Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Nov 2017, 17:19

Našiel som aj menšie
https://www.tme.eu/sk/details/tmps05-10 ... ps-05-105/

Na SOS majú aj hotové trafa pre flyback meniče, takže by si mohol použiť vyššie uvedený soft od PI prípadne aj obvody Viper od ST.
https://www.sos.sk/transformatory-pre-spinane-zdroje
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa misocko » 19 Nov 2017, 17:31

rozobrat taky zdroj a zlozit ho po svojom vyzera super iba na prvy pohlad. na druhy pohlad zistis ze takto nahodne naskladane suciastky kmitaju. Pri tychto spinakoch totiz VELMI zalezi na layoute vsetkcyh suciatok a takisto tvare medi (cesticiek) na plosaku. Ak nevies do coho ides pri spinanych zdrojoch, tak jednoznacne odporucam kupit hotovy a pripojit ako celok k tvojmu projektu. Myslim ze najmensie mozne bude plosak z nabijacky k mobilu.
Ale to co dal ondistef je uplne super (myslim)
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa michal312 » 19 Nov 2017, 17:41

Tie co si dal vyzeraju fajn. Ak nezozeniem nic lepsie tak pojdu aj tie. Resp. ma niekto skusenost s tymi buck convertormi s ebay ci su spolahlive?

Este sa vratim k tym jadram a kostrickam co si mi poslal linky. Ak by sa navinul potrebny pocet zavitov a osadil tie feritove jadra co by ich drzalo po kope aby sa to nerozapadlo?

Priznam sa ze nemam so spinacimi zdrojmi skusenost tak sa radsej pytam :)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Nov 2017, 17:49

Zvyknú sa lepiť lepidlami, trebárs epoxidom, alebo by ho šlo aj poriadne stiahnuť s páskou, ktorá sa používa na izoláciu vinutí.
A najlepšie je siahnuť po ETD alebo EFD jadrách s kostrami, tieto sa spájajú s kovovými klipsami a netreba riešiť lepenie a aj sa to lepšie servisuje v prípade potreby.
https://www.tme.eu/sk/katalog/#id_categ ... 2C81002%3B

https://www.tme.eu/sk/katalog/transform ... %2C1973%3B
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa misocko » 19 Nov 2017, 17:54

ukaz mi ten buck na prevod z 240 AC (co je 320V DC) na 5V DC, co galvanicke oddelenie ?

pytas na spolahlivost a chces si navijat trafko doma s nulovimy vedomostami o danej problematike.

Dorazne Ti odporucam hotove hocico, len nie doma spraveny menic. (samozrejme, ak sa tomu chces do buducna venovat, zober nejaku knihu, datasheety tych trojnozkovych "jednoucelovych" riadiacich svabov a studuj, potom mozno spravis aj lepsi a spolahlivejsi zdroj)
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa aladar » 26 Aug 2018, 19:21

Zaujima ma tato otazka tiez a to hlavne pre bezpecnost a nie funkcnost zdroja po dlhu dobu. Obcas, asi tak 1x za rok prebehne bulvarnymi mediami sprava, ze dake dievca niekde v tramtarii malo mobil v nabijacke vo vani a zabilo ju. Doteraz som bol v tom, ze v sucasnosti bezne spinane mobilove nabijacky su galvanicky oddelene od siete. Potom by sa toto nemalo stat. Alebo sa mylim, alebo smrt nastala pri zapajani nabijacky do zasuvky a bulvar nema dostatocne presne informacie, alebo prehana?
Ide mi o to, aby za X rokov, co bude zdroj fungovat vystup zo zdroja nedosiahne 220V (320V). To mozem dosiahnut varistorom, transilom, ktorym prepojim kazdy z vystupov spinaneho zdroja so zemou a keby nahodou naatie dosiahlo viac, ako 15V, tak to prerazi, zhori zdroj, vyrazi poistky/istice a bude. Ale ako sa da spoliehat na zem v dome? Je mozne pocitat s tym, ze zemniaci vodic v zasuvke bude vzdy zemniacim vodicom a ochrani nas vzdy od problemov? Ze by som urobil ochranu aj z obidvoch vodicov zo zdroja na zem cez varistor a transil? Nevidel som totizto, ze by sa pristroje preventovne napajali aj so zemniacim vodicom pre istotu a takto boli chranene napriklad tie mobilove nabijacky pred prepatim sietoveho napatia na niektory z vystupnych kablov. Myslim tak, ze nabijacky maju bezne 2 vodicove napajanie a nie 3 vodicove.
Alebo nevyhori tak, ze zacne horiet zdroj a z toho cely dom. Bezne teraz trcia cele dni nezapojene nabijacky na mobily zo stien a ja neprofesional som este o takom poziari u nas nepocul. Ale to neznamena, ze nebol. :rolleyes:
Reagoval som aj v diskusii https://svetelektro.com/modules.php?nam ... =3&t=11210&start=0 na tuto problematiku, ale nie tak detailne.
Ked som rozobral beznu SONY nabijacku z mobilu, tak sa mi to nevidi take bezpecne, ako stara tazka transformatorova. Vid obrazky. Alebo toto je tzv. buck nabijacka?
Prílohy
spinany zdroj sony 5v-1.jpg
spinany zdroj sony 5v-2.jpg
spinany zdroj sony 5v-3.jpg
spinany zdroj sony 5v-4.jpg
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa martin knocik » 26 Aug 2018, 19:47

Bezpečnosť nabíjačky závisi od konštrukcie a teda aj od ceny nabíjačky. POkial je primar aj sekundar oddeleny len foliou ktora časom môže zdegradovať, tak je uplne jedno či je to klasicky 50Hz trafak alebo trafo pre 100kHz spinany zdroj.

Nikto trochu duševne zdravy nepostavy nabijačku ako galvanicky neoddeleny buck menič (buck je galvanicky menič bez vf transformátora, len s tlmivkou).
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Spinaci zdroj pre 230/5V vs. trafo zdroj 230/5V

Príspevok od používateľa aladar » 01 Sep 2018, 03:14

Takze je mozne pre zvysenie bezpecnosti takejto nabijacky jej obidva vyvody cez varistor/transil, pripadne oboje napojit na zemniaci kolik zasuvky? Znizim jedno riziko, ale nezvysujem tym ine, ze by bola inde chyba v rozvodoch, alebo s inou chybou a napatim na zemniacom koliku sa obecne nepocita? Inak stavana otazka, zariadenia(nabijacky na 5V), ktore maju iba 2 zily do zasuvky su bezpecnejsie, ako tie, ktore by mali 3 zily s tym, ze pri prieraze sietoveho napatia na sekundar by sa toto zviedlo na ochranny kolik, ale pri dakej indukcii napatia zo siete na ochranny kolik by boli nebezpecnejsie? Alebo je jedine a najlepsie riesenie ten trafak prerobit a dostatocne odizolovat od primarnej casti?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok