pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 15 Jan 2017, 21:42

Hladam cloveka, ktory mi pomoze zorientovat sa na plosaku riadiacej jednotky:

http://sonic.net/~mikebr/efi/ecu_hdwr.html

Sú to riadiace jednotky pre benzinove motory, vyrabane v rokoch okolo 1989. Vyrabala to magneti marrelli...existuje mnoho podobnych jednotiek, variacii, plosakov..atd atd atd.

Konkretny model ktory potrebujem vylustit je HW model P8 ktory sa taktiez vyskytoval vo viacerých variáciách avšak majú spoločný znak a tým je rovnaká PCB, snad aj MPU.

Konkretnejsie tu mám 2 druhy tejto P8 a potrebujem pochopit ich presné rozdiely...

Na tejto stránke http://sonic.net/~mikebr/efi/ecu_hdwr.html

jeden pán z USA (s ktorym obcas debatim) kompletne diasembloval túto jednotku, zakreslil niektore schemy, vysvetlil čo je čo... Je tam toho kopec. Problém je, že niektoré veci idú mimo moje elektronické vedomosti. Tieto medzery potrebujem vyplniť.

Prva verzia jednotky ktoru mam doma, priamo odfotenu:

http://www.wi-telecom.sk/IAW/IMG_20170115_210647.jpg
http://www.wi-telecom.sk/IAW/IMG_20170115_210718.jpg
http://www.wi-telecom.sk/IAW/IMG_20170115_210726.jpg

tie moduly (ktore su podla pana u USA nejake filtračné) som vykuchal, oškrabal aby som pozrel čo to je zač....

toto je druhá verzia jednotky:

http://www.mercadoracing.org/imagenes-a ... sworth.jpg

rozdiel v nich je hlavne to...že prvá dnes stoji 15-20€, druhá tak 800€.....a kupit je ju skoro nemozne.
Mimo inak poprehadzovanych suciastok ma tato jednotka navyše 2 velke moduly, zaliate v tom maglajze, takze
tazko povedat čo v nich je...

Ak by sa našiel niekto, kto by mal obcas cas na to....samozrejme nie zadarmo, na sume sa dohodneme.

Ďakujem :) dufam ze sa najde niekto.
0
Naposledy upravil/-a midnight_man v 16 Jan 2017, 22:43, upravené celkom 1 krát.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa clim-ber » 16 Jan 2017, 07:45

hmmm, tak to vela stastia :)
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 16 Jan 2017, 11:38

Ale no... snad sa niekto najde :D
0
Naposledy upravil/-a midnight_man v 16 Jan 2017, 22:43, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa troodon » 16 Jan 2017, 16:10

rozdiely budu v podpore senzorov (snimac klepanie, lambda kvôli CAT-u u novsich motorov a podla zákonov v statoch do ktorých sa exportoval dany model, riadenie klimy atd) a roznych konfiguracii vybavy vozidla, osadenim senzorov roznych typov.
Rozdiely boli tiez u starsich modelov v regulacii volnobehu, prve sa riesili mechanicky a nebolo treba ICSV driver spinat, novsie uz ale mali ventil riadeny riadiackou a samozrejme prislusnym programom.
Podobne 1z6 driverov riadil obtok turba ak bolo u auta pouzite a zalezalo aj na type turba.
V zapalovani tiez bol rozdiel , novsie myslim ze umoznovala aj bezkontaktne zapalovanie.

Ovela viac rozdielov je vsak v programe samozrejme, takze HW je len mala cast z toho funkcneho celku.

Osobne si mysli ze by bolo jednoduchsie/lacnejsie tu drahu jednotku nahradit nejakou novsou programovatelnou.
Neviem ci ta zaujima iba studium tej riadiacky alebo potrebujes usetrit peniaze pripadne ci sa chystáš ladiť nejake starsie vozidlo na zavody.

Nepoznam tie riadiacky, pravdepodobne vacsieho manika ako toho z USA nenajdes resp par ich bude v taliansku, nieco mozno anglicko a potom rusko. Podrobnosti teda budu v takych menej beznych jazykoch taliancina/rustina-pre mladsich je tiez uz exotika.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa jenda23 » 16 Jan 2017, 18:05

A můžeme jen vědět důvod takovéto piplačky s jednoúčelovým zařízením?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 16 Jan 2017, 21:37

Jenda :D výskum!!!! Mimo to...P8 jednotiek do forda je ako šafránu...vymysliet spôsob ako upravit fiatove jednotky do fordovej podoby... tak sa na tom da aj slusne zarobit. Kupis jednotku za 15€, na ebay za 500€ predas do hodiny.

A samozrejme moja zvedavosť...


obe verzie ECU maju lambdu,obe maju snimac klepania, obe podporuju klimu, obe maju rovnaky ISCV ventil, TPS senzor...atd.

Rozdiel v HW je ten ze ford má:

Low impedance injectors
VE- (prudovy snimac) na detekciu polohy palca v rozdelovači

Fiat ma:
High impedance injectors
Hall effect snimac na vacke (nie v rozdelovači)

Fiat uz nema rozdelovac ale DIS (distributor less ignition)
má aktívne 2 výstupy pre iskru, ford len jeden.

Jednotka je ale v tomto rovnaka pretoze pri forde na aktivaciu DISS stačí softwarova uprava.

Soft nie je problem, mam softy tak do fordu, fiatu, lancie atd...

Ako som uz spominal, poprehadzovat odpory, diody, kondiky a neviem čo vsetko je tam iné podla original FORD jednotky nie je problem...proste naskladam do tej fiatovej jednotky všetky odpory a suciastky tak...ako su vo forde.

PRoblemom su tie 2 velke moduly ktore som nevedel urcit. Dnes mi ale kolega z Talianska povedal ze sa jedná o "Peak and hold" hybridé moduly.

Zrejme Low impedance vstrekovače u forda potrebuju tieto moduly....ASi neostava nič len ine vykuchat vo fordovej jednotke tie moduly, a vyrobiť ich. (čo by nemal byt problem, však plosak mi tu niekto isto dokaze vyrobit). i ked tie moduly nie su na klasickom plosaku, je to niečo tvrdšie (studensie na dotyk)

Nie je problem do toho nasypať VEMS jednotku...ale strácate šmrnc originálu ;) Mimo to vems kompletne stoji cca 700€...
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa jenda23 » 16 Jan 2017, 21:57

Ty moduly jsou na keramice, normálně používané pro hybridy. Ono není peakhold jako peak hold. To jde sestrojit ze dvou operáků, nebo i zejednoho, nebo taky z pasivních součástek. To bys musel poskytnou schema jednotky a s návazností na vnější zapojení, z toho by se dala určit pravděpodobná funkce obvodu... další věcí je pinout jednotky.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa troodon » 16 Jan 2017, 22:07

hmm to by chcelo potom zohnat special verziu tej P8 kde sa davali dvojmo vstrekovace - na posilnenie do tych jednotiek umiestnovali stvoricu trandov na ten centralny stlpik myslim - potom by si vedel dosledovat kam sa napájaju na hlavnej doske a spravit len nejaky upraveny koncak pre tie vstreky s inou impedanciou.

To ze ma fiat bezkontakt by nemalo vadit, tieto P8 riadiacky dokazu hardwarovo obsluhovat asi oboje, predpriprava tam rozhodne bola uz na plny bezkontakt.
Tiez to snimanie ci hall na palci alebo vacke asi je principialne jedno, dolezite je len dosledovat a prepocitat uhol.
No Obavam sa zo po softverovej stranke by to chcelo potom aj zasah do plnky, presypat tam fordacku plnku 1:1 asi nepomoze.

Neskusal si napríklad pouzit Fiatovu riadiacku tak ze by si jej supol plnku z fordu a vstreky by si nechal spinat original Fordacku riadiacku ?
Proste by si z fiatovej vyuzil len riadenie koncov fordackej jednotky. Museli by sa dohladat cesticky , prerusit a vela babracky no ked by si si overil ze ti staci len koncovy stupen na vstreky upravit tak uz by sa lahsie dalej hutalo. Pokial vsak bude treba okrem koncov upravovat aj vstupy pre hall a nasledne riesit aj soft tak uz by to bolo asi dost vycerpavajuce.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 16 Jan 2017, 22:40

poznas nejak konkretne tieto P8 ? riesil si to dakedy? ci len podla toho co som sem postol?

Však ono sa veci daju spravit vseliako..samozrejme.

Ciel je prekopat fiatovu jednotku na fordovú....Tak ako to robili vo výrobe!

Cize vo vysledku pripojim do auta jednotku ktora bude plne rovnaka ako original ford P8.


je zbytocne komplikovat to 2mi jednotkami..načo, z jednej to pekne musi ist!

Však ako som spominal, bez zbytocneho prehladavania cestičiek, ked tam nasypem tie suciastky, tak ako su v original P8 jednotke...musi to fachat predsa nie? Ešte nemam ford jednotku doma, ale bude....overim ci sedia cisla MCU a tych dekoderov a neviem čoho všetkeho čo je tam..odpory, diody, kondiky prehadzem, odpory ktore su navyše, vyletujem....

tie hybridné moduly 2 menšie ktore mam rozobrate..porovnam s tými vo fordovej jednotke...

a tie velké 2..zrejme len vyrobiť a osadiť tam. Presne keramika to je :)...teoreticky to moze ist aj na obycajny plosak nie?

do takto prekopanej jednotky musi predsa pasovat original ford soft nie? Soft neprekope ani panna maria...mam sice spravene drivre pre obsah, ale len mapy a nejake dolezite hodnoty v softe pre upravu...samotný soft nie, k tomu neexistuju volne data (ani po 20 rokoch hh) tie uhly a prácu so snímačom v rozdelovači má v sebe samotný soft pre ford jednotku...

(chlapci z rp-lab.com) Kosovo - Priština, sú absolutna svetova jednotka v IAW jednotkách. Avšak ....pay first :D a žiadne info, len hotovy produkt. Pouzivaju vlastny soft pre tie jednotky..vedia aktivovat DISS pre ford..atd atd...avšak majú skritý checsum v jednotke,
takze po nejakej uprave obsahu, nenastartujem.

V original softe viem vypnut kontrolu checksum...v ich bohuzial nie.


Pinout jednotiek je uplne rovnaky...ako som spominal holé plošáky vyzeraju na 99% rovnako. Akurát vo fordovej jednotke sú niektore piny free...kedze ta jednotka vie viac vecí ako je pouzite

to s tými 2ma vstrekovačmi som nepochopil....ak aj pridavali nejake suciastky, jednalo sa o tzv. Daughter board, ktory sa montoval nad hlavnú PCB. bud to ním riešili Anti-Lag, alebo kódovali flashky ako ochranu proti kopirovaniu uprav..atd.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa jenda23 » 17 Jan 2017, 00:10

Osobně bych jako první zkontroloval verzi DPS, ono že je osazení opticky stejné neznamená že cesty vedou stejně. Na ten dps ta verze někde bude... an prvním hybridu máš operák LM2904 s nějakým tranzistorem nebo didodou, bůh ví jestli to je integrátor, nebo komparátor. Ale na komparátor to vypadá spíš. Druhý hybrid jsou nějaké spínače s diodami hádám.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa troodon » 17 Jan 2017, 10:16

nemyslel som ako riesenie pouzivat dve jednotky, iba na testovanie - zistenie ci vôbec to pobezi iba s upravou krmenia tych driverov pre low imp vstreky.
Tie dosticky tam mozno dodali na stojaka aby nemuseli zasadne revidovat povodny plosak a zapojenie ale upravy cesticiek tam budu, asi to budes musiet porovnat ked ti pride riadiacka.

ohladom tych dvojitých vstrekov tie dalsie 4 su na vstrekovanie vody - do zmesy sa vstrekne vody ktora sa teplom od stlaceneho vzduchu z turba odpari, ochladi zmes cize klesne jej hustota, vojde sa ti do voalca viac vzduchu a nasledne mozes tam poslat viac paliva, tiez ta voda posobi antidetonacne takze motor moze bezat na vyssej kompresii a tym padom vysrobujes z neho extra vykon.. WRC vozy tiez tak dosahovali vyssi vykon, tiez v letectve sa to pouziva uz od WW2.
Ked chces vediet viac hod do googla " pectel super 8"

Daughter board bol len kvôli novsim motorom a zavodnym strojom ktore potrebovali obsluhovat uz viac akcnych clenov, boli tam vacsie mapy na turbo a ine zalezitosti takze sa kod nevosiel do procaku ani tej bizuterie okolo neho tak sa pridala potom ta Daughter board. U WRC sa myslim dokonca dalo special zariadenim nastavit rozne rezimy jednotky, seriovo sa tam len poslali povely a ona si patricne vybrala mapy jednotka. Tiez ponukala nejake datove linky navyse.

Inak nepoznam tie jednotky ani som sa s nimi hlbsie uz nezaoberal, je to uz historia a dnes vhodne na studium alebo ako ty vravis potencialna moznost zisku keby si to prekopal a ponukol alternativu na trhu.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 17 Jan 2017, 11:38

no tajne dufam ze ta DPSka bude rovnaka kua...

veru asi neostava nic ine len pockat na original jednotku a spravit vyskum :(
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa xmilos » 17 Jan 2017, 12:22

Mnno drzim palce, ale

skusenosti "nasepkavaju", ze ak by to bolo realne, tak manici z PL by to uz mali zmaknute.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa epto » 17 Jan 2017, 15:37

Zdravim,

ak mozes, odfot poriadne nalepku so vsetkymi cislami. Je to sice starsi vyrobok ale skusim ho najst vo firemnej databaze.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 19 Jan 2017, 11:19

xmilos napísal:Mnno drzim palce, ale

skusenosti "nasepkavaju", ze ak by to bolo realne, tak manici z PL by to uz mali zmaknute.
Tak vieš komunita majitelov cosworthov z tej doby nie je taka velka, a tých čo kusok rozumeju problematike tychto jednotiek je ešte menej.

Však uvidime..... za to nič nedáme.

toto je fotka Fordovej P8:
http://s112.photobucket.com/user/Lozize ... 0.jpg.html

tých fiatových, lanciových P8 je habadej..snad minimalne 20 verzii.

ja mam doma túto:

http://img1.annuncicdn.it/cb/93/cb93dd6 ... 1_orig.jpg


nebodaj robiš pre magneti? :D Skusal som im pisat...ale nik neodpisal...
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa epto » 19 Jan 2017, 23:50

Zajtra vyskusam v robote, ci nieco najde.
Ak nie, skusim napisat Talianom ( z firemneho emailu).
Napis mi ake to je auto (typ, motor).

JJ, robim vo vyrobnom zavode pri Kosiciach :)
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: pomoc s pochopenim riadiacej jednotky

Príspevok od používateľa midnight_man » 22 Jan 2017, 18:18

Chlapi na spodnej strane plosaku su jednotlive cesticky poprepajane, vyzera to ako SMD odpor, 3 druhy su tam, maličké obdlzniky.

Odpory to ale nie su..meram to merakom..ma to nekonečny odpor.

Vie niekto čo to je?

dik
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok