DRL denné svietenie,všeobecne

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Júl 2014, 09:17

Chlapi, ozivim trosku temu.

Pri pouziti LED DRL (homologodegenizovanych samozrejme) - zadne obrysove svetla svietit MOZU, MUSIA, alebo NEMOZU? Ide totizto o to, ze chcem zachovat zadne obrysovky spolu s DRL.

Vdaka.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa mirosne » 01 Júl 2014, 09:27

Môžu,no nemusia.Ide o to,aby denné svietenie pri zapnutí predných parkovačiek nesvietilo.

homologodegenizovanych- :lol:
homologizovaných- :wink:
0
Pozdravuje vás Miro.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa alidedko » 01 Júl 2014, 09:54

Zacnem pouzivat vyraz schvalenych a bude pokoj :D

Takze mozu ostat. Vyborne, dakujem.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Júl 2014, 10:09

alidedko napísal:Chlapi, ozivim trosku temu.
Pri pouziti LED DRL (homologodegenizovanych samozrejme) - zadne obrysove svetla svietit MOZU, MUSIA, alebo NEMOZU? Ide totizto o to, ze chcem zachovat zadne obrysovky spolu s DRL.
Vdaka.
Co viem, tak pri tych, autach, ktore uz maju od vyroby denne zalezi kedy boli montovane bud nesmu, alebo musia, pri tychto dorabanych som to nikde nevidel spomenute, ale v principe zadne nesvietia. Myslim, ze ked budu svietit aj zadne, tak nikomu neublizis, pripadne si ich daj na vypinac a keby nieco, tak vypnes.
tak som nasiel, je to predpis EHK 48 rev 04 ktory nezmyselne zakazuje pri zapnutych dennych mat zapnute zadne.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa rumik1 » 01 Júl 2014, 11:48

pocitujlasku napísal: EHK 48 rev 04 ktory nezmyselne zakazuje pri zapnutych dennych mat zapnute zadne.
to je tak troška blbosť. Autám s normalnymi svetlami svietia aj v zadu, s DRL nesmú svietiť v zadu. Tak troška postavené na hlavu, či sa to zdá len mne?
0
Rumik

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Júl 2014, 12:04

rumik: je to blbost, ale je to tak. do roku 2008 (mesiac neviem) pri dennych svetlach museli svietit aj zadne, potom vyslo to nariadenie, ktore to zakazalo! To sa tyka original denne montovane priamo vyrobcom,
myslim, ze podobna situacia bude aj pri montovanych. po roku 2008 nesmu svietit zadne a osvetlenie spz. - ako som sa docital.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa mirosne » 01 Júl 2014, 12:27

Môžeš sem dať úryvok tej vyhlášky,kde je to spomenuté?Ja som našiel toto:

V Európe existujú dva systémy schvaľovacích predpisov pre vozidlá. Prvým, starším, je práve systém EHK OSN. Okrem SR a ostatných členských štátov Európskej únie sú tieto predpisy aplikované aj vo zvyšku Európy a tiež v mnohých mimoeurópskych krajinách. Druhým je systém, ktorý o mnoho rokov neskôr začalo budovať Európske spoločenstvo (ES) pre členské štáty únie, na báze smerníc Európskeho parlamentu, Rady alebo Komisie.

Ak bolo vozidlo schválené podľa predpisu EHK č. 48, série zmien 04, a to mohlo byť najskôr od 7.8.2008, prosto muselo plniť podmienky v tomto predpise uvedené, okrem iného aj zákaz svietenia obrysovými svietidlami spolu s dennými prevádzkovými.

V oblasti svetiel platí dnes v systéme Európskej únie smernica 76/756/ES naposledy zmenená smernicou 2007/35/ES (transponovaná do nášho práva vyššie zmieneným nariadením vlády SR č. 144/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov), ale tá zatiaľ prebrala len predpis EHK č. 48 vo vtedy platnej sérii zmien 03. To znamená, že vozidlo, ak bolo schvaľované v niektorej členskej krajine únie, nemuselo po 7.8.2008 nevyhnutne byť schválené v stave, ako vyžaduje EHK č. 48 série zmien 04, ale mohlo byť schválené tak, ako pripúšťa smernica 2007/35/ES, čiže podľa EHK č. 48 série zmien 03. Novšia pozmeňujúca smernica 2008/89/ES (zatiaľ ešte nebola do nášho práva transponovaná), ktorá preberá predpis EHK č. 48 v sérii zmien 04, zamedzí členským štátom schvaľovať vozidlá kategórie M1 (osobné automobily) podľa starších predpisov až od 7.2.2011.

Práve preto je v informačnom dokumente, ktorý máme na našom webe, v zátvorke uvedený odkaz na schválenie podľa EHK č. 48 série zmien 04 od 7.8.2008, a nie na schválenie vo všeobecnom slova zmysle.

Marián Rybianský
riaditeľ a konateľ TESTEK, s.r.o.

Záver:

Z uvedeného je zrejme, že na našich cestách počas nezníženej viditeľnosti môžu jazdiť vozidla, ktoré svietia len dennými svetlami a rovnako môžu jazdiť aj vozidla, ktoré svietia dennými a súčasne aj zadnými obrysovými (červenými) svetlami. Záleží od toho podľa akého predpisu bolo vozidlo homologizované. Do 7.2.2011 možno nadaľej homologizovať aj podľa starého predpisu. Zrejme táto právna variabilita je vysvetlením aj pomerne agresívnej ale slušnej diskusie v predchádzajúcom článku.

Ak sa nič nezmení, tak trend v legislatíve je taký, že u nových áut cez deň za nezníženej viditeľnosti sa bude svietiť len prednými svetlami pre denné svietenie alebo stretávacími svetlami spolu so zadnými červenými svetlami a osvetlením tabuľky s evidenčným číslom.
0
Pozdravuje vás Miro.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Júl 2014, 12:47

ale ved to tam mas napisane:
ak to bolo podla stareho, tak musia svietit aj zadne, ak podla rev.4 tak zadne a osvetlenie spz nesmie svietit.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa rumik1 » 01 Júl 2014, 12:55

Tak dakujem za objasnenie problému...
0
Rumik

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Inštalácia LED DRL

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Júl 2014, 16:33

Mozes si to spravit tak ako na vacsine aut ktore maju original DRL, ze DRL Ti budu svietit aj namiesto parkovaciek (ale musia byt stlmene) a vtedy Ti s nimi mozu svietit aj zadne v polohe spinaca parkovaciek. Tym padom Ti mozu svietit aj spolu so stretavacimi (rovnako stlmene). Ale tak normalne jazdit nemozes kedze nesvietia tou intenzitou ako by mali, len ich mas aj ako parkovacky, ak parkovacky vypnes, tak denne musia svietit na plnu intenzitu bez dalsich ostatnych. Ale ja som videl vselijake "prasárny" kde si niekto dal LED pas do svetiel a svietil tak :D Do najblizsiej TK alebo zastavenia PMJ :lol:
0

ynotech
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 01 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Pezinek ( pezinok )
Vek: 34

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa ynotech » 23 Júl 2014, 17:44

Kupil som nejake drl s homologizaciou za 40.. hrajkal som sa s tym cely den dnes,ale mam problem... po nastartovani sa mi pekne rozsvietia, po zapnuti parkovaciek sa po par sekundach zhasnu, avsak po opatovnom vypnuti svetiel sa uz nezaznu....
0
Nikdy mi nič nefunguje na prvý krát :-D

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 34

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa Marek89 » 23 Júl 2014, 21:43

ked ich vypnes klucom a zapnes idu ? v akom aute a odkial si napojil napajanie pre svetla a napojenie na zhasnutie ?
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa delong » 23 Júl 2014, 21:50

ynotech napísal:Kupil som nejake drl s homologizaciou za 40 po zapnuti parkovaciek sa po par sekundach zhasnu, avsak po opatovnom vypnuti svetiel sa uz nezaznu....
Asi to máš pokazené :wink: . Keď si to kúpil máš na to záruku. Ak si to špatne zapojil tak hmmmm......záruka asi nebude .
Akých pár sekúnd ? Po zapnutí parkovačiek to musí zhasnúť hneď a po vypnutí parkovačiek sa to musí HNEĎ rozsvietiť späť nie?
Ak sa mýlim opravte ma :mrgreen: .
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa mirosne » 23 Júl 2014, 22:06

alidedko napísal:na rozdiel od tych tuzerskych, su riadne zostelovane a co je hlavne - su v PROJEKTOROCH, nie v PARABOLACH.
To akože máš aj na nápravách záťažové snímače?Totiž podľa záťaže na nápravu sa reguluje sklon,aby si neoslňoval.Ja som dosť špekuloval s Xenónmi,tri dni som čítal,ako to spraviť,aby mi pandúri nezobrali aj rodný list.Nakoniec som čítal nejaký odstavec vo vyhláške,že:
vozidlo používané na pozemných komunikáciách,môže mať len osvetlenie dané a schválené výrobcom a žiadne iné na takomto vozidle nesmie byť použité.Taktiež sa to týka použitia svetelných zdrojov vo svetlometoch.Samozrejme,že zákon neznie úplne tak,ako som písal,ja som napísal,čo som si zapamätal a nechce sa mi hľadať presné znenie.Po trojdňovom študovaní a kadejakých zistení,ma prešla chuť na xenóny.Nebaví ma taká jazda,aby som tŕpol,či ma pandúr zastaví a zoberie TP+pokuta.Verím,že raz natrafíš na policajta,ktorý Ti to tolerovať nebude,samozrejme,že Ti to neprajem. :wink:
P.S. Ďalej to tu netreba rozoberať,lebo tu sa rieši DRL nie xenóny.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 24 Júl 2014, 08:36, upravené celkom 1 krát.
Pozdravuje vás Miro.

ynotech
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 01 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Pezinek ( pezinok )
Vek: 34

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa ynotech » 23 Júl 2014, 22:07

Jeden kabel šiel na parkovacky, druhy na zapalovanie. Podľa navodu. Tretí samozrejme kostra...
0
Nikdy mi nič nefunguje na prvý krát :-D

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa mirosne » 23 Júl 2014, 22:24

Choď to reklamovať,ak si zapojil správne podľa farieb vodičov v návode,nemáš sa čo obávať.Keď zapojíš len červený na +12V a čierny na kostru,led musí svietiť.Ak nesvieti,je problém z elektronikou zabudovanou v LED svetlách.
0
Pozdravuje vás Miro.

stanleytop
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 24 Dec 2014, 13:53

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa stanleytop » 24 Dec 2014, 13:56

Zdravim pani,
nedavno som si namontoval denne svietenie na golf5 a mam taky mensi problem.:
vsetko funguje ako ma pokial nezapnem svetla. pri nastartovani ledky sa zopnu , pri vypnnuti motora zhasnu po 15sekundach.
Problem nastava ked mam nastartovane a zapnem svetla. rele je dimenzovane aby ledky stale svietili ale len na 30% a prave vtedy mi zacnu blikat (tusim to bude can busom)
Neviete ako by som to mohol obist? alebo da sa tam pripojit nejaky ustalovac napatia a prudu aby mi to neblikalo ? Nestretli ste sa s tym ?
Dakujem za kazdu radu.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 24 Dec 2014, 15:18

ked zapneš stretávacie tak sa DRL musí automatický vypnúť .... stojí to aj v litere zákona .
0

stanleytop
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 24 Dec 2014, 13:53

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa stanleytop » 24 Dec 2014, 17:06

zabudol som dodat: auto nepouzivam na slovensku.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: led denne svietenie

Príspevok od používateľa enigma » 24 Dec 2014, 17:17

je to jedno kde ho používaš .... legistlatíva EU platí po celej EU .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok