zdroj z EI, 6x sekundar

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
gabi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 03 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Drahňov
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

zdroj z EI, 6x sekundar

Príspevok od používateľa gabi » 22 Máj 2009, 22:21

hi .. povedzme ze som uplni zaciatočnik a maximalne dokazem vyrobu dps a 2-3 zakoni elektroniky :D
potrebujem poradit od velkych a mudrich odbornikov a nie od mudrovizerajucich zaciatocnikov (poprosim nepiste na to). thx
moj problem je: povedzme ze mam trafo z vykonom 100-150W mozno viac ktrore ma 6 vystupnich vynuti na rozne napätove urovne .. sekundarne vynutia su odizolovane odseba. povedzme ze som akosi nikde zalozil papier kde som mal prierez a udaj o vystupných U. ten by sa nasiel. no a cheml by som z neho zostrojit stabilizovany regulovatelni zdroj. 2x ak sa da ... cize aby som mal na vzstupe 2 samostatne regulovatelne zdroje, mozno aj 3 ... este som sa nerozhodol, no nato by som potreboval riešit stabilizaciu napätia od 0 asi do 30-50V(podla pospajanich vetiem .. kolko sa bude dat)(na dva zdroje +U a -U) to neskor upresnim. a regulovatelne prudové obmedzenie max 3A, cize maximalni I odoberani v danej vetve sa dal regulovat do 3A(neskor tiez upresnim) popripade pripojenie roznich manualnich prepinacov na prepinanie simetrickeho napajania (myslim tak ze ak prepnem tak su dva vinutia spojene a mam ich vyvedeny "stred") planujem pripojit na panel digi V a I meter. mozno aj 2x kvoli 2 zdrojom. nato by som potreboval stabilizatory U mozne ovladanim aj prepinanim tlacidiel na paneli +-, prudove obmedzenie tiez tlacidlami +- alebo potentiometrami :). ak by bolo na to vhodnejsie pouzit microkontroler nie som proti, som otvoreny clovek a po maturach mam casu :) do tohto projektu planujem hodit vela casu aj vela finnacii, ak su potrebne. mam dost pouzivania ATX zdrojou ak chem nieco odskusat :)
THX, ak by sa niekto rozhodol poucit ma a tom co este neviem a ma nato nervy tak ho cakam na ICQ:397529209 :) (IBA prosi, PROSIM, neodbornikov aby sa k teme neviadrovali DAKUJEM)
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 23 Máj 2009, 13:03

Gabi, Gabi...prečo nepoužívaš bodky a odstavce, ale píšeš všetko v kuse?
Lež človek príde na koniec , zabudne čo píšeš na začiatku. :wink:

To neznamená, keď máš trafo so 6 výstupnými vinutiami, že z toho urobíš 2-3 regulovateľné zdroje. Pri Tvojej požiadavke 30-50V a 3A treba trafo okolo 180-200W na jeden zdroj!!!
0
Nič sa nedeje náhodne!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Máj 2009, 13:36

Alfou a omegou celého návrhu je presný popis trafa. Bez toho sa nepohneš ani o mm ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
gabi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 382
Dátum registrácie: 03 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Drahňov
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gabi » 23 Máj 2009, 16:43

servisman:
1. ok pokusim sa v nasledujucich prispevkoch davat odseky :)
2. myslel som to z takou podmienkou ze kazdy zdroj bude moct dodat v ZAVISLOSTI od zatazenia druheho zdroja maximalny vykon.

cize mohol by som zatazit prvy zdroj na 30-50V a 3A ale pritom by nebol zatazeny druhy zdroj ..
a ak zatazim prvý zdroj na 60W (30V a 2A), druhy zdroj na 50W(50V a 1A) tak my to bude fungovat "samostatne a zpolahlivo"

Dolfi: slubujem ze pohladam ten popis len nech urobim matury na dalsi tyzden. :) a potom sa budem zaoberai iba tymto zdrojom.

(preto som tento prispevok upol skor, aby som neskor nemusel cakat na mudrych a ochotnych elektrotechnikov :))
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 23 Máj 2009, 17:17

Dobre Gabi, držím palce, aby si zmaturoval :wink:
0
Nič sa nedeje náhodne!

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 23 Máj 2009, 19:47

tie 2-3 zákony ti stačia...

Nechápem moc tvojmu uvažovaniu...akože keď z jednej vetvy budem odoberať 2A tak sa mi aj na tej druhej naindukujú 2A ?? asi ťažko.

Čo si myslíš že lab. zdroje ktoré majú 2x30V XXX majú v sebe dve trafá ? asi ťažko.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 23 Máj 2009, 20:52

Na tom nie je nič zvláštne, osobne mám dvojitý stabilizovaný zdroj a každý zdroj má svoj transformátor.
0
Nič sa nedeje náhodne!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Máj 2009, 21:09

Takúto logiku rozdelenia výkonov u dvojitých stabilizovaných zdrojov som ešte nevidel. Aký by to malo význam ? Fakt nedokážem pochopiť ...! (Len taká maličkosť, nastavenie prúdového obmedzenia. Kto to bude stále počítať ?)

No a ďalší neprekonateľný problém bude neštandardné trafo. Ak chceš takto deliť výkon, musíš si ho navrhnúť na väčších plechoch, aby sa tam vošli obe sekundárne vinutia. Ale každé na plný prúd, (výkon), trafa !!!

Nevymýšľaj. Postav si dva "plné" stabilizované zdroje s dvoma trafákmi, (samostatnými vinutiami). A môžeš ich potom zapojiť:
- sériovo
- paralelne
- symetricky
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 24 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Liptovska Teplá
Vek: 32

Príspevok od používateľa misina » 23 Máj 2009, 21:17

myslite nieco taketo aj tam su 3 stabilitatory a stacilo by to napojit na jedno trafo ktore ma prislusne napatia na sekundaroch ? http://www.soselectronic.com/a_info/res ... /ne023.pdf
0
Pridáme 20g odporov, 15g kondenzátorov , 5g tranzistorov okoreníme cínom a zapečieme pájkovačkou

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Máj 2009, 21:29

misina napísal:myslite nieco taketo aj tam su 3 stabilitatory a stacilo by to napojit na jedno trafo ktore ma prislusne napatia na sekundaroch ? http://www.soselectronic.com/a_info/res ... /ne023.pdf
To je v poriadku . Ale potrebuješ dve samostatné vinutia s AC výstupmi 12 V a 24 V. Dokonca sa dá nastaviť na tom regulovateľnom zdroji aj 12 V a zapojiť to s tými pevnými 12 V ako symetrické +- 12 V voči stredu.

No s tými pevnými 5 a 12 V voči zemi nič nespravíš, lebo sú napájané z jedného vinutia !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Nomen

Príspevok od používateľa Nomen » 24 Máj 2009, 06:49

Dolfi napísal:Nevymýšľaj. Postav si dva "plné" stabilizované zdroje s dvoma trafákmi, (samostatnými vinutiami). A môžeš ich potom zapojiť:
- sériovo
- paralelne
- symetricky
Presne to som mu napisdal v SS , ak by robil taký zdroj s jedným trafom , bola by to velka "opacha " , nic prakticke , lepsie naozaj dva identicke , mam trafo /EI/ 2X33V/4A +2X16V/1A , ideal pre jeho eventualny zdroj , lenze to by si on musel nejak odomna zaobstarat , je to velký "macek" na posielanie . aj a snim ziadne plany nemam ,

kajo873
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 03 Dec 2008, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kajo873 » 24 Máj 2009, 09:05

Hmm prečo by bol problém s jedným trafom??
Ja som robil taký zdroj ako tu on popisuje že chce, a mam to robené z jedného trafa 2X29V 3,5A a na displeje som musel použiť jedno malá trafko 2X12V ...
Možem ho tiež zapájať simetricky do serie, paralelne...
Len ked som to prvý krat spravil tak m ito zhorelo,a zostil som že sú neni vlastne oddelene tie dve vetvy... a ked som hladal chybu, taksom zistil, že tie dve vetvy mám spojené cez napájanie displejov...najprv som ich napájal z jednej vetvy...
Tak som musel ešte na displeje spraviť oddelene napajanie a už to fičí ako ma...
A nie je to žiadna opacha...

Ked budem mať cez leto čas a zistím ako sa na tu hlavnu stranku davajú tie vlastné projekty tak by som to tu mohol nahodiť...je to celkom pekna pracička som si dal na nej velmy zaležať...
0

Nomen

nazor

Príspevok od používateľa Nomen » 24 Máj 2009, 09:25

asi si to pozorne necital , ja nie som tu od toho aby som s niekym natahoval o slovicka , len som povedal svoj nazor , som mu napisal , ze pre jeho "eventualny zdroj " mu trafo mozem dat , ale bolo by lepsie to spravit s dvoma , cize 150W /mozno aj viac / EI byva na vysku dost velke a taky toroid asi tazko zozenie , cize radsej dve mensie a aj sa lepsie v krabici ukladaju , a co je "opacha " je relativny pojem
Naposledy upravil/-a Nomen v 27 Máj 2009, 20:12, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
cenki
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 17 Mar 2007, 00:00
Bydlisko: Blízko Sniny (KE internát)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cenki » 24 Máj 2009, 09:37

gabi ujasni si najprv zopar veci:
1. cena - podla toho sa da odvijat vela veci
2. poziadavky - co vlastne presne chces (odporucam tak 2x40V / 2-3A, 1x5V/1A, 1x12V/3A, 2x15V/1A - podla mna naozaj univerzalne pouzitelne na cokolvek... 2x40V 3A moze byt pouzite ako symetricke na ozivovanie zos. atd..., 5V 1A - napajanie mikropocitacov a pod., 12V/3A - trebars autozariadenia, blikace atd..., 2x15V pre OZ)
3. zozen si tranfsormator, najlepsie na mieru podla toho ake napetia potrebujes
4. zostroj zdroj podla nejakej overenej stabilnej schemy :)
0
Směj se a svět se bude smát s tebou. Plač a budeš plakat sám.

kajo873
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 03 Dec 2008, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kajo873 » 24 Máj 2009, 10:33

Ja som mu poslal moju osvečenú schému s LM317 spoločne s výkonovým tranzistorom KD617. SOm s nim spokojný už fičí viac ako dva roky a žiadne problémy...prudova ochrana funkčná niekolko krat nechtiac otestovana :D:D
0

prco95
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Apr 2017, 11:46

Re: zdroj z EI, 6x sekundar

Príspevok od používateľa prco95 » 25 Apr 2017, 11:49

Cavte ludia chcel som sa spitat ze ci ku skladacke Ne023 mozem pripojit trafo s vystupom 24V a 4,16A .
0

Používateľov profilový obrázok
Future
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 18 Mar 2015, 21:04
Bydlisko: Žilina
Vek: 23

Re: zdroj z EI, 6x sekundar

Príspevok od používateľa Future » 25 Apr 2017, 12:28

A prečo nie ? V základnom popise píšu, že sa odporúča transformátor s výstupom okolo 24 V a minimálnym prúdom okolo 3 A
Čiže ten tvoj by mal vyhovovať
0
Raz za tisíc rokov sa narodí náhodný človek, ktorý objaví všetko o čom ostatní ani netušili že existuje

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: zdroj z EI, 6x sekundar

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Apr 2017, 15:06

Ale ak to má byť stabilizovaný zdroj do dielne, nezabudni na to že nemá prúdovú ochranu, pri každom skrate budeš meniť poistku na vstupe alebo občas aj výkonový tranzistor
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: zdroj z EI, 6x sekundar

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Apr 2017, 21:40

Ten použitý PNP tranzistor BD282 je úbohosť sama o sebe, (ak som našiel správny DS). Ak vydrží napäťovo, je možné za neho dať napríklad KD503, (ak sa neseknem, tak kolektor toho PNP tranzistora odpojiť od výstupu a zapojiť do báze NPN, kolektor NPN na emitor PNP (+ filtračného kondenzátora) a emitor NPN na výstup). A potom ten zdroj ani nemusí mať nadprúdovú poistku ... :wink:

Len pripomínam, že ak použiť poistky, tak nie pred filtračnými komdenzátormi, ale za nimi. Nech schytajú aj vybíjací prúdový impulz z kondenzátorov.

Ešte som si všimol, že pri LM317 ako R2 odporúčajú okrem hodnoty 240 aj hodnotu 470, čo je kravina ! R2 môže byť maximálne 240 Ohm.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok