Treba strihat ostruziny?

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2016, 22:09

Zdravim,

Je tu neaky elektronik-zahradkar?

Minuly rok som zasadil 1 koren ostruzin (len tak ze co z toho bude) a toto leto na jednom konari co mal dalo malicku urodu a zaroven z toho korena este vyrastol novy konar dlhy asi 3 metre a neviem co stym. Mam to tak nechat, alebo to treba odstrihnut, ked odstrihnut kde a kedy. Ja som myslel ze to bude davat konariky do vysky 1m a ono to uteka do 3 metrov..... :-)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa Najgel » 24 Sep 2016, 22:18

Nie my to nestriháme, potiahli sme po plote pletivo a nechávame to tam rásť, obtáčame to a podobne. Máme úž obrovskú rastlinu.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa juraj77 » 24 Sep 2016, 22:29

máš na mysli černice ,však....možu sa strihať
Už som to čítal viac krát,dá sa to najsť aj na internete
0
Naposledy upravil/-a juraj77 v 24 Sep 2016, 22:30, upravené celkom 1 krát.
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa rudko » 24 Sep 2016, 22:30

Zalezi od toho aku mas odrodu. Niektore treba strihat skoro uplne, niektore len pristrihovat. Ja mam odrody malin a cernic ktore najlepsie rodia na jednorocnych vyhonkoch. A teda po skonceni sezony koncom jesene ich oholim skoro do korena. Nechavam iba "vhodne" konariky na to aby sa rastlina zvacsovala. Ja som zacinal v tomto od piky a nasiel som si info na nete. Je dost zahradkarskych webov kde sa daju najst info.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Sep 2016, 23:35

Mozu to byt aj cernice. Vsak to vyzera na google obrazku rovnako.

Toto je taka odroda, ze rodi na vyhonku z predosleho roku. Len neviem ci to tak nechat alebo zastrihnut a ak zastrihnut tak kedy a kde.

Pockam este, a ak sa tu nenajde zahradkar co pozna tu odrodu co mam ja (nazov odrody neviem) tak pogooglim. Neponahla to.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Sep 2016, 07:36

Ostruziny su samozrejme cernice.

Nechavaju sa vyhonky, ktore este nerodili, teda tohtorocny 3m vyhonok nechaj. Ak je na konci uz slaby, tenky, tak ho na konci zastrihni.
Vyhonky kyotr uz rodili zvacsa teba odstrihnut.
Ak nevies aku ams odrodu, tazko nejak radit, toto je take vseobecne info o cerniciach.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa jezevec » 25 Sep 2016, 08:47

Ostružiny a taky maliny se chovají jako plevel. Čím víc je budeš stříhat, tím větší úroda. Taky se ti budou rozrůstat kořeny do stran a to dost agresivně.
0

Používateľov profilový obrázok
SIGINT
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 09:23
Bydlisko: Trakovice
Vek: 48

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa SIGINT » 25 Sep 2016, 09:03

Mne sa osvedčilo nechať najsilnejšie jednoročné výhony, ktoré skrátim na 150 cm a všetky bočné výkonky poskracujem na 2 - 3 očká (10 - 15 cm). Strihám na jar, a pooberám aj všetky listy ktoré prezimovali.

Jozef.
0

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 25 Sep 2016, 10:15

jezevec napísal:Ostružiny a taky maliny se chovají jako plevel. Čím víc je budeš stříhat, tím větší úroda. Taky se ti budou rozrůstat kořeny do stran a to dost agresivně.
ano, mame ostruziny na cca 3x1 m a je docela problem to tam udrzet, rozdusta se to strasne rychle a je tezky se toho zbavit ...kazdou chvily to vyleze nekde jinde
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Sep 2016, 10:33

Ja som to sadil este pred dvoma rokmi. Korienky boli take ake boli. Minuly rok sa to len ujimalo a vysiel z toho len jeden konári dlhý asI 1.5m. Ja som to vtedy stihol dosť nakratko na asi 0.5m. Tento rok to zase dalo len jeden knar (zo zeme), ale poriadne dlhy. Na rok odhadujen dva ak nie tri konare, keďže sa to už uchytilo.

Ja to mam pri betonovej stene so základom takže k susedovi by to nemalo ist. Potom mám travnik, takže kosačka to bude udržovať pri tej stene. Keď sa to moc rozburi, tak tomu potom prekopem korienky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Sep 2016, 13:19

V prírode ich nikto nestrihá a rodia každý rok, ale je pravda, že tam ich nič neobmedzuje.Ak ich chceme v záhrade udržať na uzde, musíme ichs trihať, ale rozumne.Ja som k nim zasadil podperu z karisiete a snažím sa ich tvarovať ,aby boli pri nej a rodili čo najviac.V podstate ide asi o princíp strihania ako u hrozna, či ríbezlí, teda rodiace sú vlaňajšie výhonky.
Toho roku v snahe zabrániť ,,čiernej škodnej,, ktorá mi začala na ne chodiť v čase dozreivania,som použil na zakrytie kríka staré záclony ako používam na ríbezle, ale na moje prekvapenie ,ked ich nevyzobali drozdy,tak černice pred dozretím zoschli,akoby ich spálilo slnko v tom
kryte zo záclony,takže aj tak som z ich nič nemal. :wink: No čo človek sa učí celý život.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa Mego » 28 Sep 2016, 15:45

Treba strihať veru. Len treba dávať pozor, že koľko, lebo každá odroda sa má strihať inač. Ja som si to nevšimol a iba som niekde zazrel, že na jar treba ostružiny (druhu bla bla - to som si nevšimol) strihať tesne nad zemou. Tak som to urobil na záhradke. Už je tomu 10 rokov a ešte stále nerodia :D
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Sep 2016, 16:00

Len treba dávať pozor, že koľko, lebo každá odroda sa má strihať inač.
No tak to si ma nepotedsil....lebo neviem co je to za odridu a kolko sa ma strihnut....

Ja som mal minuly rok jeden konarik zo zemeaso dlhy 1meter a odstrihol som tona 4 puky. Vyzera mi to tak ze som nechal malo pukov, lebo z kazdeho puku vyrastol konarik asi tak 20 cm a na nich boli plody. Zaroven zo zeme tento vybehol konarik dlhy asi 3 metre.

Tak tuto jesen (alebo na jar?) to odstrihnem tak ze necham 2 metre. Uvidime coz toho bude.

A ako su na to ribezle cervene aj cierne, aj to sa striha? Alebo to sa necha na divoko a iekedy sa prestriha?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Sep 2016, 16:20

Na ribezliach sa trihaju cca 5 rocne konare priamo od zeme. Tie uz aj tak nerodia, alebo teda malo.
Jo a cernice za piatym vyhonkom. Stare a nerodiace samozrejme vystrihat.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Treba strihat ostruziny?

Príspevok od používateľa Mego » 29 Sep 2016, 07:09

Ja som viničky strihal furt tak, že som iba odstraňoval uschnuté konáre, aby nevyčerpávali rastlinu. Ale aj tak to nežerem, takže vlastne neviem, načo som to robil :D
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Napísať odpoveď