Prúdové chrániče - aktuálna norma

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa pajky » 12 Jan 2018, 07:21

To bol priklad, tak nech je to teda 20A istic..
Neviem presne znenie normy a to co som cital v knihach mi prislo ze by to takto slo..
O setrenie nejde..

S tymi zasuvkami by si to mal prakticke, mohol by si v kuchyni zapnut cirkularku..
0

inergo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Apr 2010, 00:00
Vek: 52
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa inergo » 19 Jún 2018, 01:36

Ako je to s prúdovými chráničmi pre SVETELNÉ OKRUHY v rodinných domoch? Údajne je už v normách povinnosť chrániť aj svetelné okruhy (zhruba od r. 2018). Viete mi dať odkaz na normu alebo jej časť, kde sa o tom dočítam? Ďakujem.
0

alois

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa alois » 19 Jún 2018, 05:08

norma je tá istá ako predtým, len bola novelizovaná a t.č. je iba v angličtine a je platná od marca tohto roku v plnom rozsahu. Je tu celé vlákno k tejto norme, stačí si ho vyhľadať.

inergo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 17 Apr 2010, 00:00
Vek: 52
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa inergo » 19 Jún 2018, 05:31

Ďakujem ALOIS. Predsalen poprosím o jej číslo, nevadí, že je v angličtine. V predchádzajúcich príspevkoch sú spomenuté dve normy, resp. linky s článkami sú spred rokov. Ďakujem.
0

alois

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa alois » 19 Jún 2018, 07:25

co-hovorite-na-novu-4-41-2018-t48672.html


....a aj v tomto vlákne bola viac krát spomenutá, treba najskôr čítať.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Patriky » 19 Jún 2018, 20:15

Inergo nova norma 4-41:2018 plati od marca, hovori ze vsetky svetla cez chranic. Daj to cez chranic a je. Norma 7-701 hovori, ze na svetla musi byt rcd v kupelni.
Nova 4-41 plati subezne so.starou do 2020.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 19 Jún 2018, 21:14

pokiaľ som to dobre preložil a pochopil, tak v novej norme STN 33 2000-4-41:2018 sa v článku 411.3.4 píše o RCD ako doplnkovej ochrane pre svetelné okruhy v domácnostiach

ale ako bolo už spomínané, do 7.7.2020 platí ešte aj stará norma STN 33 2000-4-41:2007
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa alois » 22 Jún 2018, 13:53

...........ale ako bolo už spomínané, do 7.7.2020 platí ešte aj stará norma STN 33 2000-4-41:2007...............

Všeobecne pre projekty, kde bolo napr. stavebné rozhodnutie vydané pred týmto termínom.
Projekty po tomto termíne musia byť konsolidované podľa poslednej známej normy, vyhlášky, zákona či nariadenia.
Výklad NIP.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2018, 19:29

V prvom rade, v projekte ale aj v revíznej správe okrem čísla normy sa má udávať aj rok normy. Presne práve kvôli tomuto.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
BgDestroy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 603
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Bazar Enabled, Udaje sa dozvie pri kupe s danym clovekom
Vek: 37

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa BgDestroy » 23 Jún 2018, 07:52

Z prace ked ma poslali na predlzenie platnosti vyhlasky tak pri skoleni co hovoril novinky tak podla noveho musi byt pod prudovym chranicom komplet cely byt uz nestaci len kupelna.
0
Albert Einstein:
* Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.
* Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
* Nie je dôležité, čo si dokázal v škole, ale to, čo dokážeš v živote.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 23 Jún 2018, 09:52

V súčasnosti sú v platnosti dve normy. Záleží od toho, akú normu použiješ.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Jún 2018, 10:52

BgDestroy napísal:Z prace ked ma poslali na predlzenie platnosti vyhlasky tak pri skoleni co hovoril novinky tak podla noveho musi byt pod prudovym chranicom komplet cely byt uz nestaci len kupelna.
Aby si NĚKDO nevysvětloval mylně tuto novinku EU, tak si dovolím připomínku, že jde o souběh ed.2 normy dosud platné pro stávající a nové ed.3 pro nové stavby - byl citován termín výše nejen Alojsem, třeba:
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... dov--12817
co-hovorite-na-novu-4-41-2018-t48672.html#p692386

Také na tom školení Ti opomenuli povědět, od kdy také platí stryktní používání nikoliv jednoho , ale více chráničů. To z důvodu neovlivňování se jednotlivých okruhů navzájem při reagování konkrétního RCD v okruhu při vzniku unikajícího poruchového proudu (také proto, aby zákazník "nebyl" ochuzený o rychlou identifikaci správného okruhu se závadou (jak I unikajícího tak přetížení vedení nadproudem či zkratem). :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 23 Jún 2018, 18:10

A ako mám používať normu, ktorej nerozumiem?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa alois » 24 Jún 2018, 06:09

??? A ako mám používať normu, ktorej nerozumiem ???

....zaplatiť si školenie v Trenčíne ( BA, TT, HC, KE, BB, NR, PP, ZV a aj PO - globálne aby sa niekto neurazil) a to je v SK jazyku... :P (ako živnostník) JE to tvoja rekvalifikačná povinnosť samo-zamestnávateľa. Si zamestnancom, ale zároveň aj zamestnávateľ!
....uplatniť si bod zo zákonníku práce, podľa ktorého je zamestnávateľ povinný zvyšovať, alebo inovovať tvoju vedomostnú úroveň školeniami, ak si jeho zamestnanec.
....dožadovať sa poučenia od pracovníka BOZP, ak je vás v podniku viac, alebo od externistu. Tiež je to povinnosťou zamestnávateľa.

Alebo sa opýtať na fóre, kde jeden povie A a druhý povie B a si z toho dezinformovaný jeleň.
??? V súčasnosti sú v platnosti dve normy. Záleží od toho, akú normu použiješ.... (???) tu malo byť: ZA AKÝCH PODMIENOK ju použiješ!

Je to slovičkárenie, ale vieme či "inergo" má dáky paragraf, alebo je to iba zvedavý laik / domáci kutil?

Vždy platí pre súbeh noriem:
- starý projekt podpísaný pred vydaním novej edície je AKCEPTOVATEĽNÝ ako aj revidovaný (východzia revízia) podľa starej edície. Ak je dodatočne doplnený aj o požiadavku z novej edície, tak východzia revízia je IBA podľa novej.
- nový projekt po vydaní edície (v akomkoľvek jazyku!) iba po novom.

Ak by sa niekto opýtal: "kde toto v tej norme nájdem?", tak to nie je vecou EN/STN, ale vykonávacej vyhlášky ministerstva hospodárstva a stavebného zákona.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 24 Jún 2018, 07:53

Myslel som na to, že tá norma je ešte stále v angličtine a myslím aj na opravu tejto normy, že iba čiastočne nahrádza pôvodnú normu. A ktoré časti nahrádza vôbec netuším.

EDIT: STN 33 2000-4-41/O1:2018
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 26 Jún 2018, 15:43

alois napísal:??? A ako mám používať normu, ktorej nerozumiem ???

....zaplatiť si školenie v Trenčíne ( BA, TT, HC, KE, BB, NR, PP, ZV a aj PO - globálne aby sa niekto neurazil) a to je v SK jazyku... :P (ako živnostník) JE to tvoja rekvalifikačná povinnosť samo-zamestnávateľa. Si zamestnancom, ale zároveň aj zamestnávateľ!
....uplatniť si bod zo zákonníku práce, podľa ktorého je zamestnávateľ povinný zvyšovať, alebo inovovať tvoju vedomostnú úroveň školeniami, ak si jeho zamestnanec.
....dožadovať sa poučenia od pracovníka BOZP, ak je vás v podniku viac, alebo od externistu. Tiež je to povinnosťou zamestnávateľa.

Alebo sa opýtať na fóre, kde jeden povie A a druhý povie B a si z toho dezinformovaný jeleň.
??? V súčasnosti sú v platnosti dve normy. Záleží od toho, akú normu použiješ.... (???) tu malo byť: ZA AKÝCH PODMIENOK ju použiješ!

Je to slovičkárenie, ale vieme či "inergo" má dáky paragraf, alebo je to iba zvedavý laik / domáci kutil?

Vždy platí pre súbeh noriem:
- starý projekt podpísaný pred vydaním novej edície je AKCEPTOVATEĽNÝ ako aj revidovaný (východzia revízia) podľa starej edície. Ak je dodatočne doplnený aj o požiadavku z novej edície, tak východzia revízia je IBA podľa novej.
- nový projekt po vydaní edície (v akomkoľvek jazyku!) iba po novom.

Ak by sa niekto opýtal: "kde toto v tej norme nájdem?", tak to nie je vecou EN/STN, ale vykonávacej vyhlášky ministerstva hospodárstva a stavebného zákona.
Až na to že norma musi byt v slovenčine aby sa ňou malo riadiť. A navyše na Slovensku normy nie sú explicitne záväzne. Dokial sa na nu neodvoláva zákon...

skratka guláš
0

alois

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa alois » 26 Jún 2018, 18:02

Normy sú iba odporúčacie, nie plne záväzné to je pravda. Ale NIKDE nie je povedané, že musia byť v Slovenčine.

Špeciálne normy pre CCTV, testovanie zariadení, tech. podmienky a.t.ď. sú platné a nikdy neboli preložené...(tech. normy k zbraňovým systémom, laserovej technike...)
Priznávam, že neviem o tom, že by sa zákon tvrdo odvolával na STN. Môže stať citovať a určovať podľa nej podmienky.

inergo: odpoveď na tvoju otázku, aj keď tebe EN jazyk nevadí:

•Rozsah menovitých prúdov zásuviek, pre ktoré je v článku 411.3.3 požadované, aby zásuvky boli opatrené doplnkovou ochranou pomocou prúdových chráničov (RCD), ktorých menovitý reziduálny pracovný prúd neprekračuje 30 mA, bol rozšírený až do 32 A.

•Nový článok 411.3.4 požaduje, aby svetelné obvody v sieťach TN a TT v samostatnej domácnosti boli opatrené ochranou pomocou prúdového chrániča, ktorého menovitý reziduálny pracovný prúd neprekračuje 30 mA.


Toľko k dotazu, celkový odborný preklad do SK je už na svete.

Lúčim sa nielen s touto témou, ale aj s týmto fórom.
Naposledy upravil/-a alois v 26 Jún 2018, 19:25, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jún 2018, 18:06

Bohužiaľ SÚTN má výnimku ohľadom noriem, za čo teraz bojujeme aby to tak nebolo.
A riešiť tu novú STN 33 2000-4-41:2018 tak od tej ruky preč, keďže sama o sebe to je jeden totálny chaos a bordel. Nehovoriac o jej oprave O1.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa eurobastler » 26 Jún 2018, 21:42

alois napísal: Lúčim sa nielen s touto témou, ale aj s týmto fórom.
To snáď nie 8O
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdové chrániče - aktuálna norma

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jún 2018, 22:12

alois napísal: •Rozsah menovitých prúdov zásuviek, pre ktoré je v článku 411.3.3 požadované, aby zásuvky boli opatrené doplnkovou ochranou pomocou prúdových chráničov (RCD), ktorých menovitý reziduálny pracovný prúd neprekračuje 30 mA, bol rozšírený až do 32 A.

•Nový článok 411.3.4 požaduje, aby svetelné obvody v sieťach TN a TT v samostatnej domácnosti boli opatrené ochranou pomocou prúdového chrániča, ktorého menovitý reziduálny pracovný prúd neprekračuje 30 mA.
Musím priznať, že ja som to tam našiel úplne ináč napísané, že zásuvky s prúdom do 20A a bez tých svetiel.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok