zapojenie dvoj žilovej vidice

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Feb 2018, 17:11

Na to som nenarážal.
0
nie som tu

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Feb 2018, 20:12

Ani Tomi nenarazal na priamy prikon ziarovky.

Ide skor o to, ci by sa ta elektronika dokazala "nastartovat" do takej miery, aby faza preliezla spat cez mostik a celu elektroniku skrz tvoj odpor do zeme ... U ziarovky je to jasne, to je v podstate len seriovy odpor.

K tej Makite: co ak vidlicu pripojim do zasuvky, kde je faza vpravo? Vtedy vsetky teorie padaju a sme znova na zaciatku :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Maek43 » 21 Feb 2018, 20:17

Alidedko: K tej vidlici som vravel že dokonca na nej jasne vidieť dolu výrez pre schuko zásuvku a tá ani nemá pravo a lavo :D :D :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa alidedko » 21 Feb 2018, 20:20

Ano, je to mozne, len som to asi prehliadol v tej zaplave prispevkov :)

Fakt, v tom pripade uvahy o "vypinanej faze" mozu ist bokom ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Feb 2018, 23:50

Ako to bolo so SCHUKO a prečo ho nemáme? http://elektrika.tv/video/2008/08jkovyp ... erm=schuko

A zapojenie dvoj žilovej vidice ? Ide predsa o pohyblivú inštaláciu a na tú sa norma o rozmiestnení L a N nevzťahuje !
Makiťáci použili pre svoje strojčeky schuko koncovku s jednou dierkou .Asi sa im viac páčila...
Bežne sú používané aj dvojžilové schuko s dvomi dierami,
Prílohy
vde-power-cord-ysb02.jpg
vde-power-cord-ysb02.jpg (35.04 KiB) 3902 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2018, 08:02

Všetky vysavače,vrtačky flexky,cirkuláre..... majú predsa dvojpolové vypinače, ktoré odpájajú aj fázu aj nulák,tak čo riešiť. :wink:
Pomaly už budeme montovať aj vypinače na svetlé dvojplové. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa sbf » 22 Feb 2018, 11:14

5jo nemaju, aj keby mali je to riesenie typu pat a mat - dvojpolovy spinac musi byt sirsi (tj sirsia aj rukovat), drahsi, zbytocny dalsi prechodovy odpor, ziadna vyhoda ked odpoji N (skor nevyhoda), cele na hlavu postavene, tu ta idu dodrbavat vselijake autority ze nemas vselijake ecka lajstra pecatky ale umoznia niekomu co robi normy takyto kiks.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Feb 2018, 13:10

Zaseknutá gramoplatňa. DOkola to isté, argument žiadny. Nič nové. Ešte raz, daj nám rozumný argument, prečo by som musel vypínať fázu...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Feb 2018, 13:22

elmoto napísal:Prepáč zdá sa mi že máš dnes vypnutý mozok.
Normou daná hranica je 30mA to máš cca 7W výkon do LED !!!! Bežne máš LED aj 30W v domácnosti !
Hotovo.
Radšej zamknúť tému. Nemá to význam !
Ako pisal alidedko, prelezie tych vyse 30mA cez elektroniku LED ziarovky? teoria je fajn, ale ja vychadzam z realneho zivota, kde napr. v bytovke ti skor niekto rozmlati vypinac, ako ziarovku a kedy je vyssia pravdepodobnost, ze sa niekto dotkne fazy? v tme instinktivne ide rukou po vypinaci, kde nanho caka fazovy kabel, alebo vylezie na rebrik a ide chytat objimku?
Cely zivot sa riadim sedliackym rozumom, vela veci ma byt teoreticky tak, ale realita je uplne ina. Tak preco nerobit veci, tak v praxi boli bezpecnejsie a lepsie pouzitelne?
Toto je uz zbytocna debata, kazdy nech si zapaja ako chce.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Feb 2018, 13:35

Počkaj, kde berieš záruku, že tam bude LED žiarovka?
Bezpečnosť má byť zachovaná stále, nie iba so svetelným zdrojom určitého typu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Victorio » 22 Feb 2018, 16:06

bezpečnosť musí byť zachovaná či už spotrebič zapojím do zásuvky s fázou vľavo alebo vpravo. ako som spomenul, len taká rozdvojka či skôr roztrojka (včera som si akurát takú kúpil ale ešte som ju neskontroloval, má strany pretočené o 180stupňov), a fáza je kde chce.

teda aj u tej vŕtačky to musí byť absolútne jedno, ak má dvojžilový kábel, tak neexistuje, aby nejaká časť bola prepojená s vonkajšou kovovou časťou, teda napr. tou prevodovkou. Pri poruche to je samozrejme iné, a tam musí zakročiť ochrana, či už istič alebo prúdový chránič. Teda aj keď ju hodím do vane s vodou, v kúpeľni by som mal mať prúdový chránič - presnejšie elektroinštalácia pre kúpeľňu, tak sa nič nemôže stať (alebo nemalo by sa stať)

....koniec platne ......koniec platne ...... :P
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Feb 2018, 11:49

Victorio napísal:má strany pretočené o 180stupňov), a fáza je kde chce.
Pretočená je tak schválne, aby fáza bola tam, kde je aj na zásuvke oproti. Staré rozdvojky pretočené zásuvky nemali, preto jedna mala fázu na opačnej strane.
Victorio napísal: v kúpeľni by som mal mať prúdový chránič
Na zásuvky prístupné laikovi musíš mať všade prúdový chránič.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa amater63 » 24 Feb 2018, 11:58

Taky mě to fascinuje. Co potom když to bude mít více jak 3 vodiče... :confused:
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Samanko » 24 Feb 2018, 12:00

Victorio napísal:Teda aj keď ju hodím do vane s vodou, v kúpeľni by som mal mať prúdový chránič - presnejšie elektroinštalácia pre kúpeľňu, tak sa nič nemôže stať (alebo nemalo by sa stať)
....koniec platne ......koniec platne ...... :P
V tomto pripade ti je vo vacsine pripadov prudovy chranic uplne na srandu kralikov, takze radsej nic do tej vane nehadz..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Feb 2018, 12:11

Samanko :
no potom prečo sa dáva pre elektroinštaláciu kúpeľne, resp. mokrých priestorov prúdový chránič ?

Ve většině domácností se proudové chrániče zatím používají spíše omezeně, jen pro některé obvody, jako doplněk ke standardním jističům. V nových instalacích je však použití chráničů povinné pro zapojení koupelen a pro zásuvkové obvody určené zařízením používaným mimo budovu. Typicky tedy pro různé sekačky, drobné stavební stroje, čerpadla. Proudovým chráničem musí být povinně vybaveny také přemístitelné (staveništní) rozvaděče. Od roku 2009 je používání proudových chráničů povinné pro všechny zásuvkové obvody v nových nebo rekonstruovaných domovních instalacích; výjimkou mohou být zvláštní zásuvky určené pro připojení speciálního druhu zařízení (např. chladniček nebo výpočetní techniky, u kterých by mohlo nežádoucí vypnutí být příčinou značných škod).[1]

noo od roku 2009, tak že ja žiadny nemám, lebo mám elektroinštaláciu prerábanú v roku 2004 vrátane revízie "majstrom elektrikárom".
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Samanko » 24 Feb 2018, 13:40

Pretoze RCD je velmi dobra vec, ktora vie a verim, ze mnohym uz zachranila zivot.. Myslim, ze kazdy skuseny clovek, ktory vie ako to funguje bude suhlasit. Neprihrievam si tymto polievocku a samozrejme, zariadenia sa reviduju po svoju najblizsiu rekonstrukciu pokial neohrozuju zivot podla vtedajsich platnych noriem - cize tam to RCD nemusis mat ani ty.
Bezne sa vela veci zmenilo, niektore normy sa dokazu za 10 rokov zmenit aj viac krat ale toto je asi jedina vec, ktoru odporucam doplnit do existujucich instalacii aj ked nemusia - teda hlavne pokial ide o obytne priestory s malymi detmi.. netlacim to nikomu, ale ked sa niekto opyta, toto je moj nazor.
+ este bleskozvod ma napadol, aj to je dobra vec, aj ked analyza rizika bude ok aj bezneho.. kusok drotu a netreba hasit :)



No a k tej kupelni, zamysli sa, urcite nato prides..
Spominali ste vrtacku s dvojzilovym privodom - teda v podstate bezvyhrady zar. triedy ochrany II.
Vacsina vani je nekovovych, neuzemnenych. krasne povrchovo upravenych dobrou bielou farbou (teraz nvm jak sa to vola) :)
Rcd funkciu si myslim, ze poznas ..
Ako by to malo asi zareagovat ? - nijako. Zatial podla mojich informacii NEEXISTUJE ZARIADENIE ktore dokaze zareagovat v takejto situacii. Pokial nevyrazi nadprudovu ochranu - istic/poistka - tak nevyrazi nic. RCD nema nato dovod...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Victorio » 24 Feb 2018, 13:50

Samanko :
no ja mam vanu kovovu smaltovanu :wink: , aj ked nie je instalovana podľa predpisov = uzemnena , ale je spojena s podlahou.
ale smalt predpokladam, ze je dobry izolant, a pokial nie je poskodena tak Ti musim dat za pravdu.
vodovodne trubky su plastove, taze to je uz bezpredmentne, a asi aj taky radiator ma sice pripojenie plastovymi trubkami, a na drziakoch je upevneny izolovanymi podlozkami.

potom sa fakt zda, ze prudovy chranic ma vyznam skôr v exterieri.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: zapojenie dvoj žilovej vidice

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Mar 2018, 13:50

Victorio pardon, ale zda sa mi, ze to neovladas moc dobre.

RCD ma zmysel v tn-s vsade. Nenavidim ludi, ktori pridu niekde na stavbu s tym, ze RCD musi ist von, pretoze im nejdu omietacky a podobne. (Samozrejme, vzdy ich chyba avsak toto je normalna prax.) Alebo dalsich, kt. RCD povazuju len za drahu somarinu.

RCD ma velmi dobre vyuzitie aj v interieri, aj v kupelni. My sme sa bavili o zariadeniach tr. ochr. II v predoslych prispevkoch, avsak to nieje iba o zariadeniach ochrany II - a aj ked, tak aj vtedy ma RCD vyznam. Ja som len uviedol na spravnu mieru tvrdenie s ktorym sa stretavam velmi casto, kde si vacsina ludi mysli, ze RCD je nato, aby ta nezabilo, ked ti do vane spadne fen - CO JE VO VACSINE PRIPADOU TOTALNA HLUPOST.
To, ze je nieco polozene rsp oprete o zem/stenu ani nemozes brat do uvahy. Taktiez vodovodne potrubie - vacsinou bateria nebyva konstrukcne spojena s kupacou vanou - byva nezavisle nad nou. (aj keby bola, zalezalo by na sposobe konstrukcneho spojenia, na pouzitom materiale potrubia, pospajani atd atd).
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok