frekvencny menic

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 18 Mar 2017, 21:17

dakujem za odpovede, presvedcili ste ma, budem kupovat FM na slovensku, na druhej strane si myslim, ze to je vsade dovezena cina.
PS: zdravim ta bert, akurat sme ta predvcerom spominali, zastav sa niekedy...
0
Naposledy upravil/-a 1lubos1 v 18 Mar 2017, 21:21, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa OHAJ » 18 Mar 2017, 21:19

keď sa Vám nepáčia obr. od ujka Googla, nech sa páči reálna fotka, čo také je dnuka:
frekvencny menic s konc.integrovanymi v chipe pod chladicom (neopravitelne shity)
frekvencny menic s konc.integrovanymi v chipe pod chladicom (neopravitelne shity)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Mar 2017, 11:11

Ide o to, že na meniči je udávaný menovitý výkon motora, ktorý je schopný menič napájať, takže by mal byť dimenzovaný tak, že keď k meniču 1,1kW pripojíš 1,1 kW motor, nemal by mať žiaden problém s jeho napájaním a prevádzkou.
V meniči sa nastavia parametre motora a menič obsahuje ochrany, takže by sa mu nemalo nič stať, maximálne vyhodí poruchu.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa OHAJ » 20 Mar 2017, 13:29

Keď Ti bude vyhadzovať poruchu kvôli prúdu, vyhadzovať poistky či ističe, až potom zistíš čo je to C E (China Export) :ignore: Frekvenčák sa vyberá podľa výkonu pri veľkých výkonných motoroch, pri menších a domácich rôznych N N (No Name) zásadne podľa prúdu. Ak už siloumocou chceš rátať s 2kW motora, tak prúd I = 2000 / 240 * 0,8 cosFI = 10,42 A a prirátaj nabíjanie kondíkov meniča, nehovoriac ak máš doma tie staré čierne bakelitné ističe - tak tie pôjdu dole hneď, nové B16 udržia. Aby si potom nezháňal veľkú ťažkú tlmivku rádovo desiatok mH, čo pre henten prúd bude riadny macek.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Mar 2017, 09:47

OHAJ napísal:keď sa Vám nepáčia obr. od ujka Googla, nech sa páči reálna fotka, čo také je dnuka
Štandardné vyhotovenie mnohých výrobcov . Je lacnejšie dať vstupný usmernovač , chopper a vystupne IGBT do jedného modulu , ako osve ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 23 Mar 2017, 11:26

zdravim vsetkych...
Menic mi dnes prisiel, zo schemy zapojenia nie som mudry. Vedel by mi niekto prosim napisat, ako mam motor podla uvedenej schemy zapojit, pripadne vysvetlit schemu zapojenia?
Prílohy
leicht.rar
(44.98 KiB) 109 stiahnutí
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Mar 2017, 11:40

Aký menič si nakoniec kúpil? Ta schéma čo si dal je pre menič s trojfázovým vstupom aj výstupom.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 23 Mar 2017, 13:35

nakoniec som kupil z nemecka, tiez pravdepodobne cina. http://www.ebay.com/itm/272435117799?_t ... EBIDX%3AIT. Nerozumiem, ved taka ista schema je aj v manuale k menicu.
Prílohy
schema minic01.jpg
schema menic02.jpg
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Mar 2017, 13:59

Manuál je zrejme univerzálny pre všetky meniče.
Takže na svorku R a S privedieš napájacie napätie, teda L a N, na svorku E pripojíš PE a k svorkám U, V a W zapojíš motor do trojuholníka.
Samotné napájanie meniča treba istiť vhodným ističom, v manuály by mala byť uvedená jeho hodnota a ak nie je, tak daj istič s hodnotou 10A alebo 13A a B charakteristikou. A po prvom štarte by si mal nakonfigurovať menič podľa manuálu a zadať do meniča štítkové parametre motora.
Na svorky VR, VI a ACM môžeš pripojiť 10k potenciometer, ktorým sa dajú regulovať otáčky a tie zvyšné vstupy na ľavej strane v schéme sú pre tlačidla ak by si ich chcel vyviesť na panel. Dá sa potom pomocou nich ovládať menič, teda zapnúť, vypnúť pohon, rezervácia smeru otáčania motora a podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 24 Mar 2017, 23:20

zdravim vsetkych..
dakujem ondistef za odpoved. Sustruh sa zapina tlacitkami, ostatne zapojenie rozvodnej skrine ostava nezmenene pri pripojeni Frekvencneho menica?
2.1 rozvodna skrina sustruhu.JPG
Prílohy
zapojenie motora na 380V01.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa amater63 » 25 Mar 2017, 14:50

:( " A po prvom štarte by si mal nakonfigurovať menič podľa manuálu a zadať do meniča štítkové parametre motora.,"(napsal před tebou) --- jinak je vše jasné, protože s tímto nastavením se setkáváš běžně.... :P Tazatel
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Mar 2017, 17:51

K čomu tam slúžia tie stykače?
Chcelo by to prerobiť na jednofázový prívod pre frekvenčný menič, na istenie použiť istič a upraviť zapojenie motora.
Ideálne by bolo menič napchať do toho rozvádzača na sústruhu, čo si odfotil, ak sa tam teda zmestí a na dvere si môžeš vyviesť potenciometer pre ovládanie otáčok motora a pridal by som aj tlačidlo núdzového zastavenia, ktoré odpojí prívod k meniču cez stykač.
http://www.tme.eu/sk/details/cm22-r10k/ ... lectronic/
http://www.tme.eu/sk/details/3su1250-2p ... m/siemens/
http://www.tme.eu/sk/details/leb22-1-o/ ... /leb22-1o/
Ak budeš mať celý menič skrytý v rozvádzači, tak by som vyviedol na dvere aj tlačidlo pre zapnutie/ vypnutie napojené na frekvenčný menič. Dá sa tam zapojiť aj voltmeter 0-10V, kde by malo zobrazovať nastavenú frekvenciu.
http://www.tme.eu/sk/details/dpb22n2-1- ... 22n-2-1oc/
http://www.tme.eu/sk/details/cm22-wp/pr ... lectronic/
Na svorkovnici motora musíš vyhodiť ten prepoj na vrchnej rade svoriek a vzájomne ich prepojiť do trojuholníka, viď obrázok nižšie.
Obrázok

Ale skôr ako sa pustíš do nejakej prerábky a úpravy, by som skúsil pripojiť frekvenčný menič len tak na voľno k motoru, nastaviť a odskúšať či funguje. Na prepoj medzi meničom a motorom by bolo vhodné použiť tienený kábel.
http://www.tme.eu/sk/details/cl110cybk- ... l/1121342/
http://www.tme.eu/sk/details/cl110cy-4x ... l/1135404/
Všetky tie linky ber len ako príklad.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 25 Mar 2017, 21:35

zdravim vsetkych...
ondistef, ako strojar, dakujem za tvoj velmi dobre, odborne aj pisomne spracovany, vycerpavajuci, slovensky navod zapojenia FM. V neposlednom rade dakujem bert-ovi, ktory dnes ku mne prisiel, nakonfiguroval, zapojil, odskusal frekvencny menic. Do rozvodnej skrine sa FM nezmesti, umiestnim ho do skrinky, pripadne pertinaxovu dosku na stenu, s isticom a zasuvkou 230V. Na zaver sa chcem podakovat vsetkym, ktori sa vyjadrili v zmysle temy s ochotou pomoct. Som rad, ze toto vlakno nestratilo zmysel (bezvyznamnym pisanim mimo temu), teda moze posluzit v pripade potreby druhym.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa datam » 07 Apr 2017, 14:03

Už ti to funguje? Podarilo sa ti nakofigurovat menič?

K tomu záberovému prúdu. Pri meničoch to nie je až také strašné lebo prevážne je celá regulácia postavená na U/f charakteristike takže sa rozbieha pozvolne. Ak je tam nejaký moment ktorý treba prekonať rieši sa tom buď skipnutím frekvencie alebo boostom. To sú veci ktoré meniče bežne zvládajú a hlavne sú na to dimezované. Krátkodobo preťažiť aj najlacnejší menič na 170% nie je problém (nemyslím čínu nakoľko nepoužívam tak nebudem hodnotiť).

Rozbehovú a dobehovú rampu nastavuješ v meniči. Zadáva sa čas za aký sa má dosiahnuť nominál (50Hz). Ak dáš 10sekúnd tak sa na 50Hz rozbehne za 10 sekúnd a na 25Hz logicky za 5 sekúnd. To isté pri zastavení alebo pri zemen rýchlosti kopíruje tento priebeh.

Ten problém z rozbehom sa prejavije napríklad ak máš na náhone niekoľko remeníc. V tvojom prípade je to asi jedno a motor zaberie až bude na to jednoducho mať energiu. Do nadprúdu sa určite nedostaneš v takomto prípade.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 08 Apr 2017, 22:52

zdravim...
ano, akurat dnes som definitivne dokoncil celu instalaciu, vcetne zapojenia motora, montaze vypinaca, celej instalacie k FM, ktory je namontovany na stene aj s isticom. FM mi nakonfiguroval doma bert, este pred dvoma tyzdnami. Sustruh toci na paradu.. Pod zatazou som zatial neskusal, skoncil som vecer. Paci sa mi, pozvolne nabiehanie otacok cca 2s..to by sa mi pacilo aj na frezke.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa misocko » 08 Apr 2017, 23:27

pozvolne nabiehanie, pozvolne spomalovanie, brzdenie, nastavitelne casy ramp nabiehania a spomalovania, nespalenie / nevyhodenie istica ked je motor pri rozbehu zablokovany .... (neviem aky menic mas ale) toto vsetko tie lepsie zvladaju v pohode, len to nastavit
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 15 Apr 2017, 19:40

Je mozne, ze motor napajany cez FM 3x230V je slabsi, ako napajany priamo na 380V alebo sa mi to zda? Sa mi podarilo sustruh zastavit pri uberani materialu.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa matoh » 15 Apr 2017, 20:25

Je. Lebo pri Režime " Sensorless VFC " je motor pri nižších frekvenciách napájaný aj nižším napetím. A menič nemá žiadnu informáciu o aktuálnych otáčkach preto nevie že má pridať. Je dosť možné že sa dá na meniči "pridať" v určitom rozsahu frekvencií ale to treba preštudovať manuál . Skús pohľadať voľnú napeťovo frekvenčnú charakteristiku v manuále. Je ale aj dosť možné že niekto poradí lepšie :thumbup: .
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa datam » 01 Jún 2017, 15:54

Pomohlo by vektorové riadenie alebo zapojenie spätnej väzby. Určitá strata momentu tam je nakoľko motor je stavaný na 50Hz a ak ho prevádzkuješ mimo tejto oblasti tak stráca svoje parametre. Zase boostovať motor pri nižších otáčkach bez núteného chladenia je dosť trápenie toho motora.

-- Spojený príspevok 01 Jún 2017, 15:00 --

A ešte podľa toho štítku čo si dával je pri oboch zapojeniach výkon cca 2,4kW takže odporúčam zmerať (alebo na meniči zobraziť) prúd a posledovať či si fakt papá toľko koľko má.

Inak to že sa ti ho podarilo zastaviť z nejakých (predpokladám vyšších) otáčok na 0 bez toho aby tripol menič sa mne osobne zdá divné. Minimálne malo zahlásiť nadprúd. Ak nie niečo je zle.
0

Používateľov profilový obrázok
1lubos1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 06 Dec 2012, 23:49
Bydlisko: pk

Re: frekvencny menic

Príspevok od používateľa 1lubos1 » 23 Mar 2018, 13:01

zdravim vsetkych...
nechcem kvoli prehladnosti zakladat novu temu, kedze sa jedna o totoznu poziadavku. Poprosil by som znalych o podporu vysvetlenie zapojenia Frekvancneho menica jednofazoveho 3G3MX-AB015-E na zaklade schemy, ktoru prikladam. Konkretne, nie je mi jasne, kde mam pripojit vstup tj.230V.
Prílohy
schema zapojenia omron
schema zapojenia omron
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok