Soft štart k jednofázovému motoru

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa Matulko » 25 Apr 2016, 14:37

Zdravím páni,

potreboval by som radu. Mám v studni hlbinné čerpadlo. Podľa všetkého je to jednofázový asynchrónny motor s rozbehovým kondenzátorom, kedže tento je v skrinke so spínačom. Chcel by som ku tomu domontovať niečo na spôsob soft štartu z dvoch dôvodov, jednak kvôli predĺženiu životnosti motora v čerpadle, jednak kvôli predĺženiu životnosti rozvodov vody z tohoto čerpadla, kedže pri každom zopnutí dostáva celý rozvod pomerne silné tlakové rázy. Už som prelúskal všetky možné fóra, ale k ničomu som sa nedostal. Nechcem to riešiť frekvenčným meničom na to určeným, ktorý stojí tak od 250 e nahor. Neexistuje pre takéto motory skrátka nejaká malá súčiastka, ktorá sa dá niekde kúpiť, alebo schéma obvodu, ktorý sa dá postaviť, aby sa motor v takomto čerpadle plynulo rozbehol až za cca 2-3 sekundy na plné otáčky? Viem, že to má asi iný typ motora, ale keď môže byť takýto softstart v hornej frézke, ktorá stála 40 e, neexistuje také niečo aj pre asynchrónny motor s kondenzátorom?
Kým som nevedel, čo s peniazmi a moc som sa do toho nerozumel, objednal som niečo takéto z ebay, http://www.ebay.com/itm/220Vac-Mains-Po ... 1eaf43550b , ale nefunguje to. Asi to teda funguje len v audio technike, lebo rele čo tam je, vôbec nezopne, hoci by to mohlo fungovať, či?
Prosím poraďte mi. Ďakujem krásne za podnety.

! Názov témy znie "Soft start k 7,5KW motoru",ty riešiš jednofázový motor.Zaraďuj prosím príspevky do správnych katagórií.Vytvorenie novej témy a presun z nesprávnej témy. upravil: 26.4.2016 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Soft start k 7,5KW motoru

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Apr 2016, 14:54

Riešiš to úplne zbytočne a to z dvoch dôvodov:

1. Motoru to nevadí, kým sa rozbehne, trvá to zlomok sekundy, možno maximálne jednu celú. Za ten čas sa vinutie nestačí ani ohriať, navyše je celý motor chladený vodou naokolo.

2. Rozvodom vody to nevadí, sú na to stavané, opäť to má krivku prudko stúpajúcu, pretože kým sa dostane na nominálne otáčky, tak tlak ide "zľahka". Omnoho väčší problém rozvodom robí, keď máš naplno pustenú vodu a rýchlo pritiahneš ventil, napr. guľový. No rozvody sú na to stavané.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: Soft start k 7,5KW motoru

Príspevok od používateľa Matulko » 26 Apr 2016, 08:16

No u čerpadiel dosť vyššej cenovej kategórie to je ako hodnota navyše, preto som to tam chcel dať. Tak malo to zasa tomu nevadí. Vidím, čo to urobí s LDPE hadicou 35 mm hrúbky v studni, keď zopne čerpadlo. Je to celkom šupa v torznom smere na hadicu. Neklamem ak poviem, že čerpadlo sa pri zopnutí skrutí aj o 45 stupňov a vráti späť. A keď sa to takto na tej dĺžke v studni zakaždým skrutí pri každom zopnutí, myslím, že je to celkom slušne namáhané. Preto by som tam radšej niečo také mal. Takže to, že to nemám riešiť mi veľmi nepomohlo :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa troodon » 26 Apr 2016, 09:08

prisrobuj na cerpadlo dve lopatky zboku alebo nejako pripevni a tie budu ponorene vo vode sluzit ako tlmic momentu :)
To cerpadlo beztak odide z iného dovodu ako kvôli pretazeniu momentom - proste spotrebne veci su tak navrhnute, pocita sa s obmedzenou zivotnotou, keby to malo letiet na Pluto tak by to spravili tak aby to vydrzalo - oni vedia co predavaju.
0

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa Matulko » 26 Apr 2016, 10:36

No presne taká vecička existuje. Je to akoby gumová príruba medzi čerpadlom a hadicou, ktorá má tlmiť ten moment pri zopnutí. To fakt nič také neexistuje, čo by pomohlo tomu čerpadlu elektronicky?
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 26 Apr 2016, 10:53

Elektronicky...no problemom je druh motora a to asynchronny motor. Ten sa najlepsie da plynulo spustat prave frekvencnym menicom inak to je problem, lebo ten motor je trvalo zatazeny tou vodou. Napr. znizenim napatia by sa ti to cerpadlo mozno ani nerozbehlo a len by bzucalo. Ina situacia je u zariadeni, ked motor je naplno zataceny az po uplnom rozbehu, napr mala cirkularka. Tam sa ASI da skusit rozbeh aj znizenim napatia, ale nie velmi.
Keby to bol komutatorovy motor (ako vrtacky...), tak by sa to dalo elektronicky na 1000 sposobov.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa Matulko » 26 Apr 2016, 11:17

A už keď sme pri tej vŕtačke, cirkulári. Dá sa niekde kúpiť taký externý soft štart? Nepotrebujem znižovať zvyšovať otáčky, len by som chcel, aby sa napríklad karbobrúska rozbehla plynulo za nejaké dve tri sekundy. Že to pichem do zástrčky medzi karbošku a prívod elektriny a po zapnutí sa rozbehne plynulo? Nech mi nevyletí z ruky pri zapnutí?
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa troodon » 26 Apr 2016, 11:34

na karbosku ti vyhovie nejaky obvod z U2008B - hod do googla a najde ti milion zapojeni, da sa zapojit aj ako soft start aj ako regulator vykonu a tu chalan upravil zapojenie tak aby si mal aj soft start a zaroven regulaciu
http://frantisek.rysanek.sweb.cz/U2008B.htm

ja mam ten regulator postaveny facha to.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Apr 2016, 12:41

Matulko

Proč jsi nevyřešil problém s tím, že ti nespíná to relé z toho ebay ?
Oprav to, je to jednoduché, relé spínat musí.
Po přivedení AC 230V na CN2 musíš po chvíli slyšet cvaknout relé.
0

Matulko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 25 Apr 2016, 14:22

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa Matulko » 26 Apr 2016, 14:57

breta 1

Skrátka to nefunguje. Skúšal som to aj na karbobrúske a nič sa nedialo. Zelená diódka síce svieti, aj som skúšal točiť potenciometrom a nič sa nezmenilo. Sledoval som to aj vizuálne. Jazýček na relé by sa mal posunúť, ale nič. Karboška naštartuje akoby nebola na nič pripojená., rovnako aj čerpadlo, hoci som si myslel, že by to mohlo pre tento účel fungovať. Chcel som si to dať do dielničky a centrálne by som cez to napájal všetky stroje, čo mám. Skúšal som to aj so žiarovkou, ale tiež sa rozsvietila, akoby nebola na nič pripojená. Tak neviem. Nevyzerá, žeby tam niečo bolo zhorené, nedobre pripajkované, aby to nefungovalo. Tak to mám iba odložené v poličke :( aj by som to dal niekomu checknut, ale neviem komu.
0

Používateľov profilový obrázok
tbg
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Tatranska Strba
Vek: 57

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa tbg » 30 Máj 2016, 22:40

Nasiel som v casopise taketo zapojenie pre "plynuli rozbeh" domaceho naradia (pily, vrtacky,atd.) Paci sa mi na tomto zapojeni, ze nepouziva ziadne rele ,ale je to cisto elektronicka zalezitost. Mozno Vam to pomoze.
softstart.jpg
po zapnuti cez odpor ( 390 ) bude pretekat prud do spotrebica. Zaroven sa zacne nabijat kondenzator a tyristor zacne preberat funciu odporu az nakoniec vyskratuje mostik a spotrebic pojde na plny vykon.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2016, 13:20

Aj keď tyristor TIC106 je veľmi citlivý, napr. pri prúde do gate 0,1 mA na odpore 910k vznikne úbytok 91 V. Nebolo by vhodnejšie trebárs odpor 10x zmenšiť a kondenzátor 10x zväčšiť ?

A len podotýkam, že na odpore 390R vznikne pri skrate na výstupe, (nábehu zariadenia), výkonová strata cez 100 W.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Soft štart k jednofázovému motoru

Príspevok od používateľa DoPa » 24 Aug 2016, 21:41

Matulko, nazrel som na tú stránku odkiaľ máš ten soft štart a je tam aj schéma, tak si to podľa nej skontroluj. Píšeš že LEDka svieti, tak napájanie asi bude OK, ale zmeraj či je tam tých 12V. Potom zmeraj napätie na cievku relé a meraj aj pin 3 proti plus napájaniu na IO. Ak nameriaš napätie (volty) blízko 12V môže byť vadná cievka relé, alebo studený spoj. Ak nič nenameriaš, skús ešte odmerať C1 a C4. Ak na kondenzátoroch nameriaš viac ako 5V, skús skratovaním trebárs pomocou šrovbováku vybiť najskôr C1 potom C4. Len dobre pozri, aby si neskratoval niečo iné. Ak rele necvakne, meraj pin 3 proti 12V . Môžeš si tam naletovať kus drôtu a pripojiť na voltmeter, druhý +pol voltmetra pripoj na 12V na tej malej svorke. Ak pri striedavom skratovaní C1 a C4 nenameriaš medzi 12V a pinom 3 žiadne napätie, bude asi vadný IO IC2 NE555.
Ak nie si začiatočník, prepáč že som to napísal, tak ako pre začiatočníka.
Prílohy
s-l1600.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok