Svietidlo solight WL91- zenerka

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Radus » 25 Jún 2017, 21:39

Zdravím, dostalo sa ku mne toto svietidlo - nefunkčné, Za usmerňovacím mostíkom mám prerazenú zenerku, neviem náhodou niekto kto má toto svietidlo funkčné, akú by mohla mať hodnotu? Je sklenená, SMS, sivý prúžok, myslel som že podľa farby prúžka sa dopátram k hodnote...ale ani omylom :) Za zenerkou nasleduje 35V elektrolyt, takže jej hodnota môže byť všelijaká, ďalej som obvod nejak neštudoval. Len ak náhodou by mi vedel niekto pomôcť, vopred ďakujem. R.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Radus » 27 Jún 2017, 18:42

No, typol som si zenerku, dal som tam 27V, vydedukoval som to z toho že za ňou boli napájané v sérii 8 bielych Led a 330R zrážací odpor. Čo som zistil tak biele LED majú cca 3.5V, tak som to nejak od oka odhadol :)
Po zapojení však ZD šla zase do skratu... neviem čo by mohla byť chyba. Nemám skúsenosti s takým typom napájania zo siete. Je možné že by bol vadný ten kondenzátor (u68/400V) na vstupe? Kondenzátor som merala na kapacitu, ale na ESR nemám merák. Kapacitu mal cca. u58, ale podľa UT70A...
Ďakujem za radu.
R.
//Teraz mi napadlo či to asi nepreráža mostík...
Prílohy
...črevá s odborne vymenenou ZD :)
...črevá s odborne vymenenou ZD :)
Schéma vstupu.
Schéma vstupu.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Jún 2017, 10:26

Kondenzátor 680nF môže pri sieťovom napätí vykazovať prieraz, pri meraní nízkym napätím môže vyzerať OK. V každom prípade by sa tam patrilo osadiť kondenzátor na 630V, alebo odrušovací na 250V~. Prerazený môže byť aj rezistor 390K, normálne prevádzkové napätie takýchto rezistorov je 150V, špičkové 300V a tu je to dosť prekročené (nahradiť 2x 180k do série). Mostík mohol tiež odísť, ale neviem či by to malo preto odpaľovať zenerku, je to v podstate zdroj prúdu cca 42mA s kondenzátorom.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Jún 2017, 10:32

Průraz zenerky může způsobovat též ten vadný elyt - při připojení v okamžiku Umax přes ní krátce proteče 6A, ten proud jinak zachytí elyt.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Jún 2017, 12:55

Vyskratuj výstup nejakým malým odporom, (napr. 10R). Prúd 50 mA vyrobí na ňom úbytok asi 0,5 V, odpor by nemal zhorieť. Po odskúšaní na odpore môžeš zmerať DC napätie. Ak bude 0,5 V, asi bude vadný elektrolyt.

Ak odpor zhorí, bude asi vadný zrážací kondenzátor 680 nF.

Oprava: Asi som sa sekol v úvahe ! Ak prerazená zenerka vyskratovala výstup, tak pri prerazenom kondenzátore 680 nF by musel zhorieť aj ochranný odpor 47R. Z toho vyplýva, že elektrolyt nemá kapacitu. A prípadne ďalšia elektronika nemá odber, (čím znižuje záťaž zenerky).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Radus » 28 Jún 2017, 15:37

... áno, ten elektrolit začal vŕtať v hlave aj mne, momentálne som v práci, dáme vedieť. Dobrý nápad breta, naozaj mi to neťuklo tam hľadať chybu. Ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Jún 2017, 20:29

Ak ďalšia elektronike nepomáha svojim odberom tej zenerke, tak na zenerke je dosť veľký stratový výkon, 27 V x 42 mA = 1,134 W. Ak tam nedávaš dostatočne výkonnú zenerku, tak aj bez prípadného náhodného až 6 A prúdového impulzu ti zenerka výkonovo odíde ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Svietidlo solight WL91- zenerka

Príspevok od používateľa Radus » 01 Júl 2017, 21:51

Opravené, bliká, svieti :) Ten kondenzátor nebol celkom bez kapacity, mal nejaké to mikro, preto som ho hneď len pri prepískavaní nepodozrieval.
Brtea1 - Ďakujem za nakopnutie.
Nech sa darí aj ďalej. R.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok