Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Frosty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Apr 2017, 15:11

Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Frosty » 27 Apr 2017, 15:20

Zdravim, hľadal som, nenašiel som tak sa pýtam...
Mám inventorovu zvaracku a potreboval by som ju upraviť tak aký na výstupe mala pri záťaži aspoň 60v .. teraz má síce 250A ale iba 34-35V... Koli čomu to potrebujem rozoberať nebudem ( vysvetlím keď tak do správy.. dakujem) .. keď by to bolo aj na úkor prúdu, to mi nevadí... Je takáto vec na takej zvaracke vôbec možná? Poprípade finančný odhad úpravy... Ďakujem :)
Pýtam sa vseobecne, na úpravu inventorov..
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Apr 2017, 15:38

Nelze upravit.
Napětí oblouku při sváření nemůže být 60V, to by musela být elektroda silná jak ruka a proud by byl tisíce ampér...

edit
Aha, teď jsem pochopil, že to nepotřebuješ na svařování.
Pokud chceš napětí 60V a proud desítky/stovky ampér, úprava invertoru bude složitá a asi nad tvé možnosti.
Tipuju, že půjde o nějaký vyvíječ vodíku elektrolýzou??
0
Naposledy upravil/-a breta1 v 27 Apr 2017, 16:41, upravené celkom 2 krát.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Marek1975 » 27 Apr 2017, 16:34

skus sa popozerat na svarfore, myslim ze raz som nieco o tom prave tam cital

http://www.svarforum.cz/forum/index.php
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Apr 2017, 20:09

Kúp takú ešte jednu a daj ich do série alebo paralelne. (Neviem, ako je to so zemnením výstupov zváračiek. A pri paralelnej spolupráci neviem, či výstupy nebude treba oddeliť výkonovými diódami, tlmivkami, ...?).

Problém bude aj sieť. Určite kvôli príkonu tých zváračiek budeš potrebovať trojfázovú sieť 3 x 400 V.

A pozor treba dať aj na výstupný prúd zváračiek. Tých 250 A určite nie je trvalý výstupný prúd. Možno tak 20 - 30 % času. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

staffy
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 30 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa staffy » 28 Apr 2017, 07:14

Dalo by sa to, prečo by nie, lenže chcelo by to komplet schému a poladiť riadenie.
0
Foobar User
Mimochodom, volám sa Maroš ;)

Frosty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Apr 2017, 15:11

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Frosty » 28 Apr 2017, 08:32

Mne na môj účel bohate bude postačovať 80-90A trvale.. len to napätie... DAKUJEM za odpovede. Základ že sa to dá :) akokoľvek ale dá :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Apr 2017, 13:10

Nemyslím si, že by schéma akokoľvek pomohla. Určite je osadenie optimalizované pre daný výkon bez nejakej veľkej rezervy. A zásahy do nastavenia skôr povedú k deštrukcii invertora.

Každý invertor má udaný prúd pri 100% plnení (zváraní). Ten prúd je v podstate maximum, (aj to by som bol opatrný), čo sa dá z invertora získať. A nakoľko riadiaca elektronika zrejme udržuje nastavený prúd, tak riadi napätie. Pri sériovom zapojení dvoch invertorov by sa malo dať dosiahnuť tých 60 V a 100 A. (Aj tak je to 3 kW na jeden invertor).

A len taká poznámka. Ak je to generátor vodíka, tak sa dá vyvíjač zapájať sérioparalelne a tým získať aj nižšie prevádzkové napätie.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Apr 2017, 18:01

Generator zmesy H2 + O2 by som napojil priamo na siet. Ved ak sa da dostatok clankov do serie, staci to hodit na 330V a hotovo. Vodik je aj tak nebezpecny, tak ci uz to bude aj galvanicky spojene, to uz je jedno. Sialenstvo tak ci tak :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Frosty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Apr 2017, 15:11

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Frosty » 28 Apr 2017, 19:43

Neneeee... Nechystám sa na výrobu vodiku... Potrebujem to ako zdroj napájania pre vyhrevne články. Chápem všetky výpočty vykonu... Ale z praktického hľadiska mať na výstupe 80V je pre mňa viac-menej nevyhnutnosť...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Apr 2017, 20:37

Len si treba najskôr uvedomiť, že ani jeden bežne predávaný invertor nemôže ísť do záťaže trvale. A to za žiadnych okolností. Teda ak sa tu bavíte o invertoroch bežne zaplatiteľných a nie priemyselnývh strojoch za xy tisícou €ur. Tá elektronika proste musí mať krátke pauzy na oddych aby vychladla. A tie pauzy sú napísané u každého invertoru pomerom dosiahnutého prúdu ku percentám času.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Marek1975 » 28 Apr 2017, 20:49

podla mna by bolo lepsie navynut trafo na patricnych plechoch, vyviest odbocky a mas to aj z akou takou regulaciou... a hlavne chladit, polovodicmi / invertormi by som sa velmi v tomto nezaoberal, je to jak ist na vrabca s kanonom, ak sa to dosere tak zbytocne budes hladat chybu a vyhadzovat peniaze za invertori
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Frosty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Apr 2017, 15:11

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Frosty » 28 Apr 2017, 21:15

Musím pozrieť zaťaženie aké má na sebe napísané, viem čo myslíš... A v trafo verziu mam.. tu som poskladal bez problémov... Ide mi o Max úsporu na váhe. Aj keď je bedna v ktorej je uložený z AL profilov, šetril som každý gram.. nevedel som sa dostať pod 20kg. Čo je na účel aký potrebujem priveľa... Preto hľadám akékoľvek riesenia, keď aj finančne náročnejšie ako je kúpa trafa za 80€...
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Apr 2017, 21:19

A nejde vynechat trafo a ty výhřevné články zapojit přes PWM nebo přes vynechávání period přímo na 230V AC ?
Váha nula, náklady skoro nula....
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Marek1975 » 28 Apr 2017, 21:26

ma napadlo, skus kuknut bazos a nejaku staru trafo masinu, zbav ju balastu a odskusaj, stara hajtra by nemala byt draha, aj ked je tu zas ta vaha... akurat ku nej pories extra chladenie nejake extra permanent chladenie
zober to tak, ze na taku zataz zhanat nejaky priemyselny pulzny zdroj, tak sa nedoplatis asi, napadla ma este nabijacka na elektricke vysokozdvizne voziky - tie su tiez sem tam vidno na bazosi, len som si teraz nie isty vystupnym prudom a vykonom

-- Spojený príspevok 28 Apr 2017, 21:30 --
breta1 napísal:A nejde vynechat trafo a ty výhřevné články zapojit přes PWM nebo přes vynechávání period přímo na 230V AC ?
Váha nula, náklady skoro nula....
no tak to neviem ci by to uchladil
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa jenda23 » 28 Apr 2017, 23:12

Pamatuj na to že výkon běžnýho invertoru nepřesáhne 3kVA spíše 2,5kVA. Teď už vůbec si nedovolím pomyslet na vytěžovací koeficient stroje který bývá na 100% tak 75% proudu u vysoce kvalitních strojů jako je fronius, troufnu si uvést Kemppi, u většiny ostatních je 100% vytěžovací faktor někde na 30% max. výkonu. Svářečka NEJEDE už z principu v režimu U0 konst., ale je to zdroj proudu s limiterem napětí. Takže opak co ty potřebuješ, což znamená obrátit řízení o 180°.... ani neuvažuju funkce jako HOT start, antistick, arc force atd. které se ti motají do regulace.... ano řešením je třeba tridoyna, ovšem ze ze zřejmých důvodů nerealizovatelné....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Apr 2017, 06:06

Este ma napada na to pouzit stepdown na 330 V Na jednom akurat robim. Iste by slo dosiahnut 80V a s dobrou tlmivkou aj slusny prud. Pritom konstrukcne to je najjednoduchsi pulzny menic.
Len ako vravim, budes potrebovat silne tlmivky a spinacie tranzistory+diody
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Apr 2017, 13:54

Frosty napísal:Potrebujem to ako zdroj napájania pre vyhrevne články.
Prečo chodíš okolo toho ako okolo horúcej kaše ? Neviem si totiž predstaviť jeden výhrevný článok na 60(80) V/ 100 A, (leda ak nejakú obrovskú oblúkovú lampu). A ak sú tam drobné výhrevné telesá, tak zadefinuj parametre jedného a potom sa bude dať reálne "špekulovať"ďalej ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Frosty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27 Apr 2017, 15:11

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa Frosty » 29 Apr 2017, 22:45

Sorac že som nebol konkrétny hneď na začiatku ale na inom fóre som napísal na čo to potrebujem a len hromada priondiaatych odpovedí a ani jedna jediná čo by mi pomohla... Vyhrevne články majú 3200w poprípade menšie 1800w... Potrebujem pripojiť 2... Ale aj jeden je úspech... Jedna sa o zariadenie na tepelnú úpravu kovov. Mám Žíhačku z trafa... Podarilo sa mi zohnať samotné trafo do zváračky... To funguje dokonale. Samozrejme som mu doprial poriadne chladenie ( séria ventilátorov... Samotná žihačka je riadená programátorom kde je riadený nábeh aj chladnutie, čiže do stáleho zaťaženia sa dostáva skutočne len zriedkavo.. ale dostáva.... 2 žihačku čo mám tak tam je staršie trafo 3 fazka(netuším z čoho) a ta mam zvlášť riadené všetky 3 vystúpi.. ale váha cca 100kg. Ja potrebujem za každú cenu docieliť čo najnižšiu možnú váhu..
K inventorov, skúšal som tam pripojiť vyhrevne teleso, to slabšie, nastavil som prúd tak aby som dosiahol potrebný výkon telesa. Fungovalo bez problémov... Len to som ja čo si to vie vypočítať.. bežné žihačku trafa pracujú s napätím 60 alebo 80V a amprere tesne okolo 40.. darmo niekomu napíšem vzorec ako si to vypočíta.. čudovali by ste sa koľko ľudí to aj tak nezrata správne a potom budeš nedosiahnem teplotu aku potrebujem alebo je graf ako vlnovka lebo vzniká veľká preregulacia .. ( myslím tým pár ľudí čo pre mňa robia) preto by mi ten vacsi výstup sakra zjednodušil život... Váha je dôležitá skrz jednoduché prenášanie.. trepať na lešenie aj 40gk v ruke je pekný zahul.. tak hľadám akékoľvek riešenia ako s tým vybabrať...
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 29 Apr 2017, 23:20

Pokiaľ ti cena nerobí problém, tak jedine elektronickú záťaž. Čo tak napríklad https://www.sos.sk/products/elektroauto ... 301-129270

Má to reguláciu do 80V a 200A a váhu iba 16kg. Alebo výkonnejší EA-EL 9080-400 a váha 26kg.

https://www.sos.sk/productdata/12/92/70 ... 9000HP.pdf
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Ako zvýšiť napätie na inventorovej zvaracke

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Apr 2017, 10:09

Nebude jednoduchšie kúpiť priemyselný spínaný zdroj patričných parametrov, ako prerábať zvárací invertor, ktorý na niečo také nie je stavaný? Ten prvý váži 3.73 kg (278 x 177.8 x 63.5mm) a ma jednofázové napájanie, ten druhy výkonnejší ma trojfázové napájanie a váži 10kg (460 x 211 x 83.5mm). Nič nemusíš upravovať, pripojíš, nastavíš si výstupné napätie podľa potreby od 43...56V DC a máš to hotové.
http://www.tme.eu/sk/details/rsp-3000-4 ... mean-well/
http://www.tme.eu/sk/details/rst-5000-4 ... mean-well/
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok