Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

vaanja
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 22 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: TO
Vek: 49

Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa vaanja » 28 Apr 2017, 10:38

Ahojte,
potreboval by som poradit pri vybere frekvencie pre rozne bezdrotove zariadenia typu teplomer, vlhkomer, pocitac impulzov a pod.
Vacsina sa vyraba 2 variantach - pre 433MHz pasmo a 868MHz pasmo.
Ktore pasmo je pre nas na SK vhodnejsie/perspektivnejsie?
Napr. tu https://www.tssgroup.sk/item/aky-je-roz ... -868-mhz-/ som cital, ze sa odporuca prejst na 868MHz pasmo kvoli ruseniu a stabilite, ale neviem ci to plati vseobecne, alebo len zabezpecovacie systemy.
V tomto roku nam namontovali do baraku vodomery s radiom od spol. ISTA a tiez su asi len 868MHz (mimochodom, nevie niekto cim by som to vedel citat do svojej domacej automatizacie?), tak som na pochybach ci kupit nejaky 868MHz transceiver a postupne vymenit vsetky 433MHz zariadenia co mam...
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa OM0XA » 28 Apr 2017, 11:15

Urcite pouzi 868MHz. Na 433MHz je toho uz plno. Vyhnes sa problemom s rusenim.
0

alois

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa alois » 28 Apr 2017, 18:24

To nie je až také jednoznačné. Na oboch pásmach toho beží požehnane. Závisí od toho, kde bývaš.

433ka má lepšie odrážacie schopnosti od prekážok a tým pádom aj dosah v zastavanej ploche.
Všetky zariadenia sú vždy spárované vlastním kódom a tým pádom sa ti do systému nič iné nedostane.

Na obe pásma stačí, že bude mať niekto doma starší, alebo fajne lacný rúter WiFi z Ebay a na interferenciách dôjde k "rušeniu". Ale inteligentné systémy vedia rušenie odignorovať. A hlavne nevysielajú stále, ale dávajú cyklicky o sebe vedieť, popřípadě hlásia okamžitú zmenu.

Zabezpečovačka má vyhradený iný kanál na 868MHz, ako signalizačné zariadenia, takže tam by teoreticky problém nemal byť.

ISTA má svoj protokol, ktorý je šifrovaný a nie je voľne spracovateľný....

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa joži » 28 Apr 2017, 18:50

do volného pasma 868Mhz zasahuje potranne pasmo LTE siete, stačí si pozrieť špecifikaciu LTE. Mali sme problemy v robote s dosahom 868Mhz modulov, po spoustení LTE sieti sa v niektorých častiach slovenska skratil dosah aj o polovicu. vysielame podla predpisu 10% času sa vysiela 90% je ticho
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa amater63 » 28 Apr 2017, 21:45

Ano, LTE dělá paseku i u DVB-T, náhodné výpadky signálu.O -ošetření,nemá cenu psát.,frekvence bude využita...., :D , ( souhas -joži)
0

alois

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa alois » 29 Apr 2017, 06:45

LTE je kapitola sama o sebe, ale "niekto" toto pásmo odsúhlasil.

Aj keď používa pásma: Cat4 a aj Cat 6 - LTE 1/3/7/8/20/28/38 (40 option) stojí za úvahu, prečo telekomunikačný úrad schválil vysielanie DVBT tak blízko od prvej možnej frekvencie LTE.

To čo ma ale desí sú "smart home" produkty, čo ponúkajú predajcovia energií, WiFi a voľné WiFi siete distribútorov káblového rozvodu. Keď sa stretnú na jednom mieste, tj. pretechnizovanom paneláku, tak človek žije v takom frekvenčním smogu že až. A neubráni sa tomu. K tomu máme nad hlavou 500 satelitov s X vysielačmi (oficiálnými) a iné drobnosti. To tu nikdy nebolo a som zvedavý, ako sa to odrazí na ľudstve . (je mi už/iba 56 rokov, mne už je to jedno, ale mladším by nemalo byť) lebo mW k mW a sú to Waty pridaného žiarenia, ktoré v méně pokroku sú vraj neškodné.

P.S. WiFi zabija spermie! :ignore: preto sa prechádza potichu z 2,4 na 5GHz.

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa lucky62 » 29 Apr 2017, 07:35

V Číne je vplyv WiFi na pôrodnosť evidentne vidieť. Ako sa Čína technicky pozdvihla, pôrodnosť klesá... Do Afriky a Indie treba zaviesť internet - šírený hlavne bezdrôtovo - a demografický problém bude vyriešený. :biggrin: (joke, ak by niekto nechápal..).

Na 5GHz sa prechádza preto, lebo pásmo 2.4Ghz už je preplnené...
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

alois

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa alois » 29 Apr 2017, 09:42

Príklad z minulého týždňa.

Prišiel som k zákazníkovi/kamarátovi do paneláku. Tri vchody, 5 poschodí a 4 byty na poschodí. Celkovo 60 bytov, ktoré používajú prevažne káblové vysokorýchlostné pripojenie od provajdera v BA. On býba na 3 poschodí v strednom vchode, takže matematicky skoro v strede stavby.

Zapol som analyzér WiFi a padol som na riť. U neho v byte bolo:

49x WiFi 2,4GHz
42x WiFi 5,0GHz
33x WiFi 2,4 GHz UPC Free
26x WiFi 5,0 GHz UPC Free
Niekoľko hosťovských sietí a dokonca aj otvorených sieti tak, že som vedel vliesť univerzálnym heslom admin/admin do niektorých zariadení.
Samozrejme, že nie so 100% signálom, ale siete boli stabilné.(do -85dBm)

K tomu asi 4 centrály na systéme Z-Wave automatizácie (868 s repeater systémom), 5 ústrední alarm 868MHz a 3 ústredne na 433MHz. Večer odhadujem min. 60 mobilov pripojených cez WiFi a iné.....

A on sa mi sťažoval, že má zariadenie na prenos analogového videosignálu medzi miestnosťami a tam mu vypadáva obraz....(2,4GHz, kanál 1/2/4/6)

Je mi jasné, že sú to všetko malé výkony, ale veď to nie je normálne. A najkrajšie bolo na tom to, že samozrejme prednastavené parametre 2,4GHz - kanál č.1 a 5,0GHz kanál č.48. A smažíme všetci dohromady, aby to bolo veselšie.

A to je len smog z WiFi...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Apr 2017, 10:28

A je to dokázané že tento wifi smog je nebezpecny V tých vykonoch v akých WiFi routre vysielaju?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Apr 2017, 10:32

Nie je to dokazane.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa alois » 29 Apr 2017, 12:19

Nie, nie je to dokázané, ale nie je to ani prirodzené prostredie pre človeka. A v porovnaní s iným žiarením je to naozaj zanedbatelná hodnota výkonu el. mag. poľa. Ale je tu... Skôr som chcel poukázať na početnosť, ktorú si ani člověk v paneláku neuvedomí, jako aj na technickú nedokonalosť obsadzovania rovnakých kanálov a vzájemného zarušenia.

Je to to isté ako úvaha/debaty keď prišli prvé GSM zariadenia (850/900MHz). Hovorilo sa o zmenách el. aktivity mozgu ak máš u ucha MT o výkone 1W. Bolo to dokázané, že áno, ale medzi tým pribudli aj iné frekvencie, upravili sa výkony, ale hlavne biznis musí ísť ďalej. Jako aj NMT technológia mala tiež svojich odporcov. Zlaté časy keď mal člověk v ruke tehlu a v ruksaku akumulátor. :P

Ale ospravedlňujem sa, odskočil som od pôvodnej témy.
Takže 433 verzus 868 = nedá sa jednoznačne povedať iba PLPUS či MÍNUS. Prostredie montáže má vždy min. 50% podiel na rozhodovaní sa. Tam kde mi kvalitný alarm nechodil na 868, zavesil som šrot na 433 a spokojnosť. Ale aj naopak.

vaanja
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 22 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: TO
Vek: 49

Re: Akú frekvenciu si vybrať ? (433/868MHz)

Príspevok od používateľa vaanja » 29 Apr 2017, 21:04

Vdaka za nazory, vyzera to tak, ze zostanem zatial na 433MHz a na pokusy skusim RF Link gateway s 868MHz modulom, aj ked podpora tam zatial nie je velmi rozsiahla a taktiez vidim ze medzi 868 modulmi su velke rozdiely (modulacia a pod.).
Tiez ma trapi wifi smog s panelaku, keby aspon ludia na noc a doobeda ked su v praci vypinali wifi, bolo by to prospesne, aj ked pri dnesnom standardnom nastaveni routerov na automaticke vyhladanie najvhodnejsieho kanala ten co vypina na noc wifi rano zisti, ze "jeho" kanal obsadil niekto iny a uz mu nejde wifina tak dobre ako predtym.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok