Elektrikár - babrák

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa jmalik93 » 20 Dec 2014, 21:16

Pozrite čo dokáže spôsobiť nedôsledný elektrikár :
http://www.tvnoviny.sk/domace/1781214_c ... r-o-vsetko
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa oravan » 20 Dec 2014, 21:18

pokiaľ to neposúdi komisia alebo revizák tak to ťažko posúdiť
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa jmalik93 » 20 Dec 2014, 21:20

Však jasne povedali že káble dal naopak - na kostre bola fáza
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa martin knocik » 20 Dec 2014, 21:23

Stáva sa. Mne sa dnes pri meraní zapojenia na diplomovku podarilo odpaliť súčiastky za 40€ :evil:
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa jmalik93 » 20 Dec 2014, 21:26

Viem že človek je omylný ale pri zapájaní rozvádzača alebo zásuvky treba byť veľmi opatrný a 3 krát po sebe skontrolovať veď ide o život a majetok
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa psichac » 20 Dec 2014, 21:34

fáza na kostru...to je horšie ako keby dostal fázu na nulák a mal tam 400V...to by mu len prdly varistory a poistky a to by bolo možno všetko.
ale ked bola na kostre (na ktorú sa v triede 1 pripájajú aj sekundárne časti - počítač-šasi...) tak to je naprd, to môže byť fakt rád že sú škody len na majetku, nie na zdraví...
no a nechcel by som byť v koži dotyčného čo to zapájal, aj keby to bola neúmyselná "banálna" chyba...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa oravan » 20 Dec 2014, 21:37

určite to nespravil na schval a koniec koncov čo sa stane pri prehodení fázi nič aspon u čiernej techniky ako je TV
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa jmalik93 » 20 Dec 2014, 21:38

Som zvedavý či im preplatí škody. Je možné tie spotrebiče ešte opraviť ??
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Dec 2014, 21:50

Bohvie, čo sa tam udialo, keď ešte aj to čerpadlo dobre prdlo... To nebola len fáza na kostre. To by odišli malé spotrebiče na 230V, lebo v zásuvke by bolo 400V. Ale keď ešte aj čerpadlo zadymilo...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa psichac » 20 Dec 2014, 21:55

oravan napísal:určite to nespravil na schval a koniec koncov čo sa stane pri prehodení fázi nič aspon u čiernej techniky ako je TV
čo ak pridal fázu ? očividne bol ten dom napojený na 3L+PEN takže pokial sa do normálnej 230V zásuvky dostal 2L+N - čiže 400V...
v TV tak isto pokiaľ má 3vodičový prívod (čo ak dobre pozerám že je to plazma, tak má) tak tá ma tak isto ako PC zem na vnútroných doskách spojenú so šasi (kovovým) a šasi na zem...

samozrejme TV v druhej triede je to fuk. POKIAĽ...!...pokiaľ ale má na anténe niekde (z nejakého dôvodu chtiac/nechtiac) spojenú zem a tienenie koaxu, tak smola.

možno zapojil fázu aj na nulák :D
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa oravan » 20 Dec 2014, 21:57

proste ierna technika ako aj biela teda v zásuvke bolo 220 a prehodná fáza aj bojler tak absolutne nič sa nestane tam bude iný problém

-- Spojený príspevok 20 Dec 2014, 22:58 --

ja ti poviem čo sa stalo bol zlý dotyk na nuláku v tom prípade sa fáza dostane aj tam potom to dymí všetko aj steny kopú
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa dxr » 20 Dec 2014, 22:02

A to bol iba elektrikar unas bol plynar co zvaral konzolu na plynomer v zivej natlakovanej stupacke
umna to este ako tak zvaril ale u seseda prepalil asi mesiac stare plastove rury na vodu
odbornik ....
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 20 Dec 2014, 22:05

Ja si myslim ze jednu fazu prehodil s nulakom a este k tomu to bola asi TN-C siet. Takze vsetko triaslo, v zasuvke mali 400V a cerpadlo zhorelo, lebo sa nevladalo roztocit (dve fazy a nulak a na kostre faza).
Nieco podobne sa stalo aj nam, 3 tyzdne triasli radiatory, vtedy mi kupili fazovku, zachranila zivoty. Mam ju doteraz.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Dec 2014, 01:00

Toto sa moze stat kazdemu a pomenovanie "nedosledny elektrikar" napise len ten, kto s tym denno-denne nepracuje (alebo blbec).
psichac To su blbosti..
Za prve, pripojenie domu na sresny drziak bolo vzdy 3L+PEN (odkial tam ten PE vodic chces mat ?). Za druhe toto je presne ten klasicky pripad, ked prehodis takto PEN-L, ze na dvoch fazach budes mat 400V, na jednej 230V. Kludne si ich prehod a kukaj ako ti to bude vsetko strielat - mozes potom ratat spotrebice s varistormi (Budes to mat lahsie, ako tie bez varistorov). - Uz som take pripady opravoval....
psichac napísal:čo ak pridal fázu ? očividne bol ten dom napojený na 3L+PEN takže pokial sa do normálnej 230V zásuvky dostal 2L+N - čiže 400V...možno zapojil fázu aj na nulák :D
a to by si chcel ako urobit ? Si to nakresli.
oravan napísal:proste ierna technika ako aj biela teda v zásuvke bolo 220 a prehodná fáza aj bojler tak absolutne nič sa nestane tam bude iný problém
ja ti poviem čo sa stalo bol zlý dotyk na nuláku v tom prípade sa fáza dostane aj tam potom to dymí všetko aj steny kopú
Dalsi. Si to nakresli alebo nieco. Nakresli si schemu 3L+PEN privodu a daj si z kazdej fazy napriklad ziarovku do PEN. Potom si prehod medzi sebou oznacenia svorkovnic PEN a lubovolnej L a kukaj co ti vznikne. Nema to nic spolocne s triedou ochrany, buchat bude vsetko co nema prepetovku alebo 400V menovite napatie a bude napojene v jednej z dvoch 400V vetiev.

DJ_Edo Mas v podstate pravdu akurat ze je uplne jedno aku ma siet. Este zalezi na uzemneni ako sa to bude spravat, ale ci je to TNC ci TNCS je v podstate fuk. Na nastresaku mas 4 zily a tie ti idu cez HDS-ku do RH - a tam to mozes mat rozdelene. pointa ? su stale spojene v jednom bode N-PE.

Stala sa tam uplne banalna chyba ktora sa stava vela krat a uz som sa s nou vela krat stretol - proste sa zamylili zily a jeden fazovy sa zapojil na PEN a naopak. V domovom rozvode je automaticky na dvoch vetvach (dvoch fazach) medzifazove zdruzene napatie 400V, kedze na PEN/N mostik je pripojena faza z pomyleneho privodu na nastresaku. `V dvoch tretinach domu/byu je teda v zasuvkach/svetlach 400V na co samozrejme niesu spotrebice stavane a bucha vsetko jedna radost...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa oravan » 21 Dec 2014, 01:21

Dalsi. Si to nakresli alebo nieco. Nakresli si schemu 3L+PEN privodu a daj si z kazdej fazy napriklad ziarovku do PEN. Potom si prehod medzi sebou oznacenia svorkovnic PEN a lubovolnej L a kukaj co ti vznikne. Nema to nic spolocne s triedou ochrany, buchat bude vsetko co nema prepetovku alebo 400V menovite napatie a bude napojene v jednej z dvoch 400V vetiev
. trepeš prepáč za výraz pokiaľ bude fáza prehodená z nulákom absolutne nič sa nestane dvôkaz pripoj žehličku teda teleso na zásuvku bude ti hriať stále pokiaľ zem bude prerušená alebo zlý dotyk tak sa fáza objavi aj na nulovom vodiči i keď bude o niečo slabšie U ale je tam a dá sa to jednoducho odmerať aj z volmetrom zaa try € ale toto neriešme nik nevie ake a ako sa tam nejaká napätie objavilo a prečo mu dom teda rozvod zhorel ,všetko od nás sú dohady tisíc príčin a ak mu to robil elektrikár tak určite sa nezmýlil
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa jmalik93 » 21 Dec 2014, 01:48

Ja viem že sa to môže stáť každému ale prečo to po sebe neskontroloval a nepremeral? ? Ja aj zasuvku po sebe 2x skontrolujem a premeriam. Ale mýliť sa je ľudské a nechcel by som byť na mieste toho elektrikára
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Dec 2014, 02:00

My sa nebavime o prehodeni medzi sebou v style nalavo nulak na pravo faza ale o tom, ze ked prehodis na nastresaku fazu s PEN tak mas tvrdych 400V v dvoch vetvach domu. (Jedna by mala byt okej).

A k tomu, ze elektrikar sa nezmyslil, tak energetici uz maju niekolko zalob uz len co ja viem a osobne poznam za presne tuto chybu. A teraz som si vsimol, ze aj rovno pod clankom mate komentar kamaratky dalsej poskodenej. To sa proste stava pretoze ludia su omylny.
Kedze sa tym uz zivim neaky ten piatok a dlho som pracoval na rovnakej pozicii ako ten, kto to zapajal tak viem, cim to je a ako jednoducho sa to stane.. Uz aj mne postrielali nabijacky na telefon a podobne veci (nastastie nic drahe) ked ''som sa zabudol'' a uzemnovacia sustava starych domov tomuto prepetiu len pomaha (kedze vo vacsine pripadou vobec ziadna sustava (platňa) nieje a ked je (alebo skor bola) tak UZ nieje ...

jmalik93 .. tam nieje ani moc co meriat, tam sa zamenila zila za zilu a to nie dosledkom nevedomosti ci neodbornosti ale dosledkom zle rozlisenej farby. (Ludske oko zle kukne, ludska hlava je zaneprazdnena rozmyslanim nad inymi vecami, majster nahana tak nieje cas atd atd .. ) Na mieste toho elektrikara by som nechcel byt ani ja..Na toto su vsak poistky skody voci zamestnavatelovi .. :finga:
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa enigma » 21 Dec 2014, 02:25

mal by som ešte jednu otázku ... stalo sa to IBA jemu , alebo aj dalším susedom?

mal som rovnaký problém ked menili pouličné vedenie .... kto , čo a kde si pomýlil sme sa nikdy nedozvedeli .... ale vykonávateľ prác nám všetkým poškodeným zaplatil opravu alebo kúpil nové spotrebiče ....
0

Ruby
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 12:06

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa Ruby » 21 Dec 2014, 14:02

Drakoush napísal:Bohvie, čo sa tam udialo, keď ešte aj to čerpadlo dobre prdlo... To nebola len fáza na kostre. To by odišli malé spotrebiče na 230V, lebo v zásuvke by bolo 400V. Ale keď ešte aj čerpadlo zadymilo...
Pokud dělali úpravy na střeše,přehodili PEN s fází. Takže bez ohledu na stav instalace měli fázi i na PE, případně PEN. Takže dostali sdružené napětí na všechny jednofázový spotřebiče.To čerpadlo mohlo být klidně na 230 V, pak ho to vzalo ssebou.

Z vlastní praxe jsem se setkal s podobným případem,kdy energetika měnila hodiny a přitom se chlapcům podařilo vytáhnout PEN z nulovýho můstku. Takže celý barák byl nulovanej jen nahodile přes vodo a plyno trubky:) Přes el. sporák se jim dostala druhá fáze na pracovní nulu a dopadli podobně- doma jim zbyl jen vietnamskej tranzistorák a ruská lednice, ostatní šlo kukat:)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Elektrikár - babrák

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Dec 2014, 14:26

enigma napísal:mal som rovnaký problém ked menili pouličné vedenie .... kto , čo a kde si pomýlil sme sa nikdy nedozvedeli .... ale vykonávateľ prác nám všetkým poškodeným zaplatil opravu alebo kúpil nové spotrebiče ....
Áno, môžem potvrdiť, stáva sa to často. Pred 4 mesiacmi sme takto boli u pár klientov, ktorým zhoreli prevodníky optika-metalika, routre, ... po celej ulici. A to bolo minimum, jednej pani zhorela okrem rúry a mikrovlnky takmer celá domácnosť, aj s kotlom kúrenia.

Všetko šlo cez poisťovne.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď