CNC plotter pre začiatočníkov

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ALukas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Aug 2016, 13:05
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa ALukas » 23 Aug 2016, 09:32

To s tým kúrením skladačky si ma teda pobavil, pre človeka, ktorý má pred menom za niečo Ing. by podľa mňa nemal byť príliš problém poskladať dokopy par súčiastok ;-)

Mechaniky som zohnal od kamaráta z vyradených firemných PC. Celé to riadi Arduino UNO a drivre pre krokové motory som kúpil z ebayu, cca 90centov za kus, jedna sa o nejaké čínske napodobeniny tohto
http://bildr.org/2011/06/easydriver/

Ďalej je potrebné nahrať do arduina grbl knižnicu, ktorú pre váš konkrétny model Atmelu stiahnete tu
https://github.com/grbl/grbl/downloads

A následne ho musíte flashnúť napríklad pomocou Xloaderu. Stačí pripojiť arduino, zvoliť v Xloaderi port, cez ktorý je pripojené a zvoliť váš model Atmelu. Potom už len zvolíte hex súbor grbl knižnice, ktorú ste stiahli v odkaze vyššie a uploadnuť ho do Arduina.
http://xloader.russemotto.com

Potom už vám stačí len nejaký soft, ktorý dokáže komunikovať s vaším zariadením a posielať správne informácie pre jednotlivé motory, na to poslúži napríklad https://github.com/winder/Universal-G-Code-Sender

Ideálne bude pozrieť si videá na YouTube, ako sa to cele používa, inak je to pomerne intuitívne a pri takejto hračke nemáte príliš co pokaziť.

V ďalšom príspevku môžem hodiť aj jednoduchú ukážku, ako si nakresliť nejaký jednoduchý 2D obrazec a vyexportovať si g kód pre ploter.

V prílohe je nakreslená schéma zapojenia jednotlivých motorov a driverov pre jednotlivé osi pri použití grbl knižnice.

Taktiež pri hodín fotky konštrukcie, keď sa vrátim z dovolenky, teda tej kúpnej stavebnice :-D ;-)
Prílohy
687474703a2f2f646c2e64726f70626f782e636f6d2f752f35343331323430312f6772626c2f4752424c253230456173794472697665725f736d616c6c2e706e67.png
687474703a2f2f646c2e64726f70626f782e636f6d2f752f35343331323430312f6772626c2f4752424c253230456173794472697665725f736d616c6c2e706e67.png (91.39 KiB) 6735 zobrazení
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa elmoto » 23 Aug 2016, 09:38

A ?

Kúpil si to poskladal a hral sa s tým a nazval to môj projekt.

Je to jeho vlastný súkromný domáci projekt to, že použil nakúpené veci a know how niekoho druhého nijako nevadí. Proste nazval to môj projekt.

Nieje to v sekcii Moj výrobok tak to tu nezasierajte !
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Aug 2016, 09:48

Vystydni, kamaráde, tohle je naopak velice vhodný a žádoucí příspěvek a kreténi jsou ti, kdo to tu zasírají hovadskými invektivy. Tady se někdo snaží představit zajímavou věc, kterou si lze postavit bez většího úsilí doma, a zdejší omezenci hned začnou rýpat, kam to vlastně patří. Není to vlastně svého druhu trolling?

Naučit se ovládat takovou věc je velmi dobrá škola praktické elektroniky, a tobě podobní se to snaží pohřbít. To je jednání, za jaké se mezi slušnými lidmi dostává pár facek.

EDIT: elmoto, omlouvám se, ono to za začátku vypadalo, že taky blbneš... pardon
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Aug 2016, 10:04

ALukas, no vidíš a bol to taký problém uviesť na začiatku ? Píšeš , že si Ing. a to nevieš ako máš prezentovať svoje veci ? To čo ťa v škole čo naučili ?

No tak dúfam že si sa poučil a nabudúce to spravíš úplne inak, teda tú prezentáciu ...

Gavin Milarrr, nik ho nechcel pochovať, ani náhodou, vadí ti, že sa niekto snaží pozdvihnúť úroveň tohoto kinder fóra ? Je to pre vás taký problém zkomoliť 10 poriadnych viet ? Neviem ako ty, ale ja keď vidím neodprezentovaný projekt, tak by som ho rovno vyhodil do koša, aj to svedčí o schopnostiach autora.
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 23 Aug 2016, 10:07

Tomu říkám pedagogický přístup. S tímhle se na nás ALukas vykašle, bude nás mít za arogantní kretény.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Aug 2016, 10:10

Alebo sa naučí seba prezentovať a nebude sa hanbiť za svoje zverejnené projekty. Prepáč , ale ten začiatok vyzeral , ako keby mal 12 rokov. Teda myslím tých 12ročných, čo boli za našich čias .... viem na dnešnú Ing mládež je to trochu moc, ale hádam sa niekto nájde, kto to zvládne.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Aug 2016, 11:30

Prosim vas, uz to tu nerieste, kto co urobil zle a ako to mal urobit dobre a kto koho uci ako sa ma prezentovat a co sa ma nazyvat projektom a co nie apod.....

Treba si uvedomit, ze toto je otvorene forum (co je velmi dobre) a su tu rozny uzivatelia, taki co nevedia ani co je ohmov zakon a aj vyvojovy inzinieri. Neznalcom treba bud poradit alebo neragovat. Tretia moznost - zvozit, vynadat, by nemala existovat.

Kazdy sa sam odprezentoval tym co napisal a nech si o tom kazdy urobi svoj vlastny nazor a nedelte sa o svoj nazor mimo temy, lebo sa tu rozvinie diskusia o niecom uplne inom ako o jednoduchom CNC ploteri.

Radsej sa bavme o tom CNC ploteri. Mne sa osobne paci ze si dotycny dokazal vsetko najstna IT a poskladat si totak ze to aj funguje. Na druhej strane preferujem projekty, v ktorych programy su napisane autorom, kde sa potom daju robit aj vlastne upravy v programe pomocou autora, ktory v pripade potreby vysvetli co ako funguje v programe.

Tak uz sa tu nedohadujte lebo sa to nikdy neskonci (podla potreby vybavte si to cez SS) a uz piste len k teme CNC ploter.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa bobo87 » 23 Aug 2016, 11:35

Za mna to beriem ako poukazanie na to, ze skoro doslova aj zo srotu sa da spravit nejaka drobnost, co potesi. Nie kazdy to uz videl, pocul o tom, tak preco nie. Osobne ma pre mna takyto prispevok vacsiu hodnotu, ako "nova", ale dobre obkecana konstrukcia milionkrat prezuteho zosilnovaca, kde sa autor rozplyva nad tym, ze aj vo vokalnom sole pocuje nove nastroje. :D
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Aug 2016, 11:51

Ake su maximalne rozmery nakreslenaho objektu? Kedy tu budes opat? (spominas ze ides na dovolenku)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa tom666 » 23 Aug 2016, 13:44

Rozmery tlacovej plochy su limitovane konstrukciou CD/DVD machaniky a vychadzaju na 40mm x 40mm.
Podla nazorneho a dostatocne popisaneho postupu na dolu uvedenom linku by mal byt schopny postavit uvedene zariadenie aj menej skuseny "projektant" :wink: Pokial bude potreba postavit iba laserovu gravirku, tak postacia iba dve mechaniky pre os X a Y + driver laserovej diody. Laserovu diodu (cca 250mW) je mozne pouzit z DVD napalovacky.
http://www.tinkernut.com/portfolio/hack ... c-machine/

Zopar zaujimavych odkazov som uviedol aj v predoslom prispevku.

Poznamka:
Pre stavbu je vhodna iba mechanika obsahujuca mini krokovy motor, tak ako na prilozenom obrazku. Nie vsetky mechaniky vsak maju taketo mechanicke prevedenie s krokovym motorom.
Prílohy
CD-DVD Mechanika.jpg
0

ALukas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Aug 2016, 13:05
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa ALukas » 23 Aug 2016, 16:13

Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť neobzerať sa po CD mechanikách, ale len po DVD. Z cca 10 mechaník rôznych modelov som našiel krokové motory iba v novších DVD mechanikách :-D

Samozrejme som chcel použiť aj plechové diely na samotnú konštrukciu, takže som kúpil 2 kusy Lkových úchytov a dva uholníky, ktoré som dal na boky pre spevnenie. Všetko je pekne vidieť na fotkách. Konštrukcia je vzhľadom na jej nízku záťaž veľmi pevná a postačujúca. Ako tu spomína Tomáš, pri použití lasera postačia aj len dve mechaniky. Ešte som zabudol spomenúť, že ako zdroj som provizórne použil malý 9V adaptér pre router.

Inak všetko držia pokope M5ky šróby a celé sa to dá dodatočne docentrovať do roviny pomocou matiek.

Prikladám zopár fotiek, ktoré som ešte našiel v mobile, dodatočne som už pridal plošinu na upevnenie papiera, dps a pod... Ešte musím doriešiť nejaké lepšie upevnenie pre pero.

Inak je to časovo nenáročné, ja osobne to mám len ako zábavku popri práci a nie je to ani príliš z môjho oboru, tak pre to som to aj označil ako projekt pre začiatočníkov.
Prílohy
PSX_20160823_154311.jpg
PSX_20160823_153952.jpg
PSX_20160823_153816.jpg
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Aug 2016, 19:54

no vidíš ALukas, a teraz si uvedom, ako by to výborne vyzeralo, keby si to popísal v jednom príspevku. Proste nabudúce skôr ako niečo napíšeš, si uvedom, že prezentuješ sám seba a preto nerob zo seba debilka a nehanbi sa sem popísať ak niečo tvoríš. Teraz to je celé pretrhané a neprehľadné. Stojí ti to za to ?

Už by si mal odo mňa karmu, ale ten začiatočný prešlap .... no nabudúce hádam ...
0

ALukas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Aug 2016, 13:05
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa ALukas » 23 Aug 2016, 20:26

Pôvodne som chcel len zistiť, či je nejaký záujem o takúto diskusiu než by som toho napísal viac, predsa len v dnešnej dobe sú takéto projekty skôr len vecou po skladania informácií bežné dostupných. Samozrejme toho sa hneď podaktorí chytili :-) aj tak možno niečo s toho niekomu pomôže, minimálne ten príspevok ukazuje, aké jednoduché je vyrobiť takéto zariadenie v krátkom čase a pre niekoho to môže byť motivácia vyskúšať niečo iné, ako napríklad tie spomínané zosilňovače... Nič v zlom :rolleyes:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Aug 2016, 21:11

zosilňovač s zelenou páčkou a s dvoma modrými LEDkami .. tu je ešte nejaká voľná medzera, tým smerom by si sa mal uberať :D
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa tom666 » 24 Aug 2016, 13:03

Len pre inspiraciu pre pripadnych zaujemcov o stavbu davam do pozornosti SLA tlaciaren s vyuzitim stareho DLP projektoru a jednej DVD mechaniky :) Vsetko je to opat riadene prostrednictvom Arduina:
http://www.instructables.com/id/Chimera ... /?ALLSTEPS
Nevyhoda tohoto sposobu SLA (Stereo Lithography) tlace je vysoka cena resinu.


Tak malu a na detaily bohatu Eiffelovu vez ako na prilozenom obrazku klasicka (FDM) 3D tlaciaren nedokaze vytlacit. Pre porovnanie je v pozadi postavicka Marvina vytlacena FDM tlaciarnou.
Prílohy
Eiffelova veza.jpg
0

ALukas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Aug 2016, 13:05
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: CNC ploter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa ALukas » 26 Aug 2016, 20:18

Ak by mal niekto záujem, prikladám ďalšie krátke video. Pokus o nakreslenie jednoduchého 2D obrázku.
Pre pokusy používam na kreslenie priamo stránku http://www.makercam.com/

Pred prvým pokusom som musel nastaviť správny počet krokov jednotlivých motorov na jednotku vzdialenosti, aby sa nakreslené rozmery zhodovali s požadovanými. Po chvíľi hľadania som vhodné hodnoty našiel na stránke
http://davidegironi.blogspot.sk/2014/07 ... 8B2APmLSUn
Konkrétne:
$0=53.333 (x, step/mm)
$1=53.333 (y, step/mm)
$8=100.000 (acceleration, mm/sec^2)
samozrejme rovnáke parametre som nastavil aj pre os Z, na tejto stránke nie sú spomenuté, keďže ide o ploter s laserom a využívajú sa len osy XY
Ešte pripomeniem, že samotné nastavenia grbl sa dajú vykonávať priamo cez UniversalGcodeSender, ako vidieť na obrázku.
Upevnenie pera je zatiaľ len provizórne, ale na jednoduché pokusy sa ukázalo ako dostačujúce.

https://www.youtube.com/watch?v=UUimuyaYIH0
Prílohy
grbl.jpg
PSX_20160826_213241.jpg
0

fagi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 18:09

Re: CNC plotter pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa fagi » 28 Aug 2016, 10:06

Veľmi pekná práca tiež mám zhotovené nieco podobné ale väčšie mám tam normálnu frezku a zváda to do dreva ale musím povedať že po mechanickej stránke to zostaviť nieje sranda a stále má to svoj muchy, pači sa mi ako si použil už hotove posuny z tých cd/dvd mechaník v jednoduchosti je krasa :applause:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok