Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 23 Sep 2014, 00:36

Zdravím,
Som vlastníkom pomaly už historického farebného TV Tesla Color 439 ktorý kupovali moji rodičia keď som bol malý. Verne nám slúži skoro dodnes akurát už nie je primárny TV nakoľko nedokáže cez Scart komunikovať s digitálnym satelitom. Dokonca sme doň dokupovali teletext modul aj s diaľkovým. Bohužiaľ sa stalo, že z ničoho nič zasmrdel a zhasol obraz. Našiel som do biela vypálený výkonový rezistor v oblasti VN Trafa tak ma napadlo či aj samotné trafo nebude chytené. Mal som diely z Tesly Color 430 od kamaráta ktorému deti rozbili obrazovku. Tak som celý veľký plošák s VN trafom vymenil za darcovský.

Viď obrázok:
http://www.tvfreak.cz/forum/attachment. ... 1344677323

Konektory sedeli presne, bolo potrebné akurát prepájkovať jeden hrubý kábel z VN trafa do plošáčiku čo sa zasúva priamo na obrazovku.
Všimol som si, že VN je trocha inej konštrukcie, zaliate aj pájkované vývody neboli presne na tom mieste ako u starého. No okrem toho detailu boli všetky ostatné súčiastky na plošáku rozložením aj označením rovnaké.
Všetko sa na moju radosť rozbehlo lenže sa objavili spätné behy modrej farby a v jednom hornom rohu ako keby červený fľak. Skúšal som prehodiť aj modul ktorý bol zasunutý do plošáku s VN trafom nakoľko mal potenciometre v inej polohe no s rovnakým výsledkom.

Otázkou je či sa dá niektorým potenciometrom nastaviť zhášanie spätných behov alebo sú azda suché kondenzátory niekde v riadkovaní ?
Nerád by som náhodne točiť potenciometrami ako to robia niektorý experti.
Preliezol som celé fórum a našiel podozrenie z vysokého UG2 na obrazovke, neviete kde sa to u tej telky nastavuje?

Nemám skúsenosti s meraním tak starých kondenzátorov, bude si s tým vedieť poradiť Atlas ESR 70 ?
Zase nemám chuť meniť všetky kondenzátory v telke :)


Ďaujem za rady.
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa miroja » 23 Sep 2014, 10:55

Color 439 ma obrazovku s uhloprieckou 67 cm, 430-ka mala 56 cm, takze ako si napisal, Ug2 treba upravit. Ug2 sa nastavuje trimrom P406 /1M. Najst ho by nemal byt problem, je vacsi nez obycajne trimre, najdes ho na tej doske, co si menil (s VN trafom). Ak si dobre vybavujem, mal by z neho trcat zeleny kusok plastu, zo zarezom pre plochy skrutkovac. Nepomyl si ho s trimrom na ostrenei obrazu, ten je na doske obrazovky, a je hodne vacsi, s ciernym ovladacim prvkom na skrutkovac (pichnes dovnutra tej ciernej rurky), alebo ruku, aj ked by sa nic hrozne nestalo, akurat by si mal rozostreny obraz....
Modul, ktory je na tejto doske (vola sa modul K ) zabezpecuje spravnu korekciu poduska-sudok a tiez sirku obrazu. Ten by som pouzil z povodnej telky, pripadne dostavil podla monoskopu.
Nechcem tvrdit, ze to nemoze sposobovat aj nejaky kondik, ale zas az take poruchove ako dnes v tychto telkach kopndiky neboli.
0

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 23 Sep 2014, 13:51

Ďakujem za rady, hneď ako prídem z práce domov sa do toho pustím a zreferujem ako som dopadol :agree:
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 23 Sep 2014, 18:42

Tak najprv by som sa chcel ospravedlniť za dezinformáciu :( Pomýlil som si typ televízora, je to Tesla Color 437.
Na celej doske s VN nie je jediný trimer P406. Sú tam trimre P401 a P402 pričom 1M je práve P402. Trimer P401 je 220R.

Označil som si v akej polohe bol P402 a skúšal s ním točiť. Menila sa svetlosť obrazovky ale spätné behy nemizli ani v najslabšej intenzite.

To isté som urobil aj s trimrom ktorý bol na plošáčiku čo sa pripája na elektronku obrazovky. S tým sa nastavuje ostrosť.
Potenciometrami na module ktorý je súčasťou VN som nenastavoval nič.

Nakoniec keď som porovnal do detailov súčiastky tak som zistil že pôvodná doska VN mala výkonový tranzistor SU160 zatiaľčo nová mala BU208A. Navyše VN na novej doske je poľskej výroby Unitra TPN11/10. Po tomto zistení som radšej pohľadal ešte jednu VN dosku ktorá pracuje na SU160 a VN má nemeckej výroby. No ani s touto v poradí druhou doskou sa nič nezmenilo. Buď sa UG2 nastavuje niekde inde alebo sa azda nejako poškodila obrazovka a automatika už nestíha zhášať spätné behy ?
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa oravan » 23 Sep 2014, 18:53

ahoj ideš zlou cestou UG 400V treba nastaviť porucha je na module G a spôsobuje to slabá obrazovka bolo viac návodov ako to opraviť ale sto percent to už nebude
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa mirosne » 23 Sep 2014, 19:06

Najprv skontroluj,alebo vymeň ten "G" modul.Potom môžeš skúsiť regeneráciu obrazovky.Jeden návod na regeneráciu obrazovky,je tu:

0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 24 Sep 2014, 02:44

Tak slabej obrazovky som sa bál aj ja, keď som to dnes zapol tak sa krátko po zapnutí obraz dokonca prejasil a až potom ustálil, no uvidím, skúsim byť nezaujatý, najprv ten modul G a keď to nepomôže tak skúsim tú kamikaze regeneráciu :axe:

Ďakujem za rady a rýchle odpovede :potlesk: o výsledku budem informovať.
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 27 Sep 2014, 20:59

Tak lenivosť moja neopúšťaj ma. Výmenu G modulu ako prvého kroku som vzdal po tom čo so zistil že do neho idú napriamo pájkované káble z teletextového modulu. Začal som s regeneráciou ktorá asi bola úspešná (lepšie farby lepší jas) ale nevyriešila môj problém ani v najmenšom. Spätné behy tam boli ako vyšité. Chtiac nechtiac pustil som sa do výmeny modulu G a už pri prvom pohľade naň som si búchal hlavu o stenu. Zhorený rezistor R2 a prepálená drážka potenciometra P4 ma presvedčili o tom že modul G v poriadku určite nebol. Po výmene modulu G za iný som sa nadobro zbavil zelených flekov v rohoch obrazovky aj spätných behov ale vyskytla sa ešte jedna maličká závada. Opäť to vyzerá ako riadkovanie ale na rozdiel od spätných behov je to oveľa hustejšie a zdá sa mi že to bliká sprievdným znakom toho je že občas obraz preletí zdola nahor (ako u starých televízorov kde sa potenciometrom muselo doladiť aby obraz nebehal hore dole ale ustálil sa. Potenciometrami na module G som neotáčal, mám ich dať do rovnakej polohy v akej sú potenciometre na vadnom G module ?
Už pri regenerácii som si všimol jednej zvláštnosti a síce tam na kondenzátore kde by malo byť 200V som nameral len 185V.
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa fery66 » 27 Sep 2014, 21:20

Skontroluj elektrolyty v zdroji. Myslím tie, čo sú dole v "klietke".
0

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 27 Sep 2014, 21:26

Ok, a skontrolovať ich mám ako ? Opticky to asi nebude ono, nenafukujú sa tak ako tie moderné, prehnať to klasický ESR testerom ?
Mám Peak ESR-70 bude vôbec také kondíky poznať, nenapíše mi pri každom jednom že je leak ?
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa fery66 » 27 Sep 2014, 21:33

Aspoň či majú kapacitu. Zvykli časom "vyschnúť" a na obraze sa objavil "brum", vodorovné, široké pohybujúce sa "pásy", ktoré občas "strhli" celý obraz tak, ako popisuješ.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Sep 2014, 21:38

Tých 200V neni kritických,bežne bývalo menej,pokiaľ stačí amplituda riadkoveho rozkladu držať rozmer obrazu na celú šírku obrazovky.
Tie kondy v zdroji premeraj. Ak je niektorý vyschnutý,môže sieťový brum spôsobovať vypadávanie synchronizácie.
"Nepochodujú"po obraze 2 vodorovné pásy ?? Môžu byť aj úplne slabučké trochu tmavšie ako okolie,prípadne pokrivené riadky....
:lol: CRTV robili len na 15625 hercov, ďaľších 100 čo sa tam tlačí robí šarapatu :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa oravan » 27 Sep 2014, 21:51

Modul V teraz takto skontroluj, oscíkom aký je SCI signál, potom impulz modulu V- vertikál, potom ti poradím viac.Znova aké je U na katódach UG2, nastav približne na 400V a potom pomalinky sťahuj U, pokiaľ nezmiznú spätné behy.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa fery66 » 27 Sep 2014, 21:53

Spätné behy mu zmizli, teraz má iný problém. Prečítaj si jeho príspevok ešte raz a pomaly.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa oravan » 27 Sep 2014, 22:01

Ideš ma poučovať?Prosím, ale tie kapacity v zdroji s tou poruchou nemajú nič spoločné.V pohode, len ho zavádzajte.Nakoniec to dá do servisu a tam mu po oprave napíšu neodborný zásah.K tejto téme sa už nebudem vyjadrovať, prosím moje príspevky zmazať. Ďakujem
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa fery66 » 27 Sep 2014, 22:08

Oravan, "pozorujem" Tvoje príspevky už dlhší čas. Sorry, ale Ty nie si kompletný!
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa oravan » 27 Sep 2014, 23:42

Nebudem sa baviť z človekom, čo nevie, čo je TV a už vôbec nemá prax.Ja mám prax prepáč 30 rokov a to to aj v garančnom servise spotrebnej elektroniky, nejaké školenia za sebou, tak viem o čom píšem a píšem to tak, že patričná osoba aspoň má základné znalosti z danej problematiky, popis obvodov a podobne.Si myslím, že na fórum nepatrí, sklenenú guľu nemám a preveriť všetky obvody treba kvôli tomu, ako ty si spomenul zdroj, len ver zdroj z tým nemá nič spoločné, stačí vymeniť V modul a potom čo ukáže obraz postupovať ďalej. A tie napätia na katódach skúsenému pracovníkovi servisu povedia, v akom sú stave katódy a obrazovka.No a zhášanie nie je len v module G,tam by som vyradil automatiku tým,zvýšiť ZPO.Je na to viacej spôsobov, ako to dosiahúť.Boli aj v AR publikované,no ak mu behá obraz, tak kapacity na module V.No a ten impulz SCI, ten je dôležitý pre správnu činnosť TV.Poznámka,pokiaľ sa niekto nevyzná v činnosti TV, doporučujem servis tam aspoň to nik nedokazí.
PS:Odkaz majiteľovi, pokiaľ to nemáš ďaleko dones mi ten TV spravím ti to a poprosím neurážaj ľudí ,ktorých nepoznáš.Na fóre sa nedá presne povedať, kde presne a čo v poruche,preto sú MP a metódy merania.
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa mirosne » 28 Sep 2014, 08:50

Páni kľud.Netreba sa hneď hádať,venujte sa prosím,danému problému a nevyvolávajte zbytočné konflikty.Prosím,svoje osobné hodnotenia a podobné vyjadrovania,si riešte v SS.Ďakujem.
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 28 Sep 2014, 13:23

Tak osciloskop síce mám, ale to je ešte zo školských čias kedy som ho našiel v zberni elektroodpadu, je ruskej výroby a absolútne s ním neviem robiť. Modul V skontrolovať aj vymeniť môžem. Takisto kondenzátory v zdoji. Sťahovať UG2 som skúšal ale tie nové rýchlo blikajúce a husté riadky to neovplyvnilo. Do Martina to mám bohužiaľ ďaleko, ja som z Prešova. Je pravda že v klasickej TV sa nevyznám a danú opravu robím viacmenej pre potešenie a je mi je ľúto vyhodiť len tak telku čo nám slúžila viac ako 20 rokov bez poruchy. Za tú dobu som z rôznych zdrojov pozbieral kadejaké dosky a moduly z Coloriek rady 4xx. Aj teraz nedávno mi volal kamarát že ide vyhodiť Colorku 430 a moja prvá reakcia bola "neopováž sa" :) Asi som cvok ale tie mašiny sa mi páčia. :mrgreen:
Skúsim ešte dnes na to vletieť a budem informovať ako som dopadol, zatiaľ vďaka všetkým :agree:
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Používateľov profilový obrázok
RoboR5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 22 Sep 2014, 23:48
Bydlisko: Prešov, SR

Re: Tesla Color 439 viditeľné spätné behy - riadkovanie.

Príspevok od používateľa RoboR5 » 28 Sep 2014, 21:45

Tak a som v slepej uličke. Zdroj som rozobral a premeral kondenzátory meračom ESR-70 od firmy Peak. Žiadny nevykazoval nízku kapacitu alebo vysoké ESR (bol som veľmi príjemne prekvapený). To isté som spravil na module G (vymenenom) a aj na moduloch V (pôvodnom aj vymenenom). Žiadna zrada. Skúšal som vymeniť modul V za iný no obraz sa nezmenil (akurát bol stiahnutejší čo sa dalo nastaviť potenciometrom). V poslednom štádiu testovania som skúšal dať všetky potenciometre na vymenenom G module do rovnakej polohy v akej sú na starom odpálenom G module no bez výsledku. Posielam odkazy na obrázky ako ten obraz vlastne vyzerá aby ste mali predstavu. Neviem či sa jedná o rušenie obrazu a či mám hľadať chybu v okolí scart alebo to súvisí s obrazovými obvodmi a niečo som prehliadol.

Foto robené mobilom s bleskom

https://lh4.googleusercontent.com/-RSvA ... C_0363.jpg

Obrázok

Foto robené mobilom bez blesku

https://lh6.googleusercontent.com/-m-gC ... C_0364.jpg

Obrázok
0
Existujú 3 druhy elektrikárov: neschopný, normálny a schopný všetkého. Ja som tak z každého trochu :D

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok