Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Altar4972
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 05 Júl 2014, 12:44

Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa Altar4972 » 12 Okt 2014, 15:03

Zdravím všetkých.
Snaď som sa trafil do správneho fóra.
Mám problém elektronického smeru a budem vďačný za každý konštruktívny (i kritický) názor. Najprv ale musím popísať o čo ide a prečo som sa rozhodol tak ako som sa rozhodol.

Vlastním quadrokoptéru Phantom FC40. Vysielač a elektronika v koptére spolu komunikujú na 5.8 GHz. Malá kamerka pripevnená o koptéru poskytuje WiFi signál (2.4GHz) a posiela stream do aplikácie v mobilnom telefóne. Výhoda tohto riešenia je, že signál je pred odoslaním digitálne spracovaný. Žiaden šum. Iba keď prestane byť kamera v dosahu mobilu (prijímača), začne obraz zasekávať. Vtedy viem, že ďalej už ísť nemám a s koptérou sa treba vrátiť. Nevýhody tohto riešenia je latencia v poslanom obraze v dĺžke 1-2 sekundy. T.z., že to čo vidím je už cca 2 sekundy neaktuálne a koptéra už možno kosí susedov krík.
Navyše kamerka je len HD a na trhu NIE JE kamera, ktorá by robila to isté čo táto ale s FullHD kvalitou nahrávania záznamu na SD kartu.

Takže som sa poobzeral po nejakom FPV (First-Person-View) riešení. Elektronike v zložení transmiter a receiver. Na trhu sa zvyknú používať FPV pracujúce na 5.8GHz ale tie ja použiť nemôžem vzhľadom na to, že na tejto frekvencií pracuje ovládanie koptéry. Takže mi ostala frekvencia 2.4GHz a keďže som chcel do toho ivestovať minimum tak som kúpil toto:
http://www.ebay.com/itm/171383332948
K tomu som kúpil kameru ktorá robí FullHD záznam na SD kartu a zároveň poskytuje AV výstup pre FPV transmitter a zároveň som si kúpil malý LCD monitor s AV vstupom z FPV receivera.

A teraz konečne ten problém:
Transmitter je 200mW (podľa popisu dosah na minimálne 600metrov), FM modulácia, 2.4GHz.
Pre prvý test som ho nechal na tej malej anténke ktorá bola od výroby. Ten kúsok drôtu (viď. obrázok).
Na receiver som napájkoval ale veľkú, všesmerovku z APčka so ziskom 8dBm.
Som však dosť sklamaný že s touto konfiguráciou to vytiahlo len niečo cez cca 60 (max.100metrov).
Ja ale potrebujem aspoň tých 500 metrov dosah v otvorenom priestore.
Skrátka ako náhle sa koptéra vzdiali na tých cca 70 metrov, obrazu vypadávajú farby, nastupuje šum až totálna strata signálu, kým sa zasa nedostanem bližšie.
A ja teraz po pravde netuším čim by to mohlo byť.
Nelietal som v zarušenej oblasti. Preto sa chcem spýtať Vás, skúsených v tejto technike/elektronike, kde vidíte podstatný problém?

- Je to tým "drôtikom" čo trčí z transmitera? Spraví nejaká malá všesmerová anténa podstatný rozdiel?
- Nízkym napätím? (vraj od 3-5V. ja som priviedol len 3.7V)
- Transmiter sa nejak zahrieva. Dať naň chladič? Je to dôvod výpadkov/nízkeho výkonu?
- Alebo skrátka len Chinese quality = bez úspechu čokolvek zmeniť a zmieriť sa s týmto?

Poraďte mi prosím lebo ja teraz naozaj neviem či chcem do toho naďalej investovať ďalší čas a peniaze.
Alebo čo s týmto spraviť pre výrazne zlepšenie dosahu? Či na 2.4GHz sa o to ani nepokúšať a jednoducho uspokojiť sa s predošlým riešením na báze WiFi streamu v HD? To malo s WiFi extenderom aspoň 300 metrov dosah.

Fakt neviem.
0

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa rezystor » 19 Okt 2014, 20:27

Mozno blba otazka, ale skusal si hladat datasheet k tomu transmitteru ? Mozno je tam doporucene zapojenie celeho vysielaca + nejake informacie ohladom dosahu...

BTW: Skusal si dosah aj s povodnym drotikom bez 8dbm anteny na prijimaci ?
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

milami
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 06 Feb 2008, 00:00

Re: Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa milami » 20 Okt 2014, 05:53

Nie som znalec v tejto oblasti.
Takže keď som v lete špekuloval na prenose obrazu do bytu , hladal som informácie.
A prvé čo som našiel bolo toto:

Kód: Vybrať všetko

http://www.fpv.sk/fpv-article/fpv-a-legislativa-vykon-vysielaca/
Je tam uvádzaný limit výkonu vysielača 10mW. To sa mi zdalo strašne málo (pre prenos cez dva múry), tak som od toho upustil.

Takže ak ten číňan uvádza pravdu , že výkon vysielača je 200mW - to je hodne prekročená naša norma.

Ináč neviem vôbec , či to kontrolujú a ako to kontrolujú, ale dal by som si na to pozor.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Okt 2014, 10:05

Nebude skôr problém v mobile, že má nejakú skrátenú = miniaturizovanú anténu so slabým ziskom? Skúšal si prijímať obraz iným mobilom alebo nejakým zariadením s externou anténou? 100mW výkonu pre wifi s dobrými anténami zaručuje spojenie na niekoľko milometrov, 200mW ešte viac.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 20 Okt 2014, 10:44

povedal by som, že problém je na strane vysielača. Pokiaľ sa ti hreje PA pri FM vysielaní, je pravdepodobné, že anténa nie je vyladená na vysielací kmitočet, výkon sa ti odráža naspäť a prehrieva koncák. Ak to chceš mať s dostatočným dosahom, keďže helikoptéra lieta nad tebou, zvážil by som asi mikropásikovú anténu, ak sa ti tam vojde:

http://www.antenna-theory.com/antennas/ ... ntenna.php
Na strane prijímacej by som volil niečo smerovejšie, ktorým sa zorientuješ na smer helikoptéry. však nakoniec aj tak asi stále pozeráš tým smerom.
Pre začiatok by plechovka mohla stačiť :
http://articles.adelayde.net/antenna/waveguide/

p.s. zisk antény sa nemeria v dBm ale v dBi (voči teoretickému izotropnemu žiariču) alebo realistickejšie pre porovnanie dBd (voči dipólu lambda/2)

Ináč, bilanciu rádiového spoja neokašleš. Darmo sa budete snažiť kúpiť čínsky/nečínsky aparát. Na tento problém stále narazíte.
To znamená, že na strane prijímacej niečo smerové, na strane vysielacej niečo, čo bude žiariť do dolnej polroviny (ufónci nemusia vidieť zábery :) )
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Pomoc s čínským FPV - prosba o radu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 22 Okt 2014, 06:25

0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok