Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

jawa-555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jan 2009, 00:00

Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa jawa-555 » 17 Jan 2018, 01:25

Zdravím. Kde začať ? V preplnovaných autách konkrtene v mojom turbodiesle sa nachádza MAP senzor manifold absolute pressure sensor čiže snímač tlaku v sacom potrubí/ snímač plniaceho tlaku sú na ňom 3 kontakty jeden je kostra druhy 5v vstup tretí výstup od 1,4v do 5v. Výstupná hodnota napatia je závislá od tlaku atmosférický tlak 1,4v tlak 1,8 baru 5v. Riadica jednotka podla tohto napatia samozrejme aj iných premenných dávkuje množstvo paliva. V riadiacej jednotke je nahraná mapa ktorá je do 4,7V to je 1,6 baru čo je maximalny tlak po prekročení tohto napatia RJ uberá množstvo paliva. Tolko k uvodu. Ja by som potreboval nejaký obvod ktorý by obmedzoval výstupné napatie pre riadiacu jednotku na max 4,7V. Skúšal som zenerovu diódu s roznimi napatiami ale nefungovalo to nikdy dobre. Niečo čo by sa dalo ladiť dajme tomu od 4-4,8V by bolo ideálne. Našiel som na internete nejaké obvody s tranzistorom ale som amatér na elektroniku a neviem ako ich upraviť pre svoje účeli. Prosím pomožte mi z tím niekto :) :cry:
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa ferguson » 17 Jan 2018, 09:44

A myslis, ze ked tu RJ oklames, tak potom to bude OK?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Jan 2018, 09:51

Trochu je problém, jaká je výstupní impedance toho snímače 1,4V-5V, jestli by bylo schema, bylo by dobře.
Tím, že to uřežeš např. od 4V, připravíš se o měření od 4V do 5V - to nevadí?
Nepotřebuješ např. převodník napětí 1,4V - 5V na 1,4-4,7V (nebo 1,4V - 5V na 1,4 - 4,4až4,8V)?
0

jawa-555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jan 2009, 00:00

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa jawa-555 » 17 Jan 2018, 11:08

Ked oklamem riadiacu jednotku bude všetko OK mám to odskúšané v aute je velké turbo ktoré miestami zatlačí viac ako 1,6 baru a efekt je ten že auto kvoli originál mape v RJ pridáva a uberá naftu čiže zatlači uberie zase zatlači.... mam to zrobené len jednoducho cez odpor medzi vstupom 5v a výstupom pre RJ ktorí vytvorí 4,7V, ale toto nieje vobec dobré riešenie mať tam pevnú maximálnu hodnotu. Dalej nechcem sa pripraviť o žiaden rozsah merania ale hodnota 4,7v je približná potrebujem aby sa to dalo doladiť podla správania na aute v podstate úplne by asi stačilo ak by sa to dalo regulovať od 4,6v do 4,8v. Ako by som zmeral tú impedanciu ???
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Jan 2018, 11:36

Předpokládejme, že výstupní impedance MAP je nízká a vstupní impedance ŘJ vysoká.
Pak by stačilo jednoduché zapojení s TL431.
Ro je ochranný odpor (10Ω). R2 zvol 100k. R1 pak bude pro různá napětí
4,4V 76k
4,6V 84k
4,8V 92
Prílohy
MAP.PNG
MAP.PNG (2.99 KiB) 4255 zobrazení
0

jawa-555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jan 2009, 00:00

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa jawa-555 » 17 Jan 2018, 12:22

Ďakujem za pomoc !!! Mám ešte otázočku na internete som našiel tiež rovnaký obvod https://www.electro-tech-online.com/att ... png.50417/ už tomu asi trochu chápem ako to funguje, len tá hodnota toho ochranného odporu podla čoho sa to volí ?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Jan 2018, 12:31

Protože nevíme nic o výstupní impedanci MAP, tak předpokládejme, že je nula.
Pak při výstupním napětí 5V z MAP poteče odporem i zenerkou I=(5-4,4)/10=60mA, což zenerka bohatě snese.
Ro zase nemůže být příliš velký, protože nevíme, jaký je vstupní odpor do ŘJ.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa Wili » 17 Jan 2018, 14:34

vies o tom ze ak dvihnes tlak turba (o 0,2 baru) a nebude tam ekvivalentne mnozstvo paliva (bude tam palivo pre 1,6 baru a nie pre 1,8 ako zamyslas) rozladi sa ti AFR a zhori ti katalyzator pripadne prehreje motor - ohoria piesty atd... ? vela vzduchu a malo paliva nie je dobre, a tiez naopak...

kup si jednoducho iny MAP senzor so snimanim do 2,7 alebo 4barov a daj si naladit riadiacu jednotku normalne, taketo DIY riesenia ako chces nikdy nedopadnu dobre a nikdy nebudu spolahlive. Jedine ze by si cele chovanie nad 1,6 baru v RJ ekvivalentne prisposobil ale to je nemozne lebo hodnoty by si si vycucaval z prsta a nejaka hodnota v RJ by predstavovala inu realnu hodnotu a takto naladit RJ by nebolo normalne.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa misocko » 17 Jan 2018, 15:03

Wili, je to diesel a v podstate stale ide tak ze ma viac vzduchu ako paliva. Samozrejme kym nezacne dymit , vtedy je jasne ze ma vzduchu malo.
jawa, ako potom riadiaca jednotka reguluje turbo? ma tam iny senzor na zistenie skutocneho tlaku ? - asi nie. Potom turbo ide do nemoty , nie len o 0,2baru (alebo je je to nejaky priamo od tlaku riadeny obtok?)
0

Používateľov profilový obrázok
bresto100
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 29 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Sereď
Vek: 41

Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa bresto100 » 17 Jan 2018, 15:03

Nebolo by jednoduchšie posunúť v ECU limiter turba? Aká to je ECU? EDC15?
Oveľa jednoduchšie je softwarovo to spraviť,ako takto.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
0

Používateľov profilový obrázok
otep69
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 31 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Jarok
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa otep69 » 17 Jan 2018, 17:16

Dva kusy operacneho zosilnovacu nejaka bizuteria okolo toho (citaj priblizne 10 odporov) chvilka pocitania a je to...
Teraz trosku konkretnejsie.
breta1 napísal: Tím, že to uřežeš např. od 4V, připravíš se o měření od 4V do 5V - to nevadí?
Nepotřebuješ např. převodník napětí 1,4V - 5V na 1,4-4,7V (nebo 1,4V - 5V na 1,4 - 4,4až4,8V)?
Ak vychadzas z toho tak potrebujes za sebou dva rozdielove zosilnovace.
Prvy musi mat zosilnenie take, ze pri maximalnom napati zo snnimaca (v tvojom pripade 5V) bude na jeho vystupe 0,3V, cize maximalne napatie na vystupe tvojho snimaca minus pozadovane maximalne napatie.
A druhemu ak nastavis zosilnenie rovne 1 a privedies tam opat vystup z tvojho snimaca a vystup z predosleho stupna (v pripade maxima to je 5V a 0,3V), budes mat na vystupe rovnych 4,7V a ako bonus neprides o cast rozsahu ako bolo spomenute vyssie.

Ale obrazok je viac ako tisic slov...
U2 je vystup z tvojho snimaca
U1 je stabilnych 1,4V (minimalna hodnota napatia na snimaci)
Uvyst je vystupne napatie pre riadiacu jednotku
Operak je hociaky Rail-To-Rail.
Prosim Vas neukamenujte ma tu je to kreslene narychlo a navyse tu uz mam polnoc :)
Prílohy
project.jpg
0
Teší ma Peter.
F*ck me I am Famous ...
Čo nejde silou, pôjde silou ešte väčšou.

jawa-555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jan 2009, 00:00

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa jawa-555 » 17 Jan 2018, 17:49

Je to diesel chudobná zmes neopáli piesty a kat pojde aj tak preč :twisted: obtok na turbe bude ovládať tlak. Možno sa dostanem aj k chip tuningu a MAP senzoru s vačším rozsahom ale nevidím to vobec nejako kriticky. Všetko mám vyskúšané jedná sa o mercedes 300TD OM606 motor znesie 4 bary plniaceho tlaku turbo je tiež také ktoré znesie minimálne 3 bary a dávka nafty sa dá zvýšiť tiež tým že na čerpadle je snímač posúvača a ten sa dá tiež oblbnúť aby tam išlo viac nafty. Dávka nafty neupraveného čerpadla je aj napriek zvýšeniu taká malá že turbo bude tlačiť max 2bary. Všetko mám vyskúšané nechcem to chipovať aj z toho dovodu lebo by to stálo vela ak by to malo byť odbrzdene a poriadne vyladené a aj tak by to dymilo ako lokomotíva a to vkuse tak ked chcem prepnem spínač idem na seriových mapach nezadymím a ked zopnem spínač mám viac nafty zadymím a idem . A kto povie že sa to dá nachipovať tak že to bude mať poriadný výkon a nebude to dymiť tak nemá pravdu common raily možno nedymia a aj tie trochu zadymia ale starý nepriamí vstrek TD ked má mať poriadný výkon a roztáčat poriadné turbo musí húliť jak lokomotíva kým neroztočí turbo potom sa čierny dym stratí. V skratke nebojte sa viem čo robím a motor je tak blbuvzdorný že sa mu nič nestane :twisted: https://www.youtube.com/watch?v=iri5naNSOkY&t=229s
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa Wili » 17 Jan 2018, 18:02

diesel bez katu .... :thumbdown: :crying: :potlesk:

to su tie take kamna co z nich ide stale oblak cierneho dymu ked pridaju? resp. cele auto je zo zadu cierne od sadze? :confused:

a ja ze preco je v meste taky nenormalny smrad na skapanie, ale ked takto zmysla viacero ludi uz to chapem.
0

jawa-555
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 07 Jan 2009, 00:00

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa jawa-555 » 17 Jan 2018, 18:12

Kat nieje dpf s katom či bez neho to bude dymiť rovnako. Ved práve to nechcem aby to dymilo vkuse len vtedy keď chcem. Bežne presuny nedymím, ked obehujem 4 kamióny naraz tak dymím :twisted: :twisted: :lol: :lol:
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa ferguson » 17 Jan 2018, 21:12

Ach boze moj. Zamknut temu, zobrat technicak... daj si to chipnut, niekomu co vie co robi a neries kktiny... :thumbdown:

A potom ze nenadavaj...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Obmedzovač napatia vystupu MAP senzoru

Príspevok od používateľa misocko » 17 Jan 2018, 22:30

pani
po čipe to bude hulit jak lokomotiva, cim vyssi vykon dany uzivatel pozaduje (a hlavne ci rychlejsiu reakciu na plynovy pedal), tym viac to huly. Zoberte si dnesne TD, kazdy pri pridani plynu huly, huly preto ze zakaznik (vodic) pozaduje brutalnu reakciu na plynovy pedal , aby bol IN, aby mohol povedat ako brutalne ho to tlaci do sedacky. A tak vyrobcovia naprogramuju to co zakaznik pozaduje, dotknes sa plynoveho pedala , Riadiaca Jednotka vrazi naftu do valcov hoc tam este nieje potrebne mnoztvo vzduchu len nech co najskor zabere tocak a nech ma cim roztocit turbo. Samozrejme po roztoceni turba tam uz je vzduchu dost a dym sa nekona.
Ja chudak na starej fabke, kde neviem z akeho dovodu nechceli aby to hulilo, slapnem na plyn, RJ prida iba tolko nafty aby to podla vahy vzduchu este nehulilo (ani nehuli, RJ kasle na to ze chcem prave obehnut autobus za ktorym sa uz hodnu chvilu plazim na dvojke , volnobeh :lol: ) a aby pomaly nabehlo turbo, cim viac turbo tlaci , tym viac vaha navazi, tym viac nafty da, tym viac tlaci do sedacky, ale je to postupne, nemoderne. Nova oktavka, tuknes na plyn, opre ta o sedacku a vyfukne sadze (staci si vsimat co sa deje pred Vami pocas jazdy za novodobym TD - kto kedy napisal ze comonrail nehuli, este nebol na ceste, v podstate je vidiet kazde aj drobne posteklenie plynoveho pedala, pretoze RJ si mysli ze chcete brutal akceleraciu = brutal davka nafty, nech to je citit - kde je ta ekologia?)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok