Kvalitná LP platňa

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Washu » 29 Okt 2016, 13:11

Bohuzial nieje to o /n ale odmocnina z n (mozno ti iba nezobralo spravny znak)
A rovnako ako poklesne napatovy sum tak stupne prudovy sum.
Takze nic co by sme chceli na vysokoimpedancny vstup.
Bohuzial vzdy je to nieco za nieco a fyziku oklamat nedokazeme.
Toto ale viem, to co by ma naozaj zaujimalo ci ma zmysel pouzitie tychto dost extremnych LNA
v audio predzosilnovaci. Hlavne aky je ich prispevok k celkovemu sumu a skresleniu.
Dost totiz pochybujem ze samotna nahravka bola vyhotovena s tak extremnym SNR a tak malym
skreslenim aby sa to mohlo signifikantne prejavit.

-- Spojený príspevok 29 Okt 2016, 12:17 --

Mohol by prosim niekto uviest aspon radovo ake su prispevky sumu a skreslenia v audio retazci, hlavne ta cast od mikrofonu az k vyhotoveniu nosica ci uz digitalneho alebo analogoveho.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Wili » 29 Okt 2016, 13:21

Washu napísal:Bohuzial nieje to o /n ale odmocnina z n (mozno ti iba nezobralo spravny znak)
ja tam vidim odmocninu, ale ked tam vidis lomitko tak ano ma tam byt odmocnina.

Trochu sa ale cudujem ze u toho LMka autor v knihe uvadza ze znizuje sum o 20dB, zeby 10dB na kazdy tranzistor z paru? cize komplementara dvojica da 20dB?
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Washu » 29 Okt 2016, 13:59

Mne tam browser zobrazuje / ale to je vedlajsie.
20dB je ale naozaj dost. Otazka je oproti comu to bolo takto vyrazne zlepsenie.
V tej dobe neboli k dispozicii tak kvalitne OZ ako dnes.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa muziker » 17 Feb 2017, 16:22

Nechcem otvárať ďalšiu tému, tak to pridám sem (snáď s tým nebude mať nikto problém):

Kedysi dávno, v dobách keď sa počúvali gramoplatne otáčané rýchlosťou 78 ot./min. sa odporúčalo nastaviť si rýchlosť gramca pompocou tejto pomôcky "Stroboskopický kotúč Ultraphonu" ktorý sa vtedy považoval za malý zázrak, lebo technika bola na inej úrovni ako dnes - však posúďte :) , je v prílohe.
Prílohy
Ultraphon.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 18 Feb 2017, 06:50

Mna by skor zaujimalo to plne zatazenie, to akoze 10LP naraz? :-)
0

Stefan31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 488
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Slovensko

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Stefan31 » 18 Feb 2017, 08:52

Predpokladám, že stroboskopický kotúč je z éry šelakových platní a mechanických gramofónov, a ak je to tak, tak plné zaťaženie je myslené pri položenej prenoske na platni - vtedy ešte žiadne 2 gramy :D :D a motor s pružinovým pohonom - ako v budíku.... aj keď prvý el. gramofón je niekedy z r. 1932 pod značkou SUPRAPHON. ULTRAPHON pôsobila na území bývalej ČSR niekedy v r. 1920 - 1940...tých šelakov mám asi 200 a niektoré ešte nehrané.......

Stefan31
Prílohy
Platne
Platne
0
Keď som sa narodil, nemal som nič. Polovicu z toho ešte mám.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Feb 2017, 13:22

Viaceré zdroje na internete potvrdzujú :
Prílohy
image.png
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2017, 15:03

Analog je krásny, o tom žiadna reč, ale . . .
Posledných pár týždňov to sledujem kôli kúpe trochu slušnejšej prenosky ku gramcu Rega Planar P3. Akonáhle chceš použiť čo len trochu lepší audio reťazec, tak zisťujem, že kvalitnú prenosku pod 500€ veľmi ťažko zohnať. A to sa bavím o MM, alebo MI systéme.
Zatiaľ mám nahodenú AT95ťku, no viem, že by to mohlo ísť v spojení s Aktidamp MK3 V.2 = elkový HA a Beyerdynamic T1 2g ešte hodne hodne ďalej.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Wili » 21 Feb 2017, 16:42

elmoto niesom si isty vypovednou hodnotou toho grafu, pretoze vacsina DSD nahravok je robena z PCM, v 99% nahravacich studiach sa pouziva PCM, a existuje len velmi malicke mnostvo nahravok nahranych priamo do DSD formatu... okrem ineho v tom DSD nevidim ziaden zazrak, len je to nieco "ine" a preto to vydumnici zboznuju, lebo ti zboznuju cokolvek co je ine ako mainstream :roll:

Milos musis si zohnat elkovy RIAA, hra to uplne inak ako akykolvek operak, konkretne RIAA je oblast kde sa elektronky prejavia asi najviac ako kdekolvek inde.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 21 Feb 2017, 17:29

Wili napísal:...konkretne RIAA je oblast kde sa elektronky prejavia asi najviac ako kdekolvek inde.
Prave preto milujem lampove phono... aj ked naroky na stavbu su vyssie, ale stoji to zato!
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa martin knocik » 21 Feb 2017, 17:55

Elmoto, nic v zlom, ale 3us ihlovy pulz (166 kHz) dokazes pocut usami ? Ja osobne ked som bol na audiometrii tak pocut tony nad 15 khz bolo obtiazne. Dost pochybujem ci by to vobecbezny vyskac zahral. Cele to porovnanie je take ucelovo demagogicke. To mozme zacat tvrdit ze mosfetovy zosik je najlepsiclebo za urcitych podmienok demoduluje a prehra AM radio. Ked chce high endista mat v nahravke aj emc rusenie zo spinanych zdrojov v studiu a mat dokonalu vernu nahravku, analog bude pre neho to prave. :)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Feb 2017, 18:55

Wili napísal:Milos musis si zohnat elkovy RIAA, hra to uplne inak ako akykolvek operak, konkretne RIAA je oblast kde sa elektronky prejavia asi najviac ako kdekolvek inde.
Elkový Marantz LP7 leží hotový bez krabice v garáži už skoro dva roky. Nemám nejak času sa do toho konečne pustiť. No ale predsa sa len točí :) Ladím, odlaďujem, nastavujem, presúvam, fixujem, proste skúšam, čo sa z toho ešte dá vymáčknuť.
Prílohy
IMG_20170219_170225.jpg
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Feb 2017, 21:07

Milos66 no možno DL-110 alebo 160 ale neviem či budú vhodné na to ramienko pre hmotnosť.

martin knocik to je porovnanie a nie že to máš počúvať. Ale naštudoval som a dobre to napísal wili je to len marketing.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa hpeter » 21 Feb 2017, 21:17

martin knocik napísal:Elmoto, nic v zlom, ale 3us ihlovy pulz (166 kHz) dokazes pocut usami ? Ja osobne ked som bol na audiometrii tak pocut tony nad 15 khz bolo obtiazne. Dost pochybujem ci by to vobecbezny vyskac zahral. Cele to porovnanie je take ucelovo demagogicke. To mozme zacat tvrdit ze mosfetovy zosik je najlepsiclebo za urcitych podmienok demoduluje a prehra AM radio. Ked chce high endista mat v nahravke aj emc rusenie zo spinanych zdrojov v studiu a mat dokonalu vernu nahravku, analog bude pre neho to prave. :)
Vyzera to "overkill" na prvy pohlad. Pointa je, ci system bude schopny verne preniest vsetky detaily v pocutelnom pasme. (smearing) Elektro stranku by sme osetrenu mali, otazka c.2 ci menice budu schopne tak rychlo reagovat na signal. (zotrvacnost a hmotnost membrany).
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2017, 04:45

elmoto napísal:Milos66 no možno DL-110 alebo 160 ale neviem či budú vhodné na to ramienko pre hmotnosť.
Tie Denony sú MC, ja zvažujem kúpiť MM, alebo MI. Aj keď sú síce high output, ale nemožnosť výmeny ihly som už raz zažil a cca 7000.- sk vtedy putovalo do smetniaku.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa elmoto » 22 Feb 2017, 09:07

Veď to ach tie MC. Ale kvalitná MM je priamy konkurent nízkej hybnosti systému MC a teda jeho kvality a tak AT150sa /mlx už nevyrábajú a nahradili ju AT150SA shibata stilus má cantilever ale z hliníka a teda oproti mlx s boronu má vyššiu hmotnosť a nižšie frekvenčne pásmo čo mne by bolo jedno keď cca od 16kHz už mi uši dáko neslúžia :) /
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Feb 2017, 15:23

Našiel som ešte u Thakkera na ebay Audio-Technika AT440MLB. Recenzie sú na ňu dobré. Neviem dokedy sa bude predávať, je to výbehový model. Teraz len zvažujem, čo a kde keď budem mať nejaké € našetrené.
No a stým prenášaným pásmom to ja vnímam trochu inak. Aj keď mám už tinitus, ale v dynamických nahrávkach vnímam špičky aj okolo 20kHz. Totiž hudba nie je sínusový signál a ked to kolíše, ľudské ucho to vníma inakšie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Kvalitná LP platňa

Príspevok od používateľa elmoto » 22 Feb 2017, 16:23

Môže byť a vďaka za info. Máš toho predsa len viac napočúvané a skúsenosti. Ja v najbližšej dobe skúsim DL-110 alebo 160 a DL-103 na NC440
0
nie som tu

Napísať odpoveď