Prudove chranice v TNC

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

alois

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa alois » 18 Okt 2016, 15:22

To Jirka84: Ak by som sa mal rozčulovať nad každým dobře chápajúcim zákazníkom, tak s tej slivovice mám pečeň jako kameňolom a už tu nie som. Ale dobrý nápad.

Na zdravie.

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa laftek » 20 Okt 2016, 00:02

Nemam to odskusane ale teoreticky by prudovy fungoval aj v tnc ale az pri dotyku zivej alebo nezivej casti pri poruche. Samozrejme je to v odpore s normou.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Okt 2016, 00:09

Ani teoreticky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa laftek » 20 Okt 2016, 00:18

Tak mi nieco potom uchadza preco by to nefungovalo ?
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa helios » 20 Okt 2016, 00:53

Ja mám vyskúšané zapojenie chrániča v TNC tak, že vodič PE bol nahradený uzemnením, ktoré však musí byť spoľahlivé a s nízkou impedanciou. Chránič v takomto zapojení funguje, ale nikoho tým nenavádzam, aby to skúšal. :!: :!: :!:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Okt 2016, 01:55

Lenže v TN-C nie je vodič PE :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 20 Okt 2016, 09:06

laftek napísal:Nemam to odskusane ale teoreticky by prudovy fungoval aj v tnc ale az pri dotyku zivej alebo nezivej casti pri poruche. Samozrejme je to v odpore s normou.
nielen že je to v rozpore s normou, ale:
čo sa ti stane, keď ti dôjde k poruche v zariadení a vybaví ti RCD? a čo sa stane, ak v RCD ostane zlepený kontakt fázového vodiča a vypne ti iba kontakt PEN? a ty máš v zariadení poruchu, kde ti fáza preráža na kovový kryt?
na kovový kryt sa ti dostane fáza, a nie si už ničím chránený
z tohto dôvodu sa ustanovilo, že ochranný vodič PE, alebo kombinovaný vodič PEN sa nesmie vypínať, že v pevnej inštalácii musí byť priamo pospojovaný s ostatnými vodičmi PE alebo PEN
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa laftek » 20 Okt 2016, 20:02

Aha diki za vysvetlenie, popravde som sa nad bezpecnostou velmi nezamyslal, len nad jeho funkcnostou. Vies mi eete povedat preco prudovy nie je potrebny pre zariadenia sktore su priamo spojene s instalaciou (kotol...). Napadlo ma len ze tym ze sa vynechava zasuvka tak sa zamedzuje moznosti natiahnutia obluku na "kolik" zastrcky pri vytahovani zastrcky pod zatazou.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Merak » 20 Okt 2016, 20:34

Prúdový chránič RCD je predpísaný ako doplnková ochrana pre zásuvky dostupné laikmi, okrem iného.
Myslím že o tom píše norma STN 33 2000-4-41 článok 415
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Okt 2016, 09:52

Ja som ten trik s baterkou tiež vyskúšal na mojich dievkach,ale práveže sa im to tak zapáčilo, že ich začala baviť aj fyzika. :lol:
Ked mi raz mladšia ako 2 ročná strčila prsty do odkrytovaného zosilňovača , len so slzami v očiach zahlásila-ťuťo -myk -myk . :crying:
K prepáleným hrotom na pájke sa ani priznávať nemuseli,väčšinou som ho našiel stočený do vrkoča.

Kedže zásuvky s RCD sú také drahé, lacnejšie by vyšlo vymeniť aspoň tie najprístupnejšie ,za tie s detskými poistkami-clonkami, tie je problém niekedy odsunúť aj vidlicou,tak idú ťažko.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 16:14

No... dobre, ze som na toto forum narazil. Cca 5 rokov do zadu som si vymenil staru poistkovu skrinu za novu s isticmi. V mode boli prudove chranice tak som tam na zasuvkovy obvod pre istotu jeden supol (TN-C). Pekne fazu do fazoveho otvoru a PEN cez N... Logicky mi vychadzalo, ze vsak ak daco pojde mimo obvod tak je jedno kadial to pojde prec - ten prudovy sa vypne uz pri malom prude. Popravde vsetko poslednych 5 rokov aj pekne funguje bez problemov ale, ze by to miesto zvysenia bezpecnosti mohlo sposobit opak (rozpojit len PEN), nad tym som sa nezamyslal a ani ma to nenapadlo, ze by to takto mohlo zlyhat. Vdaka Marek za dobre vysvetlenie! Este dnes to odtial vyhodim prec. A idem rovno spekulovat ako ti viem pridat tu karmu ci co to tu je.
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 20 Mar 2018, 18:43

cajicek80g napísal: No... dobre, ze som na toto forum narazil. Cca 5 rokov do zadu som si vymenil starucajicek80g poistkovu skrinu za novu s isticmi. V mode boli prudove chranice tak som tam na zasuvkovy obvod pre istotu jeden supol (TN-C). Pekne fazu do fazoveho otvoru a PEN cez N... Logicky mi vychadzalo, ze vsak ak daco pojde mimo obvod tak je jedno kadial to pojde prec - ten prudovy sa vypne uz pri malom prude. Popravde vsetko poslednych 5 rokov aj pekne funguje bez problemov ale, ze by to miesto zvysenia bezpecnosti mohlo sposobit opak (rozpojit len PEN), nad tym som sa nezamyslal a ani ma to nenapadlo, ze by to takto mohlo zlyhat. Vdaka Marek za dobre vysvetlenie! Este dnes to odtial vyhodim prec. A idem rovno spekulovat ako ti viem pridat tu karmu ci co to tu je.
.
Ty prosim Ta sa k poistkovej skrinke ani nepribližuj. Keď by bol pripojeny PEN tak by to neislo. Ale tak ktovie čo za cuda si to tam pri pripajani vykúzlil.
0
Naposledy upravil/-a Lukino55555 v 21 Mar 2018, 06:48, upravené celkom 1 krát.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2018, 18:53

Ten RCD v TNC je sprostost, nefunguje, je proti norme a dokonca prerusuje ochranny (aj ked kombinovany) vodic PEN.

..., nikdy som nepovedal nikomu, ze ked nema osvedcenie tak sa nema chytat elektriky (podla toho akej) .. avsak ked si dement a nerozumies tomu, tak sa jej ozaj nechytaj.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 19:16

Uz je to vyhodene. Ked som to v 2012 zapajal normu som nikde na internete nenasiel.
Fungovalo to doteraz bez problemu. Ale kludne mi laikovi mozes vysvetlit preco mi to nefungovalo a v com. A prosim nemyl si pojem nefunguje a pojem je to nebezpecne...

Zapojene som to mal takto:

vzhľadom k tomu, že obrázok nespĺňa základné bezpečnostné normy a kritériá, tak bol vymazaný, s pozdravom Merák 21.3.2018 o 7:35
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Mar 2018, 19:18

Obrázky sem radšej ani nedávaj, náhodou to niekto nájde na Googli po zadáni výrazu "RCD v TN-C" a prúser je na svete
0

cajicek80g
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Mar 2018, 15:03
Vek: 38

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa cajicek80g » 20 Mar 2018, 19:25

vecer to vymazem len by ma ozaj zaujmalo z akeho dovodu mi to bez problemov cele roky fungovalo ked mi tu vravia, ze to fungovat nemoze... ak funguje nieco co by za teoretickych okolnosti nemalo fungovat tak bude nieco zle.. a na to by som pripadne rad prisiel
0
Introvert sa otvorí ostatným ľuďom až pri pitve.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2018, 20:44

cajicek80g napísal:Uz je to vyhodene. Ked som to v 2012 zapajal normu som nikde na internete nenasiel.
Fungovalo to doteraz bez problemu. Ale kludne mi laikovi mozes vysvetlit preco mi to nefungovalo a v com. A prosim nemyl si pojem nefunguje a pojem je to nebezpecne...
Zapojene som to mal takto:
Jasne, lebo normu si treba kupit, nie hladat na internete.
RCD ti nikdy v zivote nebude v TNC fungovat, pretoze je to TNC. Je to fakt primitivna otazka ktorej je plny internet... nema abosolutne ako fungovat. + nemylim si pojem. Je nebezpecne odpajat ochranny vodic PE/PEN a zaroven RCD v TNC sustave nebude fungovat...

Ak si myslis, ze tu nieco napises ala neviemkto a cakas, ze ta tu budem presviedcat, ze nemas pravdu tak to si na omyle. Nepotrebujem sa s laikom natahovat "kto ma dlhsieho".

proste si len pozri obrazok TN-S sustavy, sleduj ten PE vodic, potom sleduj N vodic, najdi rozdiel kadial tecie I ( I = el.prud) a kadial/ktorym vodicom netecie, rsp tecie iba pri poruche, potom si to skomparuj s PEN vodicom,.. Potom pochopis, ze RCD v TNC je len zbytocne vyhodenych 20eur + mozny zdroj nebezpecnej situacie.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa alidedko » 20 Mar 2018, 22:20

cajicek80g napísal:len by ma ozaj zaujmalo z akeho dovodu mi to bez problemov cele roky fungovalo ked mi tu vravia, ze to fungovat nemoze... ak funguje nieco co by za teoretickych okolnosti nemalo fungovat tak bude nieco zle.. a na to by som pripadne rad prisiel
To, ze RCD za tie roky ani raz nevybavil kvoli unikajucemu prudu, je logicke. Ak sa na ten obrazok pozries a pochopis, preco, tak gratulujem.
Ak pozries a nepochopis, je zbytocne ti to vysvetlovat. Pochopis neskor.
Kazdopadne, takto sa to robit NEMA.
Ak by sa za tie roky ktokolvek chytil fazy s pocitom kludu, ze je tam RCD, ze vybavi skor, nez ho to potrasie, tak by bol nemilo prekvapeny. Povedal by som, ze by az tancoval od radosti.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Mar 2018, 22:44

Tak TOTO má být funkční zapojení RCD v TN-C síti,
cajicek80g napísal:Uz je to vyhodene. Ked som to v 2012 zapajal normu som nikde na internete nenasiel.
Fungovalo to doteraz bez problemu. Ale kludne mi laikovi mozes vysvetlit preco mi to nefungovalo a v com. A prosim nemyl si pojem nefunguje a pojem je to nebezpecne...

Zapojene som to mal takto:
Asi nemáš Základní znalosti o RCD a rozdílech mezi TN-C a TN-S platné od roku 1996 - viz normy


Pánové správci /moderátoři,
prosím o uzamčení nebo raději o VYMAZÁNÍ CELÉHO TOHOTO VLÁKNA, kde se lajci ukazují coby "světoví odborníci" v silnoproudařině.
Nic proti nikomu nemám, ale nechápu, proč vůbec existuje nejen výuční obor, ale dokonce vysoké školy, když setady bavíme hospodským způsobem o odborných problémech lajků, kteří NERESPEKTUJÍ ani základní pravidla vlastní bezpečnosti.

PS pro Tebe : Áno spávam dobre, ďakujem za opýtanie...

vzhľadom k tomu, že obrázok nespĺňa základné bezpečnostné normy a kritériá, tak bol vymazaný, s pozdravom Merák 21.3.2018 o 7:35

Žiadne vlákno sa nebude mazať už len preto, aby aj druhí videli a vedeli, ako nemajú zapájať RCD do TN-C siete
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prudove chranice v TNC

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Mar 2018, 22:50

Mňa by zase zaujímalo, ako sa tam dostal môj nick do nejakej citácie,že som to napísal ja ? 8O
Čo ty na to Lukino? Kým to zamknú? :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď