Generátor bieleho šumu - schéma

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Sep 2014, 18:18

Zdravím,

máme schému na generátor bieleho šumu? Potrebujem prezistiť korekcie na vstupných moduloch (nepodstatné) a mám k dispozícii spektrálny analyzér (získaný z FFT) a ku šťastiu mi chýba už len generátor bieleho šumu. Nechcem nič kvalitné, len aby to obsahovalo spektrum do ca. 40kHz, to mi stačí.
Wobbler mám, no na účely analýzy je asi lepší šum.

Poradí niekto? :) Vopred ďakujem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa tom666 » 02 Sep 2014, 18:59

Pokial by ti stacilo spectrum do 22kHz, tak vygeneruj biely sum v akomkolvek audio editacnom softe a vysledok napal ako audio CD a pouzi nasledne v nejakom prenosnom diskmane. Onehda v dobe minulej bolo predavane CD (Audio Generator CD), ktore obsahovalo rozne testovacie signaly. Pokial by si mal zaujem, tak pohladam a napalim :)
Inak nieco najdes aj tu:
http://www.audiocheck.net/audiocheck_testtoneCD.php
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa BFX » 02 Sep 2014, 19:40

0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

oravan

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa oravan » 02 Sep 2014, 20:25

som zvedavý čo z tohto dopadne a k čomu rozmietač to som ozaj zvedavý a analízer ke´d ho ntreba a hlavn vedieť mera´t sním no som už ticho

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Sep 2014, 21:08

napr. aj v KE 2/2002
Prílohy
KE - 2002 - 0234.GIF
KE - 2002 - 0235.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

oravan

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa oravan » 02 Sep 2014, 23:35

idem sa spýtať ak múžem k čomu potrebuješ voblér teda rozmietavý generátor ideč snímať krivku a pomocov bodu nastavovať kmitočet vdtupu alebo výstupu stále mi ale chýbyba jeden udaj úroveň signálu omluvám sa už becher učinkuje fakt táto téma ma celkom zaujíma hlavne meranie z tým rozmietačom a a anilzerom lebo do teraz si len zhluk meral a žiadne pásmo nič v zlom ale tieto merania presahuju vedomoti viacerích členou ešte raz sa omlúvam becher učinkuje dobru noc kolegovia

-- Spojený príspevok 02 Sep 2014, 23:39 --

ešte pridám to ideˇanalizovaˇštvrpoô alebo 6pol v pásme nf no neviem hlavne kde tu znažku chveš pouťi%t pri romitani na akej nizkej frekvencii uť som ticho nič som nepovedal ste tu mudre hlavy tak šup do toho

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2014, 12:57

Ach, Dušan... Ty mi len starosti robíš.

Najprv som nechcel odpovedať, keď účinkoval ten bechcer, ale ideme an to spolu, OK?

Čo sú korekcie?
Korekcie sú nastaviteľné priepuste danej frekvencie. Obvod utlmuje to frekvenčné spektrum, ktoré nechceme počuť a prepúšťa to, ktoré počuť chceme. Ak vytneš výšky, budú prechádzať len vyššie frekvencie a nižšie budú potlačené.
Je tak?

Ako to zmerať?
Predstav si, že máš nejaký celok, kde je viac korekcoí, resp. viac priepustí a každý sa dá nastaviť v určitom rozsahu. Ty na to, aby si posúdil, či korekcie pracujú správne, musíš vidieť celé spektrum, ktoré tam pustíš a musíš vidieť útlm tam, kde na korekciách uberieš.
Je tak?

Prvá možnosť je použiť wobbler. Nastaviť ho na pomalé rozmetanie a na osciloskope sledovať, kedy sa amplitúda "dvíha", kedy zase padá a sledovať aj frekvenciu, pri ktorej to padá. Táto cesta má veľkú relatívnu chybu merania - človek. Nestíhaš registrovať, kedy padá, pri akej f a akú má amplitúdu. Alebo si rozmetanie nastavíš pomaly, čo zas trvá večnosť.
Je tak?

Druhou, oveľa efektívnejšou metódou je použiť spektrálny analyzér, kde uvidíš celé spektrum frekvencií (horizontálny smer) a taktiež amplitúdu (vertikálny smer). Na spektrálnom grafe potom vieš vyčítať, kde sú frekvencie potlačené a kde sa prepúšťajú. Na to, aby si túto metódu však mohol použiť, potrebuješ zdroj signálu - takého, ktorý má v sebe celé použiteľné frekvenčné spektrum, v audiotechnike do ca. 20kHz (ideálne 40, tu je istota správnej funkcie), a to je predsa "biely šum".
Je tak?

No a ja chcem ísť tou druhou cestou. Ak Ti niečo nesedí, ohlás sa. Už vieš, načo mi je generátor bieleho šumu? ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa Washu » 03 Sep 2014, 13:56

Drakoush:
Ta teoria so spektralnym analyzatorom nieje taka ako si myslis.
Spektralne analyzatory su v principe 2 druhov. V zaklade je spektralny analyzator rychlo preladujuci meraci prijimac. V principe beries vzdy len jednu freq na ktoru si prave naladeny so sirkou pasma ktoru si zvolis.
S postupom digitalnej techniky prisiel novy typ RTA (realtime analyser) ktory nejaku sirku pasma, pre moderne spektralne analyzatory aj 100vky MHz spracyva naras pomocou FFT. Tym sa velmi vyrazne zrychlilo rozmietanie cez cele frekvencne pasmo, pripadne ako je sirka meraneho pasma mensia ako sirka AD prevodu tak nedochadza k ziadnemu sweepu a teda nestracame ziadne data.
Ziednodusene si to mozes predstavit ze zaraz pocuvas vsetky frekvencie v tomto pasme.
Audioanalyzatory su pomerne uzkopasmova zalezitost dnes je to v principe RTA v zakladnom pasme.
Kazdopadne na analyzu nejakeho zosilnovaca/utlmoveho clanku, ... je vyhodnejsi spektralny analyzator s tracking generatorom.
V pripade ze ta zaujima aj faza potrebujes vec co sa vola vektorovy analyzator. Meranie pomocou sumu ma znacne horsi dynamicky rozsah.

PS: Podla coho sa asi vola isty SW ARTA ;)
Pokial viem ARTA by mala vediet aj ten generator.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Generátor bieleho šumu - schéma

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2014, 14:05

sanchez222 napísal:A to tu treba takto podrobne rozoberať?
Obávam sa, že hej. Ostatným to bolo jasné hneď.
Washu napísal:Drakoush:
Ta teoria so spektralnym analyzatorom nieje taka ako si myslis.
Spektralne analyzatory su v principe 2 druhov. V zaklade je spektralny analyzator rychlo preladujuci meraci prijimac. V principe beries vzdy len jednu freq na ktoru si prave naladeny so sirkou pasma ktoru si zvolis.
K týmto účelom mi postačuje "analyzér" v programe NI labwiev signal express, ktorý komunikuje s tektonix skopmi (snáď všetky série disponujúce RJ45, COM alebo USB portom). Ten by mal fungovať na princípe FFT, avšak šírka pásma je daná šírkou pásma spárovaného prístroja, čo však nie je podstatné, pretože mňa zaujíma iba to NF pásmo.

Len preto chcem šumový generátor zvlášť, lebo na stole už nemám miesta, aby som mal kde položiť druhý NTB. Inak je aj freeware program "scope", ktorý tiež generuje biely šum (do 10kHz, asi dané zvukovkou). Na také orientačné meranie postačujúce, ale 10kHz je na poriadne meranie málo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok