Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Pomoc s ostatnými vecami okolo elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Feb 2017, 15:17

Alkalické akumulátory RAM som vyskúšal a zhodnotil som to ako vyhodené peniaze, NiZn som neskúšal, ale asi by som im veril skôr.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa straciam » 25 Feb 2017, 18:58

suhlasim. RAM akumulatory su vyhodene peniaze. skusil som kupit drahsie Lithiove clanky AA do fotaku. neviem si ich vnachvalit. ked vezmem fotak do ruky, tak chcem fotit a nie hladat baterky po suflikoch a nabijackach..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Feb 2017, 19:46

Pri tých RAM akumulátoroch bol aj popis, že nie sú vhodné do zariadení s vysokým odberom, čiže do foťáka sú nevhodné.
Primárne boli určené do diaľkových ovládačov a zariadení s malým odberom. A ich ďalšia nevýhoda je, že majú dosť obmedzené nabíjacie cykli 20 - 100. A podľa dostupnosti, či skôr nedostupnosti to vyzerá tak, že ich prestali vyrábať.
Tie NiZn vyzerajú zaujímavo, za predpokladu, že napätie 1,6V na článok nebude vadiť.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Feb 2017, 22:57

Skúšal niekto tie NiZn baterky vo fotaku? Sú na ten odber vhodne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Feb 2017, 23:19

azareus že laik a vieš viac ako niektorí moji spolužiaci (maturanti) na elektrotechnickej :D

Ale aby som napísal k veci - prikláňam sa k tomu, že NiMH akumulátory nie sú cestou práve kvôli nižšiemu menovitému napätiu na článok. Podobný problém som mal ja napr. s digitálnymi hodinkami na stole. Pôvodné riešenie s NiMH boli zbytočne vyhodené peniaze, lebo po pár dňoch prevádzky klesol jas LCD displeja. Tam som použil 5V nabíjačku z mobilu a stabilizátor na 3,3V (presnejšie napätie sa dá dosiahnuť použitím LM317, ale v tomto prípade to bolo zbytočné, keďže daná odchýlka je v "rozsahu" vstupného napätia prístroja). Takto som dosiahol bezstarostnú prevádzku s krásne sýtym jasom displeja :) Malo to síce nevýhodu, že po odpojení alebo výpadku siete sa mi vynuloval čas, no to sa dalo jednoducho vyriešiť, čo tu ale nebudem zbytočne rozpisovať.

Ostatné Ti tu už väčšina napísala, dôležité je odmerať prúd pri normálnej prevádzke prístroja a následne nájsť adaptér s daným prúdom, napätie už upravíš stabilizátorom. Samozrejme napätie musí byť minimálne také, na koľko bateriek zariadenie išlo. Výpočet Ti tu už napísal Drakoush
ondistef napísal: za predpokladu, že napätie 1,6V na článok nebude vadiť.
Samozrejme že vadiť nebude, lebo bežná baterka má po rozbalení napätie 1,59V bez záťaže
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 26 Feb 2017, 22:57

-- Spojený príspevok 26 Feb 2017, 23:57 --
Edgar napísal:azareus že laik a vieš viac ako niektorí moji spolužiaci (maturanti) na elektrotechnickej :D


Edgar dik :D Ale ja si myslim, ze vlastne neviem takmer nic :))) V podstate viem len to, co som vygooglil. A ostatne sa nejako na cloveka nabali s vekom, predsalen som maturoval pred 10-timi rokmi :) Ale s elektrotechnikou som sa za cely zivot nestretol, takze ak nieco potrebujem, tak jedine google :) Prave som ale nasiel velmi dobry clanok (aspon podla mna)

http://www.mrpear.net/cz/blog/1092/nabi ... t-a-koupit

Tam sa o bateriach dost pise, tak prestudujem a mozno budem zasa o nieco mudrejsi :D Ale uvazujem, ze si naozaj kupim bud NiZN baterie alebo aspon nejake kvalitnejsie NiMh s kvalitnou nabijackou a budem to dookola nabijat.... to prerobenie by som asi nezvladol..
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa enigma » 27 Feb 2017, 07:36

ale zvládol a to zadnou ľavou .... spajkovačku vieš používať .... pár elementov zaspájkovať .... a nabíjačku od starého mobilu nájdeš hoci kde .... merať vieš a máš čím .... tak kde je problém ? šemu ti dodáme , netráp sa ....
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 27 Feb 2017, 11:47

No ešte sa teda rozhodnem, vďaka :) Ešte ma ale napadlo - pozeral som nejaké lepšie nabíjačky na batérie, ale ani pri jednej som nenašiel, či dokáže "otestovať" aj primárne batérie, teda napr. alkalické. Napr. strčil by som tam klasickú alkalickú batériu a chcel by som vidieť jej stav... toto som nikde nepostrehol - dokáže to nejaká nabíjačka, alebo to nie je technicky možné? :)) Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Feb 2017, 21:56

Fakt hovorím že NiMH nie je dobrý nápad :D V prípade zariadenia na tri tužkové baterky je úbytok už 0,9V, teda namiesto 4,5V majú iba 3,6V čo je ekvivalent k už slabým obyčajným alkalickým baterkám. Samozrejme úplne nabité NiMH články majú cca 1,4V ale úplne nabité alkalické majú skoro 1,6V ako som už písal. Takže rozdiel tam bude vždy. Jediné zariadenie s ktorým som sa stretol a bolo určené aj na NiMH bol digitálny foťák, ktorý mal v nastaveniach aj možnosť prepnutia typu batérií (kvôli objektívnemu ukazovateľu stavu bateriek). Keby som napísal niečo zle, nech ma znalší opravia, toto je len čisto moja teória na základe skúseností :)
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 28 Feb 2017, 22:54

Sakra...čiže Ty radíš čo.... aspoň tie NiZn? Ale tie zas teda vraj moc nabíjania nevydržia :D No som zmätený kurnik :D
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa enigma » 28 Feb 2017, 23:01

ak nepotrebuješ aby to bolo mobílne , tak radšej zabudni na baterky . ja som si prerobil dávkovač mydla v kúpelni na nabíjačku od mobilu . funguje už pol roka ....
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 28 Feb 2017, 23:17

...zhodou okolností dávkovač mydla je jednou z vecí, do ktorej by som tie batérie potreboval :D Len neviem, kde v kúpeľni to mať zapojené... a zas káble niekde za umývadlom a neviem čo.... ale tak všeličo by sa mi zišlo takto prerobiť, nielen to.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa enigma » 01 Mar 2017, 06:57

ja mám hned pri umývadle zapojenú práčku ... a ked že som inštaláciu robil ja , tak som si tam dal dvojzásuvku . mal som kam zapojiť aj adapter .....káblik popod umývadlo a skoro nič sa nevidí
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Mar 2017, 12:09

azareus napísal: .... aspoň tie NiZn? Ale tie zas teda vraj moc nabíjania nevydržia :D No som zmätený kurnik :D
To platí pri akumulátoroch typu RAM, teda MnO2
http://www.battex.info/hermeticke-akumu ... am-baterie
U tých NiZn je to lepšie, počet cyklov sa pohybuje od 100 až 500 a navyše sú schopne poháňať aj zariadenia s vyšším odberom.
http://www.battex.info/elektricke-akumu ... kumulatory
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 01 Mar 2017, 22:32

Keď už som tu, tak by som mal ešte taký "dotaz". Čo vlastne vyjadruje ten údaj na nabíjacej batérii v praxi? Napr. 2700 mAh... čo to znamená? Čím vyššie číslo, tým dlhšie batéria vydrží nabitá? Alebo ...? Vďaka :)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa Edgar » 01 Mar 2017, 23:08

Presne tak, konkrétnejšie sa dá povedať že vydrží napájať zariadenie s odberom 2,7A po dobu jednej hodiny
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa misocko » 01 Mar 2017, 23:10

2700mAh = tato plne nabita baterka je schopna dodavat prud 2700mA po dobu 1 hodiny, alebo 1mA po dobu 2700 hodin - teoreticky.
jedno moje upravene zariadenie zo 4 tuzkoviek na jeden adapter (konkretne tam mam 9V ale kludne moze byt 12V bez zmeny zapojenia)
zapojenie je datasheetove, v spetnej vezbe je odporovy trimer na nastavenie vystupneho napetia, huci to torchu viac ako na baterky pretoze baterky zrejme niesu schopne dodat pozadovany prud v zatazi, preto som tam dal ten trimer aby to bolo take meksie a neodisiel motor - nedal som na vystup plnych 6V ale menej, myslim ze ani nie 5V.
Prílohy
20170301_225429.jpg
20170301_225336.jpg
20170301_225258.jpg
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 02 Mar 2017, 14:21

Aha no vyzerá to zaujímavo.... Hm akurát mi prišiel letak z Lidla, maju tam nabíjačku batérii, to je co za nu, oplatí sa to kúpiť alebo je to nejaká nevykonna sunka? Hoci nabijaci prud uvadzaju az 1000 pre 1-2ks baterii, pripadne 500 pre 4ks... Ale to len tak, ci s ňou niekto nemá skúsenosť. Vďaka.

Pripadne - neviem, podla coho by sa mala vyberat nabijacka... asi by som si tak ci tak nejaku kupil, ale absolutne netusim, ake parametre tam pozerat... :confused:

Zaujala ma tato - nie je lacna, ani draha... ale neviem, co to je za znacku...a ak je tam volitelny nabijaci prud, aky je idealny zvolit? Od coho to zavisi? No som z toho uplne "blby" .... :rolleyes: Vdaka.

https://www.alza.sk/avacom-jvl-505-d4514163.htm
0

azareus
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 09 Jan 2017, 11:58
Bydlisko: Nitra

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa azareus » 03 Mar 2017, 19:23

Rad by som uz nejaku nabijacku kupil... aspon teda zatial pre pristroje, ktore nepotrebujem prerabat :) Len neviem... Voltcraft IPC-1L ma zaujala tiez... len neviem ci to nie je pre mna ako totalneho laika zbytocne... ale vobec netusim, aku nabijacku by som mal kupit. Mne by stacila obycajna "vidlica" do steny, bez displeja aj adaptera, lenze neviem, ci take nabijacky su vobec dobre a ci sa daju porovnat napriklad s touto ... mne funkcie ako vybijanie ci ozivovanie baterii nic nehovoria a asi by som ich ani nevyuzil. Ja mam vsetky baterie nove... napriklad ani netusim, na co je dobre baterie vybijat... :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Prerobenie spotrebiča z batérií na elektriku

Príspevok od používateľa helios » 03 Mar 2017, 20:00

Staršiu verziu tej nabíjačky z Alzy mám doma a funguje dobre. Výhodou je, že nabíja aj zobrazuje každý článok zvlášť, takže po nabití vidíš, koľko do ktorého článku dodalo energie. To je užitočné vtedy, ak sa ti niektorý článok skôr vybije ako ostatné, zariadenie, v ktorom ich používaš, skôr hlási vybité batérie. A väčšinou, bežne po dvoch rokoch prevádzky, začnú niektoré články vykazovať zníženú kapacitu. V tejto nabíjačke ich dokážeš identifikovať, obyčajné nabíjačky bez merania kapacity to nedokážu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok