Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa alexandr » 11 Dec 2016, 13:46

Ako predošlý prispievateľ poznamenal - jedná sa o kapacitné prechodky - teda vhodné pre vedenie napájacieho napätia - nie pre vf signál - musí ísť sklenená prechodka - v núdzi zo starých zeneriek
Zmeranie x talu ... najjednoduchšie asi odmerať spomínaných 280 mega- a podľa tejto frekvencie aj doladiť.... nejaký 10 mega šuter by som doma asi našiel... ,,netrápi ma, koľko mi to uletelo na základe, aby bol výsledok presne "
a ako ladiť - najskor skúsiť jadrom - tým to pôjde ale skôr dole , ako hore... ale kto si pamätá, tak okrem feritu sú aj hliníkové jadrá - a tie ladia smerom hore, ďalšia možnosť ubrať závit.... ak nepomôže -skúsiť druhý X tal....
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 11 Dec 2016, 16:43

Ahoj,mosazné ladí kam?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 11 Dec 2016, 16:46

mosadzné a Al ladia smerom nahor, nakoľko tvoria akoby závit nakrátko. tieto znižujú Q narozdiel od feritových.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 11 Dec 2016, 17:11

Děkuji za opověd. Já jenom že byla řeč o AL -jadérkách tak proto jsem to napsal.Jinak z praxe znám.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa alexandr » 12 Dec 2016, 15:46

Mosadzné radšej nepoužívať . Z vf hľadiska , ak nejde o hladkú -najlepšie vyleštenú mosadz a nie je jej povrch upravený - striebrením , tak je len o trochu lepšia ako hrdzavý plech . Mnoho konštruktérov sa tohoto hriechu voči vf nevedia zbaviť. Ano - dobre sa s tým robí... ale naladiť to ......Striebrenie je mienené kôli skin efektu . Q obvodu je pri zmeraní bez povrchovej úpravy úplným sklamaním
0

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 20 Dec 2016, 08:36

Pre istotu som si overil zosilnenie 40dB zosilňovača v rozsahu do 20MHz, no nepracuje mi správne. Má naozaj útlm kvôli zvodu spôsobenému tými prechodkami. Skúšal som odpájkovať výstup od prechodky a zmerať sondou osciloskopu amplitúdu a bolo to lepšie. Čo sa týka tej frekvencie, ktorá by mala byť 10MHz, na osciloskope mi ukazovalo 9.98MHz. Nie je to však skutočná frekvencia. Skúšal som, ako sa správa osciloskop, a zistil osm, že nedokáže merať presnejšie frekvenciu. Nedokáže ukázať 10Mhz, ale 9.98MHz a o niečo vyššie ako 10MHz. Frekvencie medzi týmto rozsahom sa nedajú merať. Musím to teda spraviť pomocou čítača impulzov. V robote máme jeden, len chce to čas. Skôr ma trápi to, že mi absolútne nefungujú koencidenčné detektory. Na výstupe je hodnota, ktorá sa nemení. Na obvod IO7 sa dostáva frekvencia 100Hz, a tiež frekvencia, ktorá by mala isť na vstup KF907. Skúšal som to tak, že som frekvenciu 16MHz púštal na vstup toho mosfetu. Na pinoch 6 a 9 IO7 sú nejaké výstupné signály, no neviem, či to je správne. Mohol by som poslať aj screen, ak by mi vedel niekdo povedať, či to je tak spávne alebo nie.
0
Naposledy upravil/-a johny333 v 23 Dec 2016, 19:39, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa alexandr » 23 Dec 2016, 17:55

Ešte som si všimol - ten 40 db amp. - cievka v napájaní je na feritovom jadre , alebo vzduchová ?
Lepšie by bolo na ferite , napr žltom....
Ešte mi nie je jasná tá cievka na kostričke - tienená...?
Je k tomu schéma ?
Alexandr
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 24 Dec 2016, 00:06

Poďme teda pekne postupne
Pre istotu som si overil zosilnenie 40dB zosilňovača v rozsahu do 20MHz, no nepracuje mi správne. Má naozaj útlm kvôli zvodu spôsobenému tými prechodkami. Skúšal som odpájkovať výstup od prechodky a zmerať sondou osciloskopu amplitúdu a bolo to lepšie.
Robotu s týmto zosilňovačom si nechaj na záver.
Čo sa týka tej frekvencie, ktorá by mala byť 10MHz, na osciloskope mi ukazovalo 9.98MHz. Nie je to však skutočná frekvencia. Skúšal som, ako sa správa osciloskop, a zistil osm, že nedokáže merať presnejšie frekvenciu. Nedokáže ukázať 10Mhz, ale 9.98MHz a o niečo vyššie ako 10MHz. Frekvencie medzi týmto rozsahom sa nedajú merať. Musím to teda spraviť pomocou čítača impulzov. V robote máme jeden, len chce to čas.
Očakávam, že toto bude Tvoj prvý krok. Bez správne chodiacej a skalibrovanej časovej základne nemá zmysel ísť ďalej.
Skôr ma trápi to, že mi absolútne nefungujú koencidenčné detektory. Na výstupe je hodnota, ktorá sa nemení. Na obvod IO7 sa dostáva frekvencia 100Hz, a tiež frekvencia, ktorá by mala isť na vstup KF907. Skúšal som to tak, že som frekvenciu 16MHz púštal na vstup toho mosfetu. Na pinoch 6 a 9 IO7 sú nejaké výstupné signály, no neviem, či to je správne. Mohol by som poslať aj screen, ak by mi vedel niekdo povedať, či to je tak spávne alebo nie.
Toto je najtvrdší oriešok tohoto prístroja.
Budem sa opakovať, začni sekciu PLL s preddeličkou, aby Ti aspoň niečo fungovalo. Rozchodiť túto slučku PLL je polovičný úspech a je šanca ju nastaviť bez lepšieho vybavenia. Obvod so zmiešavačom 280 MHz si nechaj na neskôr.

Nie je dobré riešiť všetky problémy naraz, ale postupne, ako som napísal. Takže začni od signálu za preddeličkou. Ak je jeho frekvencia v poriadku, treba pripojiť osciloskop na výstup QC IO16 a skontrolovať, či pri prelaďovaní VCO sa aspoň rámcovo dostaneš okolo 15625Hz. Zatiaľ sa nebudeme baviť o tvare pulzov, len o perióde. Ak toto funguje, znamená to, že máš šťastie a čítače idú správne a VCO máš v správnom rozsahu.

Na fotke, ktorú si zverejnil mi chýbali palcové prepínače. Máš ich pripojené? V prípade, že ich tam nemáš, máš navolený (tuším) najvyšší deliaci pomer a pokiaľ je VCO len trocha posunuté mimo rozsahu, nedosiahneš synchronizáciu. Pokiaľ ešte nemáš nakúpené tieto prepínače, nadrôtuj tam BCD reprezentáciu 100 MHz, čo je v strede tvojho ladiaceho rozsahu.


Poradím Ti ešte jednu vec, pre tento prípad si nakresli, ako bude vyzerať chod čítačov v digitálnej podobe (cyklus 1. /LOAD s prednastavením na BCD kód na vstupoch ABCD 2. čítanie smerom nadol- hodiny sú zavedené na vstup CD a 3. diódami dekódovaná posledná hodnota a opäť 4. /LOAD). Bavíme sa o sekcii IO14-16.

Pokiaľ tomuto nerozumieš, nebudeš nikdy vedieť, aký signál očakávať na vstupe fázového detektora.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Jan 2017, 10:32

EDIT: prepísal som stavový diagram čítača IO14 -16. Stále však tam mám jednu nezrovnalosť: Pri nastavenom kmitočte 100MHz by mal premenný delič deliť nasledovne: 400MHz/400/64=15625Hz. Avšak, keď rozpíšem postupnosť stavov čítača, tak dostávam, že počíta cyklus 500..198-500, čo zodpovedá deliacemu pomeru 302. Nájde niekto v tomto rozpise chybu prečo tento detegovaný stav nie je 098 ?
stavovy_automat_citaca_IO14-16_revB.jpg
P.S. ak nemáte GDO, nastavenie 70 MHz násobiča by sa dalo urobiť rádiom s indikátorom sily signálu (hoci len magickým okom) a OIRT normou naladeného na 70 MHz. Anténu priblížite do blízkosti tohoto rezonančného obvodu a ladíte na maximum signálu (v prípade prijímača bez indikátora ho vzdialite tak, aby bol badateľný šum a ladíte na minimum šumu. Toto by malo ísť jednoduchšie než tie aliasingové parády.
Ak tento stupeň bude naladený správne, potom 280MHz násobič by sa mal dať naladiť tak, že odpojíte vstup VCO od G1 zmiešavača T6 digitálnej dosky a na jeho drain pripojíte diódovú detekčnú sondu. Ladený obvod L3,C12 ladíte na maximum signálu. Tu sa ale môže stať, že ho naladíte na 210, 280 alebo 350 MHz, keďže nemáte informáciu o frekvencii. Potom sa PLL môže nesprávne zavesiť. Ale toto by sa malo dať riešiť preladením na ďalšie maximum signálu detekčnej sondy. Taktiež tu môže poslúžiť Lecherovo vedenie, ktorým zistíte, kde rezonančný obvod kmitá. Ladí sa to posuvným skratom na jednej strane vedenia. Na opačnej strane je malá väzobná slučka priblížená k rezonančnému obvodu. Pokiaľ sa blížite k rezonančnej frekvencii vedenia, toto odsaje určitú časť energie a spôsobí pokles intenzity signálu meranej detekčnou sondou. Lambda/2 je zhruba 53.6 cm a lambda/4 je 26.8cm, pozor toto je vlnová dĺžka v otvorenom priestore. Pri vyrábaní vedenia na vodičoch s dielektrikom medzi nimi treba započítať skracovací činiteľ vedenia.

Ja som v mojom prípade nahradil kondenzátor C12 kapacitným trimrom cca 4-10pF.

Posledná vec, všimol som si, že používate máte pomerne rozmerný odporový trimer na mieste R23. Ten treba vymeniť za menší, nakoľko tento bude mať veľké parazitné kapacity.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 14 Jan 2017, 17:03

Dobrý deň pán Ryger.

Čo sa týka číslicovej časti, tak som zistil, že koencidenčný detektor na oscilátor s nižšou frekvenciou pracuje správne, výstupné napätie UL2 sa mení s frekvenciou f2.

V koencidenčnom dekóderi pre frekvenciu f1 problém nebol, no dosť dlho som si myslel že áno, a hľadal som chybu tam, kde nebola. Zistil som, že UL1 sa mi nemenilo pre to, že som mal podleptané cesty niekde až za výstupom koencidenčného dekódera, niekde v časti, kde sa integruje signál a zosilňuje. Cesty som prepájkoval, skúsil zapojiť slučku, a pekne mi zasynchronizovalo f1, a nemusel som ani použiť paketové prepínače. Keď som ich nemal, to sa mi vidí, že znamená nastavenú frekvenciu 300MHz.
Čo sa týka násobiča frekvencie, podarilo sa mi nastaviť frekvenciu 70MHz spôsobom ako som písal už na fóre. Využil osm nedokonalosť osciloskopu, a síce nekvalitný antialiasing filter, a kdovie, či na ňom aj nejaký je. S pôvodnou hodnotou ako bolo napísané v AR kapacitou 47pF sa mi to nepodarilo na 7. harmonicku iba max 5, alebo 6, už neviem presne. Experimentoval som preto s kapacitami a prišiel som na to, že pomocou 33pF som dokázal nastaviť nádherne frekvenciu 70MHz.
To je fajn, že sa toto podarilo. Mne ladený obvod s cievkou podľa uvedeného predpisu rezonoval na 70 MHz. Vinul som postriebreným vodičom priemeru 0.4mm na cievkovej súprave Tesla Kolín. V princípe by malo ale stačiť mať lakovaný medený vodič. Q tohoto ladeného obvodu určuje výstupnú úroveň 280 MHz signálu, ktorý je kľúčový pre dobrú činnosť PLL.
Ako som už spomínal, násobič sa dá dodatočne skontrolovať prijímačom s OIRT normou naladeným na 70 MHz.
Meracie body som mal v mieste c10 na oboch koncoch. Skúšal som merať viacerími spôsobmi, pomocou osciloskopu. Nastvoval som si delič na sonde x10 a to mi menej rozlaďovalo meraný obvod, skúšal som tiež merať pomocou oddeľovacieho kondenzátora kapacity 1pF. Myslím, že takto som až tak ten obvod nerozladil. Nedalo sa merať za následujúcim stupňom na T5, lebo tam už bola vysoká frekvencia, ktorý by mi môj osciloskop nezobral.

Problém som mal a stále som to ešte nedoriešil s nastavením 280MHz, no myslím, že už viem, ako by som to dokázal spraviť. Skúšal som merať signál na kolektore T7 , kde by mal byť už meraný signál aj mojím osciloskopom. Samozrejme, že som mal zapojený aj oscilátor, kde som menil jeho frekvenciu. Priebehy však mali veľmi ďaleko od harmonického signálu.
Toto je v poriadku. To čo vidíte na výstupe zmiešavača je "beat note" alebo presnejšie zmiešavací produkt- záznej. Je to kombinácia viacerých kmitočtov f0+f1 a f0-f1 a vyššie harmonické, keďže je to nelineárny prvok. ladiť správne na tieto záznejové kmitočty je takmer nemožné, pretože neviete, na ktorej harmonickej násobiča sa nachádzate.
S verziou, kde som mal pôvodný C12 a ladil som len L3 som moc neurobil, žiadna zmena. Obvod už bol nejako nastavený, no ja som to nemal ako svojím oscioskopm zmerať. V robote však máme lepší osciloskop, a prišiel som na to, že je to naladené na 3.harmonickú zo 70MHz, tj 210MHz. Meral som to spôsobom nastavenia deliča napätia na sonde a aj s oddelovacím kondenzátorom kapacity 1pF. Nie som si teda úplne istý, či som aj napriek tomu daný obvod nerozladil. Je teda možné, že som videl aj nejaké tie priebehy na svojom osciloskope, pretože rozdiel by mohol byť cca 90MHz, a keď som zmeral 70MHz tak hádam aj tento signál mohol byť ešte merateľný. Nebolo to správne, to čo tam malo byť. Ďalej čo som spravil, som zmenil C12 za trimer, no neviem však akej kapacity, neviem to zistiť. Vyzerá asi nejako takto:

http://avelmak.sk/index.php?lm=938&pg=det&article=53243

s tým rozdielom, že je ružoy. Rozteč nožičiek má 5mm.
Toto vyzerá byť 4.5-20pF.
Keď som sa pokúšal ladiť tento trimer, nepodarilo sa mi získať požadovaný signál. Pravdepodobne ten trimer má aj tak stále dosť vysokú kapacitu, alebo práveže dosť nízku kapacitu, a nedokážem naladiť 4. harmonickú ale možno nejakú 3. ak má vyššiu kapacitu alebo 5. ak má nižšiu kapacitu.
Tento kondenzátor má pomerne široký rozsah kapacity a asi bude problém trafiť sa do rezonancie, nakoľko táto je celkom ostrá.
Odporúčam radšej tentohttp://avelmak.sk/index.php?lm=938&pg=det&article=59048
Popis ladenia je v mojom predchodzom príspevku. Odporúčam skúsiť ladiť diódovou detekčnou sondou na Draine T6 bez pripojeného VCO vstupu.
0

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 14 Jan 2017, 23:23

Na tom stavovom diagrame je negovaný signál neg BO. Namiesto LOG0 tam máte LOG1 a opačne. Kontroloval som to pomocou datasheetu. Preto nenastane pri 198 podmienka všetkých potrebných výstupov do LOG 0.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa muziker » 14 Jan 2017, 23:40

Ak by to niekomu pomohlo, na TUKE sa téme rozmietaného generátora venovala aj táto bakalárska práca:
http://www.om8and.cq.sk/BC_Psota_2007.pdf
0
muziker

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 15 Jan 2017, 02:56

Ten výstup /BO by mal byť správne.
Borrow výstup znamená, že pri čítaní smerom nadol pri prechode z 0 na 9 si akoby požičal jednotku z vyššieho rádu. Teda príznak BOrrow prechádza z nuly na jednotku pri prechode stavu čítača z 0 na 9 pri čítaní nadol.

Negovaný výstup /BO je negácia tohoto príznaku. Teda mal by prechádzať z 1 na 0 pri prechode čítača z 0 na 9.
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Milanko » 15 Jan 2017, 08:38

To - muziker. FEI TU Košice od p. Psotu Bakalárska práca je pre záujemcov vinikajúca teoria k danej problematike.
Rád osobne mám podobné bakalarské štúdia, veci od teorie k praxe. Stále je tam mnoho vecí, ktoré mi pomáhajú k mojej činosti.
DOPORUČUJEM. Študujte. /Učiť sa, učiť sa.../
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 15 Jan 2017, 13:08

S tým signálo Borrow súhlasím zo všetkým, ale ešte je tam jedna podmienka, a síce, že musí signál CD ísť z jedna do nula. signál CD je zapojený na D obvodu IO14. Takže táto zmena na borrow nenastane pri čísle 198.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 15 Jan 2017, 15:28

Ďakujem, už to vidím, kde sa chyba vlúdila. V dohľadnej dobe prepíšem ten stavový diagram.
Ivan
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 17 Jan 2017, 16:56

Tu je opravený stavový diagram i s krátkym popisom.
Teraz to už sedí. Pri nastavení 100 MHz na palcovom prepínači (zodpovedajúcemu BCD stavu 500 na vstupe čítača) čítač číta od 500 smerom nadol, až dosiahne hodnotu 100 a znova sa prednastaví. Deliaci pomer je teda 400, čo sedí i s nastavením VCO1. 400MHz=400x64x15625Hz.ň
stavovy_diagram_io14-16_revb_0001.jpg
stavovy_diagram_io14-16_revb_0002.jpg
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 28 Jan 2017, 18:57

Ešte jedna pripomienka,
dnes sa dajú za cenu zhruba 5- 20 EUR zohnať "SDR dongle" - televízne prijímače pre digitálnu televíziu pripojené do USB a pokrývajú frekvenčné spektrum zhruba od 30 MHz do 860 MHz. Výrobca k nemu zväčša dodáva i softvér fungujúci ako spektrálny analyzátor. Takýto kľúč by sa dal použiť na nastavenie násobiča.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa amater63 » 28 Jan 2017, 19:47

0

johny333
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 01 Nov 2016, 20:08
Bydlisko: Nitrianské Rudno
Vek: 33

Re: Vf rozmietací generátor 200MHz electus AR92

Príspevok od používateľa johny333 » 11 Mar 2017, 21:48

Kúpil som si USB dongle z aliexpresu. Po menšej úprave ho používam ako spektrálny analyzátor. Zmeral som, že na čislicovej základni na rezisotre kolektor T8 sa nachádza frekvencia aj 280MHz a to s amplitúdou vyššou ako potrebná rozddielová frekvencia, ktorá by mala byť okolo 20MHz. V amaterskom rádiu je na str. 26 vpravo stredny verš napísané, že dolná priepusť nemusí byť z dôvodu, že tranzistory maju od fr. 30MHz znižovanie zosilnenia s utlmom 12dB na oktavu. Tie iste typy tranzistorov, SF245 zosilňuju frekvenci až 70MHz a 280MHz. Nepomýlil sa autor a nechcel tam dať nejaké iné tranzistory s nižšou frekvenciou? Čo sa týka toho ladenia obvvodov, neviem, či je to až take doležite trafiť presne rezonančnu frekvenciu, kedže tie rez. obvody maju dosť veľku šírku pásma a nedokážu až tak moc potlačiť ostatné frekvencie. 70MHz, ktorých som ešte dokázal vidieť osciloskopom som nedokázal nastaviť tak, aby to bola uplne pekna siusoida, najkrajšie sa mi ju podarilo naladiť tak, aby sa zvyšovali postupne ampolitudy jednotlivych period od 1 až do 7 a potom sa to opakovalo. Neviem, žeda kde može byť problem, no ja si už naozaj neviem dať rady. Ten signál čo ide do deličky je otrasný a nedá sa použiť na zasinchronizovanie, čo som aj skúšal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok