Tube amp SE s PCL82

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa polo » 10 Máj 2015, 20:51

Pise, ze meria striedavu zlozku na G1, ale ked vidim ako tam ma sietak nad vstupakom tak to musi brumiet aj od toho, samozrejme najvyraznejsie ten kanal nad, ktorym je umiestneny.(nevismol som si tu foto kde ma sietak)


Sietak umiestni doprostred pomedzi vystupaky a natoc ho do bodu kde bude najnizsia meratelna striedava zlozka na vynuti vystupaku.
Pritom priestore co tam mas to ale velmi rozumne spravit nepojde.
0
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa cico1976 » 10 Máj 2015, 21:30

jezevec napísal:Máš tam několik konstrukčních chyb, proto ti to brumí a bude problém se toho zbavit. Podívej se jak byla konstruována elektronková rádia. Plechové šasi, transformátory nahoře a bižuterie dole. trafa máš otočena tak, že ti mag. siločáry zasahují do předzesilovače. Dej před trafa stínící přepážku, popř. ještě otoč trafa o 45°v ose. Trochu by to mělo pomoci, ale nejlepší by bylo změnit celou koncepci.
Ještě doplním, fyziologická regulace by měla být ve stínícím krytu nebo alespoň za stínící přepážkou. Rovněž tak všechny vstupní přívody musí být stíněným kablíkem uzemněné jen na jednom konci a do jednoho bodu.
To jsou základy konstrukce s elektronkami a je vhodné si je najít v nějaké starší literatuře, nějaký antikvariát určitě v okolí najdeš. Tyto problémy u nízko impedančních polovodičových zapojeni téměř odpadají.
......mal som odmontované výstupné trafo (to pod sieťovým) a keď som s ním všeliako otáčal, tak ten brum v repro sa nemenil.
..... s tými tienenými prívodmi ....hm..... nie všetky sú tienené, to je pravda
..... a tá fyziologia ?!? ......to som zanedbal

Ešte skúsim odpojiť tú fyziologiu a dám tam len logaritmický potenciometer (10K) a uvidím či to bude brumieť

-- Spojený príspevok 10 Máj 2015, 21:35 --
polo napísal:Pise, ze meria striedavu zlozku na G1, ale ked vidim ako tam ma sietak nad vstupakom tak to musi brumiet aj od toho, samozrejme najvyraznejsie ten kanal nad, ktorym je umiestneny.(nevismol som si tu foto kde ma sietak)


Sietak umiestni doprostred pomedzi vystupaky a natoc ho do bodu kde bude najnizsia meratelna striedava zlozka na vynuti vystupaku.
Pritom priestore co tam mas to ale velmi rozumne spravit nepojde.
.....ako som spomínal, tak s výstupákom som špekuloval, ale nezdá sa mi že by to bol zdroj brumu. A brum začne (nemám spínač stand by) až keď sa nažhavia elektrónky. Keby to bolo len medzi trafákmi, tak by tam ten brum bol hneď po zapnutí ......či nie?!? ....neviem?!?

-- Spojený príspevok 10 Máj 2015, 21:39 --

Ešte ma niečo napadlo. Neviem ako je to s tieniacimi materiálmi. Ja som medzi sieťové trafo a lampy použil ako tienenie plech (skôr "pletivo" ako plech - je to vidieť aj na foto), ale ten je hrubý iba asi 0,5mm a je z antikoru. Má to nejaké tieniace účinky alebo ani nie?!?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa cico1976 » 11 Máj 2015, 19:31

Stále mi to behá po rozume a tak mi preletelo aj zosilnenie - že či nieje až moc veľké. ECC88 malo v pôvodnom zapojení cca 28 a trioda PCL cca 55, čo je dohromady 30x55=1650 . To sa mi zdá dosť moc, lebo ak je na vybudenie pentody treba (je v zapojení triody) možno 10V (bohužiaľ toto si vypočítať neviem ale v klasickom zapojení treba cca 6,5V) tak 10V / 1650 je 6mV na plné vybudenie !!!!! .....ak som počítal správne ....sa mi zdá že sú tie čísla až prehnané. Tak som to zosilnenie trochu zmenšil (obrázok) aj keď na úkor väčšieho prúdu cez triody. (cez E88CC ide cca dvojnásobný prúd - 8mA) Teraz je asi 25x45=1125. Brum sa znížil cca na polovicu - z miesta čo počúvam už ledva počuteľný, ale neviem či sa mi to iba zdá, ale zosik hrá tuším ešte lepšie

........ešte skúsim urobiť niečo s tým zatienením trafákov
Prílohy
004.jpg
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa cico1976 » 26 Máj 2015, 21:12

Ešte sa trochu vrátim k tomuto zosiku. Brum sa mi nepodarilo odstrániť úplne, ale počuť ho už iba ak dám ucho na reprák, čo je vcelku na "pokusný" zosik v pohode. Urobil som to znížením zosilnenia triod - zmenšenie odporu v anode a odporu nasledujúceho stupňa. Uvažoval som aj nad tým, použiť namiesto E88CC, ktorá má zosilnenie 33 triodu ECC802 s menším zosilnením 17, ale niekde som čítal, že sú to "otrasne znejúce elektronky", tak som radšej zostal pri tej E88CC - Tesla. Dám sem aj pôvodnú aj novú schému ak by si chcel niekto pozrieť čo som "stváral" :
Prílohy
Schéma ampu - pôvodná - zlá.jpg
0001 Schéma ampu.jpg
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa zipaj » 26 Máj 2015, 23:29

Uvažoval som aj nad tým, použiť namiesto E88CC, ktorá má zosilnenie 33 triodu ECC802 s menším zosilnením 17, ale niekde som čítal, že sú to "otrasne znejúce elektronky
Také niečo napíše "odborník" ktorý zamení typ elektrónky v zapojení a pojem ako predpätie G1 mu nič nehovorí, ECC802 je samozrejme dobrá elektrónka, ale musia sa pomeniť aj rezistory okolo nej, aby mala správne nastavený pracovný bod. Ale zásadná otázka je či ti nestačilo zosilnenie triódy z PCL82 a potreboval si tam ešte predzosilňovač. Samotná trióda z PCL/ECL82 dokázala s rezervou vybudiť pentódu pri vstupnom napätí cca 200mV (kryštálová prenoska gramofónu). Linková úroveň je dnes bežne 400mV a viac.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa Wili » 27 Máj 2015, 08:18

neviem ci to chces bez spatnej vazby schvalne, ale ak je ti to jedno a ide ti hlavne o kvalitu, tak pouzi celkovu spatnu vazbu. Tym znizis brum, znizis zosilnenie, vylepsis frekvencnu charakteristiku a znizis skreslenie... same vyhody :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
jukio
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Blatné pri Senci, Bratislava-Raca
Vek: 73

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa jukio » 27 Máj 2015, 09:53

Zdravím.
Keby som mal štempel s vyobrazením smrtky, tak by som ním oštemploval uvedené zapojenie, nie preto
že by pri správnej práci s ním malo to za úlohu niekoho zabiť, ale z toho pohľadu, že sú tam zabité všetky správne zásady
tvorby elektr. zosilňovačov.
....malé mriežkové odpory u E88CC a triody PCL82
....galvanické pripojenie fiziológie s mriežkovým odporom E88CC! Mriežkový odpor je v tomto prípade niekde okolo 10k a má byť
okolo 500k - 1M.
.... anódový odpor E88CC 10k to je asi sranda.. a má byť min. 100k
.... adekvátne odpor v napájacej vetve 5k6 malý pre anódový odpor 100k aspoň 22k, aj 4k7 je tiež málo
.... mriežkový odpor triody PCL82 220 k je veľmi malý, má byť od 470k do cca.1M (má to vplyv na pracovný bod)
.... reguátor hlasitosti má byť v pozícii medzi triodou pentódy a pentódou PCL82 s hodnotou min 250K logaritmický, oddelený z oboch strán kondenzátormi, nie je to pre srandu, lebo to neberie bordel z predošlých dvoch stupňov, napr pri malej hlasitosti a znižuje náchylnosť ku kmitaniu - napríklad.
.... medzi E88CC zaradiť korektor napr. dvojpásmový (výšky /hľbky), ale lepšie trojpásmový (budete poďakovať, ten zvuk je famouzny) z nejakých elektrónkových konštrukcií Fender a pod.
.... v žiadnom prípade nebrať korektory z tranzistorových zapojení! To sa nemôže mixovať!
.... tú fyziológiu by som od tiaľ úplne vyhodil, lebo stráca opodstanenie pri zaradených korekciách!
.... celkové zosilnenie vyladiť na prvej elektrónke buď na vstup zaradiť delič napätia 1:2.... (ak by bol signál nejako veľký) a oddeliť ho od prvej mriežky kondenzátorom 68n, alebo to riešiť veľkosťou katódového odporu (nepremosteného kondenzátorom)
.... nastaviť anódové napätia na oboch triodách cca 1/2 napájacieho napätia na anódovom odpore.
.... potom treba odstraňovať tie veci, ktoré už boli uvedené...zemnenie, tienenie...
0
Naposledy upravil/-a jukio v 27 Máj 2015, 14:12, upravené celkom 1 krát.

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa staffy » 27 Máj 2015, 12:20

A ja by som tam zase žiadne Fender korekcie nedával, veď to sú gitarové zosíky, ktoré sa svojou charkou na Hi-Fi vôbec nehodia! Len tam pekne nechaj toho Moskalu.
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa Wili » 27 Máj 2015, 12:59

tie jukiove komentare ma pobavili :D to a to ma byt aspon minimalne tak a tak, atd :D hodnoty vytiahnute z >.< s nulovym odvovodnenim preco by to tak malo byt su super prinosne :finga:

ani to radsej nebudem komentovat :axe:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Máj 2015, 13:57

Jukio tu napísal kolekciu nezmyslov, ale čo sa týka hodnôt mriežkových rezistorov v trióde aj pentóde PCL82, tak má pravdu, 10K rezistor je možno dobrý na to aby nenabral na trióde brum, ale dodrbe to frekvenčnú charakteristiku, aj preto je v anóde E88CC až 2,2uF (kapacitancia pre 20Hz je 3,6k), ja osobne by som použil hodnotu 470k na G1 pentódy a 1M na G triódy.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa cico1976 » 27 Máj 2015, 16:55

zipaj napísal:
Uvažoval som aj nad tým, použiť namiesto E88CC, ktorá má zosilnenie 33 triodu ECC802 s menším zosilnením 17, ale niekde som čítal, že sú to "otrasne znejúce elektronky
Také niečo napíše "odborník" ktorý zamení typ elektrónky v zapojení a pojem ako predpätie G1 mu nič nehovorí, ECC802 je samozrejme dobrá elektrónka, ale musia sa pomeniť aj rezistory okolo nej, aby mala správne nastavený pracovný bod. Ale zásadná otázka je či ti nestačilo zosilnenie triódy z PCL82 a potreboval si tam ešte predzosilňovač. Samotná trióda z PCL/ECL82 dokázala s rezervou vybudiť pentódu pri vstupnom napätí cca 200mV (kryštálová prenoska gramofónu). Linková úroveň je dnes bežne 400mV a viac.
......to o tej ECC82 som sa dočítal tu: http://www.elektronky.wz.cz/ , takže názor nieje z mojej hlavy a priznám sa, že osobne som ju netestoval. Možno som sa toho názoru moc "chytil" , ale skúšal som napr E88CC a to stará Tesla a nová JJ. Bol som prekvapený aký rozdiel to urobil aj v mojom "nič extra" predzosilňovači. Hrali obe, ale pri JJ zmizli tie pekné basy. Síce tam boli, ale také "suché". A pripomínam, že to bolo testované na (v očiach niekoho) "šmejdoch"!!!

.....a čo sa týka tej PCL82, tak pentoda je zapojená ako "trioda", takže potrebuje väčšie budenie. No a môj preamp ......obávam sa že nemá ani tých 200mV výstup. .......tak som to chcel trochu zdvihnúť

-- Spojený príspevok 27 Máj 2015, 17:04 --
zipaj napísal:Jukio tu napísal kolekciu nezmyslov, ale čo sa týka hodnôt mriežkových rezistorov v trióde aj pentóde PCL82, tak má pravdu, 10K rezistor je možno dobrý na to aby nenabral na trióde brum, ale dodrbe to frekvenčnú charakteristiku, aj preto je v anóde E88CC až 2,2uF (kapacitancia pre 20Hz je 3,6k), ja osobne by som použil hodnotu 470k na G1 pentódy a 1M na G triódy.
No ja som tam mal pôvodne väčšie rezistory, ale chcel som tým znížiť zosilnenie triod . No a ak som správne počítal, tak 2u2/10K = -3dB/cca 7Hz = -1dB/cca 14Hz ......čo nieje až taká katastrofa si myslím

....ale čo to urobilo s "kvalitou" zvuku si netrúfam tvrdiť?!?

-- Spojený príspevok 27 Máj 2015, 17:21 --
Wili napísal:tie jukiove komentare ma pobavili :D to a to ma byt aspon minimalne tak a tak, atd :D hodnoty vytiahnute z >.< s nulovym odvovodnenim preco by to tak malo byt su super prinosne :finga:

ani to radsej nebudem komentovat :axe:

Spätnú väzbu som nedával zámerne. 1. neviem ju vypočítať a použiť :finga: 2. Okrem tých pozitív "čo tu už tuším boli spomenuté" má údajne aj nejaké tie negatíva - zhoršenie zobrazenia priestoru (aj keď pri tých mojich zapojeniach tento výraz asi zneje smiešne) ....tuším som sa o tom dočítal tiež niekde tu: http://www.elektronky.wz.cz/

Keď mám uprimne povedať, tak všetko čo som doteraz urobil, tak beriem iba ako "diela" na učenie. Prečítal som toho .......nehovorím že dosť, ale asi najviac dá človeku keď niečo vytvorí a potom sa v tom "špára"

Do budúcna by som chcel niečo také, čo bude hrať v prvom rade zaujímavo. Aj keď to bude o tom, že to správne "počúvanie" bude len z jedného miesta, ale chcem aby to stálo za to. Moja predstava je: gramofon - RIAA tube preamp - SE s 6C33C - repro (stlp s jedným širokopásmom) ......a zasa sa budem mať v čom pár rokov "špárať" :thumbup:
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa zipaj » 27 Máj 2015, 21:30

No ja som tam mal pôvodne väčšie rezistory, ale chcel som tým znížiť zosilnenie triod . No a ak som správne počítal, tak 2u2/10K = -3dB/cca 7Hz = -1dB/cca 14Hz ......čo nieje až taká katastrofa si myslím
OK, ale na G1 pentody máš ďalší podobný obvod, 470nF+47k, ak máš vysoké zosilnenie jednoducho sprav odporový delič
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa polo » 28 Máj 2015, 07:22

To zapojenie vyzera hrozne to je fakt, ale zase navod ako ho este viac rozbit je fajn. Problemy, ktore mas budu skor realizaciou samotnou ako zapojenim, globalna SV nieje riesenia skor zamaskovanie problemu.

Triody maju sice nizku vystupnu impedanciu ale zataza 10K a 47K je az moc velka, ked tam pridas nulu tak to bude rozhodne rozumnejsie vzhladom nato, ze pracuju este aj s impedanciou v katode.
0
'Cause life is like a game sometimes

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tube amp SE s PCL82

Príspevok od používateľa cico1976 » 28 Máj 2015, 17:54

......a ak by to zostalo takto - tých 10K a 47K, tak aké negatíva to bude mať na zosik (elektrónky) / zvuk ?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Napísať odpoveď