Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Maek43 » 19 Mar 2018, 17:54

Čaute ;)

Mám otázku, robím si takú štvorkolku no a mám motor, problém ale je že k motoru nebol žiaden iný zdroj elektriny (štartuje sa nakopávaním a zapalovanie má vlastnú cievku) Tak v základe by som tam chcel dávať baterku 12V niečo okolo 12Ah. Otázka je ako ju dobíjať, rozmýšlal som či by to nešlo riešiť tak, že by som použil DC motorček ako dynamo a ten potom ureguloval na 12V prúd pre dobíjanie 12Ah aku je niečo okolo 2 A, motor je 3000ot no tak som skúšal jeden motorček z chladiča auta (nejaký väčší, za behu ťahal asi 10A) roztočil som ho vŕtačkou a nebol problém pri 12V dodávať 3A avšak napätie hrozne lieta, pri 1000ot bolo asi 5V a pri max otáčkach vŕtačky -2800ot tam bolo okolo 30V.
Či bolo by lepšie použiť altík ? jediné čo mi na tých z auta vadí je že su velké.
Vďaka za všetky rady
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2018, 18:09

...problém ale je že k motoru nebol žiaden iný zdroj elektriny (štartuje sa nakopávaním a zapalovanie má vlastnú cievku) Tak v základe by som tam chcel dávať baterku 12V niečo okolo 12Ah. 
Mózes napísať preco tam chceš dať tu baterku? Prečou ti nevyhovuje tá vlastná cievka?
Neako nechápem čo je na tom zle...
To chceš vyrobiť K motoru starter?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 19 Mar 2018, 18:22, upravené celkom 2 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Marek1975 » 19 Mar 2018, 18:12

pri 12V dodávať 3A avšak napätie hrozne lieta, pri 1000ot bolo asi 5V a pri max otáčkach vŕtačky -2800ot tam bolo okolo 30V.
hod to na regulator nabijania - "regler" a potom meraj, inak aby ti to vydrzali loziska toho motorceka, nakolko niesu velmi stavane na takuto prevadzku
štartuje sa nakopávaním a zapalovanie má vlastnú cievku
Podla mna nie velmi stastny vyber motora, ked zapadnes v blate... ako ho nastartujes? tieto motori na tento ucel niesu velmi spolahlive
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Maek43 » 19 Mar 2018, 19:07

Nechcem tam dávať štartér, vlastnou cievkou myslím cievku čisto pre zapalovanie, proste malý blok kde je celé zapalovanie s vystupom na sviečku.

No inak to ma nenapadlo, tam byvaju len klzne ložiska.. Tak mne sa zda byť lepšie mechanické štartovanie, veď keď zapadnem motor ide ďalej a keď tak sa da normalne naštartovať no to je asi vec nazoru.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Mar 2018, 19:16

V robote nám na takomto regulátore beží podbíjací stroj - bez baterie ! (osvetlenie,pracovné osvetlenie,ovládanie hydrauliky)
Prílohy
regulator.JPG
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2018, 19:49

Stále nechápem (si to nenapisal) prečo chceš vymeniť zapaľovanie S vlastnou cievkou na zapaľovanie S bateriou...
Však je to odjakživa tak A funguje to spolahlivo...
Niečo mi ušlo?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa misocko » 19 Mar 2018, 19:54

myslim ze nikde nenapisal ze chce nieco menit, skratka chce akumulator na svetla, hukacku ....
nejaky minialternatorik hoci len so skratovym regulatorom by bol super
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Mar 2018, 19:55

Ja tam nikde nevidím, že to chce NAHRADIŤ, takže predpokladám, že tam chce pripojiť ešte nejaké svetlo, prípadne si nabíjať mydelničku, preto tam chce aku a dobíjanie, teda nezávislý systém od zapaľovania.
Lenže potom má 2A málo.

Misocko ma predbehol :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa enigma » 19 Mar 2018, 20:11

predpokladám že tam má magnet ako napríklad babeta .... ak áno , tak by mohol mať aj cievku na svetlá , trúbu a smerovky ....
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Maek43 » 19 Mar 2018, 20:14

Presne tak, nechcem to meniť, myslel som to tak že to ma vlastnu cievku k zapalovaniu takže nič ako má napr babeta že tam je zabudovaný nejaký generator na baterku. Proste žiadna možnosť doplniť len cievku.

Ten regulator by nemusel byt zly no chcel by som aby to nebolo zavisle od naštartovaneho motora, budu tam svetla, klakson a nejake drobnosti, no chcel by som sby to šlo aj na baterku.
Taky altik by bol dobry keby je nejaky maly
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2018, 20:26

Podľa mna je to velmi Veľa roboty. Ak S tou 4kolkou nebudeš jazdiť viac ako 2 hod aj to len 1-2x za tyzden, tak tam daj len kapacitne dostatocne velku baterku vždy po jazde ju napojis na nabijacku trebárs tu Z LIDL, tá ju myslím udržuje nabitu.
Ak s ňou plánujes jazdiť takmer denne A na dlhšie ako 2 hod tak to má zmysel.
Rozhodnutie je na tebe.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Maek43 » 20 Mar 2018, 07:51

Tak často sa na nej chodiť nebude no v lete možno hej, každopadne ak idem tak aj 5 chodin jazdime, bude tam aj malý navijačik a zas velku baterku tam nechcem, ono by nebol problem na remen napojit altik a spraviť ns neho uchyty je minimum kedže ju celu od zakladu robim sam.
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 20 Mar 2018, 09:50

Altik z auto je moc veľký to máš pravdu .Pohľadaj niečo z motoriek a skútrov.Niečo takéto len si pohladaj lacnejšie ja som našiel prvý kvôli fotke https://www.ebay.com/itm/12V-20-AMP-PER ... IW&vxp=mtr
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zdroj napájania k spalovaciemu motoru

Príspevok od používateľa Maek43 » 20 Mar 2018, 20:30

Aha vidííš, ja som rozmýšlal aké je malé autíčko... toto ma nenaapadlo že ono to býva aj takto maličké, myslel som že všade davaju altík s tým že rotor je priamo na klukovke, tak takéto niečo by bolo super :thumbup:
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok