prepatova ochrana

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

liptacik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Apr 2017, 12:40

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa liptacik » 22 Apr 2017, 14:04

Ahojte
Som tu novy,potrebujem poradit ohladne pouzitia typu prepatovej ochrany do RH rozvadzaca.Privod do RH je rieseny kablom CYKY 4x16 a teda bod rozdelenia bude v RH.Potreboval by som vediet aky typ/pocet modulov,pripadne zapojenie/je najvhodnejsie ..je to novostavba rodinneho domu/prizemie a podkrovie,cca 180 stvorc.metrov,v dome nebude el.kurenie ani ina vacsia zataz,elektroinstalacia klasicka/nie inteligentna,planujem pouzitie 3x RCD/...vdaka
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Apr 2017, 15:11

Bude na dome bleskozvod? Prívod do RE je vzdušným vedením, alebo je vedený v zemi?
Tiež to záleží od triedy LPS. Ale tak dal by som tam trojpólovy zvodič typ 1+2 (B+C) 25kA (LPS II) na pol, prípadne 3+0 (LPS I).
V prípade, že je prípojka vedená zemou od trafostanice a dom nemá bleskozvod (ani sa s nim neuvažuje) by mal stačiť aj zvodič 3+0 s 12,5kA na pol (LPS III a IV).
0

alois

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa alois » 22 Apr 2017, 15:45

protiotázky:
1. Je tam bleskozvod v projekte? (podľa stavebného zákona by mal byť....)
2. Je tam HUS v maximálnej vzdialenosti 1m od hl. rozvádzaču?

Ostatné je nezaujímavé. Počítaj so 4 pozíciami v hl. rozvádzači, hneď vedľa hl. odpínača.

liptacik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Apr 2017, 12:40

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa liptacik » 23 Apr 2017, 22:11

:thumbup:
0
Naposledy upravil/-a liptacik v 24 Apr 2017, 02:27, upravené celkom 1 krát.

liptacik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Apr 2017, 12:40

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa liptacik » 24 Apr 2017, 02:26

pre alois-1.v projekte je bleskozvod
2.HUS,alebo EPS je do 1m

pre ondistef -hromozvod bude,takze by to teda nemala byt 4.polova/modulova SPD/skoda,dostal som od kamarata darcek/uplne novu od Dehn,len je to 4 modul/3+1/
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Apr 2017, 09:30

Môže byť aj štvorpólová. O aký konkrétny model od Dehnu sa jedná?

Pozerám, že som v nižšom príspevku zrobil preklep, mal to byť zvodič 3+1 a nie 3+0
0

liptacik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 22 Apr 2017, 12:40

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa liptacik » 24 Apr 2017, 22:04

ondistef
prepatovka Dehnguard DG M TT 275
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Apr 2017, 16:52

Jedna sa o prepäťovú ochranu typ 2 (C) čo je stredná ochrana.
http://www.dehn.cz/pdbRes/DE_CS_Web/339 ... 952315.pdf
Môžeš ju použiť v podružnom rozvádzači, každopádne do hlavného rozvádzača, resp. do elektromerového rozvádzača by si potom mal osadiť typ 1 (B) napr. DEHNventil M TNC 255 alebo vyskladať trojpol z DEHNbloc M 1 255.
http://www.eurovolt.sk/data/dehn/datash ... 951300.pdf
http://www.eurovolt.sk/data/dehn/datash ... 961120.pdf
0

alois

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa alois » 25 Apr 2017, 17:10

Ten Dehn nie je vhodný na to, čo potrebuješ. Okrem toho Dehn do rodinného domu je dosť drahý špás...

S tým "B" k elektromeru a "C" do domu to nie je až tak pravda, ale nechcem to tu komplikovať.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Apr 2017, 17:15

Ja by som sa chcel opytat, ako je to s tou HUS a vzdialenostou 1m od hl. rozvadzaca. Ktora norma to predpisuje ? Ake su dovody na taketo umiestnenie ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: prepatova ochrana

Príspevok od používateľa alois » 25 Apr 2017, 19:11

Čo nemusím, priamo v hlave nemám a NAS-ka mi štrajkuje. Ale tak matne viem, že:

1. 62 305-3 str25 bod 5.3 prípojnice vyrovnania potenciálov.....(0,5m)

2. 62 305-3 příloha D str 85, 86 ... výpočty zbytkových napätí a indukčních napätí....... ale to vo všeobecnosti elektrikár nevie, nerobí a ani tak ďaleko neuvažuje a veľa projektantov na to z vysoka..... :oops:

3. aj keď norma hovorí o minimálním priereze vodiča medzi prepäťovkou a HUS, niektorí výrobcovia majú pevne stanovený prierez káblu a jeho materiál. Dokonca v starších katalógoch sa dá nájsť aj údaj o maximálnej dĺžke káblu medzi prepäťovkou a HUS v závyslosti od stupňa ochrany. Hovorím o tybe 1, či B a o priamom zásahu do sústavy, nie o indukcii!

4. Tak isto križovanie a súbeh prepoja od SPD na HUS a.t.ď.

Mám niekde pekný obrázok s popisom vzdialeností HUS a SPD, odvolávky na normy 62 305/33 200-41??? a výpočty napätí na prepoji. Je to niekde "dobre" uložené na NASke. Ak to nájdem, tak to sem dám.

P.S. Bol som dnes na jednej stavbe rodinný dom v Bernolákove, kde páni elektrikári dali prepäťovku B+C do rozvádzača. Prepoj na HUS ťahali 4mm CU, nakoľko nič viac nemali. HUS nebola klasicky krabica s vývodom od zemniacej sústavy s demontovatelnou spojkou, ale rýchloupínacia páska (eskapáska) na pozinkovanej guľatine 10mm a oblankovaný CU vodič 4mm, ktorý bol viac krát otočený pod páskou, vraj aby bol lepší spoj. Čerešničkou na torte bolo to, že spoj bol uložený do malej drážky v obvodovom múre a omietači ho zahádžu omietkou... :potlesk:

Dom nemá omietky, nie je elektrovýzbroj, ale už je hotová revízna správa, ktorú zosmolil 76 ročný revizák a na bleskozvod uvádzal STN 34 1390 !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok