Cubesat SkCube

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 24 Júl 2017, 09:47

Oni by asi chceli takéto video :D. https://www.youtube.com/watch?v=85COAfvc5ug

Niekto tu spomínal, že videl ako astronaut pri výstupe "odháňal" cubesat. Nemáte link?
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 24 Júl 2017, 10:22

No nejaké video z vypustenia cubesatov existuje, ale otázka je ktorý z nich je skCUBE :)

0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa OHAJ » 24 Júl 2017, 10:29

Petko, skôr takéto http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream, samozrejme s overením polohy v reálnom čase http://www.isstracker.com/ 8O ale inak stačí i toto http://www.satview.org/?sat_id=42789U :potlesk:
Prílohy
SKcube.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 24 Júl 2017, 11:20

Aj ten livestream sa da. Len to by bolo energeticky narocnejsie a vysielat by sa muselo na vyssich frekvenciach. Samozrejme prijimacia stanica by musela mat slusnu parabolu. Klasicka 80cm by nestacila.
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa _petko_ » 24 Júl 2017, 11:25

Len to príliš nerozoberajte, ja som to myslel zo srandy.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 24 Júl 2017, 12:45

Ale preco nie? To je celkom zaujimavy inziniersky problem.
0

Frido13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 02 Mar 2013, 11:34
Bydlisko: Jelenec okr. Nitra

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Frido13 » 24 Júl 2017, 14:24

bolo by dobre zverejnit schemu druzice kompletnu + projektovu dokumentaciu

+ uvazovalo sa o postupoch zlyhania ako sa budu riesit - kedze fyzicka osobna dijagnostika je nepravdepodobna?

nieje to len tak si dat nieco vyniest do vesmiru - a co dalej? pri navrate je planovane ze zhori v atmosfere?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa boraicho » 24 Júl 2017, 22:22

ako vlastne funguje ten stabilizačný szstem aby to nerotovalo?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
martinflight
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 30 Jan 2014, 12:18
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 26

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa martinflight » 25 Júl 2017, 06:14

Ak som to správne pochopil tak tie cievky generujú magnetické pole ktoré interakciou medzi zemským magnetickým poľom generujú malú silu a tá rotáciu satelitu postupne spomalí.
0

Andys
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Mar 2013, 23:56
Bydlisko: Bochum

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Andys » 25 Júl 2017, 07:02

JanoP, toto fórum je o projekte skCube všeobecne, tak som sa len spýtal. Ak sa nemýlim, tak zawin je aktívnym členom SOSA, tak by snáď o tom vedieť niečo mohol.

Mňa nikto o mojej pravde presviedčať nemusí a novinársky "mág" ako Daňo už vôbec nie :biggrin: , len je veľmi divné akým spôsobom SOSA reaguje na otázky a suhlasím že zo stránky PR to nemajú zvládnuté vôbec. Pre prípadnych vrtákov, niesom odborník na cubesaty, ale pracoval som pred časom v jednej nadnárodnej spoločnosti v Budapesti, ktorá aktívne spolupracovala na konštrukcii maďarskeho satelitu MASAT-1, takže niečo o tom viem a viem koľko reálne celý projekt stál a to vrátane pozemnej stanice na streche univerzity, ktorá je naozaj na profesionálnej úrovni a hlavne po skúsenostiach čo dokáže búrka je úplne galvanicky oddelená, vrátane napájania.
Ak je nejaký projekt financovaný zo štátnych peňazí, tak je logické, že ľudí zaujíma ako boli vynaložené finančné prostriedky využité.
Nerozumiem napríklad tomu, prečo SOSA nezverejnila svoj dekóder dát zo satelitu, to už naozaj nemohli zaplatiť jedného programátora ?
Ak chcete vidieť ako má vyzerať stránka podobného projektu, tak doporučujem práve maďarský MASAT-1

http://cubesat.bme.hu/en/

Link na dekódovací software na dekódovanie dát zo satelitu

http://cubesat.bme.hu/en/radioamatorokn ... -szoftver/

Na stránke skCube stále svieti "Dekódovací softvér bude využívať SDR prijímači RTL-SDR dongle a momentálne je v štádiu príprav."
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Júl 2017, 08:36

Ja sa len divim ludom co su do toho zapojeni, ze ich toto vobec netrapi ako to je financovane a ze ci nahodou nie je primarnym cielom projektu len tunelovat nejake granty...

Ak by to bolo na mne, ja by som vsetky tieto projekty a vyskum zakazal kym sa neda do poriadku budova, intrak, vybavenie labakov atd. a az potom ked to tam bude normalne vyzerat vsetko a fungovat a nebude zidne lepsie miesto kde sa daju strcit peniaze si robte nejaky vyskum a pokusy a tak. Tu je situacia ze skoly nemaju na kriedu, ale na druhej strane sa nakupuju vselijake interaktivne tabule a vypustaju sa do vesmiru nezmyselne kocky atd.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2643
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa zawin » 25 Júl 2017, 08:57

@Andys - áno súhlasim s tebou ten dekóder mal byť po štarte dostupný. V spolupráci s rádioamatérom DK3WN sa podarilo dekóder zrealizovať a postup pre príjem skCUBE je zverejnený v tomto článku - https://svetelektro.com/clanky/ako-prij ... e-887.html

@Jerry19 - bohužiaľ za to že v školách nemajú na kriedu naozaj nemôžeme. SOSA peniaze nerozdeľuje, treba sa stažovať na ministerstve. Prečo kocku považuješ za nezmysel? Pozrel si si stránku projektu?
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Júl 2017, 10:56

V tomto štáte sa už vytunelovalo tolko vecí za miliony,že pátrať ,či pri SKCUBE minuli z tých pár desať tisíc niečo aj na pivo v Alžbetke ma trápi najmenej. :wink: To by asi lietal okolo zeme pivový krígel.
Viac ma trápi, prečo mi na orbitrone ISS obletí zemegulu za päť minút a neviem to nastaviť,ani vypnúť zbytočné dráhy,takže je z nich neprehladný vrkoč, a chcem vidieť len jednu. :D
Volakedy dávno to tak fungovalo... kto poradí čo s tým.
Dík
A vďaka aj za tie linky na iné track programy,sú super. Kocka je práve na Antarktídou.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 25 Júl 2017, 11:18

A nezamyslali ste sa nad tym ze kozmicky projekt ako sposob tunelovania je dost onicom? Skusme zratat.
Sa hovori o summe projektu 370 000 Eur. Cubesat naozaj lieta, cize zo summy mozeme hned odratat najmenej 100 000 Eur za vynesenie na orbitu. Aby bolo co vynasat, treba aj nieco poskladat. Dajme tomu ze Cubesat je len jednoduchy pipak a ta chyba je len vyhovorka, aby zakryla chybajuce ine systemy. Aj tak na poskladanie takeho cosi treba financie, a nezabudajme na pozemnu infrastrukturu, ktora tiez nieco stoji.
Dajme tomu ze sa podarilo usetrit 100 000 ktore niekto chce sprivatizovat. Urcite v tom budu zapojeni viaceri ludia, dajme tomu ze 5. Uz to je len 20 000 na cloveka. A kolko tento projekt trval? 5 rokov? 4000Eur na rok na cloveka? Tomu to sa hovori tunel? Clovek ktory minie tuto energiu potrebnu na celu taku machinaciu, v obycajnej praci zarobi ovela viac.
0

JanoP

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa JanoP » 25 Júl 2017, 11:54

:)
Haj, zawin tunel zosnoval už na strednej a preto hneď ako dostal nápad na tunel vypustil aj strato balón, aby o x rokov keď sa tunel rozhodne uskutočniť, nebolo nikomu podozrivé že sa zrazu len tak z ničoho nič zaujíma o vesmír...

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Júl 2017, 12:19

Dobre, stalo to XY penazi to je jedno ci 10 alebo 100 alebo kolko tisic. Ale co je cielom projektu ? Vyniest na obeznu drahu pipak ? Pokial viem najnovsie co som pocul bolo ze ciel je popularizovat vedu, tak myslim si ze za tie peniazky by sa dala ina kampan spravit na popularizaciu vedy. Nie je to prva kocka toho typu vypustena na obeznu drahu ani nebude prva realizovat nejaky experiment. Takze co je zmysel ? Ze Slovensko ma prvu druzicu ? A ze popularizujeme vedu ? To je cele ? V tom pripade by to bolo OK ak by sme boli na tom tak dobre ze mame volnych par sto tisic a nevieme co s nimi tak si vypustime kocku do vesmiru. Ale vsetci vieme ako vyzera nase skolstvo atd...

Peniaze nerozdelujete ale niekto si musel poziadat o nejaky grant a zdovodnit to atd... No ved vieme ako to funguje s eurofondami atd...

Ked je moznost cerpat nejake peniaze z unie ale len na nejaky konkretny ucel, tak aj ked to vobec nepotrebujeme a nema to zmysel, ale treba to vyuzit a najlepsie este aj vytunelovat dobre... Tak ako toalety v obci Dojc, ktore su tam postavene na parkovisku stalo to plno penazi a niesu ani pripojene na vodu ani kanal ani na nic. No ale hlavne ze sa vycerpalo co sa mohlo vycerpat... a Prikladov sa najde plno.

https://www.cas.sk/clanok/355213/prepyc ... tisic-eur/

Mne je zle ked pridem do Kosic do arealu TUKE a vidim tam vsetko olepene tabulami ktore informuju ake vseliake projekty financovala EU. A hned mi je jasne ze 90% z toho je len podvod a svindel a tunel. A stale sa nieco skuma a skuma ale vyledky ziadne... A take skumania, ze vysledok je uz vopred jasny atp.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa budvar10 » 25 Júl 2017, 12:45

@Jerry19
Tak keď skCube je podľa teba slabý projekt, daj sem nejaký tvoj nápad. Zrealizuj ho. Nie pivno-politické reči.
Na druhej strane chápem tvoje rozhorčenie, tiež ma niektoré veci štvú. Ale, absolútne netuším, aká je priama súvislosť skCube a nášho školstva alebo kanalizácie a toalety niekde.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa maxmiz » 25 Júl 2017, 13:33

@Jerry19, ok suhlasim, cele zle. Ako by si to robil ty? SkCube spravil ale dolezituu vec. Ukazal ze sa to da. Kto vie kolko satelitov bude mat Slovensko o par rokov. Mozno pridu aj vacsie aj serjoznejsie. Len niekto musi spravit prvy krok. Aj keby to bol len pipak.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa martin knocik » 25 Júl 2017, 15:30

Občas by bolo dobré sa opýtať aký je ciel slovenskej vedy ? Vyrábať písomný obsah vo forme článkov pre vedecké časopisy alebo platiť za uverejnenie ("spičkové" vedecké časopisy sú tvrdý biznis) ? Robiť konferencie v Hornej Dolnej s cielom vytvoriť písomný obsah do zborníkov ? Chránená dielna s teplými miestečkami až do dôchodku ? Nič víac ?

Občas by nebolo špatné opýtať sa profesionálnych vedcov kedy bude fungovať protonové centrum v Ružomberku, kedy bude fungovať cyklotrón v Bratislave, kedy sa bude využívať superpočítač Aurel, ... Vybavenie ]kúpili, budovy postavili a nič z toho.

Prečo nikto nezačne hejtovat slovenské vysoké školy za to že sami neboli schopné postaviť lepší satelit (ked na cubesat našli peniaze aj chudobnejšie africké krajiny ) ?


Andys, kolko stál ten maďarský Cubesat ? Nech vieme porovnať
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

ondronr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 22:25
Bydlisko: NR/BA

Re: Cubesat SkCube

Príspevok od používateľa ondronr » 25 Júl 2017, 16:08

Ad madarsky satelit (http://cubesat.bme.hu/en/projektek/masat-1/)
The objectives of the Masat-1 project

To design and implement the basic subsystems of a custom-built satellite.
To gain experience in the leadership, logistics, testing and launch arrangement aspects of a complex space project, which are all essential to proceed to the next step.
Medzi sponzormi univerzitneho cubesatu je aj vlada (pokryla podstatnu cast startu) a vela dalsich organizacii http://cubesat.bme.hu/en/tamogatasi-leh ... tamogatoi/ .
Podla wiki (preklad https://translate.google.com/translate? ... t=&act=url) bol budget 30 000 000 HUF (~97000 terajsich EUR) ale priamo porovnatelne to nebude - v clanku (preklad https://translate.googleusercontent.com ... 2L8U6EZtmw ) pisu ze niektore suciastky dostali ako sponzorsky dar, ludia pracovali zadarmo, je tam vela mne neznamych veci...
0

Napísať odpoveď