla┼ąod anonym4 » 20 J├║n 2010, 17:14

hmm,velmi prakticke,pekne navrhnute,rozlozenie na dps...naco tam je ten sietovy konektor? telefon asi nie:D fakt sa mi to paci.
a este co budes zobrazovat na displeji?
anonym4

Odosla┼ąod RETFIE » 20 J├║n 2010, 17:17

vytvoril som si taky standard pre ICSP programovanie. a rozhodol som sa na to pouzit preave ten RJ konektor.
Na LCD bude aktualny cas a cas, kedy sa ma aktivovat motor.
RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod anonym4 » 20 J├║n 2010, 17:21

ok,fajnove to je,K ta neobisla... :wink:
anonym4

Odosla┼ąod MIRDAS » 21 J├║n 2010, 00:55

M├í┬╣ to moc hezk├ę. Jen se zept├ím na mali├Ękost,na kolik dn├ş bude mo┬żn├ę to pou┬ż├şt? K+
MIRDAS

Odosla┼ąod RETFIE » 21 J├║n 2010, 08:51

Ak som spravne porozumel, otazka smeruje na odber prudu.
Pri vypnutom motore pocitam prud do 2 az 3 mA, pri zapnutom podla typu motora, avsak bude stacit aj velmi maly krutiaci moment, takze strelim 100 az 200 mA pocas chodu nech do 5 az 10 sekund.

Pri 2500 mAh aku to vidim takto:
Za 1 den sa motor aktivuje 2x, to znamena 20 sekund denne odber 200mA.
2500mAh/200 mA = 12,5 hod = 750 minut mozem brat 200 mA
20 sekund * 3 = 1minuta na 3 dni (v priebehu 3 dni bude odber 200mA len pocas 1 minuty)
3dni * 60min = 180 ( v priebehu 180dni bude odber 200mA pocas 1 hod)
180 * (2500/200) = 2250 dni
co je v priemere na mA
2250dni * 24hod = 54000 hod
2500mAh / 54000 = co je v priemere odber cca 0,046 mA len pre motor

3mA + 0,0463 mA = 3,0463 celkovy odber
2500mAh/3,0463 mA = 820 Hod = 34 dni

Takze ak uvazujem spravne, malo by to na jedno nabitie vydrzat 1 mesiac.

Ak vsak bola otazka smerovana na softver, bude mozne nastavit 2 casy (rano a vecer) pre jeden den (nie pre kazdy den), kedy sa spusti motor. Tieto 2 casy budu platne pre cely tyzden.
RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod nezn├ímy2 » 21 J├║n 2010, 08:57

Pekn├í, pr├íci├Ęka a zauj├şmav├ę rie┬╣enie k├ámenia ryby├Ęiek :)
neznámy2

Odosla┼ąod remusator » 21 J├║n 2010, 09:45

Pekn├ę. Ja som pre k┼Ľmenie svojich ryby─Źiek k├║pil profi od Eheimu, kde bola ale cena nehor├ízna.
Preto by ma zauj├şmala cena tvojho rie┼íenia..
remusator
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2173
Vek: 29.71
Zalo┼żen├Ż: 28.04.2010

Odosla┼ąod 5ko » 21 J├║n 2010, 20:04

Tie┼ż sa mi stalo ┼że ked som i┼íiel na dovolenku rybky akosi nepochopili zmysel ramad├ínu a pokapali.Ja m├ím uroben├Ż program├ítor na akv├írium odvtedy s klasick├Żch mechanick├Żch prep├şnac├şch hod├şn na no─Źn├Ż pr├║d.Jedna ot─Źka hriadela za 24 hod├şn.Na dlh├Ż hriadel som nasadil 5 silonov├Żch koliesok ako na pr├í─Źkovom program├ítore,a oproti ka┼żd├ęmu je mikrosp├şna─Ź.R├íno zapne ┼żiarovku ako┼że vych├ídza slnko,potom pripne neon,ve─Źer ho vypne svieti ┼żiarovka ako┼że slnko zapad├í. Medzit├Żm naobed z┼żapne na 10 min├║t krmitko.
Ja som rie┼íil d├ívkovanie pou┼żit├şm ┼ínekov├ęho pod├íva─Źa toneru z vyradenej kop├şrky kde je aj mal├Ż z├ísobn├şk.Sta─Ź├ş odreza┼ą k├║sok toho ┼ínekov├ęho hriadela so z├ísobn├şkom,tak aby do─Źiahol na hladinu a posun zabezpe─Źuje SM motor─Źek s prevodovkou napr. z pohonu grilu v el.rure,ktor├Ż m├í asi 2 ot├í─Źky za min├║tu.V┼żdy ked mikrosp├şna─Ź na cv├şlu zopne motor─Źek,d├ívkova─Ź za─Źne vytl├í─Źa┼ą krmivo zo z├ísobn├şka cez r├║rku na hladinu ako z mlyn─Źeka.Mno┼żstvo krmiva sa d├í ovplyvni┼ą dobou pohonu.
Je to jednoduch├ę rie┼íenie a funguje mi roky , a navy┼íe hodinov├Ż stroj dok├í┼że preklen├║┼ą v├Żpadok pr├║du a┼ż na dva dni.

To tvoje rie┼íenie je tie┼ż zauj├şmav├ę a pekne uroben├ę,v┼íetka ─Źes┼ą.
Myslel si aj ty na v├Żpadok pr├║du,m├í┼í to nejako z├ílohovan├ę,aby sa ti nerozsypal ─Źas ,lebo potom ti rybky ob┼żer├║ u┼íi :lol:
Nevid├şm tam display,ako nastavuje┼í ─Źas,─Źi len programom?
Dali by sa pou┼żi┼ą aj klasick├ę digit├ílne hodinky sp├şna─Źky s t├Ż┼żd┼łov├Żm re┼żimom,preto┼że na nich sa da nastavi┼ą aj minuta medzi zopnut├şm a vypnut├şm,ako to m├ím na chalupe v jazierku na krmenie ryb.
Ale to preto ┼że ja hlad├ím v┼żdy najjednoduch┼íie rie┼íenie.
Tak pozdrav rybi─Źky,maj├║ starostliv├ęho gazdu.
Naposledy upravil 5ko d┼ła 28 J├║n 2010, 01:33, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8554
Vek: 63.62
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod MIRDAS » 21 J├║n 2010, 22:45

SUPER, mockr├ít d├şky za podrobn├Ż popis. Perfektn├ş v├Čc.
MIRDAS

Odosla┼ąod RETFIE » 25 J├║n 2010, 08:54

Spresnujem prudovy odber po merani - je to 1,1 mA pri vypnutom motore. Takze by to malo vydrzat chodit, teoreticky, 70 dni.

//Automatick├ę spojenie pr├şspevkov. Pridan├ę po 2 min├║tach:

remusator nap├şsal:Pekn├ę. Ja som pre k┼Ľmenie svojich ryby─Źiek k├║pil profi od Eheimu, kde bola ale cena nehor├ízna.
Preto by ma zauj├şmala cena tvojho rie┼íenia..

hruby odhad je do 500 Sk

//Automatick├ę spojenie pr├şspevkov. Pridan├ę po 3 min├║tach:

5ko nap├şsal:Myslel si aj ty na v├Żpadok pr├║du,m├í┼í to nejako z├ílohovan├ę,aby sa ti nerozsypal ─Źas ,lebo potom ti rybky ob┼żer├║ u┼íi :lol:
Nevid├şm tam display,ako nastavuje┼í ─Źas,─Źi len programom?

vypadok prudu - ide to po cely cas na baterky

displej - je urobeny ako odnimatelny zasuvaci / vysuvaci modul (kolikove/dutinkove listy)
RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod RETFIE » 25 J├║n 2010, 19:07

RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod RETFIE » 14 J├║l 2010, 20:45

Zdar, tak dokoncil som softver pre krmitko, na ukazku jeho funkcii pripajam video, a este jednu ostrejsiu foto.

ak by mal niekto zaujem, som ochotny uvolnit podklady na vyrobu a zaslat naprogramovany MCU.

https://www.youtube.com/watch?v=TWaYl3v9yCU
Pr├şlohy
101_0274.jpg
RETFIE
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist