Preklad z "Arduino" do "ATMega"

Si začinajúci elektronik? Tak táto rubrika je určená práve tebe.

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Preklad z "Arduino" do "ATMega"

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 20 Dec 2014, 23:59

ked to za teba urobi niekto iny, tak vzdy budes odkazany na kopirovani hotovych veci. podobne kniznice co obsluhuju lcd, i2c a podobne taktiez nepises od zaciatku do kazdeho projektu, nakodis, vyladis a nechas v nejakom subore co si includnes do projektu ked treba. hlavne ked to pochopis raz tak nemas problem chytit aj iny hardware do ruky a ho pouzit, takto to riesis stylom: google arduino projekt problem... bohuzial takto sa naucis arduino a nie elektrotechniku, ked zvladnes jeden mcu na low level kodeni, tak nemas problem zobrat iny mcu a zacat ho pouzivat a podobne. neber ma zle, ale preto vacsina skusenejsich ludi nema arduino velmi v laske, drviva vacsina co to pouziva nema sajnu co vobec robi, pak chodi na fora a pyta sa ako funguje mikrokontroler, zato nemaju problem povedat ze si urobili na arduine spectral analyzer a podobne. ci je to vhodne alebo nie? ako komu, bastl mcu sa takto rozsirilo naozaj medzi vela ludi co by sa k tomu inak nedostali, len skoda toho, ze to vytvara mylny dojem okolo elektrotechniky a prezentuje sa to ako "ved elektrotechnika je to iste ako rozky predavat" (jj ked to urobi vsetko niekto iny).
ak ti to vyhovuje tak jasne, pozuivaj to, len potom sa necuduj, ked ti skuseni ludia ani len nezareaguju na nejaky arduino problem a budes odkazany na radu ineho duinustu na rovnakom exp. leveli.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Preklad z "Arduino" do "ATMega"

Príspevok od používateľa dxr » 21 Dec 2014, 07:36

zen napísal:Nikde som v Arduine nevidel "Rezim spanku".
A hladal si vobec ? "set_sleep_mode" skus si to precitat uspat svaba a zobudit ide ale ma to iste specifika
podla toho aky mod-e pouzijes niekedy treba reinit periferie nieje iba otom ze zavolas funkciu.

Zak: podstate vela veci mas pravdu ale zober to tak ze nejaky umelec ktory chce len nieco co reaguje
na vonkajsi podnet nejako hlbsie ani nechce ist. A dnes je taka doba rychlo a hotovo.
Doba ked kazdy nahanal kazdy bit je prec tiez som prestal byt hrdy na kod ktory bol rychly a kratky
lebo prisiel studak z FITky napisal to pekne v GUI(vyklikal) za 20-30min povedal 10e mojich 25e/hod+DPH doklad
muselo ustupit tomuto stylu. Ak niekto chce nieco co na co moze byt hrdy a dokaze predat nech to spravi
na jeho oblubenej platforme a kludne aj v hexeditore :)A tu kopa ludi nevie ani anglicky nie to este citat Datasheet-y
kde je to vysvetlene technicky a dovolim si povedat ze niektore fora to vedia vysvetlit lepsie ako DS s priebehmi :)

Len tu ludia chcu od zaciatocnika hned vyssi level miesto toho aby im povedali co maju zmenit chcu rovno profi vysledok
a tento pristup je na dnesnu mladez zly nieje vytrvala chce vysledok do hodiny aj ta hodina je pre nich vela
a dalej to uz rozoberat nechcem. uz som to pisal vela krat na tomto fore ozvem sa len ked na to arduino nadavaju
ludia pomaly zo zotrvacnosti a vytvaraju nejaku hanlivy dojem. pritom tu dost ludi pouziva BASCOM a tam su ticho.

Inak arduino sa vyvija niektore veci ktore boli v prvych verziach sa pomaly nahradzaju effektivnejsim kodom
minule som to len pre zaujimavost poslaL do ineho vlakna pinMode prepisali z nejakych 20instrukci na 2 co je
ekvivalent cisteho cecka malo by to byt ako default v Arduino IDE niekedy koncom buduceho roka.

Treba si uvedomit ze Arduino je nadstavba ktora potrebuje HAL(3 jadra 2 platformy) a to sa nikdy nepriblizi
optimalizovanemu kodu na dany model mikroprocesor a tymto smerom ani nechcu ist je to
prototype platforma a lego na ucenie.
Ale je pravda zly zaklad na zaciatku prenasa zlozvyk do dalsich projektov.
Posledny priklad:JAVisti stale ich chcu a platia ich lepsie ako kopu slovenskych elektrotechnikov z tohto fora
2-3k+ EUR/m.Tak preco by clovek mal volit tazsiu cestu len aby mal pocit ze "je kral" :)
Keby taketo prachy dostal nejaky miestny HW-ista ktory plati napr hypoteku tak by do ASM nepichol ani palicou :)

Inak dobre rano
Ked sa najde nejaky moderator ktory precisti temu a necha len odpovede na temu aby nekoncila kazda arduino
tema dokazovanim ako je zle a kto ma vacsi talent bdue to fajn lebo to takto konci v 99% tem....

No nic idem sa ja venovat Keplerovym zakonon a nebeskej mechanike to tu neda ani najlepsi hardwarista A libku som na to nenasiel :D
stale mi to slniecko uteka o minutku hore dole :(
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Preklad z "Arduino" do "ATMega"

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 21 Dec 2014, 10:15

Jop dxr, mozno by to chcelo vlakno dedikovane arduinu nech to ludia ako ja neprasia furt, kazdopadne chcel vediet co je rozdiel, tak ho tu ma viac nez dostatocne vysvetleny.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Preklad z "Arduino" do "ATMega"

Príspevok od používateľa zen » 21 Dec 2014, 15:06

@ Tribec Zacks

V zasade suhlasim a pacilo by sa mi, vsetko vedet a vsemu rozumiet. Len uz storocia sme zavisly na tom, co urobili iny. Mas pajku, ohmmeter, oscilloscope... To vse si si neurobil sam, nesel si kopat a tavit rudu. Medzi nami je velky rozdieL: Ty si toto roky studoval a rozumies tomu. Moje znalosti su mnohem mensie a snazim sa najst optimum medzi (nauc sa co najviac; vynalozeny cas) aby som vyriesil problem co najefektivneji.

Ze zkusenejsi nemaju Arduino v laske je uplne normalne. Ja som sa naucil DOS a DOS window pouzivam asi 50x casteji ako Windows Explorer ktory povazujem za program pre blbce◘◘◘◘◘ lenivych. No, pomalicky zacinam chapat, ze vetsina ludi nechce pisat dir d:\ /s | find "jpg" a ze nakonec je lepsie, ked pouzivaju Explorer ako nerobit nic.

Teraz chcem cosi urobit s webcam, pouziji Raspberry Pi. Aj ked mam akus takus potuchu o compression, nebudem psat vlastny program co mi zapise JPEG a pouzijem co najviac, co uz je urobene. Neviem, ci si cital o historii IBM-PC. Management veril, ze sa ich preda par tisic kusov a inzenyr dostal tieto prikazy:
- zplacajte to z toho, co najdete doma
- ked nenajdete, pouzijte, co je na trhu
- len v krajnom pripade vyvijat.
dxr napísal: Doba ked kazdy nahanal kazdy bit je prec tiez som prestal byt hrdy na kod ktory bol rychly a kratky
lebo prisiel studak z FITky napisal to pekne v GUI(vyklikal) za 20-30min povedal 10e mojich 25e/hod+DPH doklad
muselo ustupit tomuto stylu.
Doba sa meni, no, na tvoj kod zostan pysny. Ak sa to da naklikat za 20-30 minut, naklikaj to za 20-30 minut a fakturuj len o malo viac ako ten studak.

Ak bude situacia, ze to studak naklikal za 20-30 minut a nefunguje to, tak prijdes pozdeji s tvojim kodom a s tvymi 75e/hod+DPH.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok