3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa xmilos » 02 Sep 2014, 06:12

Nepresne.
Ak je na stitku 400/690V nevyplyva z toho automaticky ze musi byt pouzity prepinac Y/D. Pouzitie tohto prepinaca, resp. sposobu startu motora je zavisle od jeho vykonu, stavu siete a zataze. Lahky rozbeh a motor 400/690V do urceneho vykonu ( urceneho v norme ) je mozne spustit priamo do D.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re:

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Sep 2014, 09:22

senior napísal:Pokiaľ je možné 3~ motor zapojiť dvojakým spôsobom, treba brať zreteľ na štítkový údaj o napätí. Ak je tam 500/380V, tak sa to zapája do trojúholníka. Zapojenie do hviezdy sa môže využiť na rozbeh nezaťaženého motora. Využíva sa to u väčších výkonoch, aby sa obmädzil vysoký záberový prúd pri rozbehu. Ak je na štátku údaj 380/220V, tak takýto motor musí isť vo hviezde. V trojúholníku by sa spálil. U nových motorov by už mali byť údaje o napätí 526/400V a 400/230V.
Tomu nerozumím - jak může být na motoru údaj 500/380 nebo 526/400?
Ten poměr musí být přece 1:1,732 (jedna ku odmocnina ze tří) a v praxi se trochu zaokrouhluje.
Tedy 660/380 nebo 692/400.
0

lubos895
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 18 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 31

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa lubos895 » 02 Sep 2014, 15:09

xmilos do kolko kW je mozne spustit priamo do D ? a je spravne ten obrazok 230/400V D/Y ?ak nie opravte ma
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Sep 2014, 15:49

Spúšťa sa priamo do Y, do 3kW je možné spustiť normálne, nad 3kW je v bežnej sieti (občianskej) nutné použiť mäkký štart.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa xmilos » 02 Sep 2014, 17:37

V starych normach bolo do 3kW verejna siet, do 10kW "za trafom" - cize firma.
Kedysi bol "makky" start prepinac Y/D, dnes to moze byt menic, soft - start.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Sep 2014, 17:41

Aj dnes sa dá prepínač Y/D použiť ako lacnejšia varianta priemyselných mäkkých štartov, prečo nie? :)
Niekde je však výhodnejšie použiť mäkký štart kvôli dobehu. Ale to zas záleží na vlastnom soft-štarte, ako je vybavený. Niektoré majú nábehovú aj dobehovú rampu + DC brzdu, iné majú len nábeh. A každá aplikácia si vyžaduje iné časy nábehu, napr. u výťahu je to krátky čas, kdežto ventilátor môže nabiehať do otáčok aj 20sekúnd, nič sa nestane.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa xmilos » 03 Sep 2014, 11:05

Neviem ktory clanok mas na mysli, ale neviem si v dnesnej dobe predstavit plnokrvny vytah bez frekvencneho menica.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2014, 12:38

pepkomas napísal:Tie vyťahove sa riešia prepínaním dvoch obrátok plnej sile ,nie Y/D , ale je možne že existujú aj jednootačkove ,no stými som sa ešte nestretol.čiže Napisat o motoroch len neaky článok (lubos895) ktorý treba 100krat okomentovať nemá asi vyznám pre človeka ktorý stým nerobí.Tým sa nechcem autora príspevku dotknúť ale ja som sa s toho príspevku nič podstatne nedozvedel ,ani som tam nenašiel neaky význam pisat ho.
Mám dojem, že si málinko pletieš pojmy a dojmy.
Za prvé, to je chyba moja, ale neuviedol som, čo za výťah som mal na mysli. Pri hydraulickom je to inak, pri klasickom tiež inak.
Za druhé, riešime soft štart, teda zmäkčený nábeh nie kvôli trhnutiu motora, ale kvôli prúdovému nárazu, teda elektrikcká stránka problému. Výťah ako taký, teda cháp osobný výťah v bežnom bytovom dome má motor do 3kW, teda aj keby si ho pripájal priamo do Y "na tvrdo", sieti to neuškodí a zvláda to aj B20A istič. U výťahov však nastával ten problém, že po zapnutí voľby stanice a pri dojazde do stanice kabína nepríjemne "šklbla". Neskôr sa potom tento efekt riešil druhým, menším motorom na rozbeh/dojazd. Po stlačení predvoľby stanice kabínou pohol tento slabší motor a následne funkciu preberal hlavný. Pri dojazde sa znova prepli motory a tento slabší motor dotiahol kabínu na miesto, kedy sa aktivovala brzda a cyklus bol hotový. Neskôr sa používali motory dvojotáčkové so zapojením YY alebo dahlanderove.
Moderné výťahy však využívajú frekvenčný menič, ktorý má nábehovú aj dobehovú rampu a teda kabína sa jak jemne rozbehne, tak jemne zastaví. Riadenie je plne automatické s režimom zberania a inteligencie riadenia. Navyše vyššie modely sú spojené so servisným strediskom pomocou siete internet a v prípade poruchy sa na stredisko taktiež odosiela chybový kód, takže servisný technik vyslaný problém odstrániť už vie, čo bude potrebovať, čo urýchluje čas opravy.
Treba podotknúť aj to, že šnekové výťahy sa dnes už skoro nepoužívajú, iba na väčšie projekty. Dnes sa používa (pre vyššie budovy) bezprevodový jednosmerný motor s komutátorom, takže odpadáva nutnosť použitia prevodovky a tým sa eliminuje určitý okruh závad.

Aby si však vedel, čo som mal na mysli ja pri výťahoch - jednalo sa mi o veľké, nákladné výťahy zejména s hydraulickým systémom, kde vzniká často problém s rozbehom motora a rieši sa softštartom. Uznávam, mal som to upresniť, nevznikli by "nechápačky" ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
nero150
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 12 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: Halenkov (CZ)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa nero150 » 01 Dec 2014, 17:37

Zdravím

prosím vás ktorá norma pojednáva o použití Y/D , menic, soft-start pri motoroch s výkonom 3kW a viac??

Ďakujem
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa marek181818 » 05 Apr 2015, 20:17

Zdravim .Trosku to tu ozivim.3 fazove motory , zatial velmi som nemal moznost zapajat s prepinacom Y D.Zatial len menicmi z 230V co vyrabali 3 fazy, ale to je jedno.Tam sa o to starala elektronika.Zaujima ma jedna vec.Ked sa pouziva klasicky prepinac Y D otocny.Vtedy mi je jasne ze sa prepojky na svorkovnicu nedavaju, kedze sa o to stara rovno prepinac.Ale zaujima ma to,ci viete z hlavy kde co uz zapojit ci mate tahacik , cieco ako je http://www.mylms.cz/text-prepinani-moto ... ojuhelnik/ ci v prilohe .Lebo neviem ci sa mam ako hanbit zato, ci nie, alebo vyrobca dodava dokumentaciu.Vlastne by aj mal .Diky
Prílohy
Zapojenie-prepínača-hviezda--trojuholník.pdf
(86.05 KiB) 192 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2015, 20:23

nero150 napísal:Zdravím

prosím vás ktorá norma pojednáva o použití Y/D , menic, soft-start pri motoroch s výkonom 3kW a viac??

Ďakujem
Myslím, že to nepojednáva žiadna norma, je to len nepísané pravidlo, ako spustiť 3kW motor na "občianskej" sieti.

V betonárkach spínajú napriamo motor o príkone 13,6kW pre pohon vozíka a nemajú s tým problém. Rozdiel je ten, že oni tam nemajú nejaký "trápny" 25A istič char. B, ale 200A deón. A trafák pod nosom :)

EDIT: Marek, na každom prepínači Y/D máš "ťaháčik" - schémičku, ako to pripojiť k motoru.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa marek181818 » 05 Apr 2015, 20:41

Tak to je fajn potom.A co tak reverz motora aj to tam byva ?A co sa tyka napr softstaru, ten sa pripaja predpokladam medzi vypinac a uz motor teda vinutie .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2015, 20:59

Reverzačný sa dáva v zásade pred prepínač Y/D, alebo prepínač, ktorý je kombinovaný - reverz Y/D. Prvá varianta je taká, že navolíš fázové poradie, teda smer otáčania a potom motor rozbehneš cez Y do D. V praxi sa to používa málokedy, takmer nikdy, väčšinou sa používajú kombinované prepínače, alebo stýkačové kombinácie. Riešenie dvoma prepínačmi stojí za prd, pretože ak niekto zabudne rozbehový prepínač v D a navolí prvý smer, istič letí dole.
Kombinované prepínače majú 5 polôh, v strede je vypnutá a potom doprava od nuly ide jedným smerom cez Y do D, doľava od nuly druhým smerom cez Y do D. Znova tam býva ťaháčik.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa marek181818 » 05 Apr 2015, 21:04

Aha no ten je teda tento http://www.mylms.cz/obrazky/elektronika/motor-dy-10.gif. O tom sposobe zeby boli dva prepinace to som este ani nepocul :D cez stykace jj , ale asi aj to sa uz malo robi ci ?Ja si ten tahacik pre istotu spravim a zalaminujem :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2015, 21:18

To je ono.

Cez dva prepínače sa to robilo vtedy, ak to niekto bastlil na kolene a nemal kombinovaný, ale mal 2. Vidíš, že ešte dnes stretneš exotov, čo idú z exkrementu poskladať bič. Fantázii sa medze nekladú, ale patrí to do garáže, v priemysle sa to nepoužívalo :)

Cez stýkače sa to práveže robí častejšie, než cez manuálny prepínač. Prečo? Pár výhod:

- časovanie pomocou polovodičového relé, záruka správneho načasovania prepnutia => eliminácia napäťových špičiek pri prepínaní do D,
- jednoduché ovládanie, dve alebo tri tlačidlá,
- automatický priebeh rozbehu - obsluha nemusí čakať na rozbeh, aby prepla motor do D,
- možnosť automatického ovládania motora => stýkače môžu byť ovládané z riadiacej jednotky (CNC),
- úspora vodičov (kombinácia môže byť umiestnená v blízkosti motora, nemusia sa ťahať hrubé vodiče k ovládaciemu panelu).

Nevýhody:
- vyššia cena,
- zložitosť zapojenia (tu by som to dosť spochybnil, príde mi to jednoduchšie, než ručný prepínač).

EDIT: k ručným prepínačom by som dodal jednu veľkú nevýhodu - SUBJEKTIVITA :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa marek181818 » 05 Apr 2015, 21:30

Tak to ano.Ono su tie schemy sice aj tu nizsie http://mylms.cz/text-prepinani-motoru-h ... ojuhelnik/ lenze schema a vidiet to naozaj ako to je su dve rozne veci.Cez prepinace je to pekne aj pre "cvicene opice" nakreslene pri stykacoch je to trosku horise.Lebo neviem ani ake tam idu .

edit: Trosku som nieco nasiel v lepsej podobe ak je to naozaj ono http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/37819.pdf

http://web.telecom.cz/tyrbach/stykace.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Apr 2015, 21:45

Výber stýkača je jednoduchý, treba dbať na tieto parametre:
- napätie cievky (akým ho budem ovládať),
- počet pólových kontaktov (3 pre 3 fázy),
- počet pomocných kontaktov (koľko potrebujem na interné zapojenia, napr. samoprídrž, signalizácia, kontrola odpadnutia a pod.)
- kategória kontaktov (AC3 pre rozbeh, reverz, AC4 pre brzdenie protiprúdom a pod.)
- nominálne napätie a prúd (podľa záťaže).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa Merak » 05 Apr 2015, 22:02

nero150 napísal:Zdravím

prosím vás ktorá norma pojednáva o použití Y/D , menic, soft-start pri motoroch s výkonom 3kW a viac??

Ďakujem
jediné čo som zatiaľ našiel je norma STN 33 2190:1986
Elektrotechnické predpisy: Pripojovanie elektrických strojov a pohonov s elektromotormi
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: 3f motor a zapojenie hviezda trouholnik

Príspevok od používateľa elmara » 06 Apr 2015, 13:45

Drakoush napísal:Výber stýkača je jednoduchý, treba dbať na tieto parametre:
- napätie cievky (akým ho budem ovládať),
- počet pólových kontaktov (3 pre 3 fázy),
- počet pomocných kontaktov (koľko potrebujem na interné zapojenia, napr. samoprídrž, signalizácia, kontrola odpadnutia a pod.)
- kategória kontaktov (AC3 pre rozbeh, reverz, AC4 pre brzdenie protiprúdom a pod.)
- nominálne napätie a prúd (podľa záťaže).
Výborně Luboši, za toto tedy chválím... 8)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok