Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tomash368
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 13 Dec 2017, 22:17

Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Tomash368 » 13 Dec 2017, 22:27

Zdravím, mám ten obrovský kompresor orlík. je to dvoj valec na 200l zásobníku... kompresor ako taký je po GO, točí sa ľahúčko fúka perfektne. odfukovanie koli rozbehu pracuje ako má no nastal problém.. kým som ho mal u otca bolo vše ok. mal tam 32A hlavný istič, sem tam ho vyhodilo pri zapnutí ale to osm neriešil (možnou kombináciu s inými spotrebičmi). no som sa štahoval aj s celým vybavením dielne a nastal problém. Mám 25A istič a stále ho vyhadzuje. kompresor ked sa zapne cca z 80% pokusov vyhodí hlavný istič pri rozbehu.
Známy ma rovnaký kompresor a istí ho len Béčkom 25A a nemá stým problém.. kukol som do skrinky a sú tam nejaké relátka.. problém je ale vtom že som nikdy žiadne nevidel/ nepočul nikdy cvaknúť. že či to tam nieje nejaké relé na prepínanie rojuholník hviezda.. Zdá sa mi dosť neobvyklé aby to bolo spravené "natvrdo". ak sa nemýlim že to je prepínacie relé. poradte mi prosím ako to sfunkčniť/ ako to možno zapojiť. príp nejakú schému ak ste sa stým stretli. ďakujem za každú radu. Kompresor odniest k nejakému servisákovi nemôžem nakolko je na dielni (bol vynesený žeriavom kým nebol krov ani domurované štíty). takže táto možnosť odpadá... servis musí fungovať dalej a niesom ochotný priplácať na každý kwh ked vykurujem tepelným čerpadlom - náklady sa dramaticky zvýšia. ešte raz dakujem krásne za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Dec 2017, 22:43

Ako väčšina vecí za komunistov, aj toto je výrobok, ktorý bol každý jeden prototypom. Zväčša však od dvojvalca po trojvalec boli všetky vybavené prepínačom hviezda/trojuholník.

Môže sa stať, že nabehne priamo do D. Treba k tomu zavolať elektrikára.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Marek1975 » 14 Dec 2017, 04:54

Orlik som doma jeden cas mal ale vymenil som ho za mensi, ten moj bol dvoj valec a 100l nadrz. Nemohol som nan dopustit, neda sa porovnat z bau bau hasicakmi co sa predavaju teraz, zadres piest a mozes ho vyhodit.
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa clim-ber » 14 Dec 2017, 09:01

Odpoj vsetko od svorkovnice, natiahni si napriamo kabel a skusaj. Treba postupne vylucit mozne problemy. 2-valec ma len 5 kW motor, tam ziadne prepiance nepotrebujes. Ja ho mam napriamo, nemam na nom ani odfuk. V pohode sa rozbieha aj ked je natlakovany, motor o nom ani nevie... Myslim klasicky JSK, neviem, aky mas ty.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Dec 2017, 12:43

5kW motor nemôžeš zapojovať do trojuholníka na pomalom béčku... Čo to plácaš? Buď máš doma poistky, alebo ho máš len do hviezdy.

Keď písal o relátkach, myslel asi stýkače a pravdepodobne tam je prepínanie Y/D, pretože ho nemal iba jednovalec (JSK 75). 2JSK a 3JSK, teda 5 a 7,5kW motory boli štandardne vybavené rozbehom cez hviezdu, ovládané časovým relé. Pokiaľ si dobre pamätám, časové relé bolo elektronické s časom závislím od nabitia kapacity vnútri relátka, je dosť možné, že kondenzátor vyschol a motor prepne hneď do D.
Skôr než sa vôbec pohneme, potrebujeme fotku rozvádzača. Ako som vravel, každý kus bol prototyp a každý mal iný rozvádzač. Ja mám rozvádzač od Koventy, ale používali sa aj liatinové a po GO sa dávali zas rôzne plastové na sto spôsobov... Kompresory boli hnané cez hardy spojku, alebo remeňom, zase na sto spôsobov. Každopádne jedno je isté - rozbehnúť motor do trojuholníka na béčku bude nemožné pre 5kW.
Marek1975 napísal:Orlik som doma jeden cas mal ale vymenil som ho za mensi, ten moj bol dvoj valec a 100l nadrz. Nemohol som nan dopustit, neda sa porovnat z bau bau hasicakmi co sa predavaju teraz, zadres piest a mozes ho vyhodit.


Ja mám síce najslabší zo série JSK - jednovalec, ale to je stroj nezmar. Tento kompresor prežije tri generácie bez väčšieho servisu, navyše všetky diely dodáva firma Eriv, PO. Držia všetky tesnenia, koncentrické ventily, piesty, kľuky... No proste všetko, ešte aj diely kapotáže. Mazanie je riešené rozstrekom pomocou lyžičky, žiadna pumpa ani nič, čo by sa mohlo pokaziť. Ako jeden z mála mal pracovný cyklus 100%ED do tlaku 9barov, to Ti dnes neposkytne ani profesionálny piestový kompresor v cene 4000€, dokonca ani skrutkový vo výkone 4kW.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa dufi » 14 Dec 2017, 14:39

Zacni tym, ze pozries stitok na motore a zistis vykon motora.Maximalny vykon motora pre priamy rozbeh (pri istici B25A) je 4Kw,vsetko vyssie ti bude vyrazat.
Vo vnutri rozvadzaca ti musia cvakat stykace.Jeden okamzite a druhy po par sekundach(2,3) pritiahne.Cele to byvalo casovane casovym rele 2-20s TX11.Tie casove rele odchadzali,tiez moze byt problem v kontaktoch stykaca.Daj fotku vnutra rozvadzacaa mozno sa nieco podari vymysliet,skor si vsak myslim zeto ako laik nerozlusknes.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Dec 2017, 15:30

Prosím ťa, daj sem aspoň štítok motora, nech sa máme o čom baviť !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 14 Dec 2017, 20:32

No v prvom rade chcem upozorniť že v zmysle vyhl. 508/2009 všetky zariadenia so striedavym napätím nad 50V su vyhradené zariadenia elekricke skupiny minimalne B na ktorý opravy môžu vykonávať osoby s elektrotechnickou spôsobilosťou podľa tejto vyhlášky a normy STN 34 3100 resp. STN EN 50 110 ed.3.

No je takmer jasné že sa nevyhnete zvýšeniu ističa, príp. Upravam zapojenia motora za niekolko stoviek eur. Je treba zistiť príčinu padania ističa, eventuálne kontrolu a revíziu stroja. Každopadne to zrejme bude zapojenie hviezda trojuholnik. Ak si myslite ze to zvladnete tak si nastudujte a skontrolujte.
Silne pochybujem že mate na to vedomosti, a meracie pristroje aby ste niečo také mohli pomysliet vykonavať. Najistejšie bude zavolať odborníka- pohonára.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Maek43 » 14 Dec 2017, 22:20

Ale no, však to je uplne jasné že ide o to zapojenie, dajme tomu že je nejaké percento že je zlý motor ale aké megaupravy tam treba ? Ak má ozaj 5kW motor, buchnuť ho rovno na trojuholník na 25B ? taký istič zhodí aj aj menší motor ak má "dobrý deň". Krom toho vraví o nejakých relátkach v skrini, zcela určite ide o prepínanie Y/D, samozrejme bez fotky to neni určité ale aký je problém odpojiť motor, dať ho napriamo na hviezdu, skúsiť zapnuť.... a na 99% pôjde ako má, potom už len dorobiť prepínač Y/D a hotovo.... Ak má merák nebolo by od veci zmerať prúd cez uzemnenie nech je duša na mieste ale osobne a zo skúsenosti viem, že takýmto strojom zhodiť 25B je jednoduchšie ako sa zdá :thanks:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Dec 2017, 22:24

Ja neviem, načo to vôbec riešite. Autor témy má u prdele. Potreboval v momente riešiť problém, tak si vylial dušu tu. Predpokladám, že už u neho bol elektrikár a už to aj ide.

Každopádne ak máme radiť, je zbytočné tu písať tie litánie - nevieme o tom nič. Ja som na 90% určil závadu na porúchaný rozbeh Y/D a stavím sa, že tu je pes zakopaný, keďže na 32ke ističi to šlo.

Koniec debaty. Naozaj nemáme o čom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Tomash368
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 13 Dec 2017, 22:17

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Tomash368 » 17 Dec 2017, 17:19

ospravedlnujem sa za neskorsiu odpoved no blizia sa sviatky a treba dokoncit rozrobenu robotu... aj nedelu edte paiere a tak dalej.. tak kukam na stitok pise 3kw motor je to cez hardy spojku nie cez remen. dalej pise 6,9A/12A
380/220V trojuholnik/hviezda
v prilohe je foto ako je rozvodna skrinka zapojena

-- Spojený príspevok 17 Dec 2017, 18:27 --

https://www.photobox.co.uk/my/photo?alb ... 0397404999
prikladam link fotky rozvadzaca

-- Spojený príspevok 17 Dec 2017, 18:33 --

do tej velkej kocky idu iba dva tenke (zrejme ovladacie) kable.. ta ostatne kontakty nic nejde.. na malej kocke su zapojene vsetky kontakty pricom jeden vodic prechadza cez vypinac plus istic.. dedukujem ze tu malu kocku ovlada tlakovy spinac nakolko kabel zneho vchadza do nej... ta velka moze byt prepinacia trojuholnik hviezda.. cital som ze na nej mohol odist kondik.. urcite je na to dovod ked to niekto odpojil.. tak co odporucite radsej kupit novy takyto prepinac? ak ano.. kupim novy... akurat so zapojenim budem mat problem stym ze neviem ako urcim ktory vodic z motora je stred hviezdy... ps: uplny laik niesom len sa chcem poradit ake su moznosti opravy. dakujem pekne za pomoc
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Dec 2017, 17:53

Ten motor sa nedá zapojiť na D/Y. Musel by mať na štítku napísané 400//690V. ( 380/660 )
Fotka rozvádzača mi nejde otvoriť.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Tomash368
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 13 Dec 2017, 22:17

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Tomash368 » 17 Dec 2017, 20:43

ale na stitku ma udaj aj trojuholnika aj hviezdy

-- Spojený príspevok 17 Dec 2017, 21:45 --

je mozne ze tam je aj 880/220 pretoze je ten stitok dost poniceny... v pripade ze ma vyvedeny stred.. ako zistim ktory to je.. zajtra by som sa nato kukol a skusil by som to hodit na hviezdu..
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Maek43 » 17 Dec 2017, 21:15

Ale ak máš D/Y 220/380 tak na trojuholník ho môžeš dať len na 230V... taký motor sa nesmie prepínať na trojuholník pri 400V .....
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Dec 2017, 22:08

Správne, motor sa dá pripojiť na bežnú trojfázovú sieť 3 x 400 V len priamo do hviezdy. A pravdepodobne tlakový spínač cez stykač ho spína.

Keď ti vyhadzuje 25 A istič, tak jediná možnosť je obmedziť nárazový prúd do motora. Profesionálne riešenie je frekvenčný menič s jeho nábehom pomocou "nábehovej rampy", resp. elektronický softštart.

Takým amatérskym riešením by mohol byť odporový softštart, resp. použitie NTC výkonových termistorov.

Já by som skúsil použiť tri výkonové 25 A NTC termistory, napríklad: https://www.tme.eu/sk/details/sl322r025 ... l32-2r025/# , zapojené priamo do fáz.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miSho00700
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 21 Feb 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa miSho00700 » 01 Jan 2024, 20:28

Zdravím,

mám ten istý problém, 7,5 kw motor.

Rozmýšľam nad týmto riešením:

https://www.industrien.cz/elektromotory ... ompresory/

pomohli by aj tie NTC termostaty ako napísal Dolfi ?
Prílohy
IMG_2469.jpeg
0
Vyletoval jsem ten odpor, změřil na něm napětí, a je na něm 0V, čím to je ? Když chci letovat lakovanej drát tak ho musim oškrábat? to jako celejch 60 metrů? až sa nechce veriť, že je to pravda :D, viac drbnutých otázok na http://danyk.cz/otazky.html

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa cool-zool » 01 Jan 2024, 20:49

NTC ,, TERMISTORY ,, a nie ,, TERMOSTATY ,, .....Je v tom veľký rozdiel !!!
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jan 2024, 22:03

Ten elektronický softštartér je v pohode.

Tie NTC termistory, treba len odskúšať. Studené majú 2 Ohm, pri nárazovom prúde povedzme 30 A zrazia asi 60 V. Či to bude stačiť, sa uvidí.
Tie termistory pri 50% menovitého prúdu (12,5 A) majú odpor 55 miliOhm a úbytok napätia bude max. do 1 V, čo nemôže vadiť pri 400 V napájaní.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miSho00700
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 21 Feb 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa miSho00700 » 02 Jan 2024, 00:04

Prepáč, preklep mali byť Termistory.

Okej ja objednam aj tie a skúsim to s nimi rozbehnúť.

Ďakujem zatiaľ, dám vedieť keď to príde ako som pochodil.
0
Vyletoval jsem ten odpor, změřil na něm napětí, a je na něm 0V, čím to je ? Když chci letovat lakovanej drát tak ho musim oškrábat? to jako celejch 60 metrů? až sa nechce veriť, že je to pravda :D, viac drbnutých otázok na http://danyk.cz/otazky.html

Používateľov profilový obrázok
miSho00700
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 21 Feb 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Kompresor orlík - vyráža 25A hl. istič

Príspevok od používateľa miSho00700 » 04 Jan 2024, 22:15

Tak objednal som ten Softstart.
Zavolal mi predajca že ak to chcem na piestový kompresor tak že mi to nepomôže pretože ten keď to zopne ten Softstart napriamo (asi po svoch sekundách) tak mi to aj tak vyrazí istič že to majú odskúšané že na piestové kompresory to nefunguje. Že mi odporučuje menič s ktorým mi to zaručene pôjde ale je o 20% drahkší.

Medzitým ale prišli termistory bolo to lepšie lebo sa aspon sa pohol motor, ale dal asi pol otáčky, zohriali sa asi na 40 stupňov a istič to vzdal.

Tak som sa pýtal mechanikov a podobne ako to riešia a najednoduchšie je vymeniť hlavný istič. Ten mi vymenili a všetko funguje.
0
Vyletoval jsem ten odpor, změřil na něm napětí, a je na něm 0V, čím to je ? Když chci letovat lakovanej drát tak ho musim oškrábat? to jako celejch 60 metrů? až sa nechce veriť, že je to pravda :D, viac drbnutých otázok na http://danyk.cz/otazky.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok