Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 05 Mar 2015, 22:43

Zdravím,

snažím sa spojazdniť spomínaný monitor a potrebujem poradiť. Po rokoch používania sa občas nechcel zapnúť až to vyústilo do toho, že sa nezapol vôbec (iba signalizačná led blikala). Potom bol asi pol roka odložený kým som sa ku nemu dostal. Po rozobratí boli jasné filtračné kondenzátory na zdrojovej psu ako aj na vstupe invertora. Hlavný napájací kondenzátor vyzerá byť ok. Následovala výmena všetkých na psu za nové low esr 105°C typy. Skúsil som zdroj pripojiť naprázdno a zmerať výstupné napätia (okrem invertora), všetko sedelo +/- ako malo ... na 5V vetve 5,17V a na 12V vetve cca 11,8V ... Po opätovnom zapojení sa monitor čiastočne rozbehol ... zapne sa a nabehne podsvietenie, dokonca PC monitor identifikuje, ide zapnúť/vypnúť atď. Avšak nejde panel ... či je odpojený alebo zapojený je stále biela obrazovka. Pozeral som konektory, no na nič som neprišiel (opačne sa dať nedajú, nič nevyzerá byť zlomené alebo poškodené) ... pozrel som ešte výstupné napätie z riadiacej dosky do dosky panela, no rovnalo sa tomu zo zdroja (cca 5,1V), ostatné mi prišli už len ako komunikačné piny ... nemá niekto servisný manuál alebo radu čo ešte pozrieť !? ...

Vďaka
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa jmalik93 » 06 Mar 2015, 03:00

Na logickej doske pomeraj napätia na regulátoroch napätia, väčšinou regulujú 12V na 5V, 5V na 3,3V či 3,3V na 1,8V záleží od typu monitora, skús vymeniť kondenzátory aj na logickej doske a skontroluj poistku na paneli prípadne vyskúšať iný panel ikeď nemyslím si že panel je zlý.

-- Spojený príspevok 06 Mar 2015, 04:03 --

Ešte mi napadlo, skontroluj IO čip na log. doske či nieje veľmi horúci
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 06 Mar 2015, 12:18

Pre lepšiu orientáciu som to nafotil : https://drive.google.com/folder/d/0B-MH ... 5jNkk/edit

Pozriem na tie pomocne zdroje. Jeden je na tej vstupnej doske a vyzera ze dalsie dva su na doske na panely. Co som si vsimol tak ten velky cip na doske na panely sa pomerne dost zohrieva.

Edit// zmeral som napätia na doske panela (tej najvrchnejšej na foto). Na jej vstupe označenom 5V1 (5,1V) je 4,55V, za regulátorom na 3,3V (ten vpravo) je 3,27V a na 1,8V regulátore naľavo od neho označenom VCORE1 je 1,78V. Avšak oba regulátory ako aj ten mikroprocesor naľavo od nich celkom slušne kúria.
Na výstupe tej "riadiacej alebo logickej" dosky je 4,70V, čiže len na tých 10cm kábloch je strata 150mV. Po odpojení panelu toto napätie stúpne na 5,17V. Zdroj avšak dáva stále 5,17V či tam je panel zapojený alebo nie. Takže ku stratám dochádza niekde na tej doske logiky. Nemám osciloskop že by som reálne zmeral či naozaj toľko napätie klesne alebo je tam také veľké zvlnenie (pri tých kHz na ktorých menič pracuje multimeter na AC nič nezmeria).
Ďalej už len, no nie som si úplne istý, ale oných 12V zo zdroja slúži asi len na napájanie audio zosilňovača pre vstavané reproduktory.

Druhý panel na vyskúšanie nemám, asi ani nie je relevantné nejaký zháňať. Skúsim ešte popozerať tie kondenzátory na doske logiky, poprípade ich povymieňať.

Edit2 // Trocha som študoval dosku logiky a spomínané napätie pre panel 5,1V ide priamo zo zdroja cez spínací tranzitor na výstup. Skúsil som aj filtračný kondenzátor doplniť paralelne dalším lowesr kondenzátorom (paralelne lebo má asi o tretinu menšiu kapacitu, v prípade nahradenia by nemusel stačiť), no i tak žiadna zmena ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa psichac » 06 Mar 2015, 16:40

prosímťa zmeraj diodovym testerom na plošáku panelu bod AVDD1 voči zemi (AVDD + zem minus) , napíš sem hodnotu.

A ak by si mal ten panel/monitor v bratislave napíš mi, mám panel aj elektroniku na otestovanie. Zo samsungu ale to je fuk...mám aj uni kontróler...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 06 Mar 2015, 16:49

Pin AVDD1 som našiel na pravej strane v tom meniči !? ... no a medzi AVDD1 a zemou je cca 34-35 Ohmov ... na diódový test to ukazuje rovnakú hodnotu pri oboch polaritách.
Monitor mám práve v PD, uvidím ešte či ho dotiahnem do BA, chodievam vlakom ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa psichac » 06 Mar 2015, 17:28

no, a presne to som si myslel že tam bude tak málo...s čím som sa totiž ja často stretol bolo že jedna z keramík ktoré sú napojené na danom zdroji (to je už menič na nejaké napätie panelu) skratovaná, niekedy si to odniesla poistka ale kedže si nameral napätie aj dalej tak to zrejme ešte prežíva...
skús tam (medzi tým AVDD a GND) zmerať aké napätie to generuje, prípadne aký prúd panel berie...

/inak mne osobne stačí panel, riadiaca doska a LVDS kábel. nič viac mi netreba (maximálne tlačidlá)

//teda ešte takto : zmeraj (zase diodovym testom) priechod medzi 5V (konektor) a C22 (vedla cievky meniča na panely. Mal by ukázať nula, zrejme je tam vstup 5V.
Ten AVDD1 sa nachádza pod ňou na spodnej hrane panelu (je tam taká grupa keramík + 0R prepojka SMD)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 06 Mar 2015, 17:43

Áno, medzi C22 a +5,1V je spoj (0R) ... okrem iného aj tá L1 sa celkom slušne hreje. Na AVDD1 je 3,67V.

Edit// prúd neviem ako zmeriať, nie je tam žiadny rezistor že by som to pomocou úbytku spočítal, tak jedine niektorý kábel prerušiť ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa psichac » 06 Mar 2015, 18:05

3,6V je málo...neviem či by to nemalo robiť niečo kolo 30V... aspoň mne sa zda že mne to tak raz nameralo...
nieje to zrejme tvoj obvod (prvý plošák čo som chytil do ruky mal toto) ale cca aké napätia to má dávať, takže zrejme bude chyba tam...
Obrázok

/no tak našiel som aj ten tvoj MAXIM 1518BE a v DS píšu step-up voltage Vin až 13V takže 3,6V rozhodne nieje dobre...ono totiž toto napätie slúži práve na ovládanie jednotlivých pixelov...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 06 Mar 2015, 18:16

Ja tam mám od Maxim MAX1518BE : http://datasheets.maximintegrated.com/e ... X1518B.pdf (12 str. typické zapojenie)
Podľa toho by malo byť na výstupe okolo 13V ... ale už z princípu, je to step-up menič a výstupné napätie je menšie než vstupné ... skúsim to tam lepšie popozerať, hlavne okolo spomínaných keramík ...

edit // predbehol si ma :)

edit2 // No zatiaľ som bezradný, aj po odstránení všetkých keramík (C23 až C26, ako aj C36 a C86) odpor stúpne maximálne na 50R, bez ohľadu na polaritu ... po ich opätovnom naletovaní to znova klesne ku 30R ...
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Monitor Fujitsu-Siemens Scaleoview L19-2W

Príspevok od používateľa Juroo » 07 Mar 2015, 18:07

Dovolím si obnoviť tému ...
Ten DC-DC menič je zapojený takmer tak isto ako na obrázku dole ... nemám pri sebe multimeter na meranie kapacít a indukcie, keramika priamo prerazená nie je žiadna ... všetky odpory (aj tie 0R, teda poistky !?), ako aj diódy a tie dva tranzistory Q1 a Q2 sa zdajú byť v poriadku (diódový test) ... nevyzerá že by tam bolo nejaký riadiaci pin, teda zapnúť by sa mal spolu s privedením napätia ...
Na VGH1 a VGL1 je prakticky nulové napätie ... pritom na VGL by malo byť cca tých -8V a na VGH zase cca 20V ... na výstupe AVDD 12,5 až 13V, no je menšie než vstupné (3,7V) ... cievka L1 sa nadmieru zahrieva (neudržím prst na nej)
Zajtra budem mať multimeter na kapacity tak uvidíme ...

edit // tak zatial som neprisiel na nic ... vstupne aj vystupne keramiky su ok (cca 11uF kazda jedna) ... ostatne, nechce sa mi kazdu jednu vyletovavat ... no kazda ma nejaku kapacitu a ziadna neni prerazena ... zacinam uvazovat ze je bud mosfet v IO toho menica prerazeny (cize skusit druhy IO ak zozeniem) alebo je vada niekde inde ... aj po odpojeni vystupu mosfetu (co spina cievku do zeme) cievka stale slusne kurila ... plosak je viac vrstvovy a v niektorej vrstve su chladiace plochy, no kuri to tak ze je problem udrzat prst na plosaku, nie to este na suciastke ...
Prílohy
Max.png
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok