PWM Laser Driver - idea

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa lucky62 » 16 Jan 2017, 22:15

Ahojte,

Potrebujem si vyrobiť PWM driver pre laser 1W/405nm. Bude to do malej laserovej gravírky/vypaľovačky.
Taktiež by som s tým chcel robiť osvit PCB.

Kúpil som takéto niečo.
Meraním som zistil, že laserovou diódou tečie prúd cca 300mA a je na nej úbytok napätia asi 5.5V.
Driver, ktorý bol vo vnútri modulu som odstránil (nie je regulovateľný).

Mám takúto ideu - viď obrázok.
Napájacie napätie cca 7V pre driver bude dodávať step-down menič napojený na 24V zdroj gravírky (poháňa motory). Na vstupe je optočlen, ktorý oddeľuje logiku (Arduino/grbl) od silovej časti. Červená LED slúži ako zdroj referenčného napätia a zároveň signalizuje, že driver pracuje. Prúd, ktorý púšťa tranzistor do laserovej diódy sa nastaví odporom pripojeným k emitoru (odhadom 3R3, ak uvažujem napätie na červenej LED 1.8V a na prechode B-E tranzistory 0.7V).

Mohol by mi to niekto skúsenejší okomentovať?
Zaujímala by ma hlavne stabilita prúdu laserovej diódy (tepelná?) a akú maximálnu PWM frekvenciu môžem dosiahnuť?
Je to ok? Alebo som tam spravil nejakú závažnú chybu?
Prílohy
LaserDriver.jpg
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa manik » 16 Jan 2017, 22:59

mam na predaj hotovy driver k tejto diode
napajanie 12v
vstup na analog blank 0-5v
cena 20e
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa balki » 16 Jan 2017, 23:59

V princípe je zapojenie funkčné.
Čo sa týka závislosti prúdu od teploty, tak to veru nebude priamka ale funckia závislá od všetkých prvkov v obvode :)
V prvom rade od ppm referenčného rezistora 3R3, ppm referenčnej led diody, potom od teplotných charakteristík tranzistora. Ale nezúfajn, nie je to až také zlé že by ti to uskočilo o 50% prúdu :wink: Pre LED je to úplne v postačujúce.

Čo sa týka frekvencií, to závisí od rýchlosti optočlenu. Bežné sú tak do niekoľko kHz. To je stále o dosť viac ako okom postrehneš. (Rýchlejšie sú digitálne)
0

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa minicico » 17 Jan 2017, 07:30

mam postavenu laserovu gravirku s 1W laserom a odporucam ti ju rozhodne nezapajat podla toho zapojenia.prud je velmi zavysli od teploty chipu.jedine na driver k tomu urceny.a este velmi velky pozor na staticku elektrinu..odpalil som si takto dve diody.nechytat sa ziadneho vyvodu samostatne bez toho ze by neboli skratovane.a za dalsie nepripajaj diodu na driver pod napetim.dostane ranu od kondika a takisto konci.
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa lucky62 » 19 Jan 2017, 05:16

minicico napísal:prud je velmi zavysli od teploty chipu.
Ktorý "chip"?... Myslíš tú laserovú diódu? Veď práve preto sa každá laserová dióda pripojuje k zdroju konštantného prúdu (rozumej driveru).
V mojom prípade prúd stabilizuje ten obvod s červenou LED, tranzistorom a odporom v emitore.

Mimochodom, už som to zapojil na univerzánom plošáku a funguje to perfektne. Ušetril som 20€ :-)
Pripojené k Arduinu so softvérom GRBL. PWM frekvencia GRBL je defaultne 1kHz, tak žiaden problém..


P.S.: Inak píše sa "závislý"...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

minicico
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 05 Jún 2012, 19:55
Bydlisko: Trnava
Vek: 38

Re: PWM Laser Driver - idea

Príspevok od používateľa minicico » 24 Jan 2017, 00:20

ano myslel som diodu.ako pises drivery funguju na principe zdroja konstantneho prudu ktory sa plynulo meni vecsinou pwm vstupom 0-5V pokial ti to funguje s tymto zapojenim tak super.ja som kupoval driver od chlapikov z blackout, ako pozeram uz ho nemaju v ponuke ale na ebay ich je kopa za priblizne rovnaku sumu.inak prave vcera som presiel z GRBL 9.0g na 1.1 kde uz je lepsie optimalizovany kod na laser gravirku.
0
3D tlaciaren, CNC router, CNC LED laserova gravirka..vsetko vlastnej vyroby

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok