Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 18:05

cavte,

Mam 2,2 kW motor k cerpadlu Sigma 32SVA 2 lamely. Chcel by som to ochranit voci skratu na vinuti a pretazeniu (aby nezhorel ak sa pretazi alebo vypadne faza).

Mozete mi prosim ti znali problematiky napisat presne co potrebujem?

Mamtam dat istic, poistky, prudovy chrnic,stykac, motorovy spustac, akej triedy pod. Ja poznam len ten stary system istic voci skratu a prudovy chranic so stykacom voci pretazeniu. No doba sa za ten cas zmenila a dnes to mozno vsetko existje v jednej krabicke.

Taktiez by som sa vas chcel opytat ci je OK spustat 2,2kW 3f motor priamo z tlakoveho spinaca z pohladu opalovania kontaktov. Mam takyto SMC snimac
http://content2.smcetech.com/image/large/5040l.jpg

kde sa da lubovolne nastavit tlak a hysterezia, ze ci by sa to tam nedalo neako zakomponovat, ze by to ovladalo stykac pre motor.

Alebo sa na to mam vykaslat a zapojit to len tak cez mechanicky tlakovy spinac?

Idealne by bolo tam mat fr. menic, nie kvoli otackam ale kvoli tomu ze to ma vsebe vsetky ochrany, plynuley rozbeh a aj ten SMC snimac by sa dal knemu pripojit, no cena fr. menica ma schladila ako ked skocite v zime do ladovej vody. Takze to asi nie.

Potom som nasiel este soft start pre 3f motory ale neviem co to vsebe vsetko ma, ci ma vsebe aj prudovu ochranu a ochranu voci skratu....

Vrele privitam kazdu radu. Dakuem.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 23 Apr 2017, 20:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpaslo

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Apr 2017, 18:48

Stačí na čerpadlo motorový spúšťač, ktorý plní nadprúdovu ochranu a ochranu proti preťaženiu napr. SM123-6,3 od OEZ (Ir= 4,5 až 6,3A).
Môžeš použiť aj prúdový chránič pre zvýšenie ochrany.
Pri použití toho elektronického tlakového snímača bude potrebne použiť stykač, ale použil by som ho aj pri mechanickom tlakovom snímači, nech nie sú tak namáhane kontakty.
Soft start slúži na mäkký rozbeh motora, neplní ochrannú funkciu, aj keď niektorý výrobcovia robia aj moduly na ktorých sa dajú nastaviť parametre prúdu (napr. rada Siemens SIRIUS 3RW40).
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Apr 2017, 23:23

Teraz pozeram ze tych vyrobcov motorovych spustacov je vela. Je tento OEZ dobry? Alebo to je jedno? Mam si pytat v obchode tento OEZ alebo mam predajcovi povedat ze chcem motorovy spustac pre motor 2.2kW s ochramou proti skratu a pretazeniu motora?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa Axwell » 24 Apr 2017, 01:31

tak mam skusenosti, radsej priplat za ten OEZ
u nas co je jedine elektro tak kazdy si doma k pumpe kupuje a stale predavaju len od jedneho vyrobcu vola sa XBS, smejd totalny, vydrzi kazdemu tak rok dva, potom kupuje znova to iste a tak dokola...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 24 Apr 2017, 07:28

OK. Tak si priplatim.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Máj 2017, 19:57

Zdravim vas vsetkych opat,

Mam na vas este takuto otazku:
Budem instalovat do novovyvrtanej studne nove cerpadlo 2 lamelove sigma. Ako som sa tu na fore uz doradil, dam pred cerpadlo filter 6/4 velky, nakolko tam moze byt casom piesok a nechcem "vysmirglovat" pieskom fungel nove cerpadlo. Studna bola preplachnuta ponorkou, ale ja sa obavam ze esta sa tam piesok casom nazbiera.

Lenze ked sa filter zanesie a z neakeho dovodu sa zabudne vcas skontrolovat, odhadujem, ze sa prietok na vstupe cerpadla znizi (zvysi sa podtlak) a zacne sa pretazovat motor. Teraz je otazka ci sa pretrhne sitko filtra, alebo motor sa bude zohrievat. Predpokladajme ze sa motor bude prehrievat. Aj ked sa sitko pretrhne, aj to je problem, lebo mi piesok znici tesnost lamiel.

Otazka: Da sa motorovy spustac nastavit tak citlivo, aby pri neupchatom filtri (vo filtri bude len piesok, voda je cista bez spiny) sa nevypinal a pri upchatom zaznamenal pretazenie motora a vypol sa? Jedna sa o 2,2kW 3f motor.

Druha moznost (neviem ci to nie je blbost) by bola, ze by som na vstup cerpadla mohol namontovat snimac podtlaku SMC ZSE30A 0 az -100kPa kde by som si mohol odsledovat a citlivo nastavit kedy je to upchate a kedy nie. Lenze tam mi treba viacej veci ako zdroj 24V, rele na 24V ktore spina cievku 220V 3F stykaca a pod. A aby ten stykac nebol nonstop aktivny tak by som to este neako musel doriesit (a uz sa to z komplikuje).

Mate este iny napad ako by sa motor mohol ochranit proti pretazeniu, ked sa filter upcha? Obavam sa aj toho ze na zaciatku polievania sa vycisti filter a pocas polieavania cca 1hod sa moze tak zaniest, ze to moze sposobit problemy pre motor. Neviem. Poraddte. Dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa E001 » 06 Máj 2017, 21:14

Na kontrolu zanesenia filtra potrebuješ merať tlakovú stratu, teda tlakový rozdiel medzi vstupom a výstupom filtra. Jedná sa o diferenciálny snímač tekutín, len musíš vedieť parametre toho filtra. Teda tlakovú stratu nového / čistého a max. prípustnú tlakovú stratu. Označuje sa Δt. Bežne sa používajú snímače nastaviteľné v určitom rozsahu od-do s mikrospínačom s prepínacím kontaktom.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa Patriky » 07 Máj 2017, 08:21

Co sa tyka ochrany toho cerpadla ja by som isto pouzil fr. menic.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Máj 2017, 08:30

Patriky, aj ja, to bol hned moj prvy napad ci pouzit bezny motorovy spustac alebo nie a pouzit fr menic, lenže pozri cenu takého meniča pre 2.2kW
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa Patriky » 07 Máj 2017, 10:04

Ja viem, ale neni to na par dni. A urcite je to lepsie pre to cerpadlo. Ja ux by som riesil len to. Ked robim po stavbach, vsetci to davaju. Pomaly to vytlaca motorove spustace.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa lh » 07 Máj 2017, 10:36

Len pre zaujímavosť, v čom vidíte výhodu fr. meniča oproti mot. chrániču v tejto aplikácii?
Mne osobne sa zdá ako jediné spoľahlivé riešenie to, ktoré je založené na meraní podtlaku v saní.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa ondistef » 07 Máj 2017, 10:54

Ten motor musí byť tak či tak istený, a či to bude istič, motorový spúšťač (čo je v podstate tiež istič), je už jedno.
Aj ten frekvenčný menič musí byť vhodne chránený ističom, alebo motorovým ističom (spúšťačom).
Keď to už chceš hrotiť do takých extrémov, tak tam daj rovno Emotron M20, čo je monitor záťaže a je schopný odhaliť aj chod čerpadla na sucho.
http://www.emotron.com/products/shaft-p ... otron-m20/
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana 2.2kW 3f motora pre cerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Máj 2017, 12:15

Vidim ze sa to komplikuje. Fr menic ta mnebudem davat.
Ten diferencialny snimac tlaku.... neviem co to je za zariadenie a kolko to stoji.

Asi prestanem spekulovat a urbim to klasicky:
Studna je 20cm rura v cistom strku. Vrtaci sa zastavili na ile v hlbke asi 8m. Zavrtali este 50cm ci prejdu, ale nepresli tak to stopli. Vody je v studni asi 6-7m. Nasavaci kos dame 1,5m nad dnom studne a bude sa pravidelne sledovat vyska usadeneho piesku. Ak uz bude blizko pri nasavacom kosi, tak sa ten piesok vytiane ponorkou.

A ten jemny piesok co tam moze plavat zachyti zase filter pred cerpadlom.

A na motor dam jeden motorovy spustac a cez tlakovy spinac a hotovo.

Mate niekto lepsie riesenie?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok