Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 18 Mar 2017, 09:13

Neviem sa rozhodnúť medzi týmito dvoma odsávačkamy vyzerajú skoro identicky aj cena je identická.Máte s nejakou skúsenosť alebo viete povedať rozdiel medzi nimi ?
http://allegro.pl/stacja-rozlutownicza- ... 37819.html
http://allegro.pl/rozlutownica-zd-915-z ... 18848.html
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa mac26 » 18 Mar 2017, 13:46

Osobne mam ZD-917, ta polovica by mohla byt rovnaka. Pracuje sa s nou dobre, ale musel som dorabat regulator na ventilator, lebo tam je 50 ventilator na 12V (chladenie), ktory bol napajany cez odpor 2R na 18V spolu s kompresorom na odsavanie, takze to hucalo jak sialene.
A rovno som tam aj dorobil taky maly casovac, ktory pri odsavani kompresor necha zapnuty o nieco dlhsie, pretoze niekedy sa stava ze odsaty cin ostane v tej trubici pred nadobkou, hlavne ked nieje poriadne prehriata cela. Potom treba bud dlho cakat kym sa nahreje aj opacny koniec, alebo mu pomoct napr spajkovackou. Teraz mi to cuca o nejaku sekundu dlhsie aj potom ako pustim, takze to cin pekne vcucne az do nadobky.

-- Spojený príspevok 18 Mar 2017, 13:48 --

A esete taka drobnost, ta modra myslim ze ma tu nadobku sklenenu, na 915 bude plastova. Ale nieje to nejaky problem, plast to zvlada v pohode, vlastne by sa nan cin ani nemal dostat, no obcas moze nieco preletiet,
0

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa dropadred » 22 Mar 2017, 23:07

Ahojte, síce sa tu niečo podobné rieši často, no nenašiel som všetky info.

Chcel by som si kúpiť pájkovačku. Doteraz som pracoval s jedným z tých pár eurových kitov (spájkovačka, kalafuna, cín, "vylamovací" stojanček), priznám sa, že ten krátky a hrubý kábel mi vadí, cín je k tomu bezolovnatý, takže niekedy to fakt trvá, kým sa nahreje dostatočne, aby ho vcucla a...je to nepohodlné.

Tak:
- budem pájkovať audio konektory, či pôjde o 2,5mm jacky alebo o veľké XLR konektory
- rád by som mal okrem nejakého základného v balení aj veľmi tenký hrot (priemer 0,4-0,8mm) a jeden plochý (s väčším priemerom...trebárs 3mm),
- rád by som vedel kontrolovať teplotu, pájkovať sa bude cca na 200°C (ak by sa podarilo), cín sa bude používať nejaká 60/40tka (60%cín,40%olovo,3%rosin),
- ak by sme k tomu hodili ešte nejakú jednoduchú odsávačku cínu, tak by to bolo super (je dôvod na príplatok
- rozpočet - 50-80€.

Pozrel som niečo, dosť mi do očí bije (aj o stranu dozadu spomenutá) ZD-931 (LS-450) OEM stanica (myslel som, že to je Čína ale aj na ebay-i sú všetky ponuky z Nemecka, takže možno nemecký OEM?),
https://www.dtelektronik.sk/kategoria/d ... 31-ls-450/
( + tenký hrot 0,4mm https://www.dtelektronik.sk/kategoria/d ... 9c-zd-931/ + plochý hrot 3mm https://www.dtelektronik.sk/kategoria/d ... 9c-zd-931/ ), takže niečo na ten štýl, ak sa dá z toho rozpočtu vyžmýkať niečo viac.

Všimol som si tu zmienky, že by bolo vhodnejšie, ak už samotné pero s hrotom dostáva len 24V (aj keď sa priznám, že veľmi nerozumiem - znamená to, že v stanici to prejde trafom a do pera ide nízke napätie a vysoký prúd, ktorý predpokladám, že sa používa na zahrievanie?), ak je to vhodnejšie, je v tomto rozpočte aj nejaký taký mazlík?

Nakoniec otázka pomimo - zišlo by sa dávať pozor na kvalitu cínu? Teda nejaká selekcia značiek? Či to nie je potrebné? Pôjde konkrétne o vyššie spomínaný druh.


Ďakujem Vám vopred za rady. :potlesk:
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa TomasNM » 23 Mar 2017, 11:56

Mne sa paci tato:
http://www.ebay.com/itm/LCD-Digital-Sol ... Swal5YJGbE
Ma to standartne Hakko 900M hroty,ktore su lacne v pripade vymeny.
Regulacia teploty digitalna(s pamatou po vypnuti),teplotu bez problemu drzi.
Zatial som s tym vela nepajkoval,ale prvy dojem je solidny.
Vyhoda je to,ze nema externu krabicu,takze na prenasanie obrovske plus.
Zial,hned pocas testov sa zlomil keramicky ohrev(alebo som ho mozno ja zlomil nejakou neopatrnou manipulaciou),takze teraz cakam na nahradny za 7€. Konstrukcne vsak vada nieje,pretoze nizsie popisana pajkovacka ma rovnaku konstrukciu a funguje.

Edit>
Neviem,co sa s tym deje,ale kupil som dalsiu takuto pajku a pocas testov praskol ohrev aj na nej rovnakym stylom.
Teda sa nejedna o neopatrnu manipulaciu,ale zrejme konstrukcnu vadu 110W ohrievacich telies.
Mozno zla seria alebo co,ale 2 rovnako prasknute kusy pocas testov nevesti vela dobreho.
Objednal som 60W telesa(2.40€/kus),cize tie tam dam a budem dufat,ze to bude OK.
Kazdopadne,nikde na nete som nenasiel,ze by niekto hlasil s tymto problemy.
Potencial kazdopadne tato ma.

Okrem toho mame aj toto:
http://www.ebay.com/itm/110V-220V-60W-A ... kK-rv0KceA
Konstrukcia hrotu je rovnaka ako pri vyssie spomenutej,s rovnakymi hrotmi a aj keramickym ohrevom.
Velke minus je u tejto regulacia,ktora funguje este horsie ako obycajny stmievac a nema feedback o teplote,takze ziadne PID,regulacia,nic.
Osvedcila sa vsak na pajkovanie velkych veci,ked hreje naplno a s hrubym hrotom nema problem ani so startovacimi kablami 16qmm a svorkami. Na beznu elektroniku vsak bez regulacie absolutne nevhodna.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 19 Apr 2017, 09:00, upravené celkom 1 krát.

dropadred
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 08 Aug 2015, 18:32

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa dropadred » 25 Mar 2017, 18:47

Mali ste niekto možnosť mať v rukách http://www.amazon.de/elektronische-Löts ... 003RJTHIC/ (ospravedlňujem sa za seknutý link ale nechce ho nijak raz formátovať ani cez url tag)? Mal by to vyrábať Star Tec, sheet tu.
Zaujala ma kvôli tenšiemu napájaciemu káblu od pera, čo bol jeden z dôvodov, čo mi vadilo pri používaní tej, ktorú som mal doteraz(konkrétne šlo o túto) a človek takto nemal ani chuť niečo pájkovať.
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa sbf » 06 Apr 2017, 12:15

Hladam nejaku spiralovu spajkovacku (nie trafo) 30-40w pozrel som prvych 10 stranok nie som nic mudrejsi, vsetky co som mal preziju par hodin, naposledy z lidlu, da sa nejako na pohlad zistit mozna kvalita tej spiraly? Je to aj vecou ci je 24vdc alebo 220vac kolko vydrzi?
0

Dionyz21
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 19 Apr 2017, 07:46

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Dionyz21 » 19 Apr 2017, 07:49

Zdravím, čo poviete na túto spájkovačku z Bauhasu? Som taký poloamatérsky používateľ a akurát mi zhorela moja spájkovačka, ktorú som si roky rokúce šteril, tak sa obzerám po nejakej novej, ale zisťujem, že v tých novších sa nejak nevyznám akosi.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Apr 2017, 08:55

Ruky prec od toho! To nieje na serioznu pracu,na elektroniku uz vobec nie.
Precitaj si o tych dvoch,co som vyssie spomenul.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Wicker » 23 Apr 2017, 11:17

Má niekto skúsenosti s týmto http://www.conrad.sk/spajkovaci-materia ... -w.k588269 ? Zišlo by sa mi niečo mimo domu, garáž a podobne.
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa zylo64 » 23 Apr 2017, 12:25

Ja som to pred x rokmi od nich kúpil, keď ešte mali zastúpenie v Bratislave. Na tej mojej spájkovačke bola tá regulácia teploty na dve veci, ak som chcel niečo zaspájkovať, stále som musel mať teplotu nastavenú na maximum. Po čase som ju vymenil a kúpil si niečo sofistikovanejšie.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Wicker » 23 Apr 2017, 13:02

Čo je niečo sofistikovanejšie ?
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa zylo64 » 23 Apr 2017, 18:01

Kúpil som toto
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Wicker » 23 Apr 2017, 20:08

:lol:

no lenže, ako som písal, ja hľadám niečo mimo domu, teda najlepšie len ručku, ale niečo také čo aj funguje, doteraz som vláčil "stanicu"so sebou... je to neefektívne ;)
0

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa zylo64 » 23 Apr 2017, 20:24

Súhlasím. Ak teda potrebuješ sem tam niečo zaletovať mimo domu tak si túto spájkovačku kúp, no na serióznu prácu sú to vyhodené peniaze
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 23 Apr 2017, 21:01

Wicker napísal::lol:

no lenže, ako som písal, ja hľadám niečo mimo domu, teda najlepšie len ručku, ale niečo také čo aj funguje, doteraz som vláčil "stanicu"so sebou... je to neefektívne ;)
Toto by nemuselo byť zlé a ešte máš k tomu hroty, ktoré ti pasujú aj do tvojej rúčky ku staničke:
http://www.ebay.com/itm/Mustool-Welding ... HWWQ-qzpNg
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Apr 2017, 15:40

Este raz sa pripomeniem,mam pocit,ze ma tu ignorujete :)
Precitajte si prosim moj vacsi prispevok vyssie.

Milos66,to co si sem dal za tip som ofrflal,regulacia stoji zaprd.
Wicker,rovnako rozmyslam aj ja,preto som kupil tu digitalnu,ktora fungovala vyborne(avsak iba chvilu,kym nepraskli ohrevy,ktore prave ocakavam a vymenim).
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 24 Apr 2017, 16:22

A co toto? Hrot to ma ako Hakko T12. Aspon sa mi tak vidi, ze to je ono. A nie je to ani moc drahe.
http://www.ebay.com/itm/Bakon-BK950D-El ... 2225475583
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Apr 2017, 16:44

Prisiel som domov z prace a v schranke balicek...
Nove ohrevy,ale nie 110W,ale 60W.
Tak som opravil jednu,druhu som uz opravoval s prvou opravenou.
Zatial spokojnost,snad uz tieto 60Wattove telieska vydrzia a nebudu praskat svojvolne.
0

cmaro11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 30 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA - DNV

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa cmaro11 » 25 Apr 2017, 13:45

Prosím vás, má niekto skúsenosti s AOYUE 8800 ?

https://www.aliexpress.com/item/AOYUE-8 ... 795cd6bdc2
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Spájkovacia technika - nákupná poradňa

Príspevok od používateľa Harchom23 » 25 Apr 2017, 21:58

zdravim, viete dakto o neajakom pere k stanici na 12V aspon 40W (nemyslim tie klasicke jednoduche pajky do auta, ale normalne pero aj s termistorom, ale telesom na 12V) idealne ebay/aly chcem si totiz urobit taku jednoduchsiu stanicku ktora na pouzitie mimo dielne aj z moznostov napajania z auta, a vsetko co nachadzam je na 24V... step up mam ako posledne riesenie, jednoduchsie, a lepsie by to bolo rovno z tym clankom na 12V... mate niekto skusenosti? alebo ste to na ebay/aly aspon zazrely? ide mi skor o tie lacne napodobeniny, nebude to na castu pracu, len do zalohy a v pripade ''vyletov''. dik...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok