Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

OndrejCeo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 29 Sep 2015, 16:10

Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa OndrejCeo » 26 Júl 2016, 20:32

Dobry podvečer, ako si viem zistiť/ vypočitať, ako dlho by mi vydržal za prevadzky plne nabity 12Ah akumulator bez dobijania? žiaden spotrebič nieje pripojeny. Dynamo aj akumulator mam v poriadku, všetko funguje ako ma, len sa nad tym zamyšlam a nejako som sa zasekol, ako mam určit odoberany prud indukčnej cievky? resp. výkon.
ďakujem za rady

! Úprava názvu témy,píšte prosím do nadpisu podrobnejší popis o čo sa vlastne jedná,pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie. upravil: 27.7.2016 mirosne !
0
Naposledy upravil/-a OndrejCeo v 26 Júl 2016, 20:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa boraicho » 26 Júl 2016, 20:37

akože pripojiš k baterke iba indučku?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

OndrejCeo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 29 Sep 2015, 16:10

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa OndrejCeo » 26 Júl 2016, 20:40

ano, za predpokladu že dynamo nedobija a akumulator sa stara iba o iskru.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Júl 2016, 21:39

To nespočítaš ! Prúd pre zapaľovanie sa mení s otáčkami.

Pre nejaký odhad by bolo treba zmerať odber povedzme pri stredných otáčkach. A potom by to už mohlo byť jasnejšie.

(Já si dovolím tipnúť priemerný odber tak na 3 A. A teda chod motora ani nie 4 hod., nakoľko kapacita baterky sa udáva pri odbere 1/ 20 Ah. A asi by bolo vhodné dať k baterke poriadnu kapacitu, lebo prúdové nárazy budú dosť vysoké).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

OndrejCeo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 29 Sep 2015, 16:10

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa OndrejCeo » 26 Júl 2016, 21:58

Mysliš takto? O akej kapazite sa bavime?

Chcel by som sa pripraviť pre pripad, že by mi odišlo dobijanie, a chcel by som sa aspoň dostať domov.

Vo vyššich otačkach preblikava kontrolka dobijania, V zavislosti od otačiek sa meni jas a prechadza to až k svieteniu. Napätie som zmeral, ale dobija spravne, dynamo nejavy žiadnu poruchu tak isto ako aj regulator napätia. Regulator bol zaslany na analyzu, vratili mi iny, no porucha pretrvava.

Ešte ma napada, ked sa pozeram na ten obrazok toho regulatora, nedalo by sa vychadzať z toho, že zapalovacia sustava spapa 100W? ako to stoji na samotnom regulatore? 12V 100 W... tym padom by bol odber 8,5A
12Ah/8,5A=1h24min?


Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa enigma » 26 Júl 2016, 22:35

prezrad nám , kde v dnešnej dobe máš ešte dynamo ? nemyslel si náhodou na alternátor ? o aké vozidlo ide ? auto ? motorka ?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Júl 2016, 22:37

Dolfi napísal:To nespočítaš ! Prúd pre zapaľovanie sa mení s otáčkami.

Pre nejaký odhad by bolo treba zmerať odber povedzme pri stredných otáčkach. A potom by to už mohlo byť jasnejšie.

(Já si dovolím tipnúť priemerný odber tak na 3 A. A teda chod motora ani nie 4 hod., nakoľko kapacita baterky sa udáva pri odbere 1/ 20 Ah. A asi by bolo vhodné dať k baterke poriadnu kapacitu, lebo prúdové nárazy budú dosť vysoké).
Dolfi, já myslím, že ten odběr proudu na otáčkách moc nezávisí, poměr sepnutí/rozepnutí kontaktů je konstantní a dělá se asi 60 /40, takže ta jakási střední hodnota proudu zůstává při různých otáčkách stejná (naopak při nejvyšších otáčkách se cívka nestačí nasytit a proud klesá).
Odpor cívky bývá asi 4 Ohm, takže ten proud odhaduji na I=(12/R)x0,6=1,8A, takže 12Ah baterka by to mohla krmit více než 6hod.
To ale mluvíme o klasickém kladívkovém přerušovači (to ale tazatel vůbec neupřesnil).
0

OndrejCeo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 29 Sep 2015, 16:10

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa OndrejCeo » 26 Júl 2016, 23:04

jedna sa o CZ 175/502 skútr, kladivkovy prerušovač

-- Spojený príspevok 26 Júl 2016, 22:13 --
breta1 napísal:
Dolfi napísal: I=(12/R)x0,6=1,8A, takže 12Ah baterka by to mohla krmit více než 6hod.
čo to je za udaj 0,6?
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: odber prudu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa genius3258 » 26 Júl 2016, 23:18

60% času sa cievka "nabíja" a tečie do nej prúd
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa xmilos » 27 Júl 2016, 06:39

OndrejCeo napísal:Vo vyššich otačkach preblikava kontrolka dobijania, V zavislosti od otačiek sa meni jas a prechadza to až k svieteniu. Napätie som zmeral, ale dobija spravne, dynamo nejavy žiadnu poruchu tak isto ako aj regulator napätia. Regulator bol zaslany na analyzu, vratili mi iny, no porucha pretrvava.
To ze ti preblikava kontrolka dobijannia znaci, ze dynamo ( alternator ) je na "odchode". Aktualne mozes mat napatie v poriadku, pri max. zatazeni vsak moze klesat. Prvy hruby nastrel - mohli by to sposobovat uhliky, v dalsom nekontakt - zvlast si skontroluj uzemnenia. Ak mas uzemnenie len konstrukciou, uvolneny spoj pri vibraciach je svina.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Júl 2016, 15:13

Len nedávno som mal podobný problém na aute. Alternátor (regler) bol teplotne závislý, (za studena dával normálne napätie, no po nahriatí začal "cyklovať" asi s 2 sec. intervalom) a celá elektronika v aute totálne vypadávala a "blbla". Alternátor bol síce daný na repas, no "odborníci" vymenili len uhlíky a alternátor blbol ďalej ...

Já som myslel, že to máš auto. A chcel som ti poradiť, aby si si kúpil trebárs voltmeter do zapaľovača. A občas naň mrkol. Totižto, nabitá baterka pri bežiacom motore (dobrom alternátore) má mierne cez 14 V. No ak začne vypadávať nabíjanie, tak napätie spadne dosť pod 13 V. A tento rozdiel napätia by ťa mohol upozorniť, že sa niečo zlého deje. (V normálnej prevádzke a nie za studena, po naštartovaní motora).
No na motorke či áno a kam voltmeter dať, nemám predstavu ...

A k tomu kondenzátoru k baterke. Nikdy som zapaľovaciu cievku nemeral. No ak má fakt odpor (vrátane predradného) asi 4 Ohmy, tak ten prúd asi 3 A tá baterka zvládne aj sama. Síce baterka má 12 Ah pri vybíjacom prúde 0,6 A, no stredný odber 1,8 A jej kapacitu asi výrazne nezníži.
Kondenzátor, (radšej paralelne zapojené kondenzátory), s kapacitou rádovo 10mF, na napätie min. 16 V, dosť výrazne zníži impulzné zaťaženie baterky.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

OndrejCeo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 29 Sep 2015, 16:10

Re: Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa OndrejCeo » 27 Júl 2016, 16:35

xmilos napísal:
OndrejCeo napísal:Vo vyššich otačkach preblikava kontrolka dobijania, V zavislosti od otačiek sa meni jas a prechadza to až k svieteniu. Napätie som zmeral, ale dobija spravne, dynamo nejavy žiadnu poruchu tak isto ako aj regulator napätia. Regulator bol zaslany na analyzu, vratili mi iny, no porucha pretrvava.
To ze ti preblikava kontrolka dobijannia znaci, ze dynamo ( alternator ) je na "odchode". Aktualne mozes mat napatie v poriadku, pri max. zatazeni vsak moze klesat. Prvy hruby nastrel - mohli by to sposobovat uhliky, v dalsom nekontakt - zvlast si skontroluj uzemnenia. Ak mas uzemnenie len konstrukciou, uvolneny spoj pri vibraciach je svina.

napada ťa čo by to mohlo byť? rotorove alebo statorove vinutie? uhliky su nove, no je pravda že komutator je opaleny, sfarbenie do šeda.
Vyčnievajuca izolacia medzi lamelami komutatora?

-- Spojený príspevok 27 Júl 2016, 15:37 --
Dolfi napísal:Len nedávno som mal podobný problém na aute. Alternátor (regler) bol teplotne závislý, (za studena dával normálne napätie, no po nahriatí začal "cyklovať" asi s 2 sec. intervalom) a celá elektronika v aute totálne vypadávala a "blbla". Alternátor bol síce daný na repas, no "odborníci" vymenili len uhlíky a alternátor blbol ďalej ...

Já som myslel, že to máš auto. A chcel som ti poradiť, aby si si kúpil trebárs voltmeter do zapaľovača. A občas naň mrkol. Totižto, nabitá baterka pri bežiacom motore (dobrom alternátore) má mierne cez 14 V. No ak začne vypadávať nabíjanie, tak napätie spadne dosť pod 13 V. A tento rozdiel napätia by ťa mohol upozorniť, že sa niečo zlého deje. (V normálnej prevádzke a nie za studena, po naštartovaní motora).
No na motorke či áno a kam voltmeter dať, nemám predstavu ...

A k tomu kondenzátoru k baterke. Nikdy som zapaľovaciu cievku nemeral. No ak má fakt odpor (vrátane predradného) asi 4 Ohmy, tak ten prúd asi 3 A tá baterka zvládne aj sama. Síce baterka má 12 Ah pri vybíjacom prúde 0,6 A, no stredný odber 1,8 A jej kapacitu asi výrazne nezníži.
Kondenzátor, (radšej paralelne zapojené kondenzátory), s kapacitou rádovo 10mF, na napätie min. 16 V, dosť výrazne zníži impulzné zaťaženie baterky.
Skusim zapojiť dočasny volt- ampermeter a pojdem do terenu, najskor ale až za dva tyždňe :roll:
0

JanSkapec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 12 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Lokca
Vek: 42

Re: Skúter CZ 175/502 a odber prúdu indukčnej cievky

Príspevok od používateľa JanSkapec » 09 Okt 2016, 12:41

Ahojte
ja som tento skúter vlastnil a môžem ti povedať že keby ti odišlo dobíjanie tak to raz dva spoznáš a žiadne výpočty tu neplatia pretože výkon motora s vybíjajúcim sa akumulátorom začne rapídne klesať a strielať do výfuku alebo karburátora ja som sa narobil kým som prisiel na nápad a vymenil som tam regler z nejakeho auta co som mal doma no musí to byt na dynamo a 12 V + som pridal cievku na starter kedže tá stara bola ako komplet s regulátorom a odvtedy to šlapalo ako hodinky .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok