aktualizačná príprava

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 16 Aug 2017, 15:34

Tak vtedy ano, len zase nejak aspon neviem o tom , nikto to nejak nekontroluje.Pokial niesi na nejakej vacsej stavbe mozno Mochovce a pod. Takze staci to mat raz za 5 rokov teda zaroven s AOP?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2017, 15:39

áno
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa SMITH » 16 Aug 2017, 15:52

Ale väčšinou musíš mať aj iné školenia , napr. Práca vo výškach a tam je podmienka preventívna prehliadka každý rok , inak nedostanem "štempel" aj keď to školenie viem už skoro naspamäť . (Absolvoval som ho 16 krát ). Ale sú to veci ktoré sa zídu aj v bežnom živote

Inak ja idem na aktualizačnú odbornú prípravu pre elektrotechnikov v septembri po 5 rokoch a v pozvánke sa odvolávajú na Vyhlášku MPSVaR č. 356/2007 Z.z
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 16 Aug 2017, 16:48

ináč toto by ma tiež zaujímalo, kde sa o tom píše, v ktorom zákone či vyhláške

EDIT: 356 VYHLÁŠKA Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky z 22. júna 2007, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách a rozsahu výchovnej a vzdelávacej činnosti, o projekte výchovy a vzdelávania, vedení predpísanej dokumentácie a overovaní vedomostí účastníkov výchovnej a vzdelávacej činnosti
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 16 Aug 2017, 16:56

Ono je to trosku buzeracia lebo ta prehliadka je aspon u mna taka ista ako ked si robis vodicak na auto a pod.A tam robis jednorazovo tuto prehliadku az potom v 60 ci 65ke neviem presne su opakovane prehliadky kvoli starim uz ludom. Teraz myslim napr praca vo vyskach. Ani neviem co tam lekar testuje, co ma postavi na strechu a ci sa bojim alebo nie :D No rovnovahu jedine. Vo vyskach ludia nie elektrikari robia bezne uz len v zahrade , ked oberaju nieco na strome, doma ked potrebuju umyt okno a stupnu si na maly rebrik, tak ti nepotrebuju Prehliadku. Praca vo vyskach by malo byt v jednom tom tlacive od lekara ked sa robi lekarska napr kazdych 5 rokov na AOP a nie este kazdy rok.Pri elektrikarocg, stavbaroch atd je to samozrejmost, cize zase ide vytiahnut peniaze z vacku.Tak isto aj normy, clovek musi zato platit a nakoniec zmenia len nejaku vetu .To by malo byt pristupne verejne, ako ine veci.Napr testy na vodicak su na nete verejne, Ale to uz trosku odbocujem.
0

alois

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa alois » 16 Aug 2017, 17:30

Problém je, že niektorí jedinci a organizácie si pletú čísla.

Toto je podobnosť čiste náhodná: (?)
ZÁKON ...... 2007/355 pozri strana č.1 písmeno c, d, a paragraf 52 písmeno h
VYHLÁŠKA ..2007/356 všeobecne pre vzdelávacie organizácie postupy a vyhodnotenia skúšok, dĺžky školení a.t.ď.


Marek181818: toto je základný typ školenia: .....Školenie je určené pre pracovníkov určených na práce vo výškach nad 1,5 metra..... takže 5 schodík rebríku!

Ono mňa sa to už týka vekom a zdravotným stavom, ale vyčetrujú sa nielen závraty, ale kolísajúci krvný tlak, porucha Eustachovej trubice, neurologické a psichycké poruchy, zúžené periférne videnie, kardiostimulátor a.t.ď. Je veľa faktorov, kedy by si nemal liesť smerom hore...a směr dole je to to isté + klaustrofóbia.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 04 Sep 2017, 09:35

Dnes mi akurat dosiel list tiez z tej skoliacej institucie ze mam ist tiez na pravidelnu AOP a ze mi 5 rocna skoncila, podstate je to na fest to iste co minule, furt nechapem preco pisu ze mi skoncila 5 rocna ked neskoncila, co su uz na halvu alebo co.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 04 Sep 2017, 09:58

ak ti napísali presne toto, tak im, odpíš, že pokiaľ ti skončila 5-ročná lehota AOP? tak načo ťa posielajú na ďalšiu AOP?
podľa zákona si musíš spraviť nové osvedčenie, a nie ísť na ďalšiu AOP
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 04 Sep 2017, 10:02

Tak vieme ako je to , Co som im aj pisal vtedy mi napisali, ze davaju pozvanky dopredu, aby ze clovek nezabudol nato, len ta veta nedava zmysel , kedze mi to konci az v roku 2018 ved.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 04 Sep 2017, 10:15

jednoducho majú zjavne v databáze nastavenú nejakú hranicu, a keď sa k nej priblíži nejaký klient, tak to automaticky posielajú, a neriešia, že máš ešte rok v rezerve
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 04 Sep 2017, 11:49

Je to mozne lebo vsetko text este aj podpis len datum je zmeneny na ten isty
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa OM5NU » 16 Dec 2017, 21:44

No, Marek, neviem, ale na mňa tá organizácia seriózne nepôsobí keď Ti dávajú takéto informácie. To vyzerá, že naháňajú hlavne ďalšieho platiaceho zákazníka. V podstate neklamú, ale ani nevravia pravdu. Každopádne by som vymenil vzdelávaciu organizáciu. AOP môžeš vykonať u ktorejkoľvek oprávnenej organizácie.
Ich zoznam nájdeš tu: http://reg.ip.gov.sk/zoz_vyd_oo.php Vyber si VVZ - výchova a vzdelávanie a 05.1 - výchova a vzdelávanie elektrotechnikov, samostatných elektrotechnikov a elektrotechnikov na riadenie činnosti alebo prevádzky. Vypíše Ti 15 strán oprávnených vzdelávacích organizácií.

Podľa mňa sa máš od vzdelávacej organizácie dozvedieť niečo, čo potrebuješ a nevieš. A nie, že Ti iba potvrdia info až keď sa ozveš, že veď ešte by tá AOP mohla počkať...

Ešte k tým prehliadkam. Samostatné postavenie má lekárska prehliadka vo vzťahu k výkonu práce. Je na to aj presne predpísané tlačivo od MZ SR a MZ vydalo aj zoznam potrebných vyšetrení pre konkrétne povolania. Teda k AOP potrebuješ mať platné toto vyšetrenie a na predpísanom tlačive. Ak ho nemáš, Tvoje osvedčenie je neplatné (môžeme polemizovať o tom, či to nie je až veľmi tvrdé nariadenie, ale je to momentálne legislatívny fakt).
Ďalšie lekárske prehliadky môže vyžadovať Tvoj zamestnávateľ alebo iné predpisy, ale tie nemajú vplyv na platnosť osvedčenia (môžu mať však vplyv na konkrétne pracovné miesto u konkrétneho zamestnávateľa).
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa OHAJ » 24 Mar 2022, 19:47

Zdravím, 5 r. prešlo, ale nejak sa toho moc nepomenilo, stále pôvodné tlačivo -
POSUDOK o zdravotnej sposobilosti na vykon cinnosti na elektrickych zariadeniach:

POSUDOK o zdravotnej sposobilosti na vykon cinnosti na elektrickych zariadeniach.jpg
so spôsobilosťou práce vo výškach, prečo rovno aj nie práca so zobrazovacou technikou,
práca z bremenami a pod., len aby mohol lekár čo najviac vykasírovať za každú položku naviac ?

Konkrétne za tento posudok je taxa 25 €, ak nechcete potvrdenie o platbe ušetríte možno pár Eur,
keď už takto - tak to mala hradiť zdr. poisťovňa, v podstate je to ako preventívna prehliadka.

PS: v skutočnosti je to iba zdrap papiera, reálne neokontrolovateľný, kedže sa to nezapisuje ani do zdr.karty.
Elektrikárčinu robia predsa i starý, čo nepotrebujú loziť ani na rebrík, ak predložia i bez práce vo výškach, prečo by si nemohli aktualizovať paragraf ?!
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa technikus110 » 24 Mar 2022, 20:28

preto, lebo: http://www.probenefit.sk/lekarske-preve ... -situacie/


potvrdenie pre stav vo vzťahu k práci NEVYDÁVA obyčajný obvoďák..... to, že sa tak ale deje, je Slovensko!
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 25 Mar 2022, 11:21

Akurát včera som bol na AOPE a školiteľ hovoril, že kto "prešvihol" platnosť 5 rokov, nič sa nedeje, že kvôli Covidu je možné aktualizovať aj po uplynutí 5 rokov, ale niečo sa mi marí, že je to 1 mesiac po tom, čo vláda zruší mimoriadnu situáciu, resp. stav núdze.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Mar 2022, 14:36

Ajven_Black.... nie toto už neplatí.

Ale ešte platí to, že sa dá dať podpísané čestné prehlásenie, že bola urobená lekárska prehliadka, ktorá nie je staršia ku dňu AOP ako 5 rokov.

Ale ak sa zvyšuje paragraf, tak treba vždy novú prehliadku pred skúškami.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa OHAJ » 25 Mar 2022, 15:04

Technikus110, prečo by to neplatilo ?
Obdobie času kríz. situácie sa do ubehnutého času neráta z toho dôvodu, aby ľudia nezaťažovali zdr.systém kvôli prehliadkam ... z dôvodu Covidu a teraz kvôli Ukrajine.
K tej zdr.prehliadke iba toľko, že na AOP je predsa limit do 5.rokov i na ňu, je v tom riadny chaos:
Preventivne lekarske prehliadky 6 ods6 z.124-2006.jpg
K tej práci vo výškach je to odporúčanie, nie povinnosť...
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa SMITH » 25 Mar 2022, 15:15

Keď že som zamestnanec jednej nemeckej firmy na pneumatiky a robím vo výškach ( nad 1,5m - čo sú prakticky všetky stroje o ktoré sa starám ) tak musím mať lekársku prehliadku každý rok . Máme na to špecial tlačivo , kde sa krúžkuje , čo všetko môžem robiť ( výšky , VZV , žeriavy , jedy ... ) Prehliadka sa zapisuje do zápisníka pracovníka + dané tlačivo a aj do zdravotnej dokumentácie a robí ju "firemný" doktor ( neplatí sa za ňu) .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa technikus110 » 25 Mar 2022, 15:32

SMITH - to je ale lekárska prehliadka, ktorá je v rámci bezpečnosti pri práci na základe iného nariadenia. Pre AOP je to 5 rokov, ale kľudne ako živnostník idúci napr. do VW, musíš mať nie staršiu ako 3 mesiace! To je ich interný predpis.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa SMITH » 25 Mar 2022, 15:44

Áno , to je jasné , ale keď vykonávam montáže ako zamestnanec vo výške (nad1,5m ) tak musím mať ročnú zdravotnú prehliadku ...

Pre AOP je treba 5 ročná ( inak zdravotná poisťovňa prepláca 2 ročnú prehliadku - teda dôvera to robí )
Inak keď som robil § 23 , tak som musel mať nie staršiu ako 6 mesiacov ( sa mi zdá ) čo som našťastie splňoval .

Ine to je ak je človek SZČO . Tomu stačí len tá 5 ročná ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď