Výzbroj ističovej skrine

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Patriky » 12 Feb 2016, 22:16

Ano 125 A trojfázovú zásuvku máme aj v práci. Je to hovado:d Čo sa týka k tématu ako Merák napísal dal by som hl. vyp., aby som si nedegradoval istenie. Možno by som použil zásuvku kombi 400/230V 16 A istenú C16/3. A na zásuvku 32 A by som použil C20/3 poprípade C25/3 podľa hl. ističa. Lebo ako bolo napísané B je na istenie vedení domové inštalácie. C je "motorový" ideme istiť motory tak C, žiadne B. No a chrakteristika D je pre transformátory napr. Ešte jedno riešenie napojiť tieto motory cez motorové spúšťače, tým pádom nemusí byť istič. Len si tam treba nastaviť ampére podľa motora
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

petooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Feb 2016, 19:47

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa petooo » 13 Feb 2016, 10:22

vseko som precital vytlacil, dnes idem pozriet do dielne, pozistujem a napisem :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Feb 2016, 10:45

Stále sa nechápeme, potrebujeme vedieť, čo predchádza podružnému isteniu. Ak tam má zavesený Bčkový istič, potom sú Vaše C-čka úplne neefektívne a zbytočné. Ja si myslím, že keď je to miestnosť s dvoma strojmi, bude to niekde doma a pred tým bude zavesený nejaký B25A/3. Tie motory zase nerobia taký záber, teda konkrétne ten lis by nemal, rozbieha sa temer naprázdno, natlakuje o pár ms potom, keď už beží na nejakých 75% nominálnych otáčok. 7,5kW motor na lisovacom kontajneri nebol problém rozbehnúť dokonca ani priamo do D na ističi C32A/3. A ak bude ten lis fabrický, bude tam rozbeh Y/D, takže Cčko tam naozaj netreba.
Druhý stroj je otázny, nepoznáme zas charakter záťaže.

Pointou, čo ale chcem povedať je, že netreba búchať od oka, ale nájsť efektívne riešenie a to tak, aby boli rozvody spoľahlivé, ale zároveň je treba zohľadniť hospodárnosť a ekonomickú prevádzku. Preto projektanti počítajú energetickú bilanciu objektu s inštalovaným príkonom, lebo každé navýšenie hodnoty na prívode, alebo každé navýšenie charakteristiky, stojí mesačne viac. A keď sa raz dostanete k projektu, kde budete rozhodovať medzi 1kA a 2kA prípojkou, potom to je na tej hospodárnosti spoznať. Preto sa treba učiť všetko riešiť s rozumom, matematikou a trocha aj skúsenosťami a nerobiť unáhlené (a možno mylné) závery, ale počkať na studnicu informácií, z ktorej budeme čerpať pri navrhnutí. Skúsení kolegovci budú istotne súhlasiť.

Toť vsio.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Bizo » 13 Feb 2016, 12:16

ja by som to zhrnul treba dbať na vedenie ak tam je 2,5ka meď tak by som nešiel do silnejsieho vedenia ako je 20A záleží od sposobu uloženia vedenia,dalej je tam selektivita predradného istenia vždy o stupeň menej ako je predradný a na koniec samostatné zariadenia aký majú príkon.Mne osobne išiel sústruh 7,5kw na 20Aističi a pokial som nepotreboval reverzovať z plného výkonu tak to stačilo.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa pajky » 13 Feb 2016, 16:18

Stále nepoznáme parametre prívodu, ani vedení a dokopy ničoho. Tu nejde o hospodárnosť, ale spoľahlivosť, nejde navysovat hl. Istič a taríf. Mám doma srotovnik na b16 a pravidelne vyhadzuje..
0

petooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Feb 2016, 19:47

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa petooo » 15 Feb 2016, 00:26

nazdar chalani no takze zatial som zistil len toto, jedna zasuvka je 32A patkolikova, druha je 16A tiez patkolikova, kable su v listach tych plastovych na stene kable su tie 2,5 ky, dalej som sa chcel dostat do hlavnej skrine problem je ze mi ju odomknu az vo stvrtok :(
cize niesom nic nec mudrejsi, akurat viem ze od hlavnej skrine ide ku mne hlinikovy kabel, cca 10 metrov dufam ze to nevadi? nebude ho treba menit?
a mam teda zistit kolko Amperovy istit ide do moje casti haly ano? :) teda ak som to spravne pochopil
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Feb 2016, 14:03

Ja sa Ťa teraz spýtam na skutkový stav... Ako to máš istené u seba? Príde Ti do haly hliník, čo je za ním?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Merak » 15 Feb 2016, 14:42

Na tú 32A zásuvku bude 2,5 meď málo, treba vymeniť za 6 meď
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Feb 2016, 16:04

Marčelíno, nesúhlas - netreba, ak tam bude patričné istenie (teda do 20A) :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Merak » 15 Feb 2016, 16:08

Ak bude, tak stačí.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

petooo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 10 Feb 2016, 19:47

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa petooo » 16 Feb 2016, 10:41

Drakoush napísal:Ja sa Ťa teraz spýtam na skutkový stav... Ako to máš istené u seba? Príde Ti do haly hliník, čo je za ním?
skutkovy stav je ziadny zo steny trcia 3 káble, ani predtym to nebolo vobec istene
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Výzbroj ističovej skrine

Príspevok od používateľa Patriky » 16 Feb 2016, 14:29

Na tu 32 by som dal 4 nie 2,5 a 20 istic:)) ak je tam vacsi istic tak potom ako napisal Merak 6.

tému presunul Merák 25.2.2016 o 0:05
0

Napísať odpoveď