Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa djmayo » 12 Jan 2017, 12:43

Zdravím kolegovia.
Tento týždeň som si objednal baterku s www.akumania.sk jedná sa o EXIDE Premium EA530, čiže prémiová treida.
Baterka mi došla viacmenej v poriadku, ale keď som odkryl pripojovacie terminály pólov znepokojilo ma ich ošúchanie dookola, na vrchu bodky (asi 7) akoby od hrotov meracieho prístroja a na každom póle dva ryhy pod uhlom asi 75* od vodorovnej osi - čiže baterka javí známky používania. Plastový diel v spodnej časti nejaví nijaké väčšie poškriabanie. Napätie na baterke som nameral pri izbovej teplote cca 20*C jedným merakom 12,41V, druhým 12,43V, do auta by sa mal montovať keď má napätie nad 12,5V som sa dočítal na webe. Keďže som mal podozrenie že už bola niekde namontovaná obrátil som sa priamo na zástupcu výrobcu (EXIDE Slovakia ltd) kde mi na základe sériových čísel bol zistený dátum výroby 23.11.2015 :!: :shock: :!: :o :!: :evil: :!:

Neviem čo mám robiť či im to isť j...nut o hlavu alebo srať na to nabiť a dať do auta, zas na druhej strane nebola za zlú cenu, na SK som našiel ešte 3 lacnejšie e-schopy, no ten mal na heuréke lepšie hodnotenia. Nebola to ani akcia ani výpredaj ani b-stock. Mohol som kúpiť aj o 20€ lacnejšiu napr. s teska...tam by ma to netrápilo. Stráca baterka na kvalite keď sa nepoužíva? Neviem či doba 14 mesiacov od výroby je OK alebo nie. Keďže platí zásada že Firt in First out tak všetci čo im túto zimu predali ten typ batérie sú aspoň rok staré.
...poraďte čo robiť...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa Merak » 12 Jan 2017, 13:00

Určite im tá batéria niekde stála na sklade a tak ju raz za čas nsbili a pomerali záťažou.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa koenzim » 12 Jan 2017, 13:50

Myslím, že to je riziko nákupu cez net - ale aj výhoda, môžeš do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu. V prípade batérie to bude podobné ako s pneumatikami, do nejakej doby sa môže predávať ako nová (v prípade pneu je to myslím tak, že do 4 rokov od výroby sa považuje za novú)
Záruka ti beží odo dňa kúpy, takže ja by som ju založil do auta a jazdil. Ak klakne v záruke, reklamovať, ak nie jazdiť kým nezdochne. Prípadne vrátiť a kúpiť v kamennom obchode, kde si ju pred kúpou obzrieš. Ale tiež môže byť 2 roky od výroby, len nemusí mať viditeľné znaky merania/dobíjania/kontrolovania stavu a nezistíš to.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2017, 13:59

Asi berú celé kamióny, aby dostali dobré ceny a potom im to stojí na sklade, kým ich nepredajú.

Ak bola baterka udržovaná, (pravidelne dobíjaná), tak sa baterke asi nič moc nestalo. No ak baterku dobili len pred expedíciou, (aj to nedostatočne), tak to môže skončiť všelijako. Ale nie vždy baterka stihne úplne odísť do dvoch rokov, (v záruke), aby sa dala reklamovať.

Ak si ju chceš nechať, tak nič nenabíjaj, hoď ju rovno do auta a začni používať. A pokús sa vyhodnotiť, či sa správa korektne, (prvé štartovanie, ďalšie štartovania, napätie na nej po dlhšej ceste a pri bežiacom motore, (určite nad 14 V), napätie naprázdno na "odstátej baterke", (určite nad 12,6 V). A uvidíš ... :wink:

Je tu ešte možnosť sa pokúsiť zmerať vnútorný odpor baterky a porovnať ho s katalógovou hodnotou. A tak isto je možné skúsiť zmerať kapacitu pri prúde 1/ 20 Ah.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

alois

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa alois » 12 Jan 2017, 14:03

Niektorí výrobcovia dodávajú svoje výrobky iba predformátované do regionálních skladov, kde ich potom distribútor podľa potřeby nabije do plného/distribučního stavu. Pre teba je zaujímavá záručná doba a tý plynie od dátumu predaja. Koľko si dostal rok, dva?

Výroba prebieha v určitých cykloch, takže dátum výroby nie je dátumom naplnenie kyselinou a prvým nabitím. Mám osobnú skúsenosť s DE firmou Moll, ktorá vyrába jednotlive série akumulátorov v suchom stave na svoj sklad a následne ich plní a posiela do distribúcie podľa požiadaviek odberu. Ináč zaujímavá výroba.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jan 2017, 16:02

ak máš možnosť zájdi do autorizovaného servisu Peugeot alebo Citroen. Sú vybavený meracím zariadením Midtronic ktorý ti skontroluje akumúlátor. Daj si ho pred tým na nabýjačku a plne nabi. Tento merač vie zmeriať dosiahnutelný štart. prúd udávaný normou ktorá je uvedená na akumulátore. Tak isto nabitie akumulátora. Ak bol akumulátor skladovaný v rámci predpisov výrobcu tak mu nič nieje. Ak chceš isť do servisu Peugeot napíš mi ss.
0
nie som tu

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa djmayo » 12 Jan 2017, 16:33

Kamoš povedal aby som ho dal do auta a normálne jazdil, no dal som ju pod nabíjačku, nechal som pomaly nabíjať iba 2,5A, keď som nobmedzil prúd tak išla cez maximum 4A, tých 12,4V je údajne iba okolo 40% nabitia. Keď sa to má otestovať tak musí byť nabitá naplno a potom by vraj mala pol dňa postáť, každopádne tým že ju nabijem nič nepokazím. Skúsim sa spýtať strýka, ten je mechanik v neznačkovom servise, keď nepochodím, tak napíšem ss, len mám obavy čo to bude stáť, aspoň v MI je Peugeot podľa počutia až dosť drahý servis.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa breta1 » 12 Jan 2017, 17:05

Jestli baterka byla za dobrou cenu, kašli na to - jak píše Dolfi, vraz ji do auta a jezdi.
Jestli odejde v záruce, vrátíš ji.
0

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa AbcdeF » 12 Jan 2017, 17:34

Tieto mrazivé dni sú ideálne na otestovanie stavu batérie priamo v aute.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Jan 2017, 20:57

Minuloročná zima nebola taká krutá, tak asi zostala na sklade, záleží na tom či sa o ňu celoročne starali, alebo pred odoslaním pripojili k nabíjačke a narýchlo nabili možno aj hlbokým vybitím poškodený akumulátor. Možnosti boli vyššie popísané, nebudem ich opakovať.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa clim-ber » 12 Jan 2017, 21:36

djmayo napísal:Kamoš povedal aby som ho dal do auta a normálne jazdil, no dal som ju pod nabíjačku, nechal som pomaly nabíjať iba 2,5A, keď som nobmedzil prúd tak išla cez maximum 4A, tých 12,4V je údajne iba okolo 40% nabitia. Keď sa to má otestovať tak musí byť nabitá naplno a potom by vraj mala pol dňa postáť, každopádne tým že ju nabijem nič nepokazím. Skúsim sa spýtať strýka, ten je mechanik v neznačkovom servise, keď nepochodím, tak napíšem ss, len mám obavy čo to bude stáť, aspoň v MI je Peugeot podľa počutia až dosť drahý servis.
Nevymyslaj, nabi to do plna a normalne jezdi. Baterke nic nie je, ako uz bolo spomenute vyssie, pravdepodobne ju len niekde v sklade udrziavali. Inac Exide su celkom dobre baterky (na to, ze je to polsky vyrobok). Tiez mam nejaku 74-ku a ziadny problem.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa elmoto » 12 Jan 2017, 21:38

V Michalovciach ti to meranie vybavim zdarma.
0
nie som tu

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Jan 2017, 22:11

Exide je poliak? Dobre znat :D

V oboch autach mam Exide akumulatory a ziadny problem.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa djmayo » 12 Jan 2017, 23:23

Nemusí byť automaticky Poľska výroba čo som zisťoval tak Exide má v európe okrem Polska fabriky v Nemecku, Španielsku, Portugalsku, Francúzku európsky aj SR trh distribuujú rôzne, podľa stavu skladov, modelu a výroby. Výrobné linky údajne vyvinuté v USA. Ináč Polska výroba nemusí automaticky znamenať zlú kvalitu (aj keď aj ja na výrobky PL krivo zazerám), čital som recenzie batárii Jenox Gold a Centra sú údajne výborné ako reálnosťou deklarovaných parametrov aj životnosť. Sú dokonca drahšie od Varty/Bosh +/- ako Banner. Ste ma trochu upokojili ja som to videl tragicky, je to asi tým že som teraz nasrdený, lebo v Nedeľu pred kostolom mi jeden nacuval do ocovho auta, nakoľko moje neštartlo, tha riešim aj poistku... Oco má v aute AutoPart Plus (kvalitou asi horšie) takmer 5 rok zatial drží, som zistil že boli údržbové aj bezudržbové nikdy to nedolieval, tak to aspoň omrknem podľa presného typu čo je zač.
Inač z toho obchodu mi neposlali faktúru iba záručak, som tam volal tak že majú toho veľa nemajú čas a blabla pošlu v Nedeľu, nie je to na SOI? faktúra by buď mala prísť s tovarom alebo na mail, dokonca čo objednávam iné veci z netu bežne chodí faktúra spolu s informáciou o odoslaní tovaru, divá to e-šopa...
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa djmayo » 16 Jan 2017, 07:53

elmoto: Ďiky dávam K+ :thumbup:
Meranie potvrdilo, že baterka by mala byť v poriadku, technik povedal, že keby bola zle skladovaná - došlo k hlbokému vybitiu, tak za tú dobu by už bolo vidno značný pokles štartovacieho prúdu, nameral dokonca o čosi viac, takže ju nahodím do auta. Z iného zdroja som sa dozvedel že v Mi bežne predávaju aj baterky, čo sú skladované 2 roky.
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Je 14 mesačná akože nová autobaterka v poriadku?

Príspevok od používateľa elmoto » 16 Jan 2017, 09:43

V PSA a určite aj inde je predpis starostlivosti o skladované akumulátory a ten sa dodržiava. A teda je tam pravidelný kontrolný a dobíjací plán. Nový akumulátor by mal dať vyšší nameraný špičkový prúd ako je na akumulátore uvedený údaj podľa príslušnej normy. Takže akumulátor máš v poriadku. Veselo používaj. :thumbup:
0
nie som tu

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok